Skocz do zawartości

SMSL Q5 PRO - maluch z dużym dźwiękiem (wszystko o...)


D-Art

Recommended Posts

Tak naprawdę temat rzeka z tym tunelem br okazuję się że większość osób ustawia kolumny dalej od tylnej ściany! Widziałem kolumny które wręcz dotykały ścian i bas był uporządkowany z odpowiednią mocą. Fakt pomieszczenia były zaadoptowane akustycznie na dobrym poziomie!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy kolumny są dalej od ścian, wtedy wpływ pomieszczenia jest mniejszy. Dlatego odsuwanie ich od ścian zwykle poprawia dźwięk. Z drugiej strony przysuwanie do ścian podnosi efektywność kolumn, głównie w zakresie basu. Dlatego z jednej strony budowanie kolumn do ustawienia na środku pokoju pozwala aby grały lepiej choć z mniejszą skutecznością. Z drugiej strony mało kto może sobie pozwolić na to aby stawiać kolumny daleko od ścian i wiele kolumn buduje się tak aby mogły być ustawione dość blisko nich. Możliwości regulacji pierścieniami z gąbki pozwalają ustawić je bliżej, jednak lepiej gdy są trochę dalej od ścian, szczególnie bocznych. Tunel z tyłu staje się bardziej efektywny gdy jest blisko ściany. Jednak zły wpływ na pozostałe pasmo dla kolumn z tunelem z przodu jest taki sam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RLC - masz słuszność, na szczudłach nie postawimy, JEDNAKŻE kolumny z BR od spodu mają najczęściej specjalnie dedykowane standy i nie wymagają specjalnego podnoszenia.  Poza tym, jednymi z moich kolumn są kolumny Chario Syntar 300 właśnie z takimi tunelami BR. Poza tym takie kolumny posiadaja w 99% specjalne nóżki podnoszące je nad podłożem i to w dużej mierza już załatwia sprawę. Tak , wiec ,,nie ma strachu,, a bas jest referencyjny i niejedne podłogówki takiego nie mają. 

20171212_174736 (1).jpg

20171212_174753 (1).jpg

20180114_191058 (1).jpg

20200401_145851.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy mi że rozpoznałem tego Norwega 😉 

Całkiem niedawno miałem ochotę na niego ale w mojej okolicy ciężko o dobrego szpeca od Vintage więc odpuściłem.

Teraz bardziej skłaniam się w kierunku cyfrowych wzmacniaczy i zbieram walutę na dobrej klasy kolumny podstawkowe! 

Gratuluję sprzętu!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, D-Art napisał:

Bawiłem się gąbkami, ale poza stłumieniem bas stracił precyzję i szybkość. Widocznie dlatego do moich kolumn producent nie dodał gąbek. 

W moim przypadku bas dostał szybkosci i byl krótszy, jednak miało to wpływ nawet na okolice srednicy czyli bardziej sucha po zatkaniu. A producent rowniez nie wyposażył w gabki kolumn. Tak wiec zależy od konstrukcji/strojenia pewnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to znaczenia. Ale to zostało już opisane w tamtym wątku.

Tunel jest strojony tak nisko że i tak jego dźwięk jest bezkierunkowy. To że tylny przeszkadza dosunąć jest wynikiem starej szkoły "gadania". Trudno mi sobie obecnie wyobrazić kolumny które mają tak zaprojektowany BR że bliskość ściany powoduje charczenie przy wylocie. Było to mozliwe może w starych konstrukcjach gdzie przetorniki były wielkie i pompowały przez jeden otworów tony powietrza.

Obecnie zbliżenie kolumn powoduje zwiekszenie basu. Ale czy bas reflex jet z przodu,  dołu , z tyłu czy z boku to juz ma mniejsze znaczenie.

8 godzin temu, MobyDick napisał:

Warto podkreślić że wiele kolumn z tunelami br zupełnie nie nadaje się do tego aby im zamknąć otwór. Zmiana jego długości lub zmniejszenie prześwitu może jednak zwykle coś zmienić. Warto wykonać więcej prób niż tylko jedna lub dwie.

Dokładnie tak!

Producent w jakimś celu ten tunel zrobił. I przetworniki i obudowała została strojona aby pracował.

Przykład Dali Ikon. "Zatkane" grały słabo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem na maxa , 60 :) Bas -2 , tre -3 . Można robić disco party :)

W 8m2 jest fan i zabawa . Muzyka elektroniczna , chillout  (DI. FM ) 

Jedne z lepszych Monitor Audio  jakie słyszałem.  Takie szkraby , a mają dużo do przekazania .

Fantastyczna stereofonia i siła przekazu . Jutro posłucham wokali . Jakieś specjalne aranżacje , głosy do testu ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz sub do tego?

8 godzin temu, maciek72 napisał:

Dałem na maxa , 60 :) Bas -2 , tre -3 . Można robić disco party :)

W 8m2 jest fan i zabawa . Muzyka elektroniczna , chillout  (DI. FM ) 

Jedne z lepszych Monitor Audio  jakie słyszałem.  Takie szkraby , a mają dużo do przekazania .

Fantastyczna stereofonia i siła przekazu . Jutro posłucham wokali . Jakieś specjalne aranżacje , głosy do testu ? 

Kurcze opisujesz to jakby kosztowało 6k :P

Edit. W sensie że dobrze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czy Melodika BL30 mkIII zagra z tym wzmacniaczem w 17m2. 

Doszedłem do wniosku że nie będę zaczynał z grubej rury a skoro to maleństwo ma takie dobre opinie i kosztuje 400 na ali to nawet się nie będę zastanawiał. 

Na kolumny mam maks 2k i to jest góra gór. Nie słucham reggae, metalu, disco polo i techno. Jazz, blues, rock, muzyka klasyczna, instrumentalna różne różności. Nie wiem czy takie kolumny nie będą za duże. Z drugiej strony nie musze się martwić o dodatki jak podstawki itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wito76 napisał:

Na pewno można trochę lepiej niż ta melodika. Obczytałeś się recenzji, dobrze zgaduję?

Dla mnie pięknie grają B&W 606 i 603 z NADami czy Rotelami ale stwierdziłem że w czasach korony nie bedę się rzucał z kasą na taki sprzęt. Co do melodiki to podobna bezpieczna kolumna którą można brać w ciemno.

Nie zależy mi na mega basie który będzie czuć w całym bloku. I nie chce też kolumn przy których głos Celine Dion będzie powodował ból uszu. Chcę uniwersalne kolumny które z czasem może zyskają wigoru po zakupie lepszego wzmacniacza NADa lub Rotela.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...