Skocz do zawartości

Wymiana zepsutego amplitunera. (lub naprawa).


pablo7

Recommended Posts

Witam. Miałem amplituner Yamaha HTR 4066. Byłem z niego bardzo zadowolony. Mam kolumny Jamo E 500 (lewy, prawy i center, oraz subwoofer bez tylnych).

Niestety amplituner chyba się popsuł bo nie chce się włączyć, próbowałem różnych rzeczy, sprawdzałem kable. Chyba kaput. Da się to jakoś może naprawić?

A jeśli nie, to jaki amplituner byście polecali? Może to być amplituner 5.1 lub nawet 2.1. Wystarczą mi 2 głośniki i subwoofer. Głównie słucham muzyki z komputera.

Ale też oczywiście gram, lub czasem jakiś film obejrzę. Komputer mam połączony z amplitunerem kablem optycznym.

Poza tym konsole i dekoder tv mam podłączone do telewizora poprzez HDMI a sam telewizor kablem optycznym do amplitunera.

Czyli na pewno potrzebuję żeby amplituner miał 2 wejścia optyczne (tak jak do tej pory było). HDMI mi chyba nie potrzebne ale lepiej żeby było na wszelki wypadek.

Nie wiem też dokładnie o co chodzi z tymi Omami, w każdym razie, tak żeby to działało na moich leciwych ale wciąż rewelacyjnych Jamo E 500.

Podsumowując. Najbardziej chodzi mi o muzykę, ale jeśli stereo to koniecznie z subwooferem. Chciałbym żeby to grało głośniej niż ciszej, bo mi się zdarza bardzo głośno słuchać muzyki.

Fajnie jakby był też nieco lżejszy / mniejszy niż standardowo, ale nie koniecznie. No i chciałbym wydać gdzieś od 1500 do 2500 zł. Pomóżcie bo przeglądnąłem trochę net ale się gubię.

No i czy można ewentualnie jakoś naprawić taką usterkę, że amplituner nie chce się włączyć, czy już nie bardzo? Dzięki i pozdrawiam. :) (Mam dosyć dobry TV i super kartę dźwiękową w PC).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypatrzyłem sobie amplituner - mianowicie Denon AVR X1400H. Tylko teraz pytanie bo piszę w jego specyfikacji że ma impedancję od 4 do 16 Omów.

Moje stare Jamo E 500 moją podobno 6 Omów. Dowiedziałem się też, że głośniki powinny mieć impedancję większą niż amplituner.

Czy w takim razie tą impedancję w amplitunerze ustawia się w takim wypadku na 4 Omy i wszystko gra, czy jest to bardziej skomplikowane.

Chcę się też zapytać o moc w Watach. Bo ten amplituner ma sporo tej mocy - ponad 100 W. Czy to nie za dużo jak na 70 Watowe głośniki? Pomóżcie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, pablo7 napisał:

Niestety amplituner chyba się popsuł bo nie chce się włączyć, próbowałem różnych rzeczy, sprawdzałem kable. Chyba kaput. Da się to jakoś może naprawić?

Zakładam, że jest już po gwarancji? Tak czy siak - zanieś sprzęt do jakiegoś serwisu, żeby na to spojrzeli i zdiagnozowali. My nic tutaj nie wywróżymy. Jest duża szansa, że da się naprawić, pytanie - jakim kosztem.

Być może usterka jest/mogła być spowodowana jakimś przepięciem w sieci - wówczas, jeśli masz ubezpieczenie mieszkania i rzeczy ruchomych, jest spora szansa, że ubezpieczenie pokryje koszty naprawy lub wypłaci odszkodowanie - będziesz mógł dołożyć więcej do nowego sprzętu.

7 godzin temu, pablo7 napisał:

jeśli nie, to jaki amplituner byście polecali? Może to być amplituner 5.1 lub nawet 2.1. Wystarczą mi 2 głośniki i subwoofer.

W takim razie szukaj amplitunera/wzmacniacza stereo, a nie wielokanałowego - w tej samej kasie będziesz miał lepsze brzmienie, większą moc. Będzie też mniejszy, niż amplituner KD.

7 godzin temu, pablo7 napisał:

Mam dosyć dobry TV i super kartę dźwiękową w PC

Jeśli masz 'super kartę dźwiękową' (jaką?), to może mieć więcej sensu puszczenie do amplitunera/wzmacniacza sygnału analogowego, nie cyfrowego po optyku. Bo jak wypuszczasz po optyku, to z tej 'super karty' nie bardzo korzystasz.
Ale - to zależy jaka karta, i jaki amplituner/wzmacniacz.

6 godzin temu, pablo7 napisał:

Wypatrzyłem sobie amplituner - mianowicie Denon AVR X1400H.

Nowy? Używany? Jaka cena? Bo to starszy model, a Twoim budżecie spokojnie łapie się aktualny X1600H.
I znów - to jest amplituner kina domowego. Jeśli nie masz zamiaru rozbudowywać zestawu kolumn, to lepiej w tych pieniądzach kupić stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wzmacniacza nie podepnie głośnika centralnego (o którym mówił, że ma). Więc amplituner ma sens (zwłaszcza jeśli korzysta także z funkcji tunera).

--

@pablo7 Co oznacza, że się nie chce włączyć? Czy nie ma żadnej reakcji? Jak wyjmiesz wtyczkę zasilającą i włożysz z powrotem, czy jest jakakolwiek reakcja? Pstryknięcie przekaźnika, albo coś?

Czuć jakieś niewłaściwe zapachy ze środka?

Pytam, bo to może być zupełny drobiazg w rodzaju spalonego bezpiecznika. Problem oczywiście w tym, że żaden bezpiecznik nie jest dostępny z zewnątrz (chyba że w wariancie na rynek europejski jest).

Przy czym jeśli to rzeczywiście spalony bezpiecznik, to żeby się nie okazało, że jest zwarcie na kolumnach i pierwsze podłączenie nowego amplitunera skończy się jego spaleniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.

Kartę dźwiękową mam Sound Blaster ZxR. Czy można ją jakoś "lepiej" podłączyć do amplitunera?

Amplituner nijak nie reaguje na wszelakie akcje że tak powiem. Oczywiście jest już po gwarancji.

Idę teraz się zapytać do serwisu takiego ogólnego, czy jest szansa to naprawić. Na szczęście mamy taki jeden serwis w mieście. ;) 

Jakby co to chyba bym brał tego Denona o którym pisałem, chyba że istnieje jakiś inny sposób podłączenia mojej karty dźwiękowej...

Pozdrawiam. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, yahoo111 napisał:

Do wzmacniacza nie podepnie głośnika centralnego (o którym mówił, że ma). Więc amplituner ma sens (zwłaszcza jeśli korzysta także z funkcji tunera).

Fakt, zasugerowałem się dalszymi zdaniami, a o wzmiance o centralnym zapomniałem. W takim razie oczywiście, że ma sens ampli wielokanałowy.

Z tym, że wciąż - o ile nie ma jakiegoś wyjątkowo dobrego dealu cenowego - to trzymając się Denona wybrałbym aktualny model z tej półki lub wyższej, a nie x1400h.

43 minuty temu, pablo7 napisał:

Kartę dźwiękową mam Sound Blaster ZxR. Czy można ją jakoś "lepiej" podłączyć do amplitunera?

Jeśli mówimy o dźwięku wielokanałowym, to nie. Stereo ewentualnie możesz spróbować podłączyć analogowo i posłuchać, czy będzie lepiej/gorzej/inaczej niż po optyku*. Ale najpierw ogarnij amplituner :)

*) bo jeśli podłączasz po optyku, to karta dźwiękowa tak naprawdę niewiele robi - jest 'tylko' transportem, choć to też ma rzecz jasna wpływ. Dźwięk przetwarza z sygnału cyfrowego na analogowy DAC w amplitunerze. 
Gdy wyprowadzasz dźwięk z karty analogowo, wówczas pracuje DAC Soundblastera. I tu mogą pojawić się różnice w jakości/brzmieniu, bo obróbką zajmie się inny układ - lepszy, gorszy lub po prostu inny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Konrad Kulwicki napisał:

@pablo7 Super :) A z ciekawości, w czym leżał problem? Faktycznie bezpiecznik, jak sugerował yahoo?

Śmieszna sprawa. Wczoraj już w nocy odpinałem amplituner od zasilania kablem i nie pomagało. Dziś rano jeszcze wstałem z myślą że pójdę do tego serwisu, ale jeszcze pomyślałem, że zresetuję listwę no i na szczęście pomogło. Więc błaha sprawa. Można powiedzieć, że tym razem fałszywy alarm. Nie wiem co by się działo jakbym wczoraj zresetował listwę. W każdym razie dzięki ogromne. Jeszcze spytam czy do takiej konfiguracji jak mam jest jakaś fajna karta dźwiękowa, która polepszyłaby jakość dźwięku, którą można by po prostu inaczej podłączyć niż przez optyka? Dodam też że rzadko, ale nagrywam moje własne piosenki. Hej!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, pablo7 napisał:

Śmieszna sprawa. Wczoraj już w nocy odpinałem amplituner od zasilania kablem i nie pomagało. Dziś rano jeszcze wstałem z myślą że pójdę do tego serwisu, ale jeszcze pomyślałem, że zresetuję listwę no i na szczęście pomogło. Więc błaha sprawa. Można powiedzieć, że tym razem fałszywy alarm. Nie wiem co by się działo jakbym wczoraj zresetował listwę. W każdym razie dzięki ogromne. Jeszcze spytam czy do takiej konfiguracji jak mam jest jakaś fajna karta dźwiękowa, która polepszyłaby jakość dźwięku, którą można by po prostu inaczej podłączyć niż przez optyka? Dodam też że rzadko, ale nagrywam moje własne piosenki. Hej!

Podlacz przez RCA z tej karty co masz teraz, wyjsciem analogowym do wejscia analogowego. Stracisz centralny, ale moze to brzmiec i tak lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tenfilip napisał:

Podlacz przez RCA z tej karty co masz teraz, wyjsciem analogowym do wejscia analogowego. Stracisz centralny, ale moze to brzmiec i tak lepiej.

Rozumiem że RCA to jest popularny cinch. Zrobię tak jak mówisz. Na karcie dźwiękowej jest faktycznie wyjście cinch jako lewy i prawy. Mam tylko dwa pytania. Do amplitunera podłączamy to tam gdzie jest "sekcja" AV 5 lub AV 6 (tak na dole) a subwoofer zostaje tak jak jest, czyli tym wyjściem z amplitunera dedykowanym tylko dla niego i będzie śmigać 2.1 rozumiem. Bez centra się obejdę. Bardziej zależy mi na muzyce niż na czymś innym. Hej.

EDIT: Bo teraz nie wiem czy to trzeba podłączyć do AV czy do AUDIO? I domyślam się że to musi być kabel 2x na 2x (z obu stron kabla jako lewy i prawy)?

EDIT: Jeszcze spytam czy jakbym zainwestował około 1000 zł w dwa frontowe głośniki (dobrze dobrane), to czy dźwięk byłby sporo lepszy?

Edytowano przez pablo7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Tenfilip napisał:

Odpowiem o połączenie - 2x RCA do 2x RCA. Sprawdz w instrukcji gdzie masz wejscia analogowe.

A tak się upewnię jeszcze, bo chcę kupić od razu trochę droższy ten kabel. Rozumiem, że przy tak podłączonej konfiguracji nie stracę subwoofera? I tak z ciekawości w jaki sposób sygnał subwoofera jest w takim przypadku transmitowany od kompa do amplitunera? Domyślam się że po prostu sygnał stereo ma w sobie jakby wkomponowany sygnał subwoofera? Czy jest jakiś kabel cinch, który byście polecali? Ja wstępnie wybrałem Techlink iWires Pro... Pozdrawiam. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, pablo7 napisał:

A tak się upewnię jeszcze, bo chcę kupić od razu trochę droższy ten kabel. Rozumiem, że przy tak podłączonej konfiguracji nie stracę subwoofera? I tak z ciekawości w jaki sposób sygnał subwoofera jest w takim przypadku transmitowany od kompa do amplitunera? Domyślam się że po prostu sygnał stereo ma w sobie jakby wkomponowany sygnał subwoofera? Czy jest jakiś kabel cinch, który byście polecali? Ja wstępnie wybrałem Techlink iWires Pro... Pozdrawiam. :) 

Ja mam kable od firmy Klotz, mam Amazon Basics i sa to zupelnie wystarczajace kable do wszystkiego.

Co do subwoofera - tak, on jest wkomponowany w stereo. A dokladnie - z sygnalu stereo bedzie wyciety dół pasma (czyli powiedzmy do 80-120 Hz i  wszystko niżej) i przekazany do subwoofera. Musisz tylko ustawic glosniki frontowe na "small". Albo mozesz tez ustawic tak ze graja i kolumny i subwoofer, ale to juz zalezy od urzadzenia (poczytaj instrukcje).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tenfilip napisał:

Co do subwoofera - tak, on jest wkomponowany w stereo. A dokladnie - z sygnalu stereo bedzie wyciety dół pasma (czyli powiedzmy do 80-120 Hz i  wszystko niżej) i przekazany do subwoofera.Musisz tylko ustawic glosniki frontowe na "small". Albo mozesz tez ustawic tak ze graja i kolumny i subwoofer, ale to juz zalezy od urzadzenia (poczytaj instrukcje).

Nie wiem jak w Yamaha ale w Denonie nie trzeba przestawiać na small. Jak przełączysz ustawienia Basu na LFE+Main to wtedy odblokowuje się możliwość ustawienia odcięcia mimo, że front jest na "large"

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Stolarz napisał:

Nie wiem jak w Yamaha ale w Denonie nie trzeba przestawiać na small. Jak przełączysz ustawienia Basu na LFE+Main to wtedy odblokowuje się możliwość ustawienia odcięcia mimo, że front jest na "large"

A to nie jest tak, ze lfe + main graja oba ponizej tej czestotliwosci?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

LFE+Main: Sumowanie sygnałów niskich częstotliwości z wszystkich kanałów i wyprowadzenie ich przez subwoofer.

Jeśli dla “Konfig.głośników” - “Frontowe” i “środkowy” wybrano ustawienie “Duże”, a dla “Tryb subwoofera” ustawienie “LFE”, to zależnie od sygnału wejściowego lub wybranego trybu dźwiękowego, dźwięk może nie być wyprowadzany przez subwoofer.
W celu wyprowadzenia sygnału niskiej częstotliwości przez subwoofer, wybierz opcję “LFE+Main”.

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Stolarz napisał:

W celu wyprowadzenia sygnału niskiej częstotliwości przez subwoofer, wybierz opcję “LFE+Main”.

To jeszcze nie determinuje, że LCR nie zagrają częstotliwości poniżej ustawionego "crossovera" - a jedynie, że zostaną one z tych kanałów zsumowane i przesłane do subwoofera...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Konrad Kulwicki napisał:

To jeszcze nie determinuje, że LCR nie zagrają częstotliwości poniżej ustawionego "crossovera" - a jedynie, że zostaną one z tych kanałów zsumowane i przesłane do subwoofera...

LFE + Main - The low frequencies output to the Subwoofer whether the speaker channels are set to Large or Small.

To się zgadza u mnie.

 

If the speaker channel is set to "Large" you may want to set the Bass Setting or *Subwoofer Mode set to LFE + MAIN as this setting will duplicate the low frequencies to the Subwoofer.

@Tenfilip tak jak pisałeś. Duplikowanie niskich częstotliwości.

 

If you set the Bass Setting or *Subwoofer Mode to LFE nothing will output to the Subwoofer with the exception of the LFE from a Dolby or DTS encoded track.

Przy ustawieniu na LFE trzeba zmienić front na small. Wtedy niskie tony też pójdą przez subwoofer. Chodzi mi tu o stereo.

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne byłoby, gdyby Denon robił zupełnie inaczej, niż cała reszta rynku.

Głośniki na small, subwoofer LFE+Main: Głośniki grają do odcięcia LFE, subwoofer gra cały materiał basowy. 

Głośniki na large, subwoofer LFE+Main: Głośniki grają wszystko, subwoofer gra cały materiał basowy. 

Głośniki na large, subwoofer na LFE: Głośniki grają wszystko, subwoofer gra tylko kanał LFE.

Inne ustawienia się wykluczają. Jeśli którykolwiek głośnik jest ustawiony jako small, subwoofer będzie grał zarówno LFE, jak i niskie tony z tego kanału.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, yahoo111 napisał:

Głośniki na large, subwoofer LFE+Main: Głośniki grają wszystko, subwoofer gra cały materiał basowy.

Małe sprecyzowanie. Przy takiej konfiguracji kolumny nie są ustawione na full band tylko odblokowane są ustawienia odcięcia tak jak w przypadku ustawienia kolumn na small.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...