Skocz do zawartości

Jaki niedrogi używany wzmacniacz ok. 500 zł


D-Art

Recommended Posts

Witajcie!

Od lat 90-tych mam w posiadaniu wzmacniacz Technics SU-V45A, pracujący z kolumnami Canton M80 DC z aluminiowo-magnezowymi membranami. Na razie gram głównie z Tidala przez Chromecast Audio lub CD Sony (niski model).

Zachciało mi się zrobić jakąś zmianę, padło na wzmacniacz. Będzie to raczej zmiana symboliczna budżetowa, bo chcę wydać 400-800 zł. 

Słucham dużo elektroniki, rocka, a właściwie to wszystkiego po trochu. Szukam brzmienia wypełnionego mikrodetalami, bez rozwlekłości, bez zamglenia, krystalicznego z szybkim głębokim basem.

Na pewno w tej cenie będzie ciężko, ale jeśli będzie choć trochę lepszy niż dotychczasowy Technics, będzie fajnie.

Byłoby dobrze, gdyby przy okazji był czarny i z pilotem.

Na Allegro i OLX widziałem dotąd takie typy: SONY TA-FE910R, DENON PMA-510AE, Marantz PM7000, Denon PMA-720AE, SONY TA-F 500 ES, Yamaha AX-890, ONKYO INTEGRA A-8500, Yamaha AX-540, DENON PMA-925R, KENWOOD KA 5010, Pioneer A-616, ONKYO A-9377, Pioneer A-602, DENON PMA-1060, Onkyo A-9711, DENON PMA-1055R, SONY TA-F419 R, Sony TA-F519R, Sony TA-FB740R.

Ogólnie Sony pasowałby mi do reszty sprzętu, ale inne też wezmę pod uwagę. 

Jest tego sporo i nie wiem, w którą stronę skierować poszukiwania. Dlatego proszę o pomoc 🙂

 

Edytowano przez D-Art
Dodanie treści
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za propozycję ale chyba nowe urządzenie w tej cenie nie zagra lepiej, niż mój Technics.

Szukam wzmaka pełnowymiarowego, raczej z używek. Wizualnie też ma mi pasować do reszty, a CD i tuner mam od Sony.

Pokój mam duży, ale siedzę niesymetrycznie po jego prawej stronie w trójkącie o boku 2 metry.

Z tego co wiem, moje kolumny potrzebują wzmacniacza o dobrej kontroli basu. Mogę zwiększyć kwotę do ok. 800 zł.

Edytowano przez D-Art
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o jakość dźwięku to ten wzmacniacz mógłby Cię zdziwić. Właściwie to on nie ma wbudowanego DAC-a , bo sam wzmacniacz nim jest. Jego wejście analogowe wymaga użycia wbudowanego w jeden z jego chipów przetwornika analogowo/cyfrowego. Jest to jednak wzmacniacz  cyfrowy głównie do urządzeń z wyjściami cyfrowymi i funkcjonalnie nie sprawdził by się. Proponował bym polować na niezbyt drogie wzmacniacze Sony z serii ES lub QS.

Te starsze będą jednak bez zdalnego sterowania, a nowsze i wyższe modele będą za drogie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba muszę nieco podnieść kwotę. 800-1000 to maks.

Smsl q5 pro może i ciekawy, ale ma za mało wejść.

Mam jeszcze tuner analogowy, czasem podpinam decka Technicsa, jak mnie najdzie na wspominki, a nie chcę się bawić w przepinanie kabli. Poza tym nie mam pewności, czy poradzi sobie z moimi Cantonami Karat M80 DC (300 W, 88 dB skuteczność, pasmo 22-30000 Hz, 4 Ohm), a czasem lubię "dogrzać" i miłe są tąpnięcia basu.  No i wizualnie będę miał sprzęt "od Annasza do Kajfasza" 😉

Chociaż, gdyby był mocniejszy i miał więcej wejść, to kto wie? Może są inne ciekawe modele? Najważniejsze, żeby był jakiś progres jakościowy w stosunku do mojego Technicsa SU-V45A. 

Na razie jednak obserwuję Allegro i Olx, ale tam jest taka mnogość marek i modeli w tym przedziale, że zgłupiałem 🙂 

 

Edytowano przez D-Art
Dodanie treści
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, D-Art napisał:

Chyba muszę nieco podnieść kwotę. 800-1000 to maks.

Smsl q5 pro może i ciekawy, ale ma za mało wejść.

Mam jeszcze tuner analogowy, czasem podpinam decka Technicsa, jak mnie najdzie na wspominki, a nie chcę się bawić w przepinanie kabli. Poza tym nie mam pewności, czy poradzi sobie z moimi Cantonami Karat M80 DC (300 W, 88 dB skuteczność, pasmo 22-30000 Hz, 4 Ohm), a czasem lubię "dogrzać" i miłe są tąpnięcia basu.  No i wizualnie będę miał sprzęt "od Annasza do Kajfasza" 😉

Chociaż, gdyby był mocniejszy i miał więcej wejść, to kto wie? Może są inne ciekawe modele? Najważniejsze, żeby był jakiś progres jakościowy w stosunku do mojego Technicsa SU-V45A. 

Na razie jednak obserwuję Allegro i Olx, ale tam jest taka mnogość marek i modeli w tym przedziale, że zgłupiałem 🙂 

 

Polecam:Sansui 3300, Sansui 5500, Yamaha CR-800, Realistic STA-220, Sansui 5000x, JVC Nivico 5040u.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MobyDick napisał:

Jeśli chodzi o jakość dźwięku to ten wzmacniacz mógłby Cię zdziwić. Właściwie to on nie ma wbudowanego DAC-a , bo sam wzmacniacz nim jest.

Mimo wszystko zaintrygowałeś mnie tym urządzeniem. Nie boję się klasy D, bo docelowo za jakiś czas zaplanowałem Lyngdorfa TDAI-3400. Ale ten wzmak SMSL mógłby później pozostać w domu jako drugi zestaw, więc teraz tymczasowo mógłby u mnie pograć.

Zauważyłem na tylnej ściance gniazdo AUX, chyba minijack. To jest to wejście analogowe?

Tylko pytania:

- Czy ten wzmacniacz da sobie radę z moimi sporymi podłogówkami? Szczególnie, gdy włączę mocno Depeche Mode lub System Of A Down? 😉 

- Czy mogę się spodziewać lepszej jakości dźwięku w porównaniu z dotychczasowym wzmakiem (inaczej zakup byłby bez sensu)?

- Czy jednak skupić się na używkach? 🙂

Edytowano przez D-Art
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TA-F570ES jest poprzednikiem TA-F590ES i nie ma zdalnego sterowania, a z tego co pisałeś chciałbyś je mieć. Co do SMSL Q5 pro to sądzę że powinien zagrać sporo lepiej od wzmacniacza który masz. Jednak aby go w pełni docenić trzeba użyć wejść cyfrowych. Wejście analogowe w postaci gniazda jack traktował bym w nim jako taki dodatek do podłączenia raczej sprzętu przenośnego który nie posiada wyjścia cyfrowego. Gram mocno, dynamicznie i szczegółowo. Najlepiej sprawdzi się z kolumnami niezbyt dużymi lecz dobrymi. Z napędzeniem kolumn które masz nie powinien mieć problemu. 50W na kanał pozwala grać bardzo głośno, jednak wzmacniacze o większej mocy są w stanie grać głośniej. Nie potrzebuje nadmiaru mocy do tego żeby głośno grał. Przy słuchaniu muzyki zapewne zwykle nie używasz większej mocy niż po kilka W na kanał. Porównywanie go gdy produkuje 50W na kanał jednak nie ma sensu z wzmacniaczem o większej mocy który będzie grał z tą samą mocą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Twoim zdaniem można porównać brzmienie i jakość dźwięku właśnie między SMSL Q5 a TA-F570ES czy TA-F590ES?

Głównie używam Tidala przez Chromecasta, który ma cyfrowe wyjście optyczne. Mogę też użyć USB z laptopa.

Może przeżyłbym przełączanie kabla cinch-jack od tunera FM od czasu do czasu? Lubię sobie posłuchać normalnego radia 😉 Czy to wejście analogowe brzmi przyzwoicie?

Ciekawi mnie takie nietuzinkowe rozwiązanie, o ile rzeczywiście dźwięk będzie lepszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do NAD-a i Sony, to się nie zgodzę. Te wzmacniacze grają zupełnie inaczej. Rozumiem że są wielbiciele klasycznych NAD-ów. Ale to trochę jak porównywanie akwareli ze zdjęciem. Jeśli ktoś kocha akwarele ( NAD-y ) to nie przekona go nic co wygląda realistycznie. Co do porównania Sony z serii ES i Q5pro sporo może zależeć od stanu zużycia podzespołów. Taki 590ES ma już swoje lata. Gdyby był nowy, to pewnie miałby spore szanse wygrać w odsłuchu z Q5pro, choć może nie pod każdym względem. Na pewno przy próbie ekstremalnie dużych głośności Sony będzie tu górą, bo ma więcej mocy. Przy normalnym głośnym graniu SMSL być może wypadł by jak wzmacniacz odczuwalnie mocniejszy. Jeśli chodzi o jakość dźwięku z wejścia analogowego SMSL-a to jest ona zupełnie dobra. Jednak sugerował bym raczej słuchać radia internetowego z wejść cyfrowych. Przynajmniej gdy słuchasz muzyki. Gdy radio ma tylko niezbyt głośno towarzyszyć w życiu, wtedy jakość gniazda jack pewnie będzie zupełnie wystarczająca. Jego zaletą jest też to że łatwo jest do niego podpinać różne urządzenia, bo ten standard jest do tego lepiej przewidziany niż RCA. CD zdecydowanie lepiej podłączyć do jego wejścia cyfrowego. Większość znajdujących się na rynku wzmacniaczy impulsowych nie ma tego problemu, bo ich układy mocy mają zintegrowane przetwornice akceptujące wyłącznie sygnał analogowy. Wtedy sporo zależy od użytego DAC-a. Q5pro do nich nie należy.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że rozwaliliście mi koncepcję, he he he! 😉 

Już wstępnie ugadałem 570ES, a teraz siedzę i myślę o tym malutkim chińczyku. Mam problem estetyczny, bo jak tu przejść z pełnowymiarowej wieży do urządzenia wielkości 2 paczek papierosów??? Jak ja to ludziom pokażę, he he he??? 😉 

😉😉  I zrozumieć, że toto napędzi 26 cm głośniki niskotonowe + dwa 16 cm średnie na kanał?

Chyba już stary jestem 😉 

Co prawda mogli dodać jeszcze po jednym wejściu, ale są splittery. Damy radę.

I pytanie do użytkowników, którzy mają go od dłuższego czasu: czy macie go cały czas w stand-up, czy wyłączacie z sieci? Czytałem, że się grzeje (może to mieć wpływ na trwałość?) i ciągnie trochę prądu, gdy nie jest używany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On jest mały i nie ma otworów wentylacyjnych. Za to cała obudowa jest aluminiowa i dlatego że powierzchnia dodawania ciepła jest mała pozostaje ledwie letni gdy jest wyłączony z pilota. Po włączeniu jest tylko lekko ciepły. Jego pobór mocy jest niewielki. Jest mały bo jego elektronika nie wymaga więcej przestrzeni, a radiator ma niewielkie rozmiary. Zasilacz ma do tego osobną obudowę. Trzeba go traktować jako DAC z wyjściami głośnikowymi. Są wzmacniacze impulsowe o mocy 2x100W z bluetooth wielkości karty kredytowej.

Bliźniaczo wyglądający z zewnątrz Alientek D8 używa bezpośrednio obudowy jako radiatora.

Zmierzyłem teraz temperaturę wierzchu obudowy tego wzmacniacza który jest długo włączony i ma ona teraz 36,9°C. Jest więc zbliżona do temperatury ludzkiego ciała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, niech się dzieje wola nieba. Przekonaliście mnie. Obym nie rwał resztek włosów z głowy 😉

Najwyżej będę tutaj wylewał żale, he he he! 😉 Zamawiam to pudełeczko 🙂 Mam Media Expert naprzeciwko, to będzie najszybciej.

Edytowano przez D-Art
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że będziesz pozytywnie zaskoczony :) . ...ale zobaczymy. Napisz jak wrażenia kiedy trafi w Twoje ręce. Rozmiarem nie jest przewidziany do zestawienia z jakąkolwiek wieżą. Za to rozmiarami i wykonaniem dobrze sprawdza się stojąc pod nowoczesnymi TV. Warto mieć do niego wtyki bananowe, bo niewielkie terminale głośnikowe akceptują tylko dość cieknie przewody bez zakończeń. A banany są do niego idealne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj SMSL doszedł. Podłączony i gra. W zestawie: SMSL Q5 pro, kolumny Canton Karat M80 DC, Chromecast Audio podłączony optykiem. Muzyka z Tidala ze smartfona lub tabletu. Ogromna wygoda dzięki pilotowi.

Fakt, muszę przyznać, że z napędzeniem dużych kolumn nie ma żadnych problemów. W zasadzie przy poziomie 15 już jest głośno. Jak na takie maleństwo, to aż dziwne 🙂 

Co do dźwięku, nie mam jakiegoś efektu wow w porównaniu do mojego Technicsa, ale skłamałbym gdybym napisał, że dźwięk nie jest lepszy. Największa różnica na basie. Jest bardziej punktowy i precyzyjny, sięga głębiej. Ogólnie dźwięk wydaje się bardziej detaliczny, a źródła dźwięku precyzyjniej umiejscowione. To spostrzeżenia na szybko po krótkim słuchaniu.

Ale przede wszystkim chciałbym podziękować Wam MobyDick i 1Ender za wskazanie mi ciekawego urządzenia, które na pewno u mnie zagości do czasu kolejnej zmiany 😉 

No i teraz zaczynam szukać wąskiego gardła w systemie. Szukam jeszcze większego realizmu i detaliczności. Kolejna zabawa się zaczyna. Macie jakieś propozycje? 🙂 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, bawię, ale choroba się zaczęła, he he he! 😉

Jeszcze za wcześnie na wnioski ale widzę, że to był dobry ruch. Teraz po prostu zastanawiam się, gdzie mógłbym teraz zaingerować, żeby zrobić kolejny krok. Na pierwszą myśl przychodzą mi przewody głośnikowe 🙂 

Edytowano przez D-Art
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monster Cable High Resolution Precision Stranded coś tam. Ciężko doczytać. Całkiem spory przekrój.

A skoro są wrażliwe to znaczy, że można tu sporo uzyskać, jak sądzę 🙂 

I jeszcze a propos źródła, jakim jest Chromecast Audio, co sądzicie o takich polepszaczach sygnału cyfrowego, jak IFI Audio iPurifier SPDIF?

Edytowano przez D-Art
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...