Skocz do zawartości

Zmiana kabla zasilającego...


Recommended Posts

Witam. Mam dośc wydajny procesor/wzmacniacz do kina domowego: YAMAHA DSP-A1. Stare ale poczciwe urządzenie i chciało by się powiedzieć bezkompromisowe! Bo przecież Yamaha włożyła do niego całą swoją wiedzę na ówczesne czasy. Ale kabel zasilający, przynajmniej w europejskiej wersji jest taniuśki i dodatkowo stały!!! Mam pytanie czy swobodnie można wymienić go, patrząc tylko na jakość tego nowego, czy też parametry typu pobór prądu świadczyć będą o wyborze następcy??? Może ktoś już dokonał w tym modelu takiej zamiany??? Z drugiej strony nie chcę pakować w ten zabieg dużej kasy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyczyłem kiedyś od kolegi wzmacniacz Marantz. Przewód sieciowy mial wymieniony na krótki ale gruby na dwa palce kabel. Pewnie uważał, że inzynierowie Marantza nie wiedzieli który kabel będzie odpowiedni. Piszesz że "Yamaha włożyła do niego całą swoją wiedzę" i sugerujesz że nie poradziła sobie z kablem sieciowym! Czyżby nie umieli policzyć jaki jest pobór prądu przez wzmacniacz który sami skonstruowali i jaki ma być przekrój przewodu zasilającego? Może to przez nadmiar wódki ryżowej? Ale dla czego tak wielu jest ochotników do poprawiania przewodu sieciowego a tak mało chętnych do poprawiania procesorów DSP?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Przy okazji - jak już napisał kolega Kibic1 - taka zmiana kabla nie zaszkodzi sprzętowi.
A napewno poprawi Twoje samopoczucie i nie jest zbyt droga.
Szczególnie jak zamontujesz gniazdo na tylnej ściance, a do tego zastosujesz odłączany kabel - np. taki, jak z linku w poprzednim poście. Wtedy jesteś gość icon_mrgreen.gif No i masz pole do manewru przy kolejnych zmianach i eksperymentach - w końcu ceny kabli sieciowych zaczynają się od kilkunastu złotych, a kończą na ładnych paru tysiącach (oczywiście nie sugeruję, by do sprzętu za tysiąc złotych dokładac kabel za 2 tysiące...).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie mam pojecia co to jest za klocek. Wiem natomiast (jak juz napisalem wyzej), ze zrodla, DAC, procesory, sa wrazliwe na okablowanie zasilajace. Trzeba dobrac tylko taki kabel, taka modyfikacje urzadzenia, by byla ona adekwatna do wartosci Twojej Yamaszki. Nie ma sensu pakowac tam kabli za setki PLN. Warto jednak zainwestowac w sprawdzony, tani kabelek Lappa.

Przewody Lappa najprawdopodobniej wykorzystuje firma Neel do produkcji swoich kabelkow zasilajacych. Ceny zaczynaja sie od kilku setek PLN.

Tu jest taki kabelek 3 zylowy:

http://www.allegro.pl/item536332763_lapp_k...cy_3x2_5mm.html

3 zylowy spokojnie wystarczy. Chociaz mozna kombinowac z wieksza iloscia zyl. Jednak jak dla Ciebie to chyba nie ma sensu.
Koszt 13 zł.
Wtyczk Bals 15 zł
SCHURTER - gniazdo zasilające męskie IEC 4 zł
SCHURTER wtyk IEC kabla sieciowego 12 zł

Cena za 1,5 m wraz z gniazdem zasilajacym (zamontowac w Yamaha) to okolo 50 zł.

Uwaga praktyczna - przed zmontowaniem kabla, sciagnac ekran (troche uciazliwe, ale warto). Tak, tak sciagnac. Bez ekranu kabel gra lepiej, dzwiek troche sie "odmula" !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hybyrd83
Cieszę się, że też polecasz zamontowanie gniazda IEC w sprzęcie icon_cool.gif
Jak jesteśmy przy kablu LAPP to mam pytanie:
sprzedający często sugerują przy CDkach, tunerach i preampach, czyli przy mocach rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu wat kabel LAPP o przekroju 3x1,5m^2 zamiast 3x2,5^2.
A nawet przy wzmacniaczach o mocach poniżej 1kW też...

Jakie jest Twoje zdanie (cena jest czasami taka sama, ale cieńszy kabel jest bardziej giętki i lepiej się układa/zgina) i czy trenowałeś/porównywałeś oba kable (również ze zdjętą izolacją)?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie jeszcze kabelki 3x2,5 mm modyfikowanego Lappa, mam tez Neela N7ES Gold (kiedys przypadkowo wygralem icon_smile.gif )
Kabel N7ES zawiera 7 zyl o przekroju 1,5 mm2. Jest tez taki Lapp 7 zylowy. Ten Neel jest troszke lepszy od 3 zylowego Lappa. Z tym, ze Nell ma jeszcze pozlacane wtyczki. Takze ciezko porownac.

Znajomy eksperymetnowal chyba z 7 x 1,5 mm2, w kazdym badz razie pisal, ze jest lepszy od 3 zylowego. Co do przekroju kabla, a zastosowania nie mam zdania. Trzeba eksperymentowac.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...