Skocz do zawartości

Ustawienie głośników 5.1.2 w niewielkim salonie z kuchnią


Radoslaw

Recommended Posts

Witam,

Próbuję ustawić głośniki 5.1.2 w niewielkim salonie i miałbym 3 szybkie pytania:
- głośniki "surround" powinny być 90-110 stopni (czasami podają 100-120 stopni) od miejsca słuchania. Niestety u mnie nie jest to zbytnio możliwe: to znaczy mogę ustawić je w zasadzie dokładnie na 90 stopni (miejsca oznaczone "1", dokładnie na lewo i na prawo od słuchacza - "X" na diagramie), bo później mam wysoką kuchnię, następnie okno i kolejne miejsce, gdzie mogę je powiesić to w zasadzie 30 stopni od osi sofy (150 stopni od telewizora), czyli miejsce, gdzie zwykle ustawia się głośniki tylne, których nie planowałem mieć (miejsce oznaczone "2"). Nie wiem, co byłoby "mniejszym złem"? 
- czy jeśli sofa jest ustawiona 250 cm od telewizora, to czy głośniki sufitowe ("3" na schemacie) mają sens? Czy w sumie na jedno wyjdzie aby powiesić głośniki pod sufitem, nad głośnikami przednimi ("4"), stojącymi na ziemi, kierując je w stronę słuchacza?
- jakieś rozwiązanie aby powiesić głośniki sufitowe, jeśli się nie ma sufitu podwieszanego? Raczej ekonomiczne rozwiązanie (mam Yamahę RX-V685, Taga Harmony TAV-606 i Magnat 302A).

pozdrawiam,
Radek

schemat-salon.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał opcję 2.

Przy okazji możesz zdublować te głośniki jako Zone 2 'do kotleta' przy użyciu takiego switcha (co prawda jeśli dasz też Atmosy, to sytuacja się nieco skomplikuje).

A dlaczego? Choćby dlatego, że głośnik przy kominie to kiepski pomysł, a już zwłaszcza wieszanie go na nim - wiercenie w ścianie kominowej jest niedopuszczalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Konrad Kulwicki za radę. Zorientuję się jeszcze jak ze ścianą kominową, przy czym to był taki skrót myślowy, bo to tak naprawdę kuchenny "pion wentylacyjny".

Właśnie dlatego sofa i stół są w jednej osi, bo dodatkowy plus takiego ustawienia (poza tym, że jest jedyne, sensowne - każde inne powoduje, że salon się robi ciasny) to używanie głośników głównych, również do kotleta. A "zone 2" z amplitunera planuję (w przyszłości) wyprowadzić do sąsiedniego pokoju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...