Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo - budżet +/- 3000zł - nowy


krzysiek_wawa

Recommended Posts

Dzień dobry Wszystkim,

od jakiegoś czasu przymierzam się do kupna pierwszego w życiu sprzętu stereo. Konfiguracja, która szczególnie mnie interesuje to wzmacniacz stereo + dac + kolumny podstawkowe. Wierzę, że z biegiem czasu nie wpadnę szaleńczy pościg za jak najlepszym/najnowocześniejszym sprzętem, stąd życzyłbym sobie aby wybrany zestaw prezentował przyzwoitą jakość przez lata.

Poniżej przedstawiam zestaw informacji na temat moich preferencji.

  • budżet: +/- 3000zł ze wszystkim
  • źródło dźwięku: obecnie PC/TIDAL HiFi/TV; w przyszłości - gramofon
  • stan: interesuje mnie wyłącznie nowy sprzęt
  • powierzchnia pokoju odsłuchowego: ok. 12m2, natomiast jest to tymczasowe pomieszczenie wynajmowane; pomieszczeniem docelowym będzie przynajmniej dwukrotnie większy salon
  • preferowany gatunek muzyki: głównie rock, jazz, blues, natomiast słucham wszystkiego oprócz rapu
  • dodatkowe funkcje: przedwzmacniacz gramofonowy; wejście optyczne 

Nie mam jeszcze preferencji jeśli chodzi o charakterystykę dźwięku, ponieważ nigdy nie doświadczyłem przyjemności posłuchania dobrego sprzętu. Tym samym, dużo czasu planuję poświęcić na odsłuchy w salonach audio.

Zestawy, które "złożyłem" samodzielnie to:

  1. Cambridge Audio AXA35 + Cambridge Audio DacMagic 100 + Polk Audio T15/Pylon Audio Pearl Monitor
  2. NAD C316BEE V2 + Cambridge Audio DacMagic 100 + Polk Audio T15/Pylon Audio Pearl Monitor
  3. Marantz PM5005 + Cambridge Audio DacMagic 100 + Polk Audio T15/Pylon Audio Pearl Monitor
  4. Marantz PM6006 + Polk Audio T15/Pylon Audio Pearl Monitor

Prośba o Waszą opinię na temat powyższych. Dodatkowo proszę o propozycje zestawów, które Waszym zdaniem spełnią moje oczekiwania, i których również powinienem posłuchać. 

Z góry bardzo dziękuję. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to na dzien dobry pojezdzij po salonach i posłuchaj sprzętu , proponuje nawet kilka kolumn w przedziale cenowym twoim odsłuchać , zobaczysz jak bardzo rózni sie dzwięk z nich wydobywany a potem sobie do nich wzmacniacz dobierzesz,

te kolumny to słuchałeś , ze masz juz wybrane czy tez kierowałeś se wyłacznie ich ceną ?

Spróbuj może odsłuchac jeszcze heco aurora 300 , można je czasem dorwać za 1000 zł

jesli duzo słuchasz muzyki z kompa to wydaje mi sie ,ze bez Dac Magica 100 sie nie obejdzie , chyba ,ze masz dobra karte muzyczna w wyjsciami 2xRCA na wzmacniacz,( jesli sie myle to niech mnie ktos poprawi)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycję kolumn! 

Jak najbardziej planuje poświęcić sporo czasu na odsłuchy. Chciałbym jednak sporządzić listę sprzętu do sprawdzenia.

Kolumny, które wybrałems stanowią moja dolna i górna granice cenową. Chciałbym dowiedzieć się od Was, nieporównywalnie bardziej doświadczonych miłośników muzyki, jakie modele są jeszcze warte uwagi w tym przedziale cenowym.

Zgadzam się, że dac od Cambridge Audio jest niezbędny. Zastanawiam się natomiast jak dac wbudowany we wzmacniaczu Marantz PM6006 wypada w porównaniu z zewnętrznym dac'iem.

Pozdrawiam.

Edytowano przez krzysiek_wawa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często DAC wbudowany w budżetowy wzmacniacz to tylko komercyjny bajer, który brzmieniowo nic ciekawego nie wnosi. DAC w PM 6006 jest taki sam jak w PM 6005, którego używałem jakiś czas temu. Byłem  bardzo pozytywnie zaskoczony jakością DACa.  Jego brzmienie było na tyle dobre, że odtwarzacz CD pracował tylko w roli transportu z DACiem z PM 6005. Pamiętam, że brzmienie było jasne, dynamiczne, żywe i dokładnie takie jak lubię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, krzysiek_wawa napisał:

Zgadzam się, że dac od Cambridge Audio jest niezbędny. Zastanawiam się natomiast jak dac wbudowany we wzmacniaczu Marantz PM6006 wypada w porównaniu z zewnętrznym dac'iem.

Pozdrawiam.

ja akurat mam na mysli to ,ze do tego daca we wzmacniaczach po optyku podłaczysz TV ale jesli komputer chcesz podłaczyc to raczej trzeba wejscie USB B (takie kwadratowe jak w dac magic 100) a np te Marantze go nie mają.  Ja akurat mam w komputerze karte muzyczną (Dac) z wyjsciami 2xRCA i tak tez mam to podpiete do wzmacniacza bezpośrednio.

Niech mnie ktos poprawi jak sie myle...

 

zobacz jeszcze ze wzmacniaczy np Yamaha A-S501  , a ten Marantz PM6006 to bardzo fajny wzmacniacz :) , mysle ,ze dokladajac pare stówek do tych 3000 zł to juz mozesz miec naprawde fajny zestawik złożony z nowych klocków

 

Edytowano przez helmut..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

biorąc pod uwagę Twoje preferencje oraz wielkość salonu, moja propozycja to wzmacniacz Marantz PM6006 w połączeniu z kolumnami Monitor Audio Bronze 6. Natomiast jeśli możesz trochę zwiększyć budżet (jeśli chcesz kupić system naprawdę dobry, docelowy), spójrz na kolumny Kef Q350 w połączeniu ze wzmacniaczem Marantz, ewentualnie najlepszy zestaw Audiolab 6000A z Heco Aurora 300.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny dla forumowicza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy,

serdecznie dziękuję za wszystkie wskazówki. Chętnie skorzystam z zaproszenia do salonu ;)

Wiem już, że nie obejdzie się bez DACa od Cambridge Audio. Zakładając, że jego cena to 650zł, na pozostałe elementy zostaje 2350zł. Pozwolę sobie nieco ten budżet zwiększyć do 2500zł, natomiast jest to już nieprzekraczalna granica. Tym samym proponowane przez Was wzmacniacze wydają się zbyt drogie. 

Stąd prośba o propozycję konfiguracji wzmacniacz + kolumny podstawkowe w cenie max. 2500zł za całość. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslę ,ze szukając okazji lub negocjując cene to i moze Yamaha a-s501 + heco 300  dałoby rade za 2500 zł kupic ,

zobacz może wzmacniacz Pioneer A-40AE  ? 

dużo czytaj testów, opinii aby wyrobic sobie jakąś podstawową wiedze w temacie a na koniec wybierz sie do salonów audio i posłuchaj ich w róznej konfiguracji i sam wyciagaj wnioski a bardzo sie zdziwisz jak ich gra może byc inna - zerknij na mój temat - Stereo do pokoju 19m2 tam zobaczysz jak duże moga byc róznice miedzy samymi kolumnami i jako nie audiofil je tam opisuje w sposób jasny i chyba zrozumiały dla kazdego. To samo Ciebie czeka moim zdaniem , chyba ,ze chcesz kupic na ryzyko w ciemno,czego nikt tutaj nie poleca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy,

przede wszystkim bardzo dziękuję za wszystkie Wasze porady. 

Dnia 31.05.2020 o 21:03, Q21 napisał:

Jesli pozostaje 2500zł na kolumny i wzmacniacz to polecam zwrócić uwagę na Pioneer A40AE + Polk Audio S20e

Dnia 1.06.2020 o 07:18, S4Home napisał:

Pioneer A 40 + Polk S20 to dobra opcja.

Z uwagi na cenę, wygląd oraz Wasze rekomendacje, zdecydowałem się na dobór kolumn do wzmacniacza Pioneer A40AE. Rzecz jasna kluczowy będzie odsłuch. Jeśli natknę się na coś ciekawszego brzmieniowo w podobnych pieniądzach, to odpowiednio uaktualnię swoją konfigurację. (płytkie ale Marantz odpada przez wygląd)

Kolumny, które chciałbym przetestować to :

  • Pylon Audio Pearl Monitor
  • Pylon Audio Opal Monitor
  • Monitor Audio Bronze 2
  • Heco Aurora 300
  • Polk Audio S20
  • ELAC Debut 2.0 B6.2
  • Dali Spektor 2

Dajcie znać jeśli macie jakieś dodatkowe propozycje.

Jestem aktualnie w trakcie umawiania odsłuchów w warszawskich salonach audio, co nie znaczy, że to tam kupię swój upragniony sprzęt ;) @Q21 @S4Home w tym temacie będę się kontaktował z Wami.

 

Edytowano przez krzysiek_wawa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zapraszamy jeśli cena którą dostaniesz przy odsłuchanie będzie dla ciebie zadowalająca.

16 godzin temu, michal40 napisał:

fajnie to gra? tzn jak ;)

oba systemy są dość spójne w pierwszym przypadku dostajesz jaśniej grający analityczny ale wydajnym mocoeo wzmacniacz Pioneera . on w połączeniu z dość dużymi monitorami Polka daje szeroki i potężny dźwięk. Druga opcja jest podobna z tym że Marantz gra bardziej spójnym dźwiękiem i delikatnym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

@krzysiek_wawa, na jaki ostatecznie zestaw się zdecydowałeś i dlaczego ? Stoję przed podobnym wyborem i również zastanawiam się nad Pioneer A40AE / Cambridge Audio AXR100 i głośnikami Monitor Audio Bronze 2, Heco Aurora 300, ELAC B6.2, Polk Audio S20E. Jestem przed odsłuchem czegokolwiek, narazie teoria :) Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...