Skocz do zawartości

SMSL Q5 PRO - maluch z dużym dźwiękiem (wszystko o...)


D-Art

Recommended Posts

Sam przywiązuję dużą wagę własnie do budowania efektów przestrzennych i ich precyzji, zwykle używam kolumn które to umożliwiają. Istnieją one jednak w ilości jednej pary na całym świecie. Na bardzo czułych głośnikach planarnych obsługujących zakres średnich i wysokich tonów stwierdzam na nim pewien niedostatek plastyczności brzmienia instrumentów akustycznych. Tracą one przez to ostateczna namacalność. Jednak na głośnikach dynamicznych tego efektu nie dostrzegam zupełnie i to również na mocno analitycznych kolumnach, które potrafią bardzo wiernie reprodukować przestrzeń i realne brzmienie instrumentów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że problem słyszalnych wysokich choć bardzo cichych dźwięków z głośników wysokotonowych dotyczy jednak szczególnie wzmacniaczy impulsowych. Aby reprodukować nawet ciche dźwięki musi dochodzić do przełączeń choć znacznie rzadszych gdy gra jakiś instrument. Wtedy może dochodzić do powstawania produktów intermodulacji. Te przełączenia obejmują zawsze dość wysokich napięć w stosunku do niskiego poziomu sygnału na wyjściu gdy powinna być cisza. Problem ten jest jednak marginalny i uważam ze w normalnych warunkach bez znaczenia, bo nawet w zupełnej ciszy wtedy zwykle nic nie słychać z odległości ponad 50 cm od głośnika. Może to prowadzić do swego rodzaju paranoi, ale porównałbym do oglądania pikseli na TV z lupą. Nikt tak nie ogląda telewizji, jednak pewnemu procentowi ludzi sama świadomość może nie dawać spać że takie piksele istnieją. Problemem starych konstrukcji w klasie D był wyraźny szum przy reprodukcji cichych dźwięków. Tu tego nie ma. W dalszym ciągu uważam ze warto podłączyć Q5 pro do kolumn za kilka tys lub więcej, takich jak np. KEF LS50 niż wydać więcej na wzmacniacz który będzie grał gorzej, podobnie lub nieco lepiej i podłączyć do niego tańsze kolumny, bo na te lepsze zabrakło już pieniędzy. Jest na tyle dobry że warto skupić się na na prawdę dobrych kolumnach. Później można sobie wypożyczać i porównywać inne wzmacniacze i wtedy okaże się że trzeba zapłacić dużo więcej aby uzyskać jakiś wyraźny postęp z dźwiękiem. Jeśli chodzi komuś wyłącznie o pewne funkcje , wielkość , kształt itd to wtedy może okazać się ze i bardzo kiepskie kolumny mu wystarczą. Dlatego nadal jest sens produkować zupełnie inne konstrukcje jakich jest masa. Pewien brak świadomości o innych mozliwościach do tego skłania. Mówimy tu to wzmacniaczu który nie będzie odpowiadał wszystkim, ale wielu ludzi właśnie czegoś takiego potrzebuje i nie wie że coś takiego jest. Dlatego bezpośrednie poznanie jego możliwości jest zwykle takim zaskoczeniem. Tak jak to ze piszę o jego ograniczonej mocy nie oznacza że gra bez mocy jak to się powszechnie uważa że powinien grac wzmacniacz o małej wartości wyjściowej tego parametru. Tak samo nadinterpretacja jest to że jeśli piszę o tym ze warto mieć do niego kolumny które są w stanie oddawać dużo detali, bo bez tego nie docenimy tej jego cechy. Potem słyszę wniosek że musi grac bułowato, a tak nie jest. Jego szczególną cecha są niskie zniekształcenia przy małych mocach, przy których często się słucha szczególnie cichych i delikatnych dźwięków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Felix1 napisał:

Nie. Próbuję po prostu wyprostować pewne rzeczy. Jak wszedłem do tego wątku, to Q5 Pro był wzmacniaczem który kopie tyłki konstrukcjom znacznie droższym, jak np. Yamaha 803. (...)

Ale polecanie go komuś zamiast wzmacniacza za kilka tysięcy, czy pisanie że jest idealnym kompanem dla kolumn za 4, 5, 6 tys jest już nadużyciem. (...)

To zależy od tego, czy celem są tylko pochwały Q5, czy jednak obiektywne jego przedstawienie.

Sądzę, że wreszcie dojdziemy do porozumienia 🙂 

Zawsze warto wejść w wątek od początku. Każdy temat nowo kupionego sprzętu zaczyna się od wyrazów zadowolenia, bo zwykle kupuje się sprzęt lepszy od poprzedniego. Czyli zaczyna się od zalet względem tego, co było. Dziwne by było, gdyby ktoś po kupnie zaczął temat od stwierdzenia, że sobie kupił coś słabego i od razu zaczął to krytykować 🙂 

Potem zaczyna się dalsza analiza, porównania, wymiana spostrzeżeń, doświadczeń, itd. Porównanie do Yamahy (nie moje, więc czemu oceniasz cały wątek i wrzucasz wszystkich do jednego worka?) już wyjaśniliśmy i pewnie było pod wpływem pozytywnych emocji, fakt, że nierzetelne. Co nie znaczy, że tym wzmakiem nie można wielu osób wprowadzić w konsternację, bo już tego doświadczyłem 🙂 

Przy tym nie jesteśmy tu w większości w gronie profesjonalistów, nie jest to forum dla profesjonalistów i nie chodzi o zerojedynkowe podejście do tematu. Dajmy ludziom prawo do nawet pewnej swobody w wypowiedziach, byle na temat, bo nawet nie do końca profesjonalne mogą dać nam coś do myślenia i skłonić do przynajmniej ogólnych wniosków. Nie bądźmy świętsi od Papieża 🙂 

Co do kompana dla kolumn za kilka tysięcy, nie byłbym tu taki stanowczy i kategoryczny, bo właśnie takie stwierdzenie jest nierzetelne. Bo na jakiej podstawie? Mam obecnie Cantony Karat M80DC. Nie są to nowe kolumny, ale jako nowe były sprzedawane za 1700-1800 euro za parę. Czyli niezbyt tanie. I szczerze mówiąc, ten mały Q5 w moich domowych warunkach potrafi nimi poszaleć, zachowując przy tym bardzo dobrą jakość dźwięku. Przy tym na co dzień, do normalnego słuchania, podkręcam głośność jedynie w granicach 14-15 na skali i już jest całkiem głośno. Oczywiście, oceniam to wszystko na podstawie własnych doświadczeń z odsłuchu rożnych systemów bardzo różnej klasy u osób prywatnych, w salkach odsłuchowych sprzedawców, no i nawet na tych wystawach audio. A dodam, że cały czas mnie kusi, żeby go podpiąć do jeszcze droższych kolumn 🙂 

I bardzo zależy mi na jak największym obiektywizmie w tym wątku. Ale również chyba nie chodzi o to, żeby doszukiwać się wyłącznie tego, co negatywne. A że nadal mnie ten zakup cieszy, to tylko moja własna opinia i osobista rekomendacja. Kto zechce ją wziąć pod uwagę, to miło. Jak nie, to też nie ma problemu 🙂 

Po prostu wystarczy podejść do wszystkiego z otwartą głową i pozytywnym, acz rzetelnym nastawieniem. Przecież nie jestem dystrybutorem ani sprzedawcą tej marki, wydatek był niewielki czyli nie ma bólu, więc po co miałbym tu coś forsować na siłę? 🙂 

Biorę udział w kilku forach i grupach, niestety wszędzie jest mnóstwo braku zwykłej życzliwości, pozytywnego nastawienia do ludzi, ciągła walka na ego, tematy dyskusji okazują się tylko pretekstem do personalnych bitew, gdzie sens ginie. Zróbmy to inaczej i szanujmy się. Wszyscy lubimy świat audio i powinniśmy się wspierać, a nie zwalczać.

Szacun 🙂 

P.S. Przy okazji wielkie dzięki dla MobyDicka za pełen spokój i ciekawe, rzeczowe wypowiedzi 🙂 

Edytowano przez D-Art
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach jeszcze zarzut co do wyświetlacza :) . To fakt że jest to bardzo prosty wyświetlacz diodowy, bez możliwości wyświetlania dowolnych napisów i grafik. Jest za to czytelny i dużej odległości bez problemu można odczytać głośność lub gdy używamy regulacji barwy wartość ustawienia. Do tego dużymi znakami są wyświetlane informacje o ustawieniach equalizera. Informacje o wybranym źródle to już położenie zapalonej diody podświetlającej napis. Działa to bez zarzutu, jednak z bliska bardziej eleganckie są wyświetlacze matrycowe lcd lub oled. Mogą wtedy przekazywać więcej informacji np. o parametrach dźwięku. Jak na tani wzmacniacz taki jaki jest zupełnie wystarcza. W urządzeni klasy hi-end nikt by chyba na to nie zwrócił uwagi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz jeszcze o wielkości śrubek trzeba napisać, może jest za długi lub za szeroki, nóżki jego też są chyba na za małe 😜😝 

Czekam kiedy te wywody się skończą! Chyba się nie doczekam! Ja wysiadam z tego autobusu!

Pozdrawiam 

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SMSL SA300 ma zupełnie inną funkcjonalność poza tym że to wzmacniacz impulsowy analogowy nie posiada wejść w standardzie SPDIF czyli optycznego i coaxial, co dość ciekawe ma wejście USB i bluetooth. To czyni go użytecznym bardziej przy komputerze niż do ostawienia przy TV bo będzie wtedy wymagał użycia zewnętrznego DAC-a . Podłączenie  Chromecasta złączem optycznym również będzie tego wymagało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuje czasem zrozumieć o czym tu jest teraz mowa.

Bo takie testy porównanie i tak dalej. Ale prawda jest taka że jak ktoś chce nowy tani wzmacniacz to i tak nie ma wyboru.

Pytanie czy SMSL czy Topping. Ale to już chyba można zrobić samemu.

Chyba że tutaj jest już dyskusja o tym czy warto je wybierać W ZAMIAN za droższe wzmaki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja może być o wszystkim, byle trzymała się głównego, tytułowego wątku 🙂 

Przez ten wątek trochę bardzie zacząłem się interesować tym tematem, a mnie osobiście szczególnie interesuje rozwój rynku wzmacniaczy pracujących w domenie cyfrowej.

Faktycznie, chyba obecnie trudno coś znaleźć tak grającego w tej kategorii cenowej ale sądzę, że takie urządzenia stopniowo zaczną się pojawiać częściej. Można by chyba rzec, że Q5 jest trochę takim prekursorem wśród tanich wzmacniaczy. 

A jeśli ktoś będzie porównywał go do innych konstrukcji, nawet analogowych i droższych to bardzo fajnie i czemu nie, byleby opisał w miarę przyzwoicie, jak to zrobił i na jakiej podstawie wyciąga swoje wnioski. Tu chodzi tylko o jakąś wiedzę na temat bądź co bądź jeszcze rzadko spotykanego rozwiązania technicznego i jakie może mieć możliwości czy granice. Opinie mogą być nawet dość subiektywne, byle uargumentowane uczciwie, na jakiejś podstawie, a nie "mnie się wydaje" 🙂 

Niektórym może się wydawać, że chodzi o ilość postów w wątku. Moim zdaniem niech będzie mało, ale niech dotyczą tematu i będą choć w miarę rzeczowe. Większość wątków na każdym dowolnym forum można okroić ze śmieci i niewiele zostanie tego, co ma jakąś wartość. Przynajmniej ktoś będzie się chciał czegoś dowiedzieć, to znajdzie co trzeba.

Edytowano przez D-Art
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem usbridge signature do q5 pro i do yb Zephyr s. Na codzień słucham na haiku bright mk4 plus chord qutest. Powiem szczerze ze z q5 pro wstydu nie ma. Nie odczuwam braku mocy. Volume na 20 dla mnie w sam raz, 25 juz zdecydowanie za głośno, wyżej nie kręciłem. Słucham w tym momencie i bardzo przyjemne granie. Dość detaliczne, uporządkowane, jest całkiem kontrolowany bas. Haiku jest oczywiście dla mnie lepszy ponieważ lubie gęste i klimatyczne granie i to mam ale naprawdę za około 350zl bo tyle zapłaciłem za q 5pro jest moim zdaniem BARDZO dobrze. 
Warto dodać ze słucham głównie spokojnej muzyki jazz, blues itp. Jak posłucham czegoś szybszego i trudniejszego to cos skrobnę jeszcze tutaj ;) 

Edytowano przez Arturro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturro tym skromnym pozytywnym 😉 opisem połączenia YB Zephyr s z SMSL Q5 PRO potwierdzasz że warto to robić!

Potwierdza się opinia że z dobrymi kolumnami Q5 zagra dobrze!

Opisz jeszcze jak ten duet gra na mocniejszych kawałkach, jestem ogromnie ciekaw sam słucham ROCK/METAL.

Gratuluję całego sprzętu 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Zanim się zarejestrowałem czytałem to forum ponad rok! Dzisiaj znalazłem ten temat o Smsl Q5 pro dziwne że go wcześniej nie widziałem? 

Uff jaki tu bałagan! Komuś za bardzo nerwy puściły 😠

Uważam że ten maluszek jest świetny 👍

Słuchałem tego Q5 z różnymi kolumnami, żeby podpinać do niego takie cudeńka jak te ZEPHYR szok bravo za odwagę. Chętnie poczytam jak się sprawują w innych brzmieniu jak Jazz.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Większe porównanie to chyba za DUŻE SŁOWA! 

Magnat Quantum 673 dobrze 👍 Basior konkretny twardy, nie jakaś tam bułeczka kajzerka 😋 przestrzeń bardzo fajna. 

Canton Sp 206 poprawne granie które nie męczy, myślę że na dłuższą metę to byłby dobry wybór 👍 

Kef Q550 festiwal dźwięków bardzo mi się podobało świetne kolumny! 

Coraz bardziej się do niego przekonuję chyba go kupię!

 

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki milk-monster takie tam 😉 

 

38 minut temu, MobyDick napisał:

On dzięki dość dobrej kontroli dobrze wypada z kolumnami dość wymagającymi co do basu, za to na takich co to go za bardzo nie mają może zostać uznany za zbyt suchy w tej dziedzinie. Stąd może wyglądać że niektóre podobne wzmacniacze mogą mieć bardziej okrągłe brzmienie w tym zakresie.

Kwestie techniczne zawsze mile widziane 👍 

Czytając ten temat stwierdzam że dobrze znasz Q5! Sypałeś opisami technicznymi jak z rękawa! Możesz mi napisać z czystej ciekawości jakie kolumny masz podpięte pod tego "malucha" 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...