Skocz do zawartości

Kino domowe 5.1, salon ok 30m


tomirex

Recommended Posts

Dzień dobry,

chciałbym kupić zestaw kina domowego 5.1. Zestaw w sumie tylko do filmów (netflix, hbo), trochę zwykłej tv, może konsola w przyszłości, jeśli muzyka będzie z niego szła to raczej w tle i z formatów oferujących nie najlepszą jakość, więc nie jest to istotne. Jest to mieszkanie w bloku, a często oglądam coś wieczorami, więc głośność niska i nie szukam też wrażeń z podskakującymi szklankami :).

Budżet to około 8-10k. Jednak zanim zabiorę się za wybieranie czegokolwiek to wolałbym mieć plan na sensowne ustawienie tego (bo może się tego nie da zrobić i problem z głowy). Poniżej wrzucam zdjęcia i poglądowy schemat mniej więcej jak sam sobie to wymyśliłem. Nie mam żadnego doświadczenia i jest to pierwszy zestaw jaki planuje kupić, a pokój nie był nigdy meblowany z takim zamiarem :). Całe pomieszczenie ma około 30m i 3.1m wysokości.

Niektóre rzeczy wchodzą na szafkę rtv dlatego, że będzie nowa mniejsza. Zakładam jej wysokość około 35cm i na niej leżałby głośnik centralny (głośnik zakładam do 20cm wysokości, czyli TV mógłbym zawiesić tak żeby dolna krawędź była 60cm od podłogi).

Kolumny przednie obawiam się że trochę mogą być powciskane między te meble (fotel do usunięcia?). Regał z lewej mogę przesunąć o jakieś 10cm jeśli coś to zmieni.

Dodatkowo zaznaczyłem dwie opcje z tylnymi głośnikami.

Opcja 1 czerwona: Wysoko (około 2.2m).  Wygodniejsze z punktu widzenia użytkowego. Minimalnie z tyłu poza miejscem osłuchowym.

Opcja 2 niebieska: Wysokość uszu albo trochę powyżej. Jakieś 10cm z przodu względem miejsca osłuchowego, ewentualnie można sofę przestawić, do przodu. W tym miejscu raczej wchodziły by jakieś onwalle, bo jak powieszę głośnik który odstaje o 30cm od ściany to obawiam się że będzie to trochę niewygodne. 

Jeśli chodzi o sam sprzęt to nie jestem w stanie nic zaproponować, bo niczego nie słyszałem :). Mogę tylko powiedzieć, że gabarytowo najlepiej pasowałby mi taki dali oberon 5+onwalle, ale to tylko luźna uwaga.

salon1w-min.thumb.jpg.59e97f20375f811c48557f15d910208c.jpg

salon2w-min.thumb.jpg.1b8dc60bba87518c728ad85c48fb2497.jpg

planw.thumb.png.eab56c11b64e9cd6bb780bad095e27c3.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

rzeczywiście z przodu masz nie za dużo miejsca, musimy zastosować nieduże podłogówki, które będą dobrze współpracowały z pomieszczeniem i brakiem swobody. Jako tylne ja osobiście stawiałbym na rozwiązanie 1 wiszące, będzie bardziej praktyczne. 
Zacznę od elektroniki - proponuję amplituner Onkyo TX-NR696. To bardzo nowoczesne urządzenie, które swietnie sprawdzi się w kinie domowym. Natomiast wśród kolumn na pewno brałbym pod uwagę skandynawskie System Audio. Na front możesz zastosować Saxo 40. To kolumny przy niedużych wymiarach potrafiące zagrać bardzo dynamicznie, swobodnie. Co bardzo ważne, to konstrukcje, które świetnie pracują przy ciasnym ustawieniu, gdzie kolumnie nie dajemy dużo swobody wokół. Zestaw uzupełniłbym głośnikiem centralnym Saxo 10 oraz efektowymi Saxo 6. Całość wspomoże subwoofer Saxo Sub 10 lub rozwiązanie trochę tańsze Klipsch R-12SW.

Jako alternatywa można spojrzeć na wspomniane przez Ciebie Dali Oberon 5.

Spójrz na moje propozycje, serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny dla forumowicza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Ja także obstawiam opcje numer 2. Czy to w konfiguracji on wall czy bi polarnej jak ma Bronze FX , Melodika BLS20 czy Klipsch 402S. To po prostu lepsze ustawienie.

Co do amplitunera to raczej trudniejsze pomieszczenie więc coś z lepszą kalibracją. Yamaha 685.

Co do kolumn to Melodika BL40MKIII i wtedy możesz wziąć cały set Melodiki + Heco sub 30A albo ELAC F5.2 i wówczas masz cały gotowy set z on wallami i świetnym subem z kalibracją w zestawie. Szczególnie to drugie rozwiązanie bardzo ci polecam i proponuję abyś sprawdził sam.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...