Skocz do zawartości
pirlo81

Monitory +/- 2500 za kpl. do Yamaha r-n602

Recommended Posts

Jest to mój pierwszy post na forum więc witam serdecznie.

Temat wielokrotnie poruszany jednak kwestia jest na tyle indywidualna, że postanowiłem zapytać o radę.

Poszukuję niewielkich monitorów do mojego zestawu Marantz cd5005 + Yamaha r-n602. 

Pomieszczenie ma około 17m2, a miejsce w którym siedzę jest odległe od kolumm około 2 - 2,5 m. Muzyka jaką głównie słucham to klimaty typu George Michael, David Bowie, Depeche Mode, Z. Wodecki, M. Grechuta, big beat, koncerty, ostatnio troche elektroniki, house. Generalnie jestem otwarty na różne gatunki.

Na oku mam Audio Monitor Silver 50 (około 2500zł)

Wizualnie natomiast podobają mi sie Kef q150 lub q350

Czy mógłbym Was prosić o porady, nakierowanie mnie na coś ciekawego, sugestie dlaczego jedne pasują a inne mogą nie pasować do mojego zestawu

Z góry dziękuję 

Z w/w monitorów to KEF Q350 (mam tu myśli też wielkość pomieszczenia) będą dobrze współgrały z R-N602, a z MA Silver 50 w dłuższej perspektywie mogą męczyć. Pomyśl też o zwiększeniu odległości od kolumn oczywiście jak się da albo innym układzie.

W jednym z salonów hi-fi usłyszałem, że q350 nie są odpowiednie do mojego amplitunera. Niestety nie jestem w stanie przytoczyć argumentu ale jeśli dobrze zrozumiałem, to mój ampli nie wykorzysta potencjału kolumn. Ciekaw jestem Waszej opinii na ten temat.

Co do MA Silver 50 to w jakim sensie mógłby one męczyć? 

Napisano (edytowany)

Może nie wykorzysta całego potencjału tych kolumn, ale do spokojnego słuchania wystarczy. Mniejsze Q150 moim zdaniem będą za małe do Twojego pokoju. Kolumny MA Silver grają wyraźną górą pasma, a w połączeniu z Yamahą to już tej góry pasma może być za dużo. KEF bardziej sprawdzi przy różnych gatunkach muzycznych, a MA to bardzo specyficznie granie i albo się to lubi lub nie.

Edytowano przez lysyrafal

Coś zaczyna mi się rozjaśniać. Moze dlatego przekonywał mnie do Silver'ów bo akurat je miał w salonie ;)

A czy jest jakaś alternatywa do q350? 

Napisano (edytowany)

@pirlo81, zarówno Silvery, jak i KEF-y to świetne kolumny głównego nurtu, grające bez szczególnych udziwnień. Nikt Ci tu nie napisze, które Ci się bardziej spodobają. Pożycz do domu jedne i drugie. Posłuchaj w spokoju tydzień i będziesz wszystko wiedział. Opiniami o "dopasowaniach" się nie przejmuj. Posłuchaj i wybierz sam te, które bardziej się wpasują w Twój gust, muzykę i akustykę Twojego pomieszczenia. 

Edytowano przez Kraft

3 godziny temu, Kraft napisał:

zarówno Silvery, grające bez szczególnych udziwnień.

Opiniami o "dopasowaniach" się nie przejmuj

Co znaczy udziwnień?

Kolega pytał o opinie to mu napisałem, a po odsłuchu podejmie decyzję sam.

19 minut temu, lysyrafal napisał:

Co znaczy udziwnień?

Są kolumny, które starają się grać neutralnie, a są takie, które stawiają na podrasowanie któregoś elementu brzmienia. Monitor i KEF zaliczyłbym do tej pierwszej grupy. Bezpieczny wybór w ciemno. Jak nie mamy specjalnych potrzeb brzmieniowych, to mniej więcej powinny nam przypasować.

Bez przesady jak dla mnie nie ma czegoś takiego jak wybór w ciemno po to są możliwości odsłuchu i wypożyczenia aby dobrać kolumny pod siebie i akustykę pomieszczenie, kolumna która tobie wyda się super "kupuj w ciemno" drugi powie że to nie jego klimat.

Jestem zielony w temacie więc wybaczcie foux-pas ale jakie mam możliwości "wypróbowania" poszczególnych zestawów? Jakie są zasady wypożyczeń, odsłuchów, itp.? 

Jeśli są jakieś wątki na temat to chętnie poczytam. Na marginesie, to mieszkam w Szczecinie jeśli ma to jakieś znaczenie. 

Napisano (edytowany)
54 minuty temu, Kraft napisał:

które stawiają na podrasowanie któregoś elementu brzmienia. Monitor

Kurcze moja opinia jest taka iż Silvery (przynajmniej te które mam) nie grają neutralnie ponieważ mają podrasowane dół i górę pasma. Faktem iż kolega pyta o nowszy i mniejszy model, ale dużo się nie mogę mylić jeżeli chodzi o górę pasma bo basu będzie dużo mniej.

10 minut temu, pirlo81 napisał:

Jestem zielony w temacie więc wybaczcie foux-pas ale jakie mam możliwości "wypróbowania" poszczególnych zestawów? Jakie są zasady wypożyczeń, odsłuchów, itp.? 

Jeśli są jakieś wątki na temat to chętnie poczytam. Na marginesie, to mieszkam w Szczecinie jeśli ma to jakieś znaczenie. 

W Szczecinie czy też na forum działa branża która jest w stanie wysłać ci kolumny do domu, bądź można umówić się stacjonarnie na odsłuch. Gwarantuje to że wybierzesz najlepsza dla siebie opcje. Jakieś typy już masz teraz nic tylko słuchać. 

49 minut temu, lysyrafal napisał:

Kurcze moja opinia jest taka iż Silvery (przynajmniej te które mam) nie grają neutralnie ponieważ mają podrasowane dół i górę pasma. 

A jakie masz?

W nowych seriach Monitor Audio nie wiele się zmieniło. Dół oraz góra jest dominująca. Do Yamahy nie będzie to zbyt dobra konfiguracja.

Miras możesz rozwinąć temat?

Gdyż nowa(obecna) seria Monitor Audio Silver gra inaczej niż poprzednia.

Zatem Silver 100 gra inaczej niż 2 a 10 inaczej niż 500.

Twoje pomieszczenie wcale nie jest takie małe. Niektórzy do 17m spokojnie stosują podłogowki. Zatem KEFQ150 czy Silver 50 to moim zdaniem za małe kolumny.

Do Twojej muzyki i połączenia z Yamaha także polecam Q350. Ewentualnie Magnat Humidor. Zapraszam po wypożyczenie.

Dzięki za odzew. Zatem postaram się wypożyczyć Kef q350. Posłucham też w salonie AM Silver 50 by mieć jakiś punkt odniesienia choć macie rację, że mogą być one jednak troche za małe. Magnat Humidor też wyglądają się ciekawą propozycją. Poszukam u mnie w mieście może stacjonarnie da się ich posłuchać. 

Zapewne w trakcie pojawią się jeszcze jakies pytania. 

Cześć,
zarówno Kef Q350 jak i Monitor Audio SIlver się sprawdzą. Kef Q350 będą prezentowały bardziej spokojny charakter brzmienia względem dynamicznych Monitor Audio. Jeśli chciałbyś uzyskać muzykalne brzmienie to zwróć koniecznie uwagę na polskie kolumny Pylon Audio Ruby Monitor lub Indiana Line Tesi 261. Obie pary sprawdzone pod Yamahą rn602 i zgrywają się bardzo dobrze. Pylon zapewni najlepszą przestrzenność dźwięku i dobrą podstawę basową, która nie będzie wchodziła na średnicę. 

Zapraszam do kontaktu 

Pylon Audio Ruby niestety trochę za wysokie gabarytowo.

Mam pytanie odnośnie Indiana Line Tesi 261. Jeśli dobrze widzę to cenowo para kosztuje mniej więcej tyle, co sztuka pozostałych tu zaproponowanych.

Czy mogą one konkurować z dwa razy droższymi kolimnami? 

Napisano (edytowany)
13 godzin temu, Kraft napisał:

A jakie masz?

Nie chce autorowi tematu robić syfu (bo coraz częściej się to zdarza na Forum), ale wejdź w swój temat o B&W to będziesz wiedział jakie mam teraz kolumny. 

Napisano (edytowany)

OK. MA Silver 2. Tu nawet nie chodzi o moją osobistą ciekawość, ale wyraziłeś publicznie opinię o modelu Silver, więc warto żeby czytający wiedzieli o którym konkretnie piszesz.

Edytowano przez Kraft

Napisano (edytowany)
39 minut temu, pirlo81 napisał:

Na to nie ma prostej odpowiedzi wszystko weryfikuje odsłuch ponieważ czasami jest tak, że brzmienie tych tańszych bardziej Ci się spodoba. Pamiętaj też, że odsłuch w salonie to inna sprawa niż dom głównie chodzi o akustykę pomieszczenia. Z kolumn w tym zakresie cenowym warto jeszcze posłuchać:

1) Elac Debut 2.0 B6.2,

2) Mission QX-2.

Dnia 27.05.2020 o 10:11, pirlo81 napisał:

Mam pytanie odnośnie Indiana Line Tesi 261. Jeśli dobrze widzę to cenowo para kosztuje mniej więcej tyle, co sztuka pozostałych tu zaproponowanych.

Nie zawsze sama cena decyduje o jakości czy brzmieniu czasem tańsza kolumna potrafi pozytywnie zaskoczyć. Kolejnym elementem jest elektronika z jaką dana kolumną się zgrywa, także nie odrzuciłbym ich na starcie.