Skocz do zawartości

HDMI switching w Onkyo TX-8390


Juliusz Cezar

Recommended Posts

Cześć,

Pytanie do użytkowników, tudzież znawców w temacie. 

1) Scenariusz pierwszy - od ampli podłączone PS4 + Nvidia Shield. W Onkyo na HDMI jest włączone CEC. Tuner jest w standby. Włączam PS4 - switch wykrywa sygnał wejściowy i rzuca na wyjście sygnał z PS4, sam pozostając wyłączony. Wszystko działa tak jak się spodziewam. Teraz wybudzam Nvidia Shield, switch wykrywa sygnał i przełącza się na nowe źródło, ale przy okazji sam ampli też się włącza! WTF??? Shield źle wybudza czy Onkyo ma zrąbany soft?

Wyłączam obsługę CEC w Onkyo i wszystko działa tak jak powinno (tuner się nie wybudza w żadnym z wymienionych przypadków), tylko bez CEC, żeby włączyć jedno urządzenie muszę użyć 3 kontrolerów.

2) Scenariusz drugi prostszy - HBO na Nvidia Shield, po pewnym czasie HDMI z Onkyo przestaje dawać obraz, jest tylko biały szum. Sytuacja do zrecoverowania po poklikaniu kontrolerami ale niepokojąca - felerna sztuka? Błąd w oprogramowaniu tunera? Jakiś tryb oszczędzania energii? Chyba byłby wtedy czarny ekran a nie szum (chociaż w sumie czarny ekran też się raz zdarzył). Dzisiaj potestuję z innym niż Nvidia Shield urządzeniem żeby wyeliminować jednego podejrzanego.

3) Scenariusz trzeci - HDMI w Onkyo ustawione na CEC, tuner w standby. Wybieram źródło, tym razem pilotem od amplitunera. Efekt - budzi się cały amplituner (ale jak wybiorę źródło przez włączenie urządzenia /PS4/ to tuner się nie wybudzi). Jeśli w Onkyo HDMI ustawię CEC na off to mogę dowolnie pilotem wybierać źródło i  tuner pozostaje w standby. To wygląda na błąd oprogramowania - przy włączonym CEC, tuner powinien reagować na pilota też pozostając w standby. Jak będę chciał mieć dźwięk na kolumnach to go sobie włączę sam. 

3) Bonusowo scenariusz czwarty - switch obsadzony trzema urządzeniami wejściowymi na wyjściu jeden TV. Wybieram którekolwiek urządzenie, niech będzie tuner kablówki - i ładnie - obraz jest, dźwięk z ampli idzie na kolumny. Teraz przełączam Onkyo na tuner radiowy. Na kolumnach pięknie gra radyjko, tylko dlaczego nie mam dźwięku z kablówki na TV?

Pozdrawiam!

J.

 

Edytowano przez Juliusz Cezar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To jest dobrze i tak ma być. Jeśli masz włączoną funkcje pass thru czyli przepuszczania sygnału HDMI przez amplituner to w opcjach masz możliwośc ustawienia przepuszczania albo ostatniego gniazda HDMi albo konkretnego wybranego. Jesli włączysz drugie żrodło urządzenie musi się włączyć aby przestawić sygnał HDMI. To standard i to tak działa wszedzie.

2. Co to znaczy biały szum? Zanik obrazu i pojawia się szarość?

3. Tuner nie reaguje na pilota w standby. Tylko guzik power wtedy działa. To także standard

4. Tutaj nie wiem. Wydaje mi się to logiczne aby różne sygnały nie nakładały się na siebie. Nie próbowałem. Zapewne jak wyłączysz amplituner to dźwięk na TV wskakuje?

 

Mam wrażenie że oczekujesz cudów od HDMI? A powiedzmy sobie otwarcie. To słaby standard. Z wieloma brakami. Ale wybrany ze względu na zabezpieczenia protokołów HDCP

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew :)

Punkt 2. Tak. Coś w stylu tego co widzimy kiedy TV szuka kanałów na wejściu antenowym. Jednego dnia zdarzyło mi się to dwa razy ale teraz katuje prawie non-stop ampli z podłączonym Nvidia Shield i sygnał póki co stabilny jak skała. Łatwiej by było jakby sytuacja jasno się bujnęła w jedną stronę, bo teraz jak znam życie problemy zaczną po upływie 14 dni od zakupu przez internet ;)

Resztę punktów skomentuje szczegółowo później bo niestety wiele się z nimi nie da zrobić najprawdopodobniej. Onkyo ma stan standby "hybrydowy" plus pozwala na sterowanie HDMI przez mechanizm CEC, i tutaj mogą się dziać cuda bo pewnie co urządzenie to może być to trochę inaczej zaimplementowane. Najprawdopodobniej wyłączę tryb CEC bo wtedy switch działa przewidywalnie w tle nie włączając amplitunera i reaguje wtedy na pilota. Niestety bez CEC, źródło i TV trzeba oddzielnie włączać (i wyłączać). Trochę szkoda - człowiek się przyzwyczaja do wygody ;) 

PS. Jakby komuś Onkyo rwało notorycznie połączenie wifi prosto po wyjęciu z kartonu to nie ma co kombinować tylko od razu update firmware'u zrobić. Jak ręką odjął.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...