Skocz do zawartości

Tylne głośniki do kina domowego


Recommended Posts

Szanowni - potrzebuję waszej pomocy w dobraniu tylnych głośników do kina domowego.

Plan mojego salonu w załączeniu - starałem sie zachować odległości mniej więcej i proporcje

Informacje:

1. Salon ma 4,5 x 7 metrów

2. Odległość kanapy od tv, głośnika centralnego i kolumn to ok 3-3,5m.

3. Wysokość kanapy ok 90cm, po rozłożeniu w trybie relax około 60-70 cm - na takiej wysokości zwykle mam uszy jak oglądam film.

4. Kino domowe jest używane praktycznie wyłącznie do oglądania filmów i czasem gry na konsoli.

5. Obecny sprzęt to Denon AVR-X2400H, Dali Zensor Vokal, Canton Chrono 509.2 DC

 

Teraz uzyskałem zgodę małżonki na zakup głośników tylnych /na rysunku będą stały w miejscu 8/, ale są pewne ograniczenia które muszę wziąć pod uwagę:

6. Typ głośnika to kolumna podłogowa. Nie mam fizycznej możliwości powieszenia głośników tylnych,  a żona natomiast nie zgadza się na mniejsze głośniki na podstawkach "bo to nie będzie ładnie wyglądało" << to niestety nie podlega dyskusji :)

7. Maksymalna szerokość kolumny to 22 centymetry - tyle miejsca mam pomiędzy kominkiem a wejściem do salonu, a nic nie może wystawać i zastawiać wejście nawet o pół centymetra.

8. Budżet jakim sobie na to przeznaczyłem to max 1500 zł za dwie kolumny. Jako laik w tym temacie zakładam że na głośniki tylne nie trzeba przeznaczać większej kasy bo główny ciężar spoczywa na centralnym głośniku i kolumnach przednich.

Własnymi siłami wynalazłem T50 Polk Audio ale okazały się o 1,5 cm za szerokie.

Teraz patrze na Magnat Monitor Supreme 1002, ale jak patrze na te wszystkie parametry głośników, omy, Hz itd to powiem wprost że się gubię.

Potrzebuje Waszej pomocy - potrzebuję kupić coś w miarę dobrego, w rozsądnej cenie. Nie jestem audiofilem więc nie zauważę subtelnych różnic, ale nie chciałbym kupić czegoś co za rok czasu zacznie trzeszczeć.

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powieszę głośniki to trzeba jakoś doprowadzić do nich kabel i taki kabel trzeba później jakoś ukryć. Wisieć nie może, a chowanie go w listwie pionowej też nie jest opcją ze względów estetycznych. Salon już jest zrobiony więc kucie w ścianie też odpada.

Jedyna opcja jaką mam to puszczenie kabla w listwach przy podłodze.

 

Edit:

Jakbym pomyślał o tym przed remontem salonu to tak jak mówisz nie miał bym problemu, ale wtedy wydawało mi się że stereo wystarczy.

Człowiek uczy się na błędach :)

Edytowano przez prawdopodobnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w dwóch miejscach.

1. Wszystko będzie z innej parafii. Ba! nawet wyznania. Dali i Canton już z przodu. No na pewno się to gryzie.

2. Duże tyył zabiorą Ci znacznie dynamike z przodu.

Takie magnat 1002 ok fajna kolumna. Ale zje dużo mocy z frontów. To może zastosuj standy!? W tych miejscach gdzie miały stać podłogowe?

Przecież to standardowe i dobre rozwiązanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Największym problemem w Twoim systemie jest to, że każdy głośnik jest innej firmy i brzmi zupełnie odmiennie. Najlepiej byłoby zmienić kolumny na jedną serię ale oczywiście rozumiem, że chodzi o koszty. W tym przypadku można zwrócić uwagę na Monitor Audio FX lub Dali Oberon On Wall ale nawet po rabacie wyjdziemy nieco po za zakładany budżet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze - trochę mnie zaskoczyliście powiem szczerze - Pan w salonie zapewniał że Dali będzie pasowało do kolumn.

Faktycznie brzmią one trochę inaczej ale zakładałem że nie potrafię po prostu dobrze ich skalibrować, albo ustawić.

@Q21 Zaproponowałeś bardzo fajne głośniki. Dziękuję. Tylko niestety trzeba by je powiesić na ścianie a to u mnie odpada. Nie wyobrażasz sobie jak bardzo mi szkoda że nie pomyślałem o tym wcześniej - przed remontem salonu. 

@S4Home Nawet nie przyszło mi do głowy, że kolumny  tyłu "zabiorą moc" z Cantonów. Dzięki.

 

Panowie, to teraz tak :

Cantonów nie wymienię - nie ma takiej opcji.

Mogę w przyszłości pomyśleć i wymienić centralny głośnik - pytanie na jaki? Cena maksymalna to około 1200 zł. Ten sprzedam i dołożę do nowego - będzie git.

edit: Znalazłem teraz jeszcze CANTON Chrono 505 Center - może by pasował? cena mieści się w budżecie, tylko nie ma go już chyba nigdzie dostępnego. Może on został zastąpiony przez jakiś nowszy model?

Jeżeli chodzi o te tyły: Czy widzicie jakieś sensowne rozwiązanie oparte na kolumnach z tyłu w założonym budżecie? Jeśli nie to zaproponujcie proszę jakieś głośniki na podstawkach - tylko wtedy dwa głośniki + dwie podstawki powinny też zamknąć się w tej samej kasie. Do tego masymalna szerokość głośnika z podstawką to 22 cm - nie mam tam więcej miejsca niestety. Z podstawkami jest jeszcze taki problem, że muszą ładnie wyglądać - czarne i minimalistyczne cokolwiek by to znaczyło. Inaczej nie spotkają się z akceptacją mojej małżonki która odpowiada w domu za powiedzmy że szeroko pojęte wrażenia estetyczne :) 

I pytanie dodatkowe - jaki później do tego dobierać subwoofer w budżecie tak do ok. 1500-2000 zł? To już w przyszłości nie będę Wam zawracał głowy :) 

 

Edytowano przez prawdopodobnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak piszesz kolego o tych 22 cm, to jeszcze taka mała podpowiedź - pamiętaj, że musisz w tym jeszcze uwzględnić fakt, że musisz jeszcze te kolumny "skręcić" na miejsce odsłuchowe. 

Może przesunięcie tej głównej sofy do przodu i zastosowanie tego samego zabiegu z surround'ami da Ci większe pole manewru?!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Markcox napisał:

Tak piszesz kolego o tych 22 cm, to jeszcze taka mała podpowiedź - pamiętaj, że musisz w tym jeszcze uwzględnić fakt, że musisz jeszcze te kolumny "skręcić" na miejsce odsłuchowe. 

Może przesunięcie tej głównej sofy do przodu i zastosowanie tego samego zabiegu z surround'ami da Ci większe pole manewru?!

Dzięki.

Wiem że powinny być skręcone w stronę kanapy ale to raczej u mnie nie będzie możliwe. Mam bardzo ograniczone pole manewru niestety. Głośnika nie przesune ani do przodu ani do tyłu. Mogę go ewentualnie wystawiać tylko na czas ogądania filmu, ale i tak powinien się zmieścić w tą wnękę jak na rysunku poniżej:

 

miejsce.jpg

 

edit:

Przysunięcie sofy do przodu sprawi że będzie się już niefajnie oglądało TV bo niestety/stety ma 65 cali i jak za blisko podsuniesz kanape to masz podobny efekt jakbyś w kinie siedział w pierwszych rzędach. :)

Edytowano przez prawdopodobnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Konrad Kulwicki - dziękuję za sugestie,

Myślałem też o tym ale to nie przejdzie. Tam mam całe sterowanie światłem w salonie i klimatyzacją.

Jak postawie głośnik wszytko będzie zasłonięte i nie uzyskam zgody małżonki. Dodatkowo z drugiej strony wtedy głośnik musiałby stać na środku okna.

Zbieram się do tego od jakiś 3-4 miesięcy - różne warianty i miejsca ustawienia głośnika analizowałem i to jest jedyne sensowne ustawienie. Niestety.

Jedyna opcja jaką mam to wcisnąć coś sensownego w tą wnękę między kominkiem a wejściem do salonu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Konrad Kulwicki napisał:

Przesuń te tylne (a w zasadzie boczne) głośniki do przodu

zaproponowałem to samo, wraz z przesunięciem kanapy - przesunięcie samych surroundów, też nie dałoby najlepszego efektu przy tym ustawieniu mebli. Ale już się wyjaśniło, że to rozwiązanie w grę nie wchodzi.

Więc masz kolego @prawdopodobnie problem ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D 

@Markcox - to akurat sobie sam uświadomiłem dlatego napisałem tutaj.

Liczę że ktoś mi podpowie jak go rozwiązać bo sam nie mam już pomysłów ani pewności jak to dobrze ogarnąć.

Wychodzi mi że muszę kupić coś co zmieści się do tej małej wnęki na którą jestem skazany.

Chyba że ktoś tu zaraz wjedzie na białym koniu i powie że to wszystko nie tak i że rozwiązanie tego problemu jest banalne tylko trzeba zrobić tak i tak i będzie super i później wszyscy będziemy się z tego śmiać i opowiadać tą historię naszym znajomym.

Tylko od razu mówię że zmiana żony też nie wchodzi w grę. Analizowałem też taką opcję, ale wyszło mi że jestem do niej za bardzo przywiązany :)

Edytowano przez prawdopodobnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

15 minut temu, prawdopodobnie napisał:

Tylko od razu mówię że zmiana żony też nie wchodzi w grę.

uprzedziłeś mój kolejny post. Więc ja się poddaje - nic innego, co powyżej zostało napisane przeze mnie i kolegów, nie przychodzi mi do głowy. 

Wieszać nie możesz (a to rozwiązałoby całkowicie problem), na standach też nie za bardzo, kolumny podłogowe, to słaby pomysł, dochodzi brak możliwości skręcenia. Można by jeszcze zastosować naścienne, z kierunkowymi wysokotonowymi, ale tu znowu wraca kwestia wieszania i ukrycia kabli.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Markcox napisał:

 

uprzedziłeś mój kolejny post. Więc ja się poddaje - nic innego, co powyżej zostało napisane przeze mnie i kolegów, nie przychodzi mi do głowy. 

Wieszać nie możesz (a to rozwiązałoby całkowicie problem), na standach też nie za bardzo, kolumny podłogowe, to słaby pomysł, dochodzi brak możliwości skręcenia. Można by jeszcze zastosować naścienne, z kierunkowymi wysokotonowymi, ale tu znowu wraca kwestia wieszania i ukrycia kabli.  

Ale czekaj chwilę przyjacielu mój drogi :D - przecież to nie tak że szukamy lekarstwa na raka albo chcemy problem głodu rozwiązać na świecie.

To tylko głośniki.

Dwa.

I to jeszcze tylne.

To nie może być aż tak trudne przecież - trzeba tylko to wymyślić i już :)

W jednych z poprzednich postów napisałem że jeżeli kolumny są bez sensu to będę negocjował z małżonką takie normalne na podstawkach, ale muszę dla niej mieć propozycje i 200 zł na nowe buty. Kasę ogarnę sam, ale liczę na podpowiedź jeżeli chodzi o wybór głośników.

Kwestia obrotu też rozwiązana bo mogę je sobie ustawiać na seans tak jak potrzeba - chodzi o to żeby "na codzień" stały w tej wnęce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz brzmi to sensowniej. A nowa para butów czasem potrafi zdziałać cuda ;)

W takim układzie ja bym poszedł w jedną serię i poszukał monitorów z tej samej stajni i serii i postawił je na standach. Z tym, że w założonym budżecie 1,5k wystarczy Ci raptem na jedną sztukę - ok, można udłubać rabat, ale to pewnie pójdzie na przewód. I pamiętaj, przy poprowadzeniu przewodów uwzględnij tą opcję ich mobilności, żebyś nie położył ich za mocno na styk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Markcox napisał:

W takim układzie ja bym poszedł w jedną serię i poszukał monitorów z tej samej stajni i serii i postawił je na standach

Możliwe że jestem trochę gamoniem bo na stronie denona nie widzę monitorów z tej samej serii co moje cantony. Przynajmniej po nazwie nie poznaje.

@Markcox możesz podpowiedzieć które to są?

 

21 godzin temu, prawdopodobnie napisał:

Cantonów nie wymienię - nie ma takiej opcji.

Mogę w przyszłości pomyśleć i wymienić centralny głośnik - pytanie na jaki? Cena maksymalna to około 1200 zł. Ten sprzedam i dołożę do nowego - będzie git.

edit: Znalazłem teraz jeszcze CANTON Chrono 505 Center - może by pasował? cena mieści się w budżecie, tylko nie ma go już chyba nigdzie dostępnego. Może on został zastąpiony przez jakiś nowszy model?

Jeżeli chodzi o te tyły: Czy widzicie jakieś sensowne rozwiązanie oparte na kolumnach z tyłu w założonym budżecie? Jeśli nie to zaproponujcie proszę jakieś głośniki na podstawkach - tylko wtedy dwa głośniki + dwie podstawki powinny też zamknąć się w tej samej kasie. Do tego masymalna szerokość głośnika z podstawką to 22 cm - nie mam tam więcej miejsca niestety. Z podstawkami jest jeszcze taki problem, że muszą ładnie wyglądać - czarne i minimalistyczne cokolwiek by to znaczyło. Inaczej nie spotkają się z akceptacją mojej małżonki która odpowiada w domu za powiedzmy że szeroko pojęte wrażenia estetyczne :) 

I pytanie dodatkowe - jaki później do tego dobierać subwoofer w budżecie tak do ok. 1500-2000 zł? To już w przyszłości nie będę Wam zawracał głowy :) 

Panowie @S4Home i @Q21 - napiszcie proszę co proponujecie w takim układzie?

Jaki dobrać centralny głośnik?

Jaki subwoofer?

Może macie jakieś monitory które mieszczą się w zakładanym budżecie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canton Chrono 20/30.

I tak, jak mniejszą krzywdę ludzie sobie robią, stosując na surroundach cos z innej stajni (ale jednak zbliżone brzmieniem), tak przy "przodzie (fronty + centralny) należy zachować spójność brzmienia. Inna kwestią jest, że nie wszyscy producenci, nie we wszystkich modelach przykładają się do tej kolumny w swojej ofercie - jest, bo jest i niekiedy bywa, że fronty są kozak, a central d*** nie urywa ;) Nie wiem, jak jest w przypadku tych Cantonów, kolumny nie są mi znane. Z samym subwooferem, to już dowolna dowolność. Ale mając na uwadze Twoje pomieszczenie, na pewno postawiłbym na dwa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tu masz linka do głośnika centralnego do zestawu twoich kolumn 509.2 :

https://www.amazon.de/Canton-Chrono-505-2-Center-Single/dp/B0045FH6EE/ref=mp_s_a_1_1?dchild=1&keywords=canton+505.2&qid=1589491182&sr=8-1

Też kupowałem na Amazonie ten centralny, bo w Polsce już nie było

A odnośnie głośników na tył mam melodiki:

https://m.sklep.rms.pl/melodika-bls20-bls-20-kolumny-bipolarne-surround-2szt

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, prawdopodobnie napisał:

@arni77 - dzięki za linka - faktycznie trudno to znaleźć w polskich sklepach.

Te Twoje Melodiki - napisz proszę tylko czy można je na podstawkach ustawić? - czy to nie są tylko do wieszania?. 

@Markcox - dzięki za propozycję. Niestety Canton 20/30 są trochę poza moim budżetem.

 

Witam, niestety ale kolumny melodika tylko do powieszenia na ścianę, ale za to są nieduże i pasują do niewielkiego pokoju. Ale jeśli chcesz podstawkowe, to kup na amazon.de canton chrono 502.2 są w przystępnej cenie i będziesz miał komplet. Jak byś kupował na amazon.de to płac tylko systemem przelewy24, jest najlepszy kurs.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...