Skocz do zawartości

Nowy gramofon


Recommended Posts

Witam zastanawiałem się nad zakupem gramofonu i nie wiem który wybrać? Myślałem na

Pro-ject X1 za 2800zl (nowy)

Rega Planar 3 za 3200zl (nowy)

Nie wiem który gramofon wybrać i jak to będzie grało? Miałem możliwość posłuchania project rpm3 który grał do mnie bardzo poprawnie jednak ten wygląd. Technics 1210 MK7 tez grał bardzo dobrze, ale po prostu mi się nie podobał estetycznie (bardziej do dj-a niz do domu).

Moje jedno wymaganie to żebym nie musiał wymieniać za rok np. mich Opticonow na epicon-y, których nie wymienię przez najbliższe parę lat. Chciałbym uniknąć kupowania 2 razy gdyz, kiedy sprzedawałem moje Opticony to 50% wartości straciłem (były w idealny stanie po roku) jestem wstanie wydac do 7-8 tysięcy. Będę wdzięczny za wasze rekomendacje i uwagi.

Pozdrawiam.

Sam

 

Edycja

RME ADI-2-> Yamaha AS3000  -> Dali Epicon 6

Edytowano przez SamyBoy13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego oczekujesz od gramofonu ? Ile jesteś w stanie wydać na wkładki ? Rozumiem , że budżet to 8k. Na ile znasz się na kalibracji gramofonu ? Piszesz o wyglądzie , ma to być mebel ,czy funkcjonujące urządzenie, któremu trzeba poświęcać czas , by posłuchać ? Czy liczysz się z zakupem potrzebnych akcesoriów / szablonu , myjki do płyt, akcesoriów do czyszczenia igły i płyty na bieżąco , bloczka do VTA / ? Ma być manualny czy automat ? Napęd bezpośredni czy paskowy / niezbędna będzie co jakiś czas wymiana paska/ ? I najważniejsze miałeś już jakiś gramofon ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem,

11 godzin temu, SamyBoy13 napisał:

Moje jedno wymaganie to żebym nie musiał wymieniać za rok np. mich Opticonow na epicon-y, których nie wymienię przez najbliższe parę lat.

 

11 godzin temu, SamyBoy13 napisał:

Edycja

RME ADI-2-> Yamaha AS3000  -> Dali Epicon 6

Rozumiem że tu jest źle napisane i wymieniłeś je i nie chcesz aby sytuacja się powtórzyła, tak?

Widze że bardzo naciskasz na wygląd gramofonu.

Możemy ci doradzić oczywiscie pod kątem funkcjonalnym i technicznym jak o detale pyta Tomek. Natomiast no musi Ci się też podobać.

Zadzwoń do nas pogadaj ze Staszkiem on jest specjalistą od Analogu u nas. Ja raczej obracam się w plikach.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Wybrałeś 2 dobre gramofony o nieco innym charakterze brzmienia. W przypadku obecnego zestawu uważam, że Rega Planar 3 mogłaby się sprawdzić lepiej. Jest to bardziej analogowe brzmienie, bardziej nasycone, barwne ale nie pozbawione w żaden sposób dynamiki. Pro-Ject X1 to większa szczegółowość dźwięku, nieco więcej górnych częstotliwości i jaśniejszy charakter brzmienia względem Regi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.05.2020 o 19:51, tomek4446 napisał:

Czego oczekujesz od gramofonu ? Ile jesteś w stanie wydać na wkładki ? Rozumiem , że budżet to 8k. Na ile znasz się na kalibracji gramofonu ? Piszesz o wyglądzie , ma to być mebel ,czy funkcjonujące urządzenie, któremu trzeba poświęcać czas , by posłuchać ? Czy liczysz się z zakupem potrzebnych akcesoriów / szablonu , myjki do płyt, akcesoriów do czyszczenia igły i płyty na bieżąco , bloczka do VTA / ? Ma być manualny czy automat ? Napęd bezpośredni czy paskowy / niezbędna będzie co jakiś czas wymiana paska/ ? I najważniejsze miałeś już jakiś gramofon ?

 

Tak, jestem w stanie do 8 tysięcy wydać na wszystko. Nie wiem co lepsze napęd bezposieredni czy paskowy, to będzie mój pierwszy gramofon i wygląd to nie moja działka tylko mojej 2 połówki wiec muszę się trochę dopasowac.

 

Dnia 14.05.2020 o 07:33, Q21 napisał:

Cześć,
Wybrałeś 2 dobre gramofony o nieco innym charakterze brzmienia. W przypadku obecnego zestawu uważam, że Rega Planar 3 mogłaby się sprawdzić lepiej. Jest to bardziej analogowe brzmienie, bardziej nasycone, barwne ale nie pozbawione w żaden sposób dynamiki. Pro-Ject X1 to większa szczegółowość dźwięku, nieco więcej górnych częstotliwości i jaśniejszy charakter brzmienia względem Regi. 

Pozwól, że spytam, ale jak mówisz ze X1 to większa szczegółowość to przez jaskrawe brzmienie czy ogólnie?

Dnia 14.05.2020 o 10:08, RoRo napisał:

Będziesz korzystał z pre gramofonowego w Twoim AS-3000 (nie wiem, na ile jest to dobry pre) czy nastawiasz się na zakup  zewnętrznego pre? Bo to też trzeba uwzględnić w budżecie ...

Słuchałeś już jakiegoś gramofonu w połączeniu z tą Yamahą? 

Pozdrawiam

Tak, pre gramofon z As3000, zabrałem wzmacniacz do znajomego raz i stwierdził ze bardzo porównywalny do jego Rega Aria wiec na razie chciałbym przy tym zostać i przeszłości przetestować w domu jak wszystko wróci do normy na Świecie.

Słuchałem Project Espirit SB i Technics 1210 MK7, Technics był dużo lepszy, bardziej detaliczny, dynamiczny i dźwięk był bardziej przestrzenny/ otwarty.

 

 

Dziękuje wszystkie na pomoc 

Sam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, SamyBoy13 napisał:

Tak, jestem w stanie do 8 tysięcy wydać na wszystko. Nie wiem co lepsze napęd bezposieredni czy paskowy, to będzie mój pierwszy gramofon i wygląd to nie moja działka tylko mojej 2 połówki wiec muszę się trochę dopasowac.

 

Pozwól, że spytam, ale jak mówisz ze X1 to większa szczegółowość to przez jaskrawe brzmienie czy ogólnie?

Tak, pre gramofon z As3000, zabrałem wzmacniacz do znajomego raz i stwierdził ze bardzo porównywalny do jego Rega Aria wiec na razie chciałbym przy tym zostać i przeszłości przetestować w domu jak wszystko wróci do normy na Świecie.

Słuchałem Project Espirit SB i Technics 1210 MK7, Technics był dużo lepszy, bardziej detaliczny, dynamiczny i dźwięk był bardziej przestrzenny/ otwarty.

 

 

Dziękuje wszystkie na pomoc 

Sam

Gramofony Pro-Jecta grają większą rozdzielczością, są bardziej szczegółowe i nieco bardziej precyzyjne od np. gramofonów Regi. Nie należy tego traktować jako zaletę, a raczej jako cechę charakteru brzmienia.  Rega z kolei ma lepszy bas i nasycenie średnicy, gra pierwszoplanowo, ma delikatniejszą górę. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje też wkładka. To co możemy zaproponować jako stosunkowo niedrogie i muzykalne a jednocześnie rozdzielcze to Ortofon'y od modelu 2M-Blue... Jeżeli lubisz granie z większą precyzją i szczegółowością, rozważ zakup Pro-Jecta, jeżeli natomiast cenisz sobie większą muzykalność i naturalność grania bez analizowania dźwięku, Rega będzie ciekawszą propozycją :)

 

Pozdrawiam,

Q21

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

jeśli sprzęt ma być nowy to ja przy Twoim budżecie brałbym Regę Planar 3 + wkładkę Rega Exact. Z tego co kojarzę to RP3 ma już silnik 24V więc możesz dokupić zasilacz Rega Neo. Dzięki temu nie musisz przejmować się na starcie kalibracją wkładki bo produkty Regi są kompatybilne. W przyszłości jakbyś chciał w przyszłości zmienić wkładkę na coś innego to możesz dokupić podkładki żeby sprawę VTA rozwiązać. Taki set to moim zdaniem już całkiem wysoki poziom. Możesz też zasilacz odpuścić i nadmiar kasy wpakować  płyty:P

Ewentualnie warto poszukać używanych Planarów 3 bo są dostępne w cenie 1500-2000 zł. Pozostanie oddać pokrywę na polerkę. Wada takie rozwiązania - silnik 220V, więc gdybyś chciał dokupić zewnętrzny zasilacz to trzeba zmienić silnik.

Zamaiast Exacta możesz też wziąć Elys2, ale ja mając taki budżet celowałbym jednak trochę wyżej.

Pozdrawiam,

Kamil

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć,

z dwóch wymienionych przez Ciebie modeli moim zdaniem ciekawszą opcją będzie gramofon Regi, ma lepszą wkładkę, gra bardziej analogowo co w połączeniu z Yamahą i Dali będzie niewątpliwie atutem. Z czasem możesz go rozbudować o lepszą wkładkę ( Rega Exact ) lub zewnętrzne zasilanie TTPSU. Jednak w takiej sytuacji od razu lepiej pomyśleć o Rega P6, która ma to wszystko w standardzie. Ze swojej strony mogę polecić spojrzeć na gramofon amerykańskiej firmy MoFi, model StudioDeck +M z wkładką MoFi MasterTracker. Jest to gramofon o napędzie paskowym, z 10-cio calowym ramieniem. Wkładka ma sprawdzony szlif, gra miękko, analogowo. Bardzo dobre zestawienie pod system oparty o wzmacniacz Yamahy.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...