Skocz do zawartości

Porada potrzebna: muzyka + kino


Przem.Ko

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Potrzebuję porady w doborze sprzętu. Nie jestem kompletnie znawcą, a chcę uniknąć pomyłek (kupując na podstawie swojej ograniczonej wiedzy) oraz odsłuchiwania sześćdziesięciu siedmiu kombinacji sprzętowych.

Wymagania mam wydaje mi się dosyć proste:

  • ja słucham muzyki (rock, indie-pop - głównie ambitniejsze wokale damskie, czasami po prostu muzyka z radia)
  • moja rodzina głównie będzie korzystać ze sprzętu do oglądania filmów (z płyty albo NetFlix). Z tym, że nie dowierzam w kino powyżej 5.1, ale może się mylę.
  • jeśli jest możliwe coś takiego, żeby w salonie leciał sobie film na 5.1, a ja niezależnie w innym pomieszczeniu mógłbym sobie słucjać muzyki stereo (dźwięk jakoś musiałby bez kabli być transmitowany do pary głośników), to byłoby fajnie. Jeśli tak się nie da, to nie ma problemu.
  • budżet: gdzieś między 5000 z 10000zł na całość (sprzęt, głośniki, kable, itp), choć dodam, że nie chcę przepłacać, jeśli mamy na siłę szukać na co przeznaczyć część tego budżetu
  • aha! mam też jakiś stary odtwarzacz BlueRay Sony. Nie wiem, czy się nada, czy trzeba coś nowego dokupić.

Wzmacniacz chcę kupić jeden, więc pewnie pozostanie kino domowe, a nie amplituner stereo. Chciałbym jednak, żeby to wciąż był "mój" sprzęt, czyli mogę trochę zapłacić więcej za sprzęt do kina domowego, ale żeby stereo miał na dobrym/bardzo dobrym poziomie. W sumie na tym mi najbardziej bardziej zależy.

Z marek, których słuchałem: Denon u sąsiada, który gra bardzo przyjemnie, ale on ma stereo, a nie kino.

Warunki lokalowe i inne:

  • salon około 5x7m.
  • telewizor na śroku dłuższej ściany, naprzeciw kanapa
  • żadnych skosów, itp.
  • na końcu ściany z telewizorem, po prawej stronie: około 1.5m szerokości przejście do przedpokoju, więc każda z kolumn przednich musi stać około 1.6m od środka ściany, żeby jedna z nich nie stała w przejściu.
  • WiFi jest w domu 5GHz

Czy możecie proszę doradzić sprzęt pod takie wymagania? Najlepiej jakieś 3-4 rozsądne kombinacje, które postaram się gdzieś odsłuchać zanim finalnie coś kupię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cześć,
Rozwiązań jest kilka i na pewno bez odsłuchu się nie obędzie. Jest to najlepsza opcja aby świadomie wybrać sprzęt i dopasować do swoich potrzeb. Proponowałbym rozważyć:
1. Yamaha RXA1080 + Heco Aurora 700 set lub nieco ponad budżet Aurora 1000
2. Onkyo TX RZ840 + Monitor Audio Bronze 6set lub Polk Audio S55e set lub nieco ponad budżet S60e
3. Marantz 5014 + Pylon Audio Diamond 28 set

Z bardzo dobrych amplitunerów masz jeszcze NAD T758 czy Anthem MRX520 ale w obu przypadkach budżet na kolumny mocno się kurczy. Dodatkowo musisz pomyśleć o subwooferze i tutaj warto postawić na sprawdzonego w kinie domowym Klipscha R112SW.  

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny oraz umówienia odsłuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie zwłaszcza biorąc pod uwagę Górny zakres jej masz bardzo szerokie pole manewru. jeżeli chodzi ci o drugie pomieszczenie to w tej kwocie jest to standard po prostu w amplitunerze kina domowego masz opcję zone 2 czy też drugą strefę. 

Także obstawiam Yamahę 1080 z heco aurora 700 set 5.1

Ewentualnie cieplejszy denon x3600 z monitor audio bronze 6 tyłami FX albo również jaśniejsze brzmienie magnat signature 507. 

Zapraszam na odsłuch i po możliwość wypożyczenia sprzętu do domu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @Q21 oraz @S4Home za propozycje oraz dodatkowe informacje. Jestem z Wrocławia. Czy macie możliwość zorganizowania odsłuchu gdzieś w okolicy?

I jeszcze dodatkowe pytanie: to drugie pomieszczenie (z dwoma głośnikami) - jak to dokładnie działa? Dźwięk jakoś po WiFi/BT idzie? Jakie głośniki są do tego potrzebne?

Edytowano przez Przem.Ko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Przem.Ko napisał:

I jeszcze dodatkowe pytanie: to drugie pomieszczenie (z dwoma głośnikami) - jak to dokładnie działa? Dźwięk jakoś po WiFi/BT idzie? Jakie głośniki są do tego potrzebne?

Odpowiedź standardowa: to zależy ;)
Kolega Piotr z @S4Home chyba nie doczytał, że chodzi o *bezprzewodową* drugą strefę - amplitunery typowo mają wyjście na drugą strefę:

  1. jako normalne końcówki mocy (czyli podłączasz zwykłe pasywne kolumny) - tutaj faktycznie użyjesz wzmacniacza w amplitunerze i skorzystasz z jego jakości brzmienia stereo.
  2. i/lub przez pre-outy (czyli musisz mieć drugi wzmacniacz/głośniki aktywne).

W obu tych wypadkach musisz ciągnąć kable przez ścianę - co może być problemem większym, lub mniejszym. Ewentualnie przy podłączeniu przez pre-outy możesz użyć pary transmiter/odbiornik, np. Monitor Audio WT-1/WR-1

Jeśli chcesz mieć drugą strefę bezprzewodową, to musisz wykorzystać system multiroom obsługiwany przez dany amplituner, czyli:

  • Yamaha - MusicCast
  • Onkyo - FlareConnect, DTS PlayFi, Chromecast*, Sonos*
  • Denon/Marantz - HEOS

W każdym z tych wypadków głośniki strefy drugiej będą miały własny wzmacniacz.

*) W tych wypadkach nie słuchasz ze źródła wbudowanego/podłączonego do amplitunera, a jedynie masz opcję użycia tego samego źródła internetowego i w AVR i w 'strefie drugiej'

Edytowano przez Konrad Kulwicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, seba3002 napisał:

A nie prościej zbudować w jednym pokoju kino oparte na budżetowym ampli i kolumnach do powiedzmy 4000 - 4500 PLN, a w drugim postawić wzmacniacz i lepsze kolumny do stereo? 

Nie, nie. Kino i muzyka to to samo pomieszczenie. Natomiast to drugie pomieszczenie to inny pokój, w którym często przebywam - zwłaszcza obecnie, kiedy trzeba pracować z domu. Tam więc przydałoby się rozwiązanie do słuchania muzyki "raz na jakiś czas". Główne pomieszczenie do muzyki to wciąż będzie salon, czyli to samo, co kino. Niestety z kablami w tym drugim pomieszczeniu nie ma szans, bo musiałbym kuć przez cały dom.
 

28 minut temu, Konrad Kulwicki napisał:

Jeśli chcesz mieć drugą strefę bezprzewodową, to musisz wykorzystać system multiroom obsługiwany przez dany amplituner, czyli:

  • Yamaha - MusicCast
  • Onkyo - FlareConnect, DTS PlayFi, Chromecast*, Sonos*
  • Denon/Marantz - HEOS

W każdym z tych wypadków głośniki strefy drugiej będą miały własny wzmacniacz.

Czy w takim razie ta moja druga strefa będzie miała sens? Czy jest jakaś różnica w jakości dźwięku pomiędzy systemem do multiroom oferowanym przez amplituner podłączonym bezprzewodowo do głośników ze wzmacniaczem, a podłączeniem takich samych aktywnych głośników po prostu do komputera stojącego w tym innym pomieszczeniu?

Edytowano przez Przem.Ko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Przem.Ko napisał:

Czy w takim razie ta moja druga strefa będzie miała sens? Czy jest jakaś różnica w jakości dźwięku pomiędzy systemem do multiroom oferowanym przez amplituner podłączonym bezprzewodowo do głośników ze wzmacniaczem, a podłączeniem takich samych aktywnych głośników po prostu do komputera stojącego w tym innym pomieszczeniu?

Znów: To zależy :D W tym wypadku od toru audio w tym drugim systemie.
Jeśli masz przyzwoitego DAC-a/kartę dźwiękową, ew. użyjesz głośników aktywnych przyjmujących sygnał cyfrowy i mających dobry wbudowany DAC, to... może być sporo lepiej w tym samym budżecie. Dlaczego? Głównie dlatego, że masz dużo większy (i lepszy) wybór głośników, zwłaszcza w porównaniu z HEOS i MusicCast - choć i to da się obejść za odpowiednią cenę, o tym za chwilę.
Ponadto możesz odtwarzać bezpośrednio z PC pliki wysokiej rozdzielczości i nie będziesz miał żadnych strat na transmisji bezprzewodowej - bo ją wyeliminujesz.

ALE z multiroomem/zone 2 zyskujesz, uwaga, niespodzianka ;), zalety systemu multiroom - czyli płynne przełączenie z jednej strefy do drugiej, równoczesne odtwarzanie w obu strefach, itd

Co ja bym proponował w takim wypadku do tej 'drugiej strefy':

  1. - dobre głośniki aktywne*, lub pasywne z małym, niedrogim wzmacniaczem cyfrowym - np SMSL Q5 lub Topping MX3 podpięty do kompa.
  2. - do tego opcjonalnie, by realizować zone 2/multiroom, możesz od razu lub w przyszłości dorzucić:
  • budżetowo Chromecast Audio (i ewentualnie drugi do amplitunera w salonie, by zrobić multiroom, jeśli wybierzesz AVR inny, niż Onkyo)
  • nieco drożej - Monitor Audio WT-1 + WR-1, by bezprzewodowo podpiąć się pod Zone 2 amplitunera. Potencjalnym minusem może być kwestia połączenia/zasięgu - do wytestowania.
  • najdrożej - dedykowany streamer z systemu multiroom wybranego AVR - czyli np. MusicCast WXAD-10, HEOS Link **

Słowa kluczowe do dalszych rozważań nad tą 'drugą strefą': budżet i już posiadany sprzęt

*) bez większego trudu znajdziesz też takie, które mają wbudowane funkcje sieciowe, co da choćby namiastkę multirooma
**) możesz wziąć od razu HEOS Amp, wtedy nie potrzebujesz wzmacniacza w kroku 1.

A, no i wariant kolejny, trochę od innej mańki, ale być może również wart rozważenia - do użytku w 'strefie drugiej' zakup... parę fajnych słuchawek :)

Edytowano przez Konrad Kulwicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Dzięki wszystkim za podpowiedzi.

@Konrad Kulwicki: dziękuję za wyłożenie tematu drugiej strefy. Na razie chyba w takim razie odpuszczę sobie drugie pomieszczenie, ale będę to trzymać jako opcję rozwojową i w przyszłości albo pójdę w Monitor Audio WT-1 + WR-1 albo wykorzystam multiroom z amplitunera. A do tej pory pewnie słuchawki :)

----------------------------------------------------------------------------

 

8 godzin temu, Q21 napisał:

Rozwiązań jest kilka i na pewno bez odsłuchu się nie obędzie. Jest to najlepsza opcja aby świadomie wybrać sprzęt i dopasować do swoich potrzeb. Proponowałbym rozważyć:
1. Yamaha RXA1080 + Heco Aurora 700 set lub nieco ponad budżet Aurora 1000
2. Onkyo TX RZ840 + Monitor Audio Bronze 6set lub Polk Audio S55e set lub nieco ponad budżet S60e
3. Marantz 5014 + Pylon Audio Diamond 28 set

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny oraz umówienia odsłuchu. 

Pytanie do @Q21 Czy możecie mi proszę powiedzieć, jak te powyższe wyglądają w porównaniu do Denon 3600 albo 4500? Chodzi mi zwłaszcza o różnice w dźwięku, choć też pewnie są inne istotne.

-----------------------------------------------------------------------------

 

9 godzin temu, S4Home napisał:

Także obstawiam Yamahę 1080 z heco aurora 700 set 5.1

Ewentualnie cieplejszy denon x3600 z monitor audio bronze 6 tyłami FX albo również jaśniejsze brzmienie magnat signature 507. 

Zapraszam na odsłuch i po możliwość wypożyczenia sprzętu do domu

Pytanie do @S4Home Czy polecacie Denon x3600, czy x4500? Nie wiem zbytnio, czy cena uzasadnia różnicę w dźwięku?

-------------------------------------------------------------------------------

 

Pytania do zarówno @S4Home jak i @Q21:

1. Zadałem też trochę wyżej pytanie o możliwość odsłuchu - jesteście w stanie pomóc? Mam pisać do Was prywatnie, czy w tym wątku?

2. Czytałem też o Bronze 6, że jest wycofany z katalogu producenta. Czy to nie jest jakimś złym znakiem? A jeśli po prostu jest jakiś następca, to czy jest wart rozpatrzenia, czy raczej w ten "poprzedni model" iść, jeśli już?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Przem.Ko napisał:

2. Czytałem też o Bronze 6, że jest wycofany z katalogu producenta. Czy to nie jest jakimś złym znakiem? A jeśli po prostu jest jakiś następca, to czy jest wart rozpatrzenia, czy raczej w ten "poprzedni model" iść, jeśli już?

Jest po prostu następca, właśnie wchodzi na rynek nowa seria Bronze. Nowym odpowiednikiem Bronze 6 są Bronze 500.

Testów zdaje się jeszcze żadnych nie ma, więc ciężko ocenić brzmienie względem poprzedników.

Natomiast premiera nowej serii powoduje, że 'stare' Bronze'y są wyprzedawane w bardzo korzystnych cenach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet pomożemy w bardzo bliskiej okolicy Ciebie.

Wypożyczymy Ci ten sprzęt do domu :)

12 godzin temu, Konrad Kulwicki napisał:

atomiast premiera nowej serii powoduje, że 'stare' Bronze'y są wyprzedawane w bardzo korzystnych cenach.

No właśnie już nie. Bo ich już nie ma. Mamy parę kompletu ostatnich 6tek jakie były i zapominamy o tej serii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Poczytałem sporo przez ostatnich kilka dni i chyba trochę zmienię zdanie.

Bardzo poproszę o doradzenie kilku zestawów (sprzęt + głośniki) do takiego przypadku:

  1. Jednak chyba pójdę w dwa urządzenia (wzmacniacz stereo i amplituner av).
  2. W trybie kina (5.1) fronty powinny iść przez wzmacniacz, pozostałe kanały na głośniki bezpośrednio a ampli
  3. W trybie muzyki wzmacniacz będzie napędzał bezpośrednio stereo na frontach
  4. AV powinno być też jednym ze źródeł muzyki (np. radio internetowe, tidal)
  5. Muzyka na stereo: rock, indy-pop, trochę instrumentalnej (więc kolumny o dobrej efektywności)
  6. Czasami na kinie będą pewnie lecieć również koncerty, poza tym filmy sensacyjne, fantasy, więc powinno budować nastrój i dać kopa kiedy trzeba.
  7. Stosunek: Muzyka/Kino to powiedziałbym 70/30 ewentualnie 60/40 - i tu nie chodzi o czas spędzony, tylko o priorytety :)
  8. Pomieszczenie: 7x5m, telewizor na środku dłuższej ściany, kolumny podłogowe będą stać na dłuższej ścianie, w równej odległości od tv

Powyższa zmiana w stosunku do mojego pierwszego założenia wynika z tego, że chyba nie uda mi się połączyć dobrego brzmienia muzyki stereo z kinem dla reszty rodziny.

Budżet: myślę o wzmacniaczu stereo za około 5k, ampli za około 3.5k oraz kolumny, które do tego będą pasować, żeby to miało sens. Oczywiście podane ceny są "plus/minus", bo liczę na porady, a potem się zobaczy. Budżetu na kolumny jeszcze nie mam określonego jakoś konkretniw. Poczekam na propozycje i wybiorę coś rozsądnego.

Edytowano przez Przem.Ko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie masz taki wybór, że bez odsłuchu ani rusz. A skoro już celujesz we wzmacniacz za 5000 PLN to i drugie tyle wypadałoby wydać na fronty. To już masz dychę. Plus amp = 13500. Central plus surroundy to kolejne 4000 - 5000 PLN. Plus dobry sub ok 3000. I robi się całkiem przyjemna sumka 🙂. No i przy takim stereo raczej amp jako źródło odpada. Więc kolejne 2-3 klocki na streamer 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, seba3002 napisał:

W tym budżecie masz taki wybór, że bez odsłuchu ani rusz. A skoro już celujesz we wzmacniacz za 5000 PLN to i drugie tyle wypadałoby wydać na fronty. To już masz dychę. Plus amp = 13500. Central plus surroundy to kolejne 4000 - 5000 PLN. Plus dobry sub ok 3000. I robi się całkiem przyjemna sumka 🙂. No i przy takim stereo raczej amp jako źródło odpada. Więc kolejne 2-3 klocki na streamer 😉

Jeszcze nie wiem dokładnie w co celuję, bo liczę na jakieś podpowiedzi konkretne (marka, model) :)
Oczywiście odsłuch konieczny. Ale najpierw muszę wiedzieć co radzicie, bo kombinacji pewnie jest wiele, a sensownych pewnie znacznie mniej.

Co do kwot, to są na razie przybliżone. Może wzmacniacz będzie np. jakiś za 3k, a może za 4k. Tego nie wiem - czekam na jakiś konkret.

Co do streamera, to na razie będę się musiał na razie zadowolić amplitunerem, bo - jak sam przyznałeś - zrobi się pewnie istotna suma. Na wszystko przyjdzie kolej. Dodam, że pierwotnie planowałem około 10k na wszystko, ale chyba muszę trochę zrewidować plany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może okresl w przybliżeniu swój budżet a potem branża zacznie coś proponować. Ja na Twoim miejscu kupując swoj pierwszy zestaw raczej nie rzucałbym się na głęboką wodę i zaczął od klocków budżetowych. W Twoim przypadku jako amp do kina wystarczy np Yamaha 685 bądź onkyo 696, plus wzmacniacz w granicach 3000 - 3500 PLN, do tego fronty w podobnej cenie. Wtedy, nawet kiedy zechcesz pójść dalej i zmieniać komponenty to mniej stracisz sprzedając te używane. A być może nie popadniesz w chorobę natręctw objawiającą się ciągłym szukaniem ideału w dźwięku i poprzestaniesz na tym co kupisz od razu 🙂. A w ten sposób i budżet domowy mniej ucierpi 😁. Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, seba3002 napisał:

To może okresl w przybliżeniu swój budżet a potem branża zacznie coś proponować.

Nie do końca rozumiem. Przecież określiłem: około 8.5k na sprzęt (nie licząc kolumn) z naciskiem na dobry wzmacniacz. Oczywiście nie chcę przepłacać za coś, czego nie wykorzystam, ale też nie chcę schodzić w totalne budżetówki.

To będzie sprzęt na lata. Nie zamierzam zmieniać co chwilę. To nie samochód :)

Edytowano przez Przem.Ko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie

1 godzinę temu, Przem.Ko napisał:

nie licząc kolumn

a tu rozstrzał może być bardzo duży, więc jednak jakąś górną granicę powinieneś postawić. 

Inną kwestią jest, że inwestując, dajmy na to wspomniane 5k na wzmacniacz, i kolejne 5-8k na fronty, używanie niedrogiego ampli, jako streemera, może mijać się z celem. Zwyczajnie może być wąskim gardłem całego systemu pod kątem smakowania muzyki w stereo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak pisałem, w przyszłości pewnie kupię streamer, ale teraz chce zacząć od tych dwóch klocków.

Budżet na fronty pewnie ok 4k-5k, nie więcej. Do tego tyły, centralny i SW.

Jesli uważacie, że przy takim budżecie na fronty nie ma sensu wzmak za około 5k, to też proszę o info.

Chciialbym coś zacząć odsłuchiwać w przyszłym tygodniu, ale na razie nie wiem co ma sens.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...