Skocz do zawartości

SMSL Q5 PRO - maluch z dużym dźwiękiem (wszystko o...)


D-Art

Recommended Posts

Daca do laptopa żadnego nie używam bo Q5 jest DACiem 😉 Dokładnie Tidal z laptopa po USB, TV optyk, Sony coaxial/HDMI. 

Sam musisz zdecydować, jak pisałem 6700 to model wyższy jak mój 3700 powinno być lepiej choć ja nie narzekam, całość roboty dopełnia Q5 👍 

Jakie masz kolumny?

Dnia 24.12.2020 o 16:49, Shiver07 napisał:

Także dźwięk rewelacja. 

Wcale mnie to nie dziwi 😉

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi że nie będzie brzęczał w kuchni 😉 Już nie jeden się pozytywnie zdziwił jak on gra. Różne kolumny są do niego podpinane z forum na pewno gra z : Dali, Kef, Canton, Elac, Adiovector, Pylon Audio, Heco, Cambridge Audio.

QA 3030i z wyglądu fajne, może tobie podejdą 😉

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, RLC napisał:

Uwierz mi że nie będzie brzęczał w kuchni 😉 Już nie jeden się pozytywnie zdziwił jak on gra. Różne kolumny są do niego podpinane z forum na pewno gra z : Dali, Kef, Canton, Elac, Adiovector, Pylon Audio, Heco, Cambridge Audio.

QA 3030i z wyglądu fajne, może tobie podejdą 😉

Myślałem też nad emotiva b1+ z dodatkowym subem ale póki co zostane przy QA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.12.2020 o 12:25, Mike24 napisał:

Panowie a robił ktoś porównanie tego maleństwa do SMSL A8 ? Jestem bardzo ciekaw jak gra jego większy brat , skoro malec zbiera dobre opinie  :)

Aktualnie mam w domu A8 na testy i rozważam upgrade mojego zestawu Q5 pro + Audiovector QR1. Jeśli chodzi o dźwięk to zauważyłem następujące różnice (jako źródło Tidal z Pi3B+ i Khadas Tone Board):

  1. mam wrażenie, że dźwięki dłużej brzmią, jak ktoś trąci strunę to ona dłużej drga.
  2. Słychać różnicę w wysokich dźwiękach typu saksofon, piłowanie strun? (nie wiem jak to określić) z Q5 pro słychać, że czegoś brakuje, że dźwięk jest trochę tępy/przerwany, a w A8 te obszary brzmią ładnie, pełniej. To są niby niuanse, ale one wyraźnie są.
  3. Bas jest jakby bogatszy, mam wrażenie, że niskie tony modulują, przeobrażają się, czyli jest główny dźwięk, ale pod koniec trwania on się jakby zmienia zanim zaniknie. W Q5 Pro ten bas jest tylko w tej głównej formie
  4. Jest chyba więcej powietrza, sceny, ale w mojej akustyce mam problem, żeby to poczuć.

Wciąż się uczę czym jest i czym może być dźwięk, więc mam ogromną trudność, z wyrażeniem tego słowami.

Generalnie A8 brzmi lepiej, ale wciąż się waham, czy zastąpi Q5 Pro (nie zracjonalizowałem sobie jeszcze tego wydatku). A8 włącza się kilka sekund (raz się zdażyło, że z 10s), ma za dużo opcji jak na moje potrzeby, wyświetlacz używalny tylko z bliska, z daleka nic sensownego nie da się odczytać.

Jeśli chodzi o moc to jakoś nie dostrzegłem róznicy, może nie umiem, aczkolwiek w Q5 Pro udało mi się usłyszeć chyba clpiiping - przy głośniejszym graniu, czegoś w wyższej rozdzielczości na wejściu cyfrowym (takie delikatne pyknięcia, ale to już przy poziomie dźwięku, który raczej przeszkadzał sąsiadom).

Co do DAC, to trudno mi się wypowiedzieć, bo trudno porównać same DACi w obu urządzeniach. Ale porównując KTB z DACiem A8, to KTB troszkę fajniej, chyba bas ciut  bardziej dociązony. Gdyby A8 miał taki DAC jak KTB, to brałbym w ciemno, a tak jest niedosyt. Ale gdybym nie podpiął KTB to bym nie wiedział, że czegoś może mi brakować. I tak to jest z testami audio robionymi przez amatorów. Liczę, że w przyszłym tygodniu jeszcze trochę testów wykonam. 

Przyjrzałem się jeszcze raz tematowi Chromacast Audio do Q5 Pro - toslink vs mini jack i jednak mam wrażenie, że po toslinku jest lepiej. Wcześniej pisałem, ze po jacku.

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emeryt z twoich obserwacji wynika że A8 jest dokładniejszy bardziej przestrzenny, dopełnia dźwięki które są dłuższe inne lepsze, można słuchać głośniej jak na Q5 nie słychać przesterowania. Czekam na dalsze spostrzeżenia testuj dalej 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu podłączać do Q5 Pro drogich kolumn i stosowania droższych kabli niż on sam. Ja z połączenia z monitor audio bronze 1 jestem zadowolony. Uważam to za dobre połączenie. Jest zabawa i to jest najważniejsze. Sam posiadam zestaw hi end za 40 tys.także mam porównanie. Co do A8 do wydaje mi się jest za drogi. Gdyby kosztował do 2 tys. był by napewno hitem nie do przebicia. Moim zdaniem jak ktoś potrzebuje grajka pod komputer,tv wydaje mi się, że to zupełnie wystarczy do A8 nie ma sensu dopłacać dla mnie wydaje się za drogi. A8 chyba nie jest 4 razy lepszy od Q5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli to używanie do niego droższych niż ona sam faktycznie wydaje się nie mieć sensu z powodów ekonomicznych. Za to właściwy ich dobór jest bardzo ważny. Ważny jest tu również właściwy dobór kolumn, bez tego można go nie docenić. Używanie do niego kolumn za powiedzmy nowe ponad 10 tys również niekoniecznie było by dobrym wyborem. To nie jest sprzęt hi-end. Jednak ocenianie go na podstawie podłączonych marnych kolumn lub dobrych lecz nieodpowiednich da niewłaściwe postrzeganie jego możliwości. Nie każdemu musi odpowiadać to jak on gra, jednak myślę ze wielu będzie z niego zadowolonych. Niezadowoleni będą raczej ludzie poszukujący czegoś o mocno zmanierowanym brzmieniu. Co do A8 to można go kupić w cenie około 2 tyś. nowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest wątek SMSL, więc nie będę już zakładać nowego, jeśli pozwolicie. 

Dziś wreszcie mam czas na pierdoły, wpiąłem SMSL DA-8s, będzie grał cały dzień. Niestety, pierwsza obserwacja - po wpięciu kablami XLR był straszny szum i musiałem zmienić na RCA. Dziwne trochę bo kiedyś tego nie miałem na tym wzmacniaczu? 

Przedmiotem porównania będzie SMSL DA-8s  vs  Accuphase E-212  podpięte do tego samego źródła.  Moja integra Accu to niska półka jak na tą markę, więc szanse powinny być wyrównane.  Będę szczery do bólu 😈 skrobnę coś wieczorem albo jutro 😉

133893506_2800507596854919_1899819490358206657_n.thumb.jpg.17deb4f8d01d58f52ab96a580b00237b.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     

6 godzin temu, JohnDoe napisał:

SMSL DA-8s  vs  Accuphase E-212 

 No dobra, kilka godzin posłuchałem, mogę już coś powiedzieć o tym jak gra SMSL DA-8s w porównaniu do Accuphase E-212.

Zaznaczam, że to rekreacyjny odsłuch i porównanie a nie żadna fachowa recka 😉                To moja subiektywna ocena!

Źrodłem były pliki ze streamu + własne.
Tor:  Roon ROCK > RME ADI-2 DAC > SMSL DA-8s > B&W DM16

SMSL  DA-8s specyfikacja >>> 

Inputs:XLR , RCA , BT
THD+N :0.008%
SNR :90dB
Channel separation :88dB
Output Power :80Wx2(4Ω) / 40Wx2(8Ω)
Power Consumption :35W(Normal Volume)
Standby power :<0.5W
Size:185x40x125mm (WxHxD)
Weight (In shipping carton):1.2kg

 

Accuphase E-212 specyfikacja >>>

1811459910_Screenshot(150).thumb.png.333a3c21d3c698128a3e75344511213c.png

 

B&W DM16 specyfikacja >>> 

964485093_Screenshot(152).png.4d14c386d3ea3797f79bc7c72abc9f36.png

 

Zacznę od tego, że wspomniane kolumny DM16 nie schodzą zbyt nisko, co nawet zgadza się z ich opisem technicznym. Nie schodzą, fakt, ale za to bas jest w nich ultra szybki, sprężysty i ma niesamowicie potężny "atak/uderzenie". Bas jest bardzo energiczny i czytelny, przez co kolumny świetnie spisują się w metalowych brzmieniach.  Średnica jest w nich ciepła i przyjemna, wokale brzmią naturalnie z tendencją do "słodzenia". Wysokie tony są wyraźne, detaliczne, nie sybilizują, talerze perkusji brzmią naturalnie.  Scena stereo jest dość nisko ale bardzo szeroko prezentowana, dobra separacja i łatwość lokalizacji instrumentów. Ogólnie brzmienie kolumn, mimo szybkiego basu określam jako "gładkie", ciepłe i bardzo przyjemne. Dają frajdę i tyle 😉

No, to napisałem jak DM16 grają pod Accu E-212 a teraz czas na zmianę. SMSL >>>

Jak wspomniałem wcześniej, podłączenie XLR spowodowało duże szumy gdzieś z masy (przy dotykaniu urządzeń wyraźne zmiany), więc zmieniłem na RCA i dalej było OK. 

Spodziewałem się, że SMSL DA-8s może dorównać albo nawet pozamiatać Accu E-212 - bo przecież ta integra to nie jakiś cud techniki.  Myślałem, że SMSL pokaże cyfrową precyzję i taki.... sznyt HiFi z małego pudełeczka. Jednak.... tak się nie stało 🤔

Po podłączeniu, pierwsze co zauważyłem to cały balans tonalny przeniósł się nieco ku górze - ale to mi nie przeszkadzało. Było coś gorszego  - tony wysokie nie były już takie gładkie ale stały się szorstkie i matowe. Pojawiły się wyraźne sybilanty. Tutaj byłem najbardziej zaskoczony - /gdzie ta cyfrowa precyzja? pomyślałem/

Co do wokali, SMSL nie gra ich najgorzej ale znów Accu robi to w moim przekonaniu dużo lepiej i przyjemniej. Zabrakło tu płynności, soczystości i tej "słodyczy" którą podaje Accu. 

W końcu bassss...  - tutaj separacja stopy perkusji zachowana równie dobrze i byłaby frajda, gdyby nie to, że bas nie ma już takiego potężnego ataku/wykopu jak z Accu.  Ale w tym przypadku różnica pewnie wynika z mocy 40W SMSL vs 90W Accu. 

 

Ogólnie nie oceniam tego SMSL'a całkiem tragicznie bo jak na takie małe pudełeczko gra naprawdę  przyzwoicie. Być może zagrałby dużo lepiej z innymi, bardziej nowoczesnymi kolumnami "HiFi" niż z 40-letnimi paczkami które teraz mam. B&W DM16 dla mnie zdecydowanie lepiej grają pod rasowym tranzystorem Accu. 

Dawno temu miałem "legendarną Yamahę 803D" - i niestety nie pamiętam już zbyt dokładnie jak to grało ale myslę, że  SMSL DA-8s  mógłby być tu  dobrym rywalem w jakości dźwięku. Mam też nadzieję, że takie sybilanty nie występują w połączeniu go z innymi "nowoczesnymi" kolumnami. 

Ogólnie pudełeczko DA-8s daje radę i polecam jako budżetowy wzmak XLR pod stereo lub telewizor 🙂👍

Dziś już nawet nie zmieniam wzmacniacza i posłucham do jutra na SMSL 😉

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji pierwszego postu witam wszystkich hobbystów audio.Od jakiegoś czasu posiadam SMSL q5 pro , który docelowo ma pracować jako nagłośnienie do pc.Technicznie jest to dosyć zgrabna konstrukcja typu ' all in one ' oparta na podzespołach średniej klasy , zapewniając tym samym przyzwoite parametry w bardzo atrakcyjnej cenie.Wzmacniacz został zbudowany w oparciu o zintegrowany procesor TAS5508C i końcówkę mocy TAS5342A firmy Texas Instruments . Wymienione części ,  to dosyć tanie i popularne układy które zostały zaprojektowane do pracy w mini wieżach , kinach domowych itp.W związku z tym wszelkie porównania i testy należy odnieść do dobrej klasy konsumenckich urządzeń klasy hifi.Największą wada smsl q5  to bardzo duży wzrost zniekształceń przy większej mocy , co dyskwalifikuje wzmacniacz do nagłaśniania większych pomieszczeń /dokładne dane w datasheets Texas Instruments /.

Odchodząc trochę od tematu , osoby szukające dobrego wzmacniacza cyfrowego w atrakcyjnej cenie powinny zainteresować się konstrukcjami opartymi o układy TPA3250/TPA3255 , jako gotowe konstrukcje jak i układy typu DIY do samodzielnych projektów.Z tanich produktów chińskich polecam konstrukcje Aiyima (Tilear)  czy 3e Audio.

Osobiście używam  zintegrowanej końcówki mocy SY-DAP1002 firmy 3e Audio z której jestem bardzo zadowolony.Konstrukcja posiada procesor ADAU1701 , co dla zainteresowanych dodatkowo  w połączeniu z oprogramowaniem sigmastudio i interfejsem daje potężne możliwości korekcji sygnału , akustyki pomieszczenia itp.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...