Skocz do zawartości

Kino domowe - 70 muzyka / 30 film


A. K.

Recommended Posts

Cześć. Jestem nowym użytkownikiem forum. Mam nadzieję, że jest to dopiero początek mojej przygody z audio :)

Planuję zakup kina domowego do salonu o wymiarach 5x4m. Na dłuższej ścianie tv. Zależy mi też na dopasowaniu kolorystycznym do reszty - czyli sprzęt w kolorze czarny lub ciemnego drewna.

Zestaw 5.0 lub 5.1. Źródłem muzyki będzie TV (dobrze byłoby gdyby włączenie TV włączało również automatycznie audio). Oprócz tego potrzebuję radio, spotify i najlepiej odtwarzacz CD. Marzył mi się gramofon, ale zapominam już o nim ze względu na ograniczone miejsce, o czym za chwilę.  Budżet zakładam na poziomie 5000zł z możliwymi widełkami plus minus.

Mam niestety pewne ograniczenia dotyczące wymiarów. Półka w szafce, gdzie mógłby stać amplituner ma wymiary WxSxG: 300x600x250 (max 350mm). Wyżej jest do zagospodarowania blat, 1950x370, na którym myślałem, że postawię kolumny przednie małych rozmiarów. Jednak kolega odwodzi mnie od tego pomysłu. Ewentualnie mogę postawić kolumny stojące na podłodze, tylko ogranicza mnie szerokość 240mm między ścianą a szafką.

Dla głośników tylnych wyciągnąłem już przewody głośnikowe, które są na wysokości 1,1m. Moglibyście polecić przy okazji jak zamontować głośniki na wysokości?

Myślałem o zestawie DENON AVR-X1600H + JAMO S807 HCS 5.0 + JAMO S808 SUB. Tylko z kolei z polecenia słyszałem, że Jamo niekoniecznie. Lepiej żebym sprawdził Dali, Tannoy lub Kef. Co o tym sądzicie? Czy macie może jakieś alternatywne propozycje?

 

Pozdrawiam - Adrian

Edytowano przez A. K.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Przede wszystkim prześlij zdjęcie pomieszczenia i tego jak wygląda szafka. Pytanie jakiej wielkości masz pomieszczenie oraz jakie są Twoje preferencje brzmieniowe? Jamo s807HCS to typowe kino domowe i tam się sprawdzają nieźle ale w przypadku muzyki będzie brakować średnicy i kultury. Lepiej będzie zainteresować się czymś pokroju Dali, Pylon, Kef czy jeszcze coś innego. Czekam na więcej szczegółów i postaramy się coś doradzić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, A. K. napisał:

Między regałem a ścianą jest 25cm. Myślałem o takim ułożeniu jak na czerwono:

 

salon audio2.PNG

 

 

Sa pewne zasady dotyczace rozmieszcxania glosnikow w pokoju. Jesli nie mozesz im sprostac to daj sobie z tym spokoj. Bo i tak efekt będzie mizerny. Lepiej dwa monitory obok tv!

20200601_210528.jpg

Szafe prz3sowamy lekko w lewo tak jak pokazuje niebieska strzałka i monitory na czerwono obok tv. Mozna tak zarowno w kinie jak i w stereo w Twoim przypadku. Pozdr.

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 Dzięki bardzo za konstruktywną odpowiedź! Z tyłu też zamontuję monitory? No i centralny pod tv.

Czy do takiego kompletu potrzebuję amplituner czy jakieś inne urządzenie? Czy możecie mi zasugerować jakieś monitory, żeby całość przyzwoicie grała?

Edytowano przez A. K.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, A. K. napisał:

 

Czy do takiego kompletu potrzebuję amplituner czy jakieś inne urządzenie? Czy możecie mi zasugerować jakieś monitory, żeby całość przyzwoicie grała?

Jesli ma byc kino to amplituner np. 5.1 , jesli stereo to wzmacniacz. Co do doboru monitorow do danej aplikacji ampli/wzmacniacz najlepiej poczekac na propozycje branży. Zawsze coś doradzą fajnego.pozdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jasiek88 napisał:

Oszalaleś.

:):):):):):):)

HAHAHAHAH

Ale w punkt!

plusik +

9 godzin temu, A. K. napisał:

@Chyba Miro 84 Dzięki bardzo za konstruktywną odpowiedź! Z tyłu też zamontuję monitory? No i centralny pod tv.

Czy do takiego kompletu potrzebuję amplituner czy jakieś inne urządzenie? Czy możecie mi zasugerować jakieś monitory, żeby całość przyzwoicie grała?

W takiej konfiguracja jaki będzie rozstaw pomiędzy kolumnami?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, A. K. napisał:

Czy możecie mi zasugerować jakieś monitory, żeby całość przyzwoicie grała?

Nim przejdziemy do amplitunera KD i kolumn proponuje byś usiadł na kanapie, czyli jak rozumiem w punkcie odsłuchu ,wziął zwykły kątomierz i zobaczył czy dasz radę ustawić kolumny , o , tak :

 

5.1.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Szafe prz3sowamy lekko w lewo tak jak pokazuje niebieska strzałka i monitory na czerwono obok tv. Mozna tak zarowno w kinie jak i w stereo w Twoim przypadku. Pozdr.

 

To ja już patrząc na rysunek i fotki powiem, że będzie opór materii i szafka nie pójdzie w lewo - bo za chwilę skończy się ta dekoracyjna płycina za szafką i zamysł estetyczny i WAF szlag trafi ;)
Prędzej sofa pójdzie w stronę okna, by jej oś zgodziła się z osią TV. 
Ważne, by - jak pisał tomek4446 - pozycjonowanie kolumn względem miejsca odsłuchowego było dobre.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie o akustyce. Nie wiem co jest po drugiej stronie ale przód i podłoga nie wygląda zbyt akustycznie.
Ogólnie to chyba ktoś za późno wziął pod uwagę umieszczenie audio w tym pomieszczeniu.
Tu by jeszcze jako tako uratowało sytuację znalezienie innego miejsca dla tego regału po prawej i przesunięcie szafki z TV w prawo i tak samo przesunięcie kanapy też w prawo.
Ale nie wiem czy to czasem nie jest połączone (szafka rtv z regałem) i wiszące chociaż na drugim zdjęciu już wygląda jakby stało na ziemi 😮

scscss.png

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo najważniejszy jest pokoj i jego wymiary! Dopoki nie mamy dedykowanego pomieszczenia odsluchowego stereo czy tez salki kinowej Wszystkie rozwiazania beda tylko stertą kompromisów! 

Sam nie posiadam jakichś wypasionych systemow audio bo nie warto wychodzic poza sredni poziom audio, skoro i tak pokoj wszystko kaszani. Wbrew pozorom najwiecej kosztuje adaptacja akustyczna w tym przebudowa wymiarów zastanych pomieszczenia. Niestety 95% z nas nie moze sobie pozwolic na takie atrakcje i kleimy codzienne salony/sypialnie z miejscami odsluchowymi.... taka prawda nie mowiac juz ze jest jeszcze zdanie Żony :D

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomek4446 napisał:

Nim przejdziemy do amplitunera KD i kolumn proponuje byś usiadł na kanapie, czyli jak rozumiem w punkcie odsłuchu ,wziął zwykły kątomierz i zobaczył czy dasz radę ustawić kolumny , o , tak :

 

5.1.PNG

Sofa jest przesunięta względem TV w pomieszczeniu i jest ustawiona symetrycznie. Tym samym 22-30* wychodzi wprost na blacie, po obu stronach TV. Odpowiada mi to, nawet jeśli efekty dźwiękowe nie będą takie, na jakie wstępnie się nastawiałem. Cóż, nie można mieć wszystkiego :)

18 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jesli ma byc kino to amplituner np. 5.1 , jesli stereo to wzmacniacz. Co do doboru monitorow do danej aplikacji ampli/wzmacniacz najlepiej poczekac na propozycje branży. Zawsze coś doradzą fajnego.pozdr

Celuję w kino, czyli amplituner 5.1. Dzięki! 

8 godzin temu, Stolarz napisał:

Nie zapominajcie o akustyce. Nie wiem co jest po drugiej stronie ale przód i podłoga nie wygląda zbyt akustycznie.
Ogólnie to chyba ktoś za późno wziął pod uwagę umieszczenie audio w tym pomieszczeniu.
Tu by jeszcze jako tako uratowało sytuację znalezienie innego miejsca dla tego regału po prawej i przesunięcie szafki z TV w prawo i tak samo przesunięcie kanapy też w prawo.
Ale nie wiem czy to czasem nie jest połączone (szafka rtv z regałem) i wiszące chociaż na drugim zdjęciu już wygląda jakby stało na ziemi 😮

scscss.png

Niestety mebli nie mogę przestawić. Problem Żony i wystroju ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Stolarz napisał:

Ja tu bez zmian umeblowania i powieszenia tv nie widzę sensownie grającego 5.1.

Gdzie miałby stać amplituner? Gdzie kolumna centralna?

Amplituner na półce otwartej. Kolumna na blacie, powyżej. Telewizor niedługo planuję zawiesić na wieszaku.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...