Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dnia 8.01.2021 o 11:16, 5k7 napisał:

W kontekście prądu -  sprawdzałeś jakie wartości są w Twojej opini najodpowiedniejsze jeżeli chodzi o dźwięk? Z tego co pamietam to wspominałeś o 1.8 ale skoro zaszło już pod 3 to chyba się już nieco pozmieniało :) Masz jakieś nowe przemyślenia w tym aspekcie ?

Kilka dni temu obniżyłem prąd spoczynkowy do 2A i... cieszę się, że zadałeś powyższe pytanie :) Dość to zaskakujące, ale wg mnie jest lepiej. Szczerze mówiąc, przypomina to trochę regulację w końcówce Usher R1.5. Tam też jest pewien punkt, w którym wzmacniacz gra najlepiej. Dalsze zwiększanie biasu powodowało wrażenie utraty zwiewności w dźwięku. Robił się spowolniony i mniej dynamiczny. F5 podobnie. W porównaniu 2A vs 3A, dźwięk przy niższym prądzie jest szybszy i bardziej namacalny, przy 3A - pogrubiony i masywniejszy, ale też bardziej... chaotyczny? W sumie także może się podobać. Oczywiście nie są to zmiany duże i przy niewielkim podnoszeniu prądu nawet ich nie zauważyłem. Ujawniły się dopiero teraz, gdy bardziej radykalnie pokręciłem pr-kami. Tradycyjnie były i testy przy dużej głośności, potwierdzające, że mimo wszystko poprawniej jest przy 2A.
Istnieje jednak szansa, że udało mi się lepiej ustawić potencjometry P3 poprawiające symetrię układu, co mogło mieć znaczący wpływ na poprawę. Niestety mam zbyt słabe oprzyrządowanie pomiarowe i dokładną regulację przeprowadzam trochę po omacku. Jest pewien zakres w pobliżu ustawienia optymalnego, gdzie nie widzę jak zachowuje się druga harmoniczna. Ustawiam mniej więcej w połowie pomiędzy pozycjami, w których jest jeszcze widoczna. Trzeba też powiedzieć, że zastosowanie innych tranzystorów mocy, lub jfetów wejściowych o innym Idss, może powodować odmienny skutek w odpowiedzi na regulację prądu spoczynkowego wzmacniacza, niż opisany wyżej. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się inicjalnie też wydawało, a w zasadzie intuicja podpowiadała że powyżej pewnej wartości nie będzie już lepiej lub sam dźwięk będzie jakby przerysowany. Ale tak jak mówisz to również kwestia wielu składowych czy nawet gustu - dlatego audio to niekończąca się opowieść 😉 Ja powoli idę do przodu - zajmuje się wieloma rzeczami i nie zawsze na moją konstrukcję mam czas, ale wrzucę coś ze zdjęć postępów ;)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.02.2021 o 09:59, 5k7 napisał:

Tak mi się inicjalnie też wydawało, a w zasadzie intuicja podpowiadała że powyżej pewnej wartości nie będzie już lepiej lub sam dźwięk będzie jakby przerysowany.

To ja myślałem wręcz przeciwnie :) Dlaczego? Po pierwsze kilka razy powtarzające się sugestie NP, aby puścić przez tranzystory tyle prądu, na ile pozwala chłodzenie. I rzeczywiście, gdy spojrzeć na charakterystyki tranzystorów mocy (ta na obrazku poniżej jest dla ECW20N20), można zauważyć, że obszar jej największej liniowości znajduje się gdzieś w okolicach kilku A (powiedzmy pomiędzy 5 a 10). Tu trzeba dodać, że kilka razy spotkałem się z opinią, że korzystniej jest, gdy sprzężenie zwrotne ma mniej "do roboty", czyli układ w otwartej pętli generuje mało zniekształceń. Innymi słowy im mniej do poprawy tym lepiej. Ponadto, gdy stopień mocy jest mocniej wysterowany, rezystory na drenach jfetów mają większą wartość, a to z kolei przekłada się na większe wzmocnienie stopnia wejściowego. Większe wzmocnienie, to większa zdolność korekcji zniekształceń w układzie ze sprzężeniem zwrotnym.
Nie bardzo mogę znaleźć natomiast powód, dlaczego miałoby być lepiej przy niższym prądzie spoczynkowym :) .

Niemniej jednak, przy 2A biasu THD było minimalnie niższe niż przy 3. Tyle, że pewną niewiadomą utrudniającą analizę, jest dokładność wyregulowania symetrii układu ze względu na niewystarczającą dokładność pomiaru.

ECW20N20.jpg

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ha, kilka dni temu dostałem w swoje łapki (niestety nie na zawsze :( ) całkiem fajne "urządzonko", które oprócz wielu innych zalet, bardzo dobrze sprawdza się także w mierzeniu parametrów wzmacniacza. A jeeeest toooooo...

Tak jest, dobrze Państwu znany i już całkiem lubiany RME Adi-2 Pro FS . Sprzętu użyczył mi mój najlepszy forumowy kolega Tomek ( @tomek4446 ) :) A oto dlaczego jest taki fajny (sprzęt oczywiście ;) )

 

RME.jpg

RME.png

To oczywiście pomiary w pętli, bez żadnego urządzenia pomiędzy wejściem, a wyjściem. 

Wspominałem wcześniej o problemie z dokładnym ustawieniem P3, poprawiającym symetrię F5, ze względu na niewystarczające możliwości używanego interfejsu audio. Zobaczmy, jak to wygląda przy zastosowaniu RME. Od razu dodam, aby nie zwracać uwagi na dużą ilość prążków będących prawdopodobnie pochodną pętli masowej utworzonej podczas pomiaru ;) Najpierw dotychczasowe ustawienie, za pomocą mojego sprzętu: 

F5 przed.png

... i po regulacji:

F5 po.png

Uwagę skupiamy na drugiej harmonicznej ;) 

 

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, nowy78 napisał:

Sprzętu użyczył mi mój najlepszy forumowy kolega Tomek

Piotrek , " najlepszy " miało być tłustym drukiem , w końcu się jakoś chyba umawialiśmy ! :)

Kurde , cieszę się , że się do czegoś przydało. Może ja kiedyś też się naumiem , jak za pomocą RME uzyskać takie fajne kreseczki :)

Nie znam się na tym ,ale chyba druga harmoniczna zniknęła ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomek4446 napisał:

Może ja kiedyś też się naumiem , jak za pomocą RME uzyskać takie fajne kreseczki

Fajnie by było gdybyś tak "przeorał" swoje monosy tym RME w towarzystwie RMAA. Ja po zaspokojeniu ciekawości z moim Sinusem chciałem powyrzucać wszystko przez okno ;) 

Później przyszła refleksja, że przecież to tak ma być, bo tego używając wzmacniaczy lampowych oczekujemy. Słodkiego, barwnego i niepowtarzalnego dźwięku, któremu do studyjnego, "bezpłciowego" odtwarzania daleko i nie po drodze. 

20 godzin temu, nowy78 napisał:

A jeeeest toooooo...

Zaprezentuj Piotrze taką tabelkę po podłączeniu wzmacniacza w pętlę. "Rzuć wyzwanie" dla innych hobbystów ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Fajnie by było gdybyś tak "przeorał" swoje monosy tym RME w towarzystwie RMAA. Ja po zaspokojeniu ciekawości z moim Sinusem chciałem powyrzucać wszystko przez okno

To może jednak nie ? :) 

Spokojnie " przeoram " liczę na Was , że mi powiecie co i jak podłączyć i o co tu chodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Zaprezentuj Piotrze taką tabelkę po podłączeniu wzmacniacza w pętlę

Wiedziałem... ;) , i dlatego od razu sobie przygotowałem takie porównanie :) Druga kolumna - przed regulacją, trzecia - po.

RME_F5_a.jpg

A poniżej Cambridge Audio Azur 840Av2 🤣

CA.jpg

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to wygląda zarówno przed jak i po regulacjach. Jak Piotrze odbierasz sonicznie brak tego prążka drugiej harmonicznej? Jest ta zmiana "na ucho" odczuwalna?

Takie poziomy zniekształceń wg niektórych szkół są już poza percepcją naszych zmysłów 😉

Z drugiej strony słuchając muzyki nie tylko wzmacniacz zniekształca ale i pozostałe elementy zestawu. Może tak być, że to co słyszymy jest niejako mikstem zniekształceń kaskady urządzeń więc wnioski mogą nie być oczywiste. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, MariuszZ napisał:

Jak Piotrze odbierasz sonicznie brak tego prążka drugiej harmonicznej? Jest ta zmiana "na ucho" odczuwalna?

Pytanie z tych trudniejszych ;) W pierwszych chwilach po regulacji miałem wrażenie, że mimo wszystko zrobiło się nieco energetyczniej, sprężyściej - trudno opisać. Później..., no cóż przyzwyczaiłem się, zapomniałem jak  było wcześniej. Zresztą samo podłączenie wszystkiego po pomiarach też chwilę zajmuje, a jak wiadomo pamięć słuchowa jest dość zawodna. Wyraźniejszy efekt zapamiętałem, gdy robiłem tą regulację pierwszy raz po uruchomieniu wzmacniacza. Wtedy jeden z kanałów był dość mocno "rozstrojony", i druga harmoniczna była znacznie wyższa od trzeciej. Teraz to już rzeczywiście bardziej kosmetyka, ale i tak samopoczucie poprawia ;) 

 

13 godzin temu, MariuszZ napisał:

Wychodzi, że to bardzo dobry wzmacniacz jest. Stereo crosstalk i THD wymiata porównując do DIY F5

Ano właśnie. Z tym crosstalkiem to ogólnie się zastanawiam, dlaczego taki wysoki, czy to w CA, czy w F5. Oba wzmacniacze mają rozdzielone kanały. W CA jest wprawdzie wspólny transformator, ale całkiem spory - 800VA.

Niskie THD w CA robi zapewne sprzężenie zwrotne. Pamiętajmy, że F5 to tylko 2 stopnie, a wiec względnie niezbyt dużo wzmocnienia, które można byłoby spożytkować na korekcję zniekształceń. No i ważny jest też ich rozkład. Za to intermodulacyjne niższe w F5 ;) 

13 godzin temu, Karol64208 napisał:

1W dla każdego wzmacniacz będzie ok

We wzmacniaczach First Watt zwraca się na to szczególną uwagę ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 16.02.2021 o 21:33, tomek4446 napisał:
Dnia 16.02.2021 o 18:56, MariuszZ napisał:

Fajnie by było gdybyś tak "przeorał" swoje monosy tym RME w towarzystwie RMAA. Ja po zaspokojeniu ciekawości z moim Sinusem chciałem powyrzucać wszystko przez okno

To może jednak nie ? :) 

Spokojnie " przeoram " liczę na Was , że mi powiecie co i jak podłączyć i o co tu chodzi.

@tomek4446, no i co, wiesz już jak to podłączyć do pomiarów?  Domyślam się, że do tego jest potrzebna konwersja w drugą stronę (A/D), czyli ja sobie nic tutaj nie pomierzę przy użyciu RME DAC + RMAA?

Piotr  @nowy78, przepraszam za OT ale jestem ciekawy tych pomiarów ale nie znam się i nie dłubię na co dzień w elektronice :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.02.2021 o 22:08, nowy78 napisał:

We wzmacniaczach First Watt zwraca się na to szczególną uwagę

przegapiłem twoją odpowiedź¬¬, ale jestem ciekawy dlaczego taki pomiar, czy już podstawy w pomiarach nie obowiązują, a może dlatego mamy chaos w audio bo każdy robi pomiary jak mu pasuje, aby wykazać się..... ale to wtedy jest miszmasz.

Możesz to w skrócie wyjaśnić o co chodzi w tym F.W.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz trzeba wiedzieć co szukać. Dlatego pisałem w skrócie co i jak mierzyć.
To co ja robilem to :
1. Pomiar mocy - trojkat 1khz
2. Pomiar wzmocnienia - sinus 1khz
3. Kwadrat - tu o mało nie usmażyłem wzmacniacza bo dałem max amplitude na 1khz.
4. Charakterystyka przenoszenia - sinus od 20hz-200kHz dla 1vrms na wejsciu. Niestety ręcznie odczytywany na oscyloskopie
Teraz próbowałem Arta ale nie bardzo wiem jak do tego podejść.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Karol64208 napisał:

Możesz to w skrócie wyjaśnić o co chodzi w tym F.W.

https://firstwatt.com/ - tu możesz poczytać o filozofii przyświecającej autorowi projektu pod tytułem First Watt.

A dlaczego pomiar THD + N dla jednego wata? Bo to po prostu standardowy pomiar i łatwo można porównać wyniki z innymi wzmacniaczami, dla których takie dane bez problemu znajdziesz w sieci.

 

4 godziny temu, JohnDoe napisał:

Domyślam się, że do tego jest potrzebna konwersja w drugą stronę (A/D), czyli ja sobie nic tutaj nie pomierzę przy użyciu RME DAC + RMAA?

Dokładnie. Aby móc mierzyć potrzeba także przetwornika AD o przyzwoitych parametrach. RME ma je porównywalne ze sprzętem pomiarowym, więc nadaje się do tego celu wyśmienicie :) Właściwie ten przetwornik AD w nim zawarty, jest jednym z mocniejszych argumentów przemawiających w moim przypadku za zakupem. Ale nie jedynym ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, nowy78 napisał:

A dlaczego pomiar THD + N dla jednego wata?

sorry, to nie jest standard :35_thinking:. Chyba że tak autor F.W sobie wymyślił, ale to nie ma nic wspólnego z faktycznymi pomiarami i ich z podstawami, jest jeszcze jedna opcja że to max wzmocnienia tego wzmacniacza to wtedy się zgodzę.

Sorry, że jestem upierdliwy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...