Skocz do zawartości

SMSL Q5 PRO - maluch z dużym dźwiękiem (wszystko o...)


D-Art

Recommended Posts

Witajcie!

Przepraszam za długi wstęp, ale każda historia od czegoś się zaczyna i miało być uroczyście 😉 

Do niedawna miałem w posiadaniu wzmacniacz Technics SU-V45A, połączony przewodami Monster Cable z kolumnami Canton M80 DC, do tego CD Sony CDP195. Źródło to jednak głównie Tidal przez Chromecast Audio.

Ostatnio zachciało mi się poszukać nowego niedrogiego wzmaka, żeby w końcu coś zmienić na lepsze.Na tej grupie, dzięki dwóm sympatycznym ludziom, czyli MobyDick i 1Ender porzuciłem zamiar kupna używanych urządzeń i kupiłem sobie to:

*** SMSL Q5 PRO *** 🙂

I muszę stwierdzić, że to małe magiczne pudełeczko zrobiło robotę. Leży toto takie maluśkie i daje sobie radę z moimi podłogówkami, słychać wszystko co trzeba, a dźwięk faktycznie jest nadspodziewanie dobry.

Wiem, że SMSL Q5 PRO był już wiele razy polecany na forum, dlatego zakładam ten temat dla osób, które posiadają to urządzenie, posiadali lub planują je nabyć. Liczę na wymianę doświadczeń, wniosków, stosowanych konfiguracji oraz być może sposobów na to, żeby wyciągnąć z tego magicznego pudełeczka wszystkie możliwe dźwiękowe soki 🙂 

Zapraszam i pozdrawiam 🙂 

20200602_172717.jpg

20200602_172723.jpg

Edytowano przez D-Art
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ze słuchaniem po cichu? Jest dociążenie, szczegóły, bas? 

Cantony są 4 omowe? Jaką mają skuteczność? 

Myślałem o tym by założyć podobny temat ale o wzmacniaczach impulsowych klasy D. Ale... Skoro już jest...

Wrzuciłbym do wora jeszcze Topping mx3 i porównał. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również od kilku miesięcy posiadam tytułowe urządzenie. Podobnie jak D-Art, jestem z niego bardzo zadowolony. Przed zakupem obawiałem się, że odpowiednio nie napędzi moich kolumn...

Po rozpakowaniu okazało się, że wzmacniacz jest jeszcze mniejszy niż na zdjęciach. Zapanowała konsternacja... 😲 Jest naprawdę mikroskopijny. Po włączeniu okazało się, że moje wątpliwości były nieuzasadnione.

Zalety:

- metalowa, elegancka obudowa,

- wejście optyczne, koaksjalne, rca w postaci minijack, wyjście na subwoofer,

- wszystkie funkcje dostępne z pilota,

- rewelacyjny stosunek jakości (dźwięku, wykonania, wyposażenia) do ceny,

- bez trudu napędza średniej wielkości monitory, w 15m2 potrafi zagrać bardzo głośno.

Wady:

- dla mnie w tej cenie brak.

MobyDick, napisz o aspektach technicznych smsl q5 pro.

Edytowano przez Karo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, 1Ender napisał:

Jak ze słuchaniem po cichu? Jest dociążenie, szczegóły, bas? 

Cantony są 4 omowe? Jaką mają skuteczność? 

Myślałem o tym by założyć podobny temat ale o wzmacniaczach impulsowych klasy D. Ale... Skoro już jest...

Wrzuciłbym do wora jeszcze Topping mx3 i porównał. 

Pozdrawiam 

Ze słuchaniem po cichu nie ma żadnego problemu. Dźwięk nie traci szczegółowości ani barwy. Jeżeli ktoś chce, to jest 7 ustawień equalizera, więc można sobie dostosować do warunków.

Moje Cantony są 4-omowe, skuteczność 88 dB. Żadnych problemów. Całkiem ładnie się zgrały z Q5. Szczegółowość i potęga, gdy trzeba.

https://www.hifi-wiki.de/index.php/Canton_Karat_M_80_DC

Dzisiaj wypożyczyłem przewody. Do tej pory grałem na Monster Cable, a wziąłem na próbę EAGLE Cable Deluxe Silverline. No i mgła opadła. Dźwięk niemalże kryształ, szczęka mi opadła 🙂 Jeszcze sobie wypożyczę kilka innych przewodów i dopiero wybiorę. Przednia zabawa 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinienem był zrobić to w pierwszym poście, ale wklejam jak najszybciej, żeby dane urządzenia były w miarę blisko początku tematu:

Specyfikacja na podstawie strony SMSL:

Wejście: optyczne, koaksjalne, analogowe (jack 3,5 mm), USB (microUSB)

Wyjście: 2 kanały (stereo) 

Częstotliwość próbkowania:

44.1-192kHz (coaxial/Optical) 

44.1-96kHz (computer USB) - (tryb Windows 32/96kHz, uzupełnienie MobyDick)

Głębia: 16-24 bit

Pasmo przenoszenia: 20 Hz-22 kHz

Tolerancja dla impedancji: 4-8 Ohm

Maksymalna moc wyjściowa:

45W+45 W@4 Ohm

25W+25 W@8 Ohm

Adapter dla rezystancji: 4-8 Ohm

THD+N: 0.05%

Skuteczność: 102 dB

S/N: 81 dB

Specyfikacja USB: 16-24 bit/44.1 kHz-96 kHz

Kompatybilność USB: Windows, Mac OSX

Pobór prądu: 102 W (maksymalnie), (nowsze zasilacze mają 120W, przy tym zasilaczu możliwe 2x50W dla kolumn 4-omowych - wg MobyDick)

Wymiary:137 x 103 x 33mm 

Waga:1.1 kg

Dodatkowo:

- pilot zdalnego sterowania,

- 7 ustawień equalizera,

- wyjście dla dodatkowego subwoofera ze zwrotnicą dla 200 Hz/24 dB, regulacja głośności jest powiązana z poziomem głośności głośników głównych.

#specyfikacja SMSL Q5 PRO

Edytowano przez D-Art
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych parametrach jest parę nieścisłości. Na pewno Głębia bitowa w trybie USB to 32 bity z ograniczeniem częstotliwości próbkowania do 96 kHz. Taki tryb można uzyskać pod Windows. 102W  było wydajnością wyjściową zasilaczy będących na wyposażeniu wcześniejszych egzemplarzy i starszych Q5. Nowsze mają zasilacze 120W i ponoć można wtedy oczekiwać do 2x50W przy obciążeniu 4 omy. Brak obsługi urządzeń z systemem Android i urządzeniami mobilnymi ( bez typowych systemów operacyjnych ) jest w nim sporą wadą.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sprostowanie z adnotacją, że to Twoja sprawka 😉 Nie chcę ingerować w podawane oficjalnie dane.

Co do obsługi, dla mnie jest bardzo wygodnie. Co trzeba w pilocie, a Chromecast Audio ze smartfona lub tabletu.

Pewnie można dodać wszystko do sprzętu, ale wtedy cena... Dla mnie to dobre rozwiązanie, bo możemy zbudować system modułowy nie dysponując na początku dużą kwotą pieniędzy. Najpierw Q5 i źródło, potem jakiś splitter, żeby podłączać wiele źródeł, może wzmacniacz słuchawkowy itp., a do tego fajny uniwersalny pilot, który wszystko zbierze razem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluje zakupu i przede wszystkim brawo za załozenie takiego tematu . Tak własnie powienien wygladac temat o danym sprzecie , skatalogowany w dziale sprzęt , pod literką S

tak mozna by dyskutowac na temat danego sprzetu i jego konfiguracji w zestawach z kablami , kolumnami itp. , po prostu jeden temat o danym sprzęcie

a zapytania ludzi o konfiguracje , bo chcą nabyc jakies stereo to zupełnie inny dział  typu : poszukuje czy cos w tym stylu

 

tak zapytam , te USB z tyłu to jest do podłączenia komputera i słuchania z niego muzyki ?   

myślałem ze tylko USB B musi być  (te kwadratowe takie) by dało sie słuchac muzyki z kompa   

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprecyzujmy :) . To

Cytat

kwadroatowe

jest pełnowymiarowym złączem typu B. Są jeszcze wersje gniazd typu B mini i micro. W Q5pro jest jego najmniejsza wersja. Dołączony do zestawu kabel ma z drugiej strony wtyk typu A i podłącza się nim komputer. Innych opcji brak. Starsza wersja Q5 miała gniazdo typu A i z tego co wiem była wyposażona w kabel z obu stron zakończony wtykami typu A. Pozwalało to podłączyć również tylko komputer. Takie rozwiązanie jest dość praktyczne, bo trwałość złacza dużego A jest zwykle większa niż microUSB. Pewnie o użyciu małego gniazda typu B zadecydowała większa popularność tego typu przewodów i zajmowanie mniej miejsca na małym panelu tylnym.

Tak wyglądał SMSL Q5 z przodu:

2658073-dac68a47-elac-am50-mod-smsl-q5-c

A tak z tyłu:

2658076-524eead0-elac-am50-mod-smsl-q5-c

Widać że oprócz innego gniazda USB miał wejście liniowe  w postaci gniazd RCA lecz nie miał wyjścia na subwoofer. Dopuszczano wtedy wyższe napięcie zasilania 24V.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół dnia dziś osłuchiwałem się muzyki przy użyciu przewodów EAGLE. Jest lepiej, niż dobrze. Odkrywam na nowo stare kawałki. Dźwięk bardzo szybki, w każdym zakresie jest bardzo przyjemnie i wszystkiego pod dostatkiem. Soprany bogate i dźwięczne. Wokal bliski realu. Dźwięk odrywał się od kolumn. Lokalizacja super.

Muszę przyznać, że nachodziłem się na tegorocznym Audio Show i chyba mógłbym mój tani śmieszny zestaw postawić w jednym z pomieszczeń i nie musiałbym się bardzo wstydzić 😉

Gdy dobiorę ostatecznie przewody, kolej na źródło. Będę szukał na aukcjach niedrogiego, ale przyzwoitego napędu CD z wyjściem optycznym i koaksjalnym. Sekcja analogowa nieistotna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dzień testowania kabli głośnikowych. Dotychczas były Monster Cable.

Testowałem teraz dwa różne: Eagle Deluxe Silverline i Audioquest Rocket 11. Na zmianę te same utwory, co chwilę przepinanie i słuchanie tych samych fragmentów.

Różnice spore. Eagle jaśniejszy, wysokie bardziej błyszczą, średnica i wokale wydają się bardziej realne, zauważyłem efekt odrywania się dźwięku od głośników. Bas nieco skromniejszy niż w Audioquest, bardziej pod kontrolą ale jest, kiedy trzeba.

Audioquest bardziej dociąża dźwięk. Dźwięk przesunięty w kierunku basu. Jest go naprawdę sporo i schodzi głęboko, aż wibracje chodzą po meblach i podłodze. Przez to wysokie wydają się mniej wyeksponowane. Wokale chyba nie tak wyraźne, jak w Eagle. To jest kabel, który ma skręcone osobne wiązki i można go podłączyć jako bi-wire. Niestety banany założone, nie miałem jak sprawdzić takiego podpięcia.

Oba przewody są lepsze, niż Monster. Tu dźwięk był jak za mgłą.

Z tych dwóch testowanych chyba jednak skłaniam się w kierunku Eagle, bo lubię nieco rozjaśniony dźwięk z dźwięcznymi wysokimi tonami. Lubię bas, ale nie przesadny.

Wniosek, SMSL Q5 PRO jest wrażliwy na zmianę przewodów głośnikowych, i to wyraźnie. Czyli każdy posiadacz będzie miał sporo zabawy, a przy tym możliwość kształtowania dźwięku i dopasowania tego wzmaka do kolumn według własnego gustu 🙂 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dzisiaj na tapecie kable Chord Clearway. Od pierwszych utworów słyszę, że to chyba najlepszy traf, jak dotąd. Posiadają wszystkie zalety poprzedników. Dźwięk ma wszystko, jest naturalny, przejrzysty i pełen detali. Soprany świetne, lecz nie natarczywe. Wypełnienie basem w sam raz, soczyście i uderza głęboko, gdy trzeba. Wokale, blachy, struny bardzo naturalne, Jedyny minus, to chyba nieco węższa scena, niż z Eagle, lecz niewiele. To chyba najlepszy wybór do mojej konfiguracji, jak dotąd.

Im więcej czasu mija, tym więcej przekonania do SMSL Q5 PRO. A dopiero przede mną szukanie przyzwoitszych źródeł od Chromecasta Audio, poprawa jakości zasilania (robię na razie próby z Chromecastem i powerbankiem), potem kolumny, itd.

Przyznaję, że Q5 oferuje niesamowity dźwięk w stosunku do ceny i rozmiarów tego pudełka. Szczerze go polecam 🙂 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ja też jestem ciekaw. Sprzedałem swoje klipsche koledze, który właśnie kupił do nich Smsl AD18. Przed zakupem u mnie słuchał Klipschów z Magnat MR 780 i z tego co mówił ma trochę mniej basu i ciut gorszą separację dźwięków niż u mnie. Ale ogólnie bardzo zadowolony, w porównaniu z głośnikiem bluetooth czy edifierem, które miał mówi że to ogromny skok jakościowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypożyczyłem jeszcze kable Van den Hul CS-122 Hybrid, ale te trochę zaciemniły dźwięk.

Ostatecznie wziąłem Chord Clearway. Zrobiłem sobie jeszcze z niego zworki do zacisków kolumn, żeby wszystko było na tych samych przewodach.

Jest najrówniejszy w całym zakresie, jest przejrzysty i szczegółowy, ma piękną górę, naturalną średnicę i mocny, szybki bas. Sądzę, że sporą rolę odgrywa w nim ekran odcinający zakłócenia. Dla mnie najlepszy kabel z tych tańszych, jak do tej pory.

Dodatkowo wpiąłem w listwę filtr Isotec EVO3 Isoplug, bo właściciel jednego z salonów pokazał mi na żywo, jak wpływa na dźwięk w lepszym systemie. Lekkie zdziwienie... i wziąłem.

Dzisiaj było "grzanie" kabli. Co ten mały SMSL Q5 PRO wyprawia, to niesamowite. Przewaliłem po kawałku tyle wykonawców i utworów, jak dawno nie miałem okazji. Wiele dźwięków odkryłem, wiele zweryfikowałem na nowo, ale też kilka lubianych płyt straciło ze względu na słabą realizację.

Mój wniosek jest taki, że ten mały wariat pokazuje i obnaża jakość nagrań i można zmienić zdanie na temat wielu płyt, ale trzeba do niego dobrać w miarę przyzwoite kolumny i przewody.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam wszystkich sympatyków tego maleństwa co się zwie SMSL Q5 PRO

Moja konfiguracja to: Wiadomo 😉 SMSL Q5 PRO,ELAC BS 123, CHROMECAST AUDIO/SPOTIFY po kablu optycznym REINSTON  kabel głośnikowy TLgYP OFC 2x2.5m² wtyki NAKAMISCHI 

link do specyfikacji kolumn 

https://www.hifi-wiki.de/index.php/Elac_BS_123 

Kosztowały mnie 600 zł naprawdę są w stanie idealnym!!!

Miejsce odsłuchu pokój 13m² kuchnia 5m² połączone. 

Jestem pod ogromnym wrażeniem jak te maluchy (ELAC) grają dźwięk czysty,detaliczny, szczegółowy, BAS czasem jest go za DUŻO potrafią warknąć!! stereofonia hmm 🤔 w niektórych utworach ciężko zlokalizować wykonawcę!

np: Paradise-Vide piękna piosenka 👍 

Bass Astral x Igo Juno cudnie!

Przy moim ukochanym zespole METALLICA !!!!

OJACIE 😮 wiele dźwięków poznaje na nowo brzmi zupełnie inaczej jak na moim starym ONKYO 9511+ kolumny no name

Zaczynam pomału zmieniać ustawienia na DSP do tej pory bez ustawień. 

Q5 zmienia diametralnie wykonanie nagrań warunek kolumny no i chyba kable może ze srebrem?

@MobyDick wielkie dzięki za cierpliwość w doradzaniu upewniłeś mnie że zakup Q5 miał sens! miałeś rację że przy głośnym słuchaniu pojawiają się zniekształcenia czyli gałka volume w dół panowie! 

@D-Art podziękowania za twoje sugestię z prv 😉 

Pozdrawiam

p.s Apel do tych co tylko czytają forum nie bójcie się tego Q5 jest to konkretny sprzęt!

 

 

IMG_20200830_155933091.jpg

IMG_20200831_104954876.jpg

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że wrażenia masz pozytywne. Byłem pewien, że tak będzie 🙂 

Co do lokalizacji, poeksperymentuj z ustawieniem kolumn. Postaraj się je odsunąć od ścian na ile to możliwe i pokombinuj z kątami dogięcia kolumn. Zwykle bardziej dogięte w kierunku słuchacza dają lepszą lokalizację, choć scena może się trochę zawęzić. Trzeba znaleźć kompromis i może być również tak, że kolumny mogą być dogięte pod różnymi kątami. To zależy od pomieszczenia, jego symetrii, wyposażenia pokoju, mebli, itd.

Jeszcze może być kolejna przyczyna, czyli słaba realizacja samego nagrania. Q5 jest bezlitosny dla słabych nagrań. Nawet niektóre moje ulubione płyty straciły w moich uszach. No trudno, mogli nagrać lepiej 😉 

U mnie okazało się, że najlepiej jest, gdy kolumny mam równo na wprost bez dogięcia. Scena jest precyzyjna, szeroka, a dźwięki wychodzą poza kolumny. Często słucham głośno i nie ma problemu z jakością dźwięku, ale to pewnie kwestia pomieszczenia i samych kolumn.

Co do srebra, przerabiałem posrebrzane przewody Eagle. Efekt to piękna, błyszcząca, dźwięczna góra i naturalny wokal. Rewelacja! Ale ten model miał dla mnie zbyt mało dołu, dlatego wziąłem Chorda. Przewody też mogą wpłynąć na lokalizację, pobaw się w pożyczanie różnych modeli z jakiegoś salonu i potestuj. Da się znaleźć coś fajnego w niedużych pieniądzach. 

Jeżeli pomimo to coś nadal będzie nie tak, to mogą być to jednak ograniczenia akustyki pomieszczenia lub trzeba będzie popróbować kilka innych modeli kolumn, najlepiej szukaj 4-omowych. Argumentem za tym może być opisywany przez Ciebie pewien spadek jakości przy głośnym słuchaniu. Każde kolumny i pomieszczenia są inne, dlatego tyle z tym wszystkim zabawy 🙂 

Miłego eksperymentowania i pisz dalej, bo to wnosi wiele cennych informacji dla innych.

Edytowano przez D-Art
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie takie małe spostrzeżenie, zrobiłem zworki z kabla głośnikowego tego co mam uważam że pojawiła się lepsza przestrzeń teraz będąc w kuchni słyszę wyraźniej wszystkie dźwięki czy jest to możliwe? Jeszcze nie kombinowałem z połączeniem np krzyżowym 

 

IMG_20200903_091209602.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz jest wprawdzie gównie przewidziany do niedużych kolumn podstawkowych lecz podłogowe również można do niego podłączyć, szczególnie gdy są niewielkie. Nie chodzi tu o możliwości wysterowania co ograniczona moc wyjściowa, co może skutkować tym że przy bardzo wysokich poziomach głośności w dużym pomieszczeniu kolumny wypadną lepiej z wzmacniaczem o większej mocy. Do słuchania muzyki jego moc powinna być zupełnie wystarczająca nawet w dość sporych pomieszczeniach mieszkalnych. Jego charakter jest dość neutralny połączenie dobrej dynamiki z niezłą szczegółowością i lekką tendencją do ocieplenia. Bas daje dynamiczny lecz nie jest on podawany w nadmiarze przy neutralnych ustawieniach.  Jego charakterystykę można zmieniać wprowadzając regulacje barwy i korekcje z poziomu DSP. Myślę że powinien się sprawdzić z Melodikami BL40.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...