Skocz do zawartości

Stereo z ew. możliwością rozbudowy do KD


keen

Recommended Posts

Witam,

Od niedawna czytam na forum różne tematy na temat wyboru sprzętu do stereo i/lub kina domowego przymierzając się do zakupu, jednak doszedłem do wniosku, że sam dobrej decyzji nie podejmę, stąd prośba o pomoc.

Muzyka / filmy, seriale są u mnie ok 50:50. Źródło to prawie zawsze laptop (muzyka - spotify, bądź youtube rzadziej, mp3/flac bardzo sporadycznie; filmy - Netflix itp, czasem coś z dysku), natomiast chciałbym to zmienić --> chciałbym nie musieć korzystać z laptopa do muzyki

Rodzaj muzyki: "filmowa" (Hans Zimmer mój ulubiony) - musi brzmieć; unplugged/akustyczna; lounge w tle do posiłków/kawy/gdy są goście; alternatywna, rock, elektroniczna, czasem pop.

Oczywiście filmy muszą brzmieć, oglądamy głównie SciFi czy akcji, jednak bardziej zależy mi na brzmieniu ścieżki dźwiękowej niż na efektach....

Czasem muzyka jest w tle i słuchamy jej dosyć cicho (dziecko też tego nieraz wymaga), a czasem chciałoby się posłuchać mocniej, czy to przy filmie czy robiąc małą imprezę, czy po prostu chcąc się zanurzyć w muzyce --> stąd musi móc zagrać i cicho i głośniej (ale też w tą stronę bez przesady, szczególnie z basem).

Nie umiem rozpisywać się o tym jaki rodzaj brzmienia lubię, ale nie jestem jedną z tych osób, które chcą mieć bas a o reszcie zapominają - jasne, umiem docenić, gdy jest głębia basu i schodzi on nisko, ale istotne jest, aby wokal brzmiał dobrze i żebym usłyszał orkiestrę.

 

Układ pomieszczenia w załączeniu - salon z otwartą kuchnią razem 46m2. Szerokość sciany z TV 435cm. Od ściany TV do ściany tylniej 685cm, z boku otwarcie na kuchnię wedle rzutu. TV i kanapa na środku. Kolumny do stereo mogą być dowolne, więc pewnie lepiej podłogowe, mogę też je ustawić optymalnie. [Docelowo chciałbym dołożyć kolumny do KD, ale jedynie ścienne wchodzą w rachubę (najlepiej BT, trochę słabo z prowadzeniem kabli), ale to może na osobny temat, bo jeszcze byłaby decyzja jaki system] Dopuszczam dołożenie akustycznych paneli (ale w miarę eleganckich, a nie typowo studyjnych). Mebli jeszcze nie mam, mam tu spore pole manewru z tymże podłoga z paneli, a dywanów mieć nie będę, bo alergia.

 

W danej chwili mam 2 rodzaje sprzętów, których używam. W biurze stary Marantz 74MX540 (zmieniarka cd itd nie działa, używamy tylko jako wzmacniacz) wraz z kolumnami podstawkowymi. Dla mnie dźwięk jest zadowalający. Nie mam za wiele porównania z lepszym sprzętem, ale tanie miniwieże, soundbary, dźwięk z TV (nawet dobrego) to dla mnie nieporozumienie. Mam też amplituner KD Kenwood KRF-V5030D, którego używałem przez jakiś czas do KD w starym mieszkaniu ze zbieraniną kolumn od stereo, ale było słabo. Do niedawna używany jedynie do stereo z kolumnami DIY, w których sparciały gumy od głośników niskotonowych ;)  W między czasie miałem też Tonsile Twingo Front, ale były bardzo słabe (i na dodatek też sparciały/wykruszyły się gumy)... czekałem za długo z wymianą, bo nowy dom, teraz nadszedł czas.

 

Budżet płynny - dobrze byłoby zmieścić się w 4-6k, ale do 10k też mogę od biedy dołożyć, chcę po prostu dobry stosunek ceny do jakości (kto nie chce), musi zagrać lepiej niż Marantz, którego posiadam. Fajnie gdybym mógł bezproblemowo odtwarzać muzykę ze Spotify czy wejść dźwiękiem z TV przez hdmi(?), cd/dvd nie używam. Czy systemy bezprzewodowego puszczania muzyki np abym na piętrze w sypialni/łazience odtwarzał na odpowiednich kolumnach dźwięk z amplitunera z salonu mają sens? Jeśli tak, to może też chciałbym coś takiego - pytanie jaki to byłby koszt, aby to grało jakoś 😉 Liczę na mądre rady  🙂

Gdybym mieszkał bardziej na południu, to bym podjechał na odsłuchy, ale nie wykluczam wypożyczenia - natomiast dopiero po ograniczeniu się do tego co mogłoby mieć u mnie sens. Nie wykluczam też zadbanego sprzętu używanego pod warunkiem pewnego źródła (a o to już chyba gorzej).

Z góry dziękuję za pomoc.

 

rzut salonu do kd.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dodatkowej lekturze wstępnie przymierzam się do odsłuchu Yamaha R-N803D + Heco Aurora 700.

Ktoś ma doświadczenie przy muzyce filmowej w tym albo podobnym zestawieniu?

Da radę do mojego pomieszczenia? Jakieś uwagi?

 

Zmieniłbym tytuł tematu, bo chyba odstrasza, ale nie mam możliwości 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

I z 1000kami spokojnie się zimeścisz w budżecie. Ale zastanawiam się tutaj nad "ew. możliwością rozbudowy do KD"

Bo taki 803 wówczas nie będzie Ci potrzebny albo wykorzystywany.

Kiedy chciałbyś dokupić resztę kolumn? Centralny, tyły?

Pytanie czy mając 10k nie zainwestować teraz w amplituner kinowy z opcją multiroom o którym wspomniałeś i wyjściem PRE OUT jak Yamaha 685. Do tego od razu dołożyć końcówkę mocy albo integrę. NAD/ Atoll/ Marantz/Cyrus + właśnie wspomniane Aurora 1000

Masz stereo z funkcjami a jest system przygotowany na rozbudowę i multirom jak zakładałeś.

Zapraszam po porady oraz wyceny.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedzi.

Może niepotrzebnie nakręciłem się na KD, bo jest w planie dalekosiężnym, zależnie jak bardzo samo stereo mi się spodoba, to może być parę ładnych lat, stąd może jednak nie warto sobie tym zawracać głowy... Pomyślałem sobie, że za te parę lat ewentualnie mógłbym 803 sprzedać (a jest podobno dobrym stosunkiem ceny do jakości i popularny to przypuszczam nie miałbym problemu?) a kolumny zachować. Ale może źle myślę 😉

~5-6k mogę od ręki wydać, choć raty do tego też mile widziane, więcej niechętnie, wolałbym odczekać. Jednak świeżo się wprowadziliśmy, dużo wydatków, 'kryzys' itd wiec wolę nie wydawać niepotrzebnie.

 

Co do kolumn - czyli np Aurora 700 nie da rady i trzeba 1000 rozumiem?  Czy to kwestia tego, że przy głośniejszym słuchaniu nie wyrobią doły, czy ogólnie bas będzie za słaby nawet przy cichym słuchaniu? 1000 są w czymś jeszcze lepsze od 700, poza basem?

 

Co do KD - wytłumaczcie mi proszę, bo nie do końca ogarniam - końcówka mocy albo integra w połączeniu z amplitunerem kd - jak to działa? Czy tylko sygnał do kolumn frontowych/stereo idzie do wzmocnienia, czy wszystkie kolumny KD? Jeśli to pierwsze, to jak to zrównoważyć i jakiego rzędu to są koszta, aby to miało sens (żebym miał punkt odniesienia)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...