Skocz do zawartości

SMSL Q5 PRO - maluch z dużym dźwiękiem (wszystko o...)


D-Art

Recommended Posts

ELAC BS 123 wydają się być kolumnami jak najbardziej optymalnymi do tego wzmacniacza. Powinny zapewnić pełny dźwięk dobrej klasy. Wymagają jednak dobrego wzmacniacza do ich napędzenia i temu powinien ten wzmacniacz podołać. Jednak nie ma się co oszukiwać do burzenia ścian się te kolumny nie nadają i jako sprzęt imprezowy który ma być słychać w dalekiej okolicy nie będą najlepsze. Do słuchania muzyki w niezbyt dużym pomieszczeniu powinny być idealne, również dość głośno. Narzekają na niego zwykle ludzie sprawdzający go przy ekstremalnie dużej mocy dla niego i wtedy się nie sprawdza. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego że w przeciętnym pomieszczeniu mieszkalnym na kolumnach o dość typowej skuteczności do bardzo głośnego grania przy słuchaniu muzyki wystarcza kilak watów na kanał. Typowy wzmacniacz w kalsie AB zmniejsza swoje zniekształcenia aż do przesterowania wraz ze wzrostem mocy. Przesterowanie pojawia się w nim dość gwałtownie. W Q5 pro zniekształcenia są bardzo niskie przy normalnych  i niskich poziomach głośności. Jednak od połowy jego mocy zaczynają stopniowo wzrastać. To go dyskwalifikuje do wykorzystywania go w górnym jego zakresie mocy. Gdy są to jakieś chwilowe impulsy w muzyce, nie jest to problemem. Gdy ma pracować w tym zakresie ciągle nie bezie grał zbyt czysto, ale grać będzie jakoś... Wspominany przy jego okazji Topping zachowuje się inaczej w tej kwestii. Dlatego nie można wrzucać ich do wspólnego worka. Tamten wzmacniacz wydaje się dobry gdy chcemy po prostu posłuchać sobie muzyki na dość przeciętnym sprzęcie przy dość umiarkowanej głośności. Dostajemy za to bluetooth w dość przeciętnej jakości w cenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku imprezy odpadają mam małe mieszkanie, nie to że nie lubię się zabawić owszem pozwolę czasem sobie zaszaleć 😋 Potrzebuję włączyć spokojną muzykę i do książek  tym bardziej że mam stypendium, nie mogę go stracić! Co do tych Elac Moby twoja odp w pełni mnie zadowala 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ELAC BS 123 wydają się być kolumnami jak najbardziej optymalnymi do tego wzmacniacza. Powinny zapewnić pełny dźwięk dobrej klasy. Wymagają jednak dobrego wzmacniacza do ich napędzenia i temu powinien ten wzmacniacz podołać. Jednak nie ma się co oszukiwać do burzenia ścian się te kolumny nie nadają i jako sprzęt imprezowy który ma być słychać w dalekiej okolicy nie będą najlepsze. Do słuchania muzyki w niezbyt dużym pomieszczeniu powinny być idealne, również dość głośno. Narzekają na niego zwykle ludzie sprawdzający go przy ekstremalnie dużej mocy dla niego i wtedy się nie sprawdza. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego że w przeciętnym pomieszczeniu mieszkalnym na kolumnach o dość typowej skuteczności do bardzo głośnego grania przy słuchaniu muzyki wystarcza kilak watów na kanał. Typowy wzmacniacz w kalsie AB zmniejsza swoje zniekształcenia aż do przesterowania wraz ze wzrostem mocy. Przesterowanie pojawia się w nim dość gwałtownie. W Q5 pro zniekształcenia są bardzo niskie przy normalnych  i niskich poziomach głośności. Jednak od połowy jego mocy zaczynają stopniowo wzrastać. To go dyskwalifikuje do wykorzystywania go w górnym jego zakresie mocy. Gdy są to jakieś chwilowe impulsy w muzyce, nie jest to problemem. Gdy ma pracować w tym zakresie ciągle nie bezie grał zbyt czysto, ale grać będzie jakoś... Wspominany przy jego okazji Topping zachowuje się inaczej w tej kwestii. Dlatego nie można wrzucać ich do wspólnego worka. Tamten wzmacniacz wydaje się dobry gdy chcemy po prostu posłuchać sobie muzyki na dość przeciętnym sprzęcie przy dość umiarkowanej głośności. Dostajemy za to bluetooth w dość przeciętnej jakości w cenie. 

A nie jest czasem tak (nie uzywam Q5, dlatego pytam) ze wzmak ma troche za mało wydajny zasilacz i stąd te przesterowania?
Pamietam ze dawno temu testowałem jakies niewielkie konstrukcje cyfrowe ( w rodzaju mały ale wariat) i jeden znich (jakiś chiński Lepai czy coś) znacznie sie poprawiał po wymianie zasilacza na wydajniejszy prądowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem w internetach że kiedyś dawali do niego słabsze zasilacze teraz podobno są mocniejsze i można oczekiwać 50w przy 4ohm na kanał. To chyba nie jest mało zresztą mi wystarczy przy moich poziomach głośności będzie aż nad to, dzisiaj kupuję Q5 posłucham parę dni opiszę swoje wrażenia. 

Dziękuję wszystkim za opinię i pomoc 👍 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, yacool napisał:

A nie jest czasem tak (nie uzywam Q5, dlatego pytam) ze wzmak ma troche za mało wydajny zasilacz i stąd te przesterowania?
Pamietam ze dawno temu testowałem jakies niewielkie konstrukcje cyfrowe ( w rodzaju mały ale wariat) i jeden znich (jakiś chiński Lepai czy coś) znacznie sie poprawiał po wymianie zasilacza na wydajniejszy prądowo.

Jeśli jego zasilacz jest w stanie utrzymać 19V do 120W wydatkowanej mocy znamionowej to podłączanie mocniejszego nie powinno nic zmienić. Wiele takich niewielkich wzmacniaczy impulsowych jest sprzedawanych z zasilaczami o zbyt małej mocy i wtedy to limituje ich wydajność. Często nawet napięcie takich dodawanych zasilaczy jest zbyt niskie do uzyskania pełnej mocy. Często jest też tak że budowa wzmacniacza sprawia że zasilanie odpowiednio mocnym zasilaczem może ograniczyć żywotność takiego sprzętu. Przy obecnie sprzedawanych Q5 pro wygląda na to że zasilacz jest dobrany optymalnie. Za to charakterystyka zniekształceń w funkcji mocy jest właśnie taka a nie inna i nieskończenie wydajny zasilacz tego w znaczącym stopniu nie zmieni. Wiele wzmacniaczy impulsowych, nawet tych o bardzo dużych mocach ma podobny rozkład zniekształceń w górnym ich zakresie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Często jest też tak że budowa wzmacniacza sprawia że zasilanie odpowiednio mocnym zasilaczem może ograniczyć żywotność takiego sprzętu.

Tak sie właśnie zastanawiam jaka jest mniej/wiecej żywotność tego typu sprzetu. Czy po usterce będzie tzw. Śmietnik? Czy ktos wogóle bedzie chcial cos takiego naprawiać? O ile z tańszym nie ma problemu to z drozszymi cyfrowymi raczej nie bedzie ciekawie. 

W starych analogowych konstrukcjach jest fajne to ze prawie każdy elektronik naprawi nie mowiac juz o dziesiatkach lat pracy takiego wzmacniacza np. A A/B (wzmacniacze vintage).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ten problem nie dotyczy samej technologii wzmacniaczy impulsowych. Bardziej urządzeń o wysokim stopniu scalenia układów. Awaryjność takich urządzeń jest zwykle dość niska. Z naprawą może być potem różnie jeśli jednak coś nawali. Układy scalone używa się od bardzo dawna i wymienia się je. Z tego co wiem to trochę trudniej się lutuje układy do montażu powierzchniowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, yacool napisał:

Dlatego akurat z tą temperaturą nie trafiles, cyfra malo sie grzeje emoji14.png

Akurat chodziło mi o to żeby taki sprzęt stał w odpowiednim miejscu, a nie wciśnięty na siłę w szafkę. Wiem jakie temperatury osiąga wzmacniacz cyfrowy używam go codziennie 😋

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fafniak napisał:

Znowu zepsuła mi się sypialniana jamaszka 

Czy jest coś w stylu tego urządzenia jak ten smsl, który jest prosty w obsłudze, kręci się gałka żeby wybrać radio i gra z pendrive albo po sinozębnym z telefonu?

Proste w obsłudze musi być

Bardzo praktycznym dodatkiem do wzmacniacza z tego tematu jest Chromecast Audio. Masz radio internetowe sterowane z telefonu, serwisy streamingowe i odtwarzanie plików po sieci z serwera DLNA. Do tego możliwość przesyłania dźwięków spod androidów i z przeglądarki Chrome z PC-tów. Łatwiej niż może się wydawać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem. Ale czy ten smsl akceptuje np pendrive 256gb z muzyką? Będzie z niego odtwarzał? Uzależnienie tylko od sieci / internetu jest dla mnie bezsensu. Pomijam już to że żeby posłuchać radia muszę wykonać znowu kilka czynności zamiast włączyc jamaszkę i przekręcić gałeczkę. Prostoty nowoczesnych systemów są iluzoryczne

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem Chromecastem można sobie posłuchać muzyki z plików z serwera lokalnego ( np. z komputera będącego w sieci lokalnej lan/wi-fi ). Tylko nie wiem po co mu wtedy jest jeszcze potrzebny internet, bo bez niego nie zadziała. Co do radia to narzekasz trochę za bardzo. Wprawdzie mając amplituner to wystarczy go włączyć i ewentualnie przełączyć na radio. Gdy masz wzmacniacz i tuner radiowy osobno, dochodzi dodatkowe włączenie radia :) . Tu  musisz po prostu odpalić apkę na smartphone i wybrać ze ma lecieć na chromecascie. To jest dość porównywalne z uruchomieniem zewnętrznego tunera radiowego :) . Za to stacji radiowych masz multum ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamówiłem Q5 pro z chin. Czytałem wasze recenzje i myśle że będzie w sam raz do sypialni. Pomieszczenie 25 metrów . Potrzebuje pomocy w  wyborze głośników podstawkowych o dobrej przestrzeni  i nie za dużym basie. Bedzie podpięty do telewizora. Budżet na głośniki to 3500 złotych . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MobyDick napisał:

już wspomniałem Chromecastem można sobie posłuchać muzyki z plików z serwera lokalnego ( np. z komputera będącego w sieci lokalnej lan/wi-fi ). Tylko nie wiem po co mu wtedy jest jeszcze potrzebny internet, bo bez niego nie zadziała

Jeżeli tak jest jak piszesz i ten chrome nie działa bez internetu, nawet z lokalnych zasobów, oznacza że google chce wiedzieć co odtwarzasz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ELAC BS 123 świetne kolumny stereofonia,słychać wyraźnie wokale poszczególne instrumenty, naprawdę szczerze polecam ale???? Są za słabe do do twojego pomieszczenia. Kupiłem je jako kolumny przechodnie planuję właśnie Kef LS 50 one są mocniejsze jak Elac'i więc to może być dobry pomysł. EISA AWARD 2012/2013 z jakiegoś powodu te Kef dostały tę nagrodę!

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...