Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak jest, bo się przyzwyczaili do zniekształconego dźwięku i dla nich to jest najlepsze granie. Jasne że planuje wszystko zmierzyć i korygować ewentualnie. Z mikrofonem wspominałem bo wydaje mi się dosyć sensownym tez posunięciem, bo ja mogę czegoś nie usłyszeć lub może się wydawać, ale mikrofon do pomiaru takowe zmiany powinien wyłapać. 

Poza tematem - masz jakieś prostokąty dla 1,10,20 khz przy 5-10 W dla 4 czy 8 ohm ? Chciałem sobie porównać z innymi wykresami wzmaków - bo różnie to wygląda w dzisiejszych konstrukcjach 😉  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapisywałem ostatnio tego typu pomiarów, dlatego zrobiłem je wczoraj. A że chwilę mi zeszło, wklejam dopiero dzisiaj ;) Myślę, że komentarz jest zbędny.

 

10W 4O 5Hz sq.jpg

10W 4O 10kHz sq.jpg

10W 4O 20kHz sq.jpg

10W 4O 100kHz sq.jpg

I jeszcze kilka przebiegów przy pełnym wysterowaniu wzmacniacza. Dla przebiegu prostokątnego wzmacniacz osiągnął w ten sposób ok 80W przy obciążeniu 4R, co przekłada się na 40W mocy skutecznej dla sinusa. Trzeba dodać, że przy prądzie spoczynkowym 3A, nigdy nie opuszcza klasy A. Ba, dla obciążenia 4R jest jakieś 1,5A zapasu :) Natomiast przy przebiegu prostokątnym 100kHz ładnie widać szybkość narostu napięcia (slew rate). Na oko przynajmniej 60V/us.

 

maxW 4O 20kHz sin.jpg

maxW 4O 20kHz sq.jpg

maxW 4O 100kHz sq.jpg

I na koniec jeszcze reakcja zasilacza. Żółta linia to składowa zmienna na wyjściu zasilacza, a dokładniej napięcia dodatniego, niebieska - sygnał wzmacniany przez wzmacniacz, na jego wyjściu.

10W 4O 1kHz zas.jpg

10W 4O 1kHz zas zac sq.jpg

maxW 4O 1kHz zas zac sq.jpg

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, nowy78 napisał:

I na koniec jeszcze reakcja zasilacza. Żółta linia to składowa zmienna na wyjściu zasilacza, a dokładniej napięcia dodatniego, niebieska - sygnał wzmacniany przez wzmacniacz, na jego wyjściu

Cześć. Piotrze mógłbyś zinterpretować tą grafikę. Szczerze nie bardzo kumam. 20mV dla 6 V odniesienia to  - 50dB. Trochę dużo więc coś źle chyba interpretuję. 1kHz dla zmiennej stałego? Skąd takie tętnienia w zasilaczu? 

Poza tym pięknie to wygląda. Rzekłbym, że to wzmacniacz wzorcowy czy referencyjny jeżeli chodzi o pomiary. Jeżeli tak samo brzmi odtwarzając muzykę to zdrowo zazdroszczę 👏

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Karol64208 napisał:

Czym był obciążony wzmacniacz przy pomiarach, rezystor, kolumny, czy też bez obciążenia.

Obciążenie było czysto rezystancyjne o wartości podanej na każdym wykresie, tj 4Ω :) A w ogóle to teraz zauważyłem, że minimalnie przeciągnąłem. Przy zacytowanym sinusie jest lekkie obcięcie :P

12 godzin temu, 5k7 napisał:

Porównamy potem z moimi 😉

Szkoda, że na odległość tylko wykresy można porównywać ;) Zapewne ciekawe byłoby też porównanie dźwięku. Sądzę, że pomimo bardzo zbliżonych układów, bez problemu dałoby się zauważyć różnice. Podobno nie ma dwóch tak samo brzmiących F5 (oprócz tych od Pass'a oczywiście ;) ). Patrząc na opisy, wydaje się jednak, że zachowane są pewne cechy charakterystyczne.

11 godzin temu, MariuszZ napisał:

1kHz dla zmiennej stałego? Skąd takie tętnienia w zasilaczu? 

To nie są tętnienia pochodzące z sieci energetycznej. Sonda oscyloskopu przypięta była do dodatniego napięcia zasilania, gdy na wejście wzmacniacza podany był sygnał sinusoidalny o częstotliwości 1kHz (przebieg niebieski). Jeżeli teraz przeanalizujesz pracę układu przeciwsobnego, zauważysz, że obciążenie poszczególnych napięć (+/-) w zasilaczu zmienia się wraz ze wzmacnianym sygnałem. Powiedzmy, że akurat wystąpiła dodatnia połówka. Górny tranzystor zaczyna się coraz bardziej otwierać, a dolny zamykać. Coraz więcej prądu zaczyna więc płynąć od "plusa" zasilania poprzez z każdą chwilą lepiej przewodzący tranzystor, dalej R obciążenia i do masy. Wzrost prądu powoduje zwiększający się spadek napięcia na wewnętrznej rezystancji zasilacza, a zatem jego obniżenie na wyjściu.
Na kolejnych obrazkach jest reakcja na sygnał prostokątny o częstotliwości 1kHz, a właściwie rozciągnięte miejsce "przełączenia" sygnału z "-" na "+". Oprócz mocniejszego wahnięcia w początkowej fazie, widać też różnicę wartości napięcia zasilania, gdy występuje dodatnia i ujemna połówka sygnału wzmacnianego. Przy pełnym wysterowaniu to ok 200mV spadku.

Mariusz, wzmacniacz gra nawet lepiej niż wyglądają wykresy ;) Jeszcze raz powtarzam, tu się nie ma nad czym zastanawiać :)

10 godzin temu, darrr1 napisał:

To są tętnienia z mojego zasilacza do firstwatt. 170mVpp przy pełnym obciążeniu +/-21.7VDC.

Podobnego rzędu tętnienia miałem w pierwszej wersji zasilacza. Obecnie, przy filtrze CLCLC, zszedłem poniżej 3mVpp :) Pomimo wysokiego PSRR, na pewno nie zaszkodzi ;) 

 

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, nowy78 napisał:

Przy zacytowanym sinusie jest lekkie obcięcie

Jest lekkie, dlatego jak możesz zrobić 20Hz/40W. To jest podstawa budowy dźwięku.

10 godzin temu, nowy78 napisał:

wartości podanej na każdym wykresie, tj 4Ω

Sorry, pytanie dotyczyło  rezystor czy kolumny, jak wygląda przy kolumnach pomiar.

Rezystor da nam zawsze ładne wykresy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, nowy78 napisał:

Jeżeli teraz przeanalizujesz pracę układu przeciwsobnego, zauważysz, że obciążenie poszczególnych napięć (+/-) w zasilaczu zmienia się wraz ze wzmacnianym sygnałem. Powiedzmy, że akurat wystąpiła dodatnia połówka. Górny tranzystor zaczyna się coraz bardziej otwierać, a dolny zamykać. Coraz więcej prądu zaczyna więc płynąć od "plusa" zasilania poprzez z każdą chwilą lepiej przewodzący tranzystor, dalej R obciążenia i do masy. Wzrost prądu powoduje zwiększający się spadek napięcia na wewnętrznej rezystancji zasilacza, a zatem jego obniżenie na wyjściu.

Przypomniało mi się właśnie próba włączenia zasilania DIY do subwoofera i wzmacniacza car audio. Kiedy w muzyce nie było akurat niskich czest. Z zakresu pracy subwoofera wzmacniacz przechodził w stan awaryjny (spowodowany za dużym wyjsciem napiecia z zasilacza - błąd konstrukcyjny), jednak gdy pojawiły sie dzwieki niskiego basu pracował juz bezproblemowo nie wylaczajac się. Wnioskuje ze zachodzily wtedy podczas pracy te spadki napiecia o ktorych pisze @nowy78 a zakres napiecia był wowczas optymalny dla wzmacniacza.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, nowy78 napisał:

Szkoda, że na odległość tylko wykresy można porównywać ;) Zapewne ciekawe byłoby też porównanie dźwięku. Sądzę, że pomimo bardzo zbliżonych układów, bez problemu dałoby się zauważyć różnice. Podobno nie ma dwóch tak samo brzmiących F5 (oprócz tych od Pass'a oczywiście ;) ). Patrząc na opisy, wydaje się jednak, że zachowane są pewne cechy charakterystyczne.

W sumie czemu by nie porównać na żywo. Możemy się zawsze spotkać, porównać no i poznać f2f, wymienić doświadczeniami 😉 W ogóle uważam, że potrzebną tutaj ogólnie na forum czy w grupie zainteresowanych byłaby nawet taka impreza cykliczna odsłuchów w ciemno - poszczególnych klocków, kolumn czy nawet zestawów - zarówno komercyjnych jak i DIY. Można byłoby potem nawet taki ranking przygotować - indywidualny komponentów czy całego zestawu. Większa liczba osób i konkretne kryteria oceny. Myślę że byłoby to pomocne dla ogromnej ludzi osób, które poszukują najlepszych podzespołów i ich połączeń w stosunku do kasy lub szukają czegoś innego/lepszego;-) W sumie jest tona możliwości;)

Ja zawodowo zajmuje się systemami opartymi o technologie sieciowe/webowe - więc oprócz wszystkich moich sprzętów mógłbym wnieść warstwę całej infrastruktury i aplikacji/serwisu do tego 😉

 

Edytowano przez 5k7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, darrr1 napisał:

To 10 Vpp czy rms?

Przy wykresach masz wyciagniątą częstotliwość i wartość RMS. Tego typu testy wykonuje się przy 10-20% mocy. U mnie było to okolo 20W.

 

35 minut temu, Karol64208 napisał:

@5k7 jak wygląda dla 30Hz, masz zrobione

Nie, to tylko dla siebie z ciekawosci 2, 3 czestotliwosci dla dla 20W przy 4 czy 8 Ohm. Wzmacniacz nominalnie  100W. W testach wyszło 118W.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności rozmawiamy o końcówce mocy. Przedwzmacniacz ukrywa jego ułomności modyfikując sygnał na tyle by ukryć jego niedoskonałości. To były testy odłaczonego przedwzmacniacza. W momencie gdy przedwzmacniacz obrabia sygnał wygląda to tak:

 

 

20201230_121649.jpg

20201230_123137.jpg

20201230_123247.jpg

Edytowano przez 5k7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.01.2021 o 23:30, MariuszZ napisał:

Nawet nie wiedziałem, że to się mierzy.

Do kanonu podstawowych pomiarów wzmacniacza chyba raczej się nie zalicza. Ja tak z ciekawości ;) .

Dnia 15.01.2021 o 09:05, Karol64208 napisał:

Jest lekkie, dlatego jak możesz zrobić 20Hz/40W. To jest podstawa budowy dźwięku.

Szczerze, to nie widzę potrzeby. Ten wzmacniacz ma pasmo przenoszenia od DC do kilkuset kHz (bliżej 1MHz), więc nic ciekawego w takim pomiarze nie zobaczysz. Po prostu sinusoidę. Zresztą, na samym początku jest kwadrat 5Hz dla 10W.

Dnia 15.01.2021 o 11:34, 5k7 napisał:

W sumie czemu by nie porównać na żywo. Możemy się zawsze spotkać, porównać no i poznać f2f, wymienić doświadczeniami 😉 W ogóle uważam, że potrzebną tutaj ogólnie na forum czy w grupie zainteresowanych byłaby nawet taka impreza cykliczna odsłuchów w ciemno - poszczególnych klocków, kolumn czy nawet zestawów - zarówno komercyjnych jak i DIY. Można byłoby potem nawet taki ranking przygotować - indywidualny komponentów czy całego zestawu. Większa liczba osób i konkretne kryteria oceny. Myślę że byłoby to pomocne dla ogromnej ludzi osób, które poszukują najlepszych podzespołów i ich połączeń w stosunku do kasy lub szukają czegoś innego/lepszego;-) W sumie jest tona możliwości;)

Pomysł super, ale przyznam, że nie bardzo sobie wyobrażam, aby udało się coś takiego zorganizować :) Chodzi mi o spotkanie w większej grupie. W obecnej rzeczywistości, gdy każdy ma  czas wyliczony co do minuty... no way :) Ale być może jestem pesymistą. Za to spotkanie i porównanie tylko naszych dzieł wydaje się zdecydowanie bardziej realne. Z tego co widzę to jedynie 4 godziny jazdy :P W każdym razie, jeżeli bywasz w Świętokrzyskim (lub nie bywasz, ale masz chęć się przejechać ;) ), serdecznie zapraszam  :)

12 godzin temu, 5k7 napisał:

Dla przykładu wzmak za ponad 4k.

 

20201230_151129.jpg

Ciekawe. A czy mógłbyś coś więcej napisać o pomiarze. Przypuszczam, że są to oba kanały wzmacniacza. Jeżeli tak, to skąd przesunięcie fazowe pomiędzy nimi? Na fotkach z generatorem, widziałem, że jest ustawione na 0.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...