Skocz do zawartości

Kolumny podstawkowe do 3k do Marantza PM6006


Piotrek Pszczoła

Recommended Posts

Hej,

 

w sumie jak w temacie - szukam kolumn podstawowych do 3k do salony 22m2 (raczej z tych większych monitorów, ale powierzchnia odsłuchu mniejsza, bo rozstaw na trojkącie równobocznym 2.2m)

Aktualnie posiadam Marantz PM6006 i Tannoye F4 - po osłuchaniu się z nimi stwierdzam, ze są chyba za duże do mojego pomieszczenia - bas potrafi zadudnić, co się nieco uspokaja jak otworze drzwi do sąsiedniego pokoju i łazienki :)
Dodatkowo, choć nie wiem czy to bardziej wina kolumn czy wzmacniacza czy akustyki - jakoś tak jest wrzeszcząco na średnicy. Trochę to temperuje DACiem ale niewystarczająco. Z drugiej strony wydaje miksie ze grają dość fajnie przestrzenią, ale nie mam za wielkiego porównania.

I teraz tak - chciałbym coś polepszyć, zakładam ze po 15 latach od premiery moich kolumn jednak w tym budżecie będzie już coś jakościowo lepszego.

Muzyka to spokojny klasyczny rock, sporo muzyki filmowej i klasyki i nieco popu.

W tej chwili dla testu jadą do mnie Triangle Borea BR03, ale może przy okazji mógłbym porównać u siebie je z innymi propozycjami?
 

Wstepnie myślałem o KEF Q350, Pylon Diamond Monitor,może Elac Debut Reference, Dynaudio M20 chyba mogą mieć za mało mocy. jeśli dobrze rozumuję, to podstawki w danej kwocie będą mogły być lepszej jakości niż nawet małe podłogówki.

Coś może podpowiecie biorąc pod uwagę powyższe?

Edytowano przez Piotrek Pszczoła
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cześć,
Koniecznie warto posłuchać  Pylon Audio Diamond Monitor oraz Monitor Audio Silver 100. Monitor Audio zabrzmią najbardziej detalicznym dźwiękiem z bardzo dobrą podstawą basową. Pylon Audio to brzmienie muzykalne z rewelacyjną prezentacją sceny dźwiękowej. Wiele zalezy od Twoich preferencji. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie umówienia odsłuchu oraz wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - widzę że kilka propozycji się powtarza więc pewnie od nich zacznę :)

Kef R300 chyba sporo wykracza poza budżet, więc chyba musi odpaść nawet po rabatach.

Zastanawiam się tylko czy powinienem spróbować odsłuchu w salonie, czy jednak bezpieczniej będzie zrobić wypożyczenie od razu u siebie - no bo może się okazać, że z kolei monitory bez subwoofera nie dadzą rady z wym metrażu (choć te propozycje wydają się z tych większych)

 

Co do źródła - gram aktualnie z Tidala HiFi z laptopa lub MiBox 4K (czyli de facto chromecast) po optyku do DAC w Marantzu, z którym jest dość ostro i po USB do DAC Prodigy Cube z wymienionym OpAmpem na Burson gdzie jest nieco cieplej - w moim zestawie słuchawkowym AKG M220 (czyli de facto K240 w padami welurowymi, więc są one dość jasne i detaliczne)  Prodigy bardzo ładnie się zgrywa łagodząc ostrość słuchawek, więc raczej jego bym nie podejrzewał o te ekscesy na średnicy.

 

Dodatkowo mam gramofon z epoki (Universum F2095) z Audio Technica AT95E - do preampa w Marantzu.

Edytowano przez Piotrek Pszczoła
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie skreślaj używanych kolumn. Kef R300, Focal Aria 906, MA Silver S2 to "stare ale nowe" kolumny i większość z nich może być nawet jeszcze na gw. Ceny dziwnie są windowanie a później spadają, musisz dobrze szukać, rozmawiać, R300 spokojnie za 3kola można wybrać, jest już ich następca tylko warto przesłuchać. O właśnie zapomniałem Emit20 też fajne kolumny, mnie pozytywnie zaskoczyły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie skreślam, tyle że zależy mi, żeby posłuchać przed zakupem u siebie - raczej jak ktoś sprzedaje używane, szczególnie prywatnie, to takiej opcji nie ma.

 

Fakt, że KEF R300 za 3000 można używane znaleźć, ale będzie to jednak nieco ryzykowny zakup.

Czy one jakoś mocno odstają faktycznie na plus od tych powyższych czy to raczej po prostu inny styl grania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne - jeśli się uda znaleźć takiego sprzedawcę gdzieś w okolicy to na pewno skorzystam.

Nie wiem tylko czy to częsta praktyka - Ty chyba jesteś raczej wyjątkiem :)

 

Wracając do meritum - przyjechały do mnie Triangle Borea BR03 na 12 dni na test - wyglądają na nowe więc je wygrzewam.

 

Powiem tak - już teraz kilka godzin po wyjęciu z pudełka w porównaniu do Tannoy F4 jest przepaść w każdym chyba aspekcie - chyba tylko przestrzeń jest niewiele lepsza

To jak wiele więcej słychać mnie jednak zszokowało (nie mam wielkiego doświadczenia poza słuchawkami) - nie spodziewałem się takiej różnicy.

Zamiast ciągłego dźwięku np skrzypiec czy wiolonczeli słychać ich strukturę.

Basu nie ma wcale mniej co zaskakujące, za to nie buczy i jest jakby mniej pudełkowy, bardziej szczegółowy.

Ogólnie sygnatura dźwięku jest zauważalnie jaśniejsza, w porównaniu do ciemno/ciepłych Tannoyów ale chyba mi się to podoba :)

Zobaczymy czy na dłuższą metę nie będzie to męczące, ale narazie jest super.

 

Czy te wrażenia coś zmieniają w zakresie kolejnych kolumn do sprawdzenia, czy Monitor Audio Silver, Focal 906, KEF i Dynaudio dalej zostają?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że mam w okolicy do kupienia używane MA Silver 100 za 3000 oraz Dali Opticon 2  - warto się zainteresować?

W sumie o Dali nie myślałem...

Pytam w kontekście połączenia z PM6006, no bo są głosy że może być za ostro 

Edytowano przez Piotrek Pszczoła
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotrek Pszczoła napisał:

Pytam w kontekście połączenia z PM6006,

do muzyki którą słuchasz poszukaj kolumn trzy drożne /głośniki ; niskotonowy, średnio i wysoko tonowy/ i do tego PM,a moc kolumn 80-100W RMS pasmo przenoszenia 32/34Hz do 22kHz +/-3dB  i dynamiką pow. 89dB

To są najważniejsze parametry dla tej muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Karol64208 napisał:

do muzyki którą słuchasz poszukaj kolumn trzy drożne /głośniki ; niskotonowy, średnio i wysoko tonowy/ i do tego PM,a moc kolumn 80-100W RMS pasmo przenoszenia 32/34Hz do 22kHz +/-3dB  i dynamiką pow. 89dB

To są najważniejsze parametry dla tej muzyki.

@Piotrek Pszczoła, przypadkiem nie trać czasu na szukanie kolumn o parametrach podanych przez kolegę. One nie istnieją!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Karol64208 napisał:

do muzyki którą słuchasz poszukaj kolumn trzy drożne /głośniki ; niskotonowy, średnio i wysoko tonowy/ i do tego PM,a moc kolumn 80-100W RMS pasmo przenoszenia 32/34Hz do 22kHz +/-3dB  i dynamiką pow. 89dB

To są najważniejsze parametry dla tej muzyki.

Masz na myśli jakiś konkretny model? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Karol64208 napisał:

nie podam firmy, bo ich nie reklamuję. 

Albo poszukać i mieć spokój, albo nie i narzekać. 

Skoro podajesz odpowiednie parametry jakie kolumną powinna mieć i mówisz że takową istnieje to bez reklamowania możesz napisać co to takiego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U la la, gorący temat się zrobił :)

Mam nadzieję, że zaowocuje to jednak jakimiś konkretnymi propozycjami ;)

41 minut temu, BaliGdynia napisał:

Opticon 2 to małe kolumny może Tobie w nich basu brakować, zobacz MA Silver. Mogą się spodobać

Dzięki - całkiem potężne te monitorki od MA. Myślisz, że wystarczy im jakieś 30-40cm od tylnej ścianki do ściany za nimi? 

Czy obecni tu @S4Home i @Q21 mają możliwość wypożyczenia MA Silver 100 do domu i czy jest w ogóle szansa, że cena po rabatach zbliży się do zakładanego budżetu? Jeśli cena nowych będzie niewiele wyższa niż używanych to byłaby sensowna opcja jeśli sprawdza się w moim mieszkaniu.

Spróbuję też podpytać osobę która sprzedaje używany komplet czy jest szansa wziąć je na próbę i porównać u mnie z Triangle BR03.

 

PS. Sprzedam Tannoy F4 ;)

Edytowano przez Piotrek Pszczoła
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...