Skocz do zawartości

Jaki niedrogi używany wzmacniacz ok. 500 zł


D-Art

Recommended Posts

Dzięki. Zatem muszę posłuchać na różnych przewodach i porównać. Tu chyba mogę jeszcze sporo zyskać na dźwięku.

Tak sobie posłuchałem jeszcze dzisiaj i jednak jestem pod wrażeniem. Piszą, że się nadaje do małych i podstawkowych kolumn, a na moich podłogówkach dzisiaj pogrzmiałem konkretnie. Urządzenie potrafi potężnie zagrać i łupnąć, a przy tym nie rozwleka dźwięku.

Wszystko jest bardziej poukładane i czystsze. Dźwięk też nie traci na jakości przy cichym słuchaniu, wszystko jest ostre i wyraźne.

Już widzę, że zamiast dotychczasowych skrzyń postawię sobie malutkie pudełeczka, jakiś splitter do kilku źródeł i będę irytował znajomych z wielkimi wieżami 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wymianie kabla zasilającego chyba nie spodziewał bym się zbyt dużego efektu. Spotkałem się z tym że ktoś używał do niego zasilacza o wyższym napięciu i o napięciu nominalnym ale o mniejszym amperażu i wszystko wskazywało w pomiarach na tym drugim ze wzmacniacz był uszkodzony. Dlatego raczej nie ryzykował bym przekraczać napięcia dopuszczalnego przez producenta. Niższe napięcie ograniczy jego moc wyjściową.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe chodzi mi o zmianę parametrów zasilania, ale o jego jakość.

Urządzenie jest świetne ale ciekawi mnie, jakiej konstrukcji i z jakiej jakości komponentów jest sam zasilacz. Nierzadko producenci różnych urządzeń, na tym właśnie próbują zaoszczędzić pieniądze.

Wydaje mi się, że w każdym urządzeniu elektronicznym poprawa zasilania może pozytywnie wpłynąć na jego pracę. 

Chciałbym z niego wycisnąć wszystkie soki i ustalić granice możliwości. Dlatego interesuje mnie zasilanie, przewody i inne elementy peryferyjne, bez ingerencji w sam sprzęt. 

Zmiana urządzenia dla mnie to impuls do dalszej zabawy i poszukiwań. Oprócz czerpania radości z muzyki oczywiście 🙂 

A swoją drogą, moim zdaniem ten maluch zasługuje chyba na osobny wątek. Zauważyłem, że już nie raz polecaliście SMSL Q5 pro innym forumowiczom. Może jest trochę osób, które go mają. Może chcieliby się podzielić swoimi obserwacjami, a może już bawili się w jakieś modyfikacje czy peryferia do niego? 🙂 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się ze jesteś zadowolony Karo :) . Ten SMSL to ciekawy przykład jak relatywnie tanio można zrobić dobrze grający i wykonany z dobrych materiałów nowoczesny wzmacniacz dzięki dość nowym technologiom. Małe rozmiary i dobrej jakości podzespoły scalone z stosunkowo niewielką ilością elementów biernych również dobrej jakości i mamy coś takiego. Bardzo popularne stały się małe i bardzo tanie wzmacniacze oparte o inny układ Texas Instruments TPA3116D2 , przyjmujące sygnał analogowy. Zapewne ich ceny są bardzo niskie dla producentów, bo ceny całego wzmacniacza składającego się z gotowej do użycia płytki drukowanej, w pełni funkcjonalnej zaczynają się od poziomu ~10 zł. Oczywiście bez zasilania. 

Nie widziałem nigdzie aby ktoś rozebrał zasilacz Q5pro. Zapewne nie ma tam nic bardzo drogiego wewnątrz.  Kabel doprowadzający napięcie do wzmacniacza jest krótki i dość gruby. Gniazdo wysokiego napięcia jest wprawdzie popularne, ale spotkać je można często w sprzęcie przenośnym typu radiomagnetofony lub radia kuchenne. Kiedyś Technics stosował je w swoich wzmacniaczach domowych, zanim przyjęły się w sprzęcie audio obecnie bardzo popularne gniazda IEC, popularne również w zasilaczach komputerowych. Sam producent w pewnym momencie wprowadził poprawkę, wyposażając ten wzmacniacz w zasilacz o mocy wyjściowej 120 zamiast ~100VA. Trochę szkoda ze zrezygnowali z metalowych pilotów. Lepszy zasilacz do tego wzmacniacza powinien być również impulsowym lub przynajmniej liniowym o nie mniejszym amperażu i podobnym napięciu. Zapewne poprawa czyszczenia napięcia na wyjściu mogła by coś poprawić.

Pomysł na założenie tematu dotyczącego tego wzmacniacza uważam za bardzo dobry 👍.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MobyDick napisał:

 

Pomysł na założenie tematu dotyczącego tego wzmacniacza uważam za bardzo dobry 👍.

MobyDick,

Uważam, że powinieneś, jako prekursor wprowadzenia smsl q5 pro na forum, dokonać uroczystego otwarcia tematu o tym mikroskopijnym zewnętrznie wzmacniaczu, który posiada wielkie serce do grania. 👏👏👏

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zmiana jest zauważalna. Jakby usunąć watę z dźwięku. Jeszcze większa szczegółowość i precyzja.

Zmieniłem Monster Cable na Eagle Deluxe Silverline. Niedrogie, posrebrzane, polecone przez właściciela salonu. Jeszcze coś innego wypożyczę dla porównania.

A przy okazji, zacząłem nowy wątek o SMSL Q5 PRO, żeby wszystkie informacje o nim były w jednym miejscu i łatwe do znalezienia 🙂 

Tam też wrzucę swoje spostrzeżenia dotyczące kabli 🙂 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.06.2020 o 11:01, MobyDick napisał:

 

Pomysł na założenie tematu dotyczącego tego wzmacniacza uważam za bardzo dobry 👍.

Powiem tak, jestem na forum o zupełnie innej tematyce, tam jest coś takiego jak forumowy alfabetyczny katalog od  A do Z produktów w odpowiednim dziale oczywiście. 

Każdy użytkownik może założyć temat, np tutaj byłby tytuł np. Marantz pm 6006, dodaje się jakiś opis, ewentualnie linki do testów, zdjęcia a potem w temacie użytkownicy wpisują swoje odczucia, uwagi spostrzezenia,z czym mu gra dobrze a z czym nie itp. 

Moderator lub admin widząc dodany nowy temat dodaje go to katalogu i robi linka do tematu, w ten sposób baza się buduje 

W taki sposób jest wszystko uporządkowane i jak kogoś interesuje jakiś sprzęt wchodzi w linka i tam ma informacje odnośnie tylko tego sprzetu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...