Skocz do zawartości

SMSL Q5 PRO - maluch z dużym dźwiękiem (wszystko o...)


D-Art

Recommended Posts

18 minut temu, emeryt napisał:

O ile dobrze rozumiem, to A8 nie ma wzmacniania/przekazywania sygnału analogowego. Tam jet tylko DAC output (oprócz wyjśc na głośniki i słuchawki). Zrobiłem test: podpiąłem źródło  malinka z Digi+Pro do COAX1, a do DAC output kabel 2xRCA przechodzący w minijack podpięty do Q5 Pro. Q5 zagrało jak Q5 z lepszym DACiem. Dodam, że poziom dźwięku w obu wzmacnaczach był nisko, poniżej 10 a gralo głośno.  Zrobiłem drugi test: podpiąłem źródło analogowe do wejscia CD w A8 i dalej tak samo do Q5. Dźwięk jakiś był, ale przerywany, nie używalny.

Wzmocnienie to raczej tak, po co miałby wejście analogowe CD zatem ;) O ile pierwszy test jest jak najbardziej zrozumiały, to drugi chyba jest nieco wbrew logice. Bo posiadając sygnał analogowy powinniśmy od razu podać go do Q5, inaczej A8 musiłaby zamienić sygnał analogowy na cyfrowy i ponownie na analogowy i oddać przez DAC output. A jesli chcemy "ulepszony" sygnał z DACa A8 to przepuszczamy go przez wejście cyfrowe jak w pierszym teście.

My rozważamy czy na wejście CD w  A8 można podac sygnał z pre-outów amplitunera AV i czy bedzie to działać "normalnie". Emeryt czy posiadasz może jakiś amplituner AV by to przetestowac?

18 minut temu, emeryt napisał:

Dodam jeszcze, że gdy jest coś podpięte do DAC output, a zostawi się ustawienie domyślne Pre-Out=Off, to gdy podepnie się słuchawki w tej sytuacji, to dostaną one pełną dawkę mocy. Ktoś chyba na Amazon przed tym przestrzegał.

Jest o tym wzmianka w instrukcji: "If screen shows "off" under this sub-menu display, it means that Pre amp output can not set volume. Turning the knob and switch to "ON",the volume will be adjustable."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Anubarak napisał:

Wzmocnienie to raczej tak, po co miałby wejście analogowe CD zatem ;) O ile pierwszy test jest jak najbardziej zrozumiały, to drugi chyba jest nieco wbrew logice. Bo posiadając sygnał analogowy powinniśmy od razu podać go do Q5, inaczej A8 musiłaby zamienić sygnał analogowy na cyfrowy i ponownie na analogowy i oddać przez DAC output. A jesli chcemy "ulepszony" sygnał z DACa A8 to przepuszczamy go przez wejście cyfrowe jak w pierszym teście.

My rozważamy czy na wejście CD w  A8 można podac sygnał z pre-outów amplitunera AV i czy bedzie to działać "normalnie". Emeryt czy posiadasz może jakiś amplituner AV by to przetestowac?

Jest o tym wzmianka w instrukcji: "If screen shows "off" under this sub-menu display, it means that Pre amp output can not set volume. Turning the knob and switch to "ON",the volume will be adjustable."

Sygnały analogowe mają różne poziomy np podłączając źródło 2Vrms do wejścia 1Vrms , należy odpowiednio obniżyć poziom głośności lub zastosować prosty tłumik rezystancyjny.W przeciwnym wypadku następuje przesterowanie lub nawet uszkodzenie urządzenia.Przed podłączeniem trzeba dokładnie sprawdzić czułości wejść i wyjść.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, emeryt napisał:

Dodam jeszcze, że gdy jest coś podpięte do DAC output, a zostawi się ustawienie domyślne Pre-Out=Off, to gdy podepnie się słuchawki w tej sytuacji, to dostaną one pełną dawkę mocy. Ktoś chyba na Amazon przed tym przestrzegał.

Wyjście DAC/output miałeś ustawione na stały poziom czy zmienny ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.12.2020 o 10:25, RLC napisał:

@emeryt z twoich obserwacji wynika że A8 jest dokładniejszy bardziej przestrzenny, dopełnia dźwięki które są dłuższe inne lepsze, można słuchać głośniej jak na Q5 nie słychać przesterowania. Czekam na dalsze spostrzeżenia testuj dalej 😉

 

Wczoraj kontynuowałem testy A8 vs Q5 Pro. Przeniosłem sprzęt do małego trapezowego pokoju, w którym mam lepszą akustykę, i tam testowałem. Zaznaczę, że wciąż się uczę, i jak czytam swoje opinie sprzed paru miesięcy, to widzę, że nie wiele wówczas rozumiałem, a się wypowiadałem. Nie mam doświadczenia ze sprzętem za kilkadziesiąt tysięcy, więc nadal nie wiem, jak dużo jeszcze nie wiem. Natomiast moim gralem jest efekt znikających kolumn. Pamiętam ten efekt, gdy w tym małym pokoju podpiąłem Dali Ikon 6 z Marantzem PM 7001 KI. Kolumny po prostu znikły, a grały ściany.

Podtrzymuję, że A8 jest bardziej detaliczny, słucha się go super, dźwięk przyjemniejszy, lepiej odgrywa instrumenty strunowe. Co do sceny, to już nie jestem pewien, że A8 ma lepszą scenę niż Q5. W tej konkretnie akustyce Q5 ma super scenę. Przypomniało mi się, jak porównywałem Yamahe 803d do Q5 Pro prawie rok temu. Wówczas moja wiedza o dźwięku była mała, i jedyne na co zwracałem uwagę to właśnie scena i tu różnica na korzyść Yamahy była minimalna.

Zanim przejdę dalej mam takie spostrzeżenie. Mój cykl testów polega na iteracyjnym wyszukiwaniu świetnych nagrań, słuchaniu ich, a następnie wyszukiwaniu jeszcze lepszych nagrań. Czyli jednym słowem, źródło jest naistotniejsze.
Generalnie jak włączam takie wyszukane perełki, to Q5 Pro gra tak świetnie, że mogę się zasłuchać i niczego mi nie brakuje. Dopiero jak włączę krytyczne myślenie, porównywanie ceny (bo przecież Q5 Pro jest tak tani) to zaczynam dostrzegać jakies braki.

Więc jeśli chodzi o wzmacniacz, to A8 jest lepszy pod względem grania. Jesli chodzi o ilość funkcji, to dla mnie za dużo ich. Gramofonu nie planuję. Wzmacniacz słuchawkowy nie robi wrażenia, choć słuchawki Audio Technica MSR7b (32ohm) grają jeszcze lepiej niż z LG V30. Wyświetlacz słabo zaprojektowany, malo czytelny. Czyli dużo elementów, których de facto nie potrzebuję, a płacę za nie.

I teraz wracając do "źródła", chcę się skupić na DACu, bo on jest najważniejszy.

We wszystkich testach źródło Tidal HiFi grany z Volumio na Raspberry Pi3B+ ze standardowym zasilaczem:
 - Podpiete po USB do A8 nie robi wrażenia.
 - Nakładka HiFiberry Digi+Pro podpięta po COAX gra fajnie i porównywalnie lub ciut lepiej niż ChromeCast Audio (CCA ma equalizer, więc trudno dokladnie porównać, choć wartości miał ustawione po środku skali i wówczas jakby ciut więcej średnicy).
 - Khadas Tone Board po USB z malinki i po RCA do A8: większa dynamika niż z Digi+.Czuć, ze uderzenie to uderzenie, że wysokie tony potrafią zakłuć(ale pozytywnie)
 - Khadas Tone Board po USB z malinki i po RCA do minijack w Q5 Pro: Wow. Az mnie zaskoczyło, jak to porządnie zagrało. Myslałem, że Q5 brakuje dynamiki bo ma mniejszą moc, ale nie. Czuć, ze uderzenie to uderzenie. Góra też troszkę lepsza. Khadas nie sprawił, że Q5 zagrało jak A8 pod względem detaliczności, ale Q5 pokazało swoje możliwości, nawet te dźwięki strun już mnie nie kłuły.
 - Khadas Tone Board po Coax do Digi+Pro na malince i po RCA: Zarówno w A8 jak i w Q5 w końcu poczułem, że dźwięk oderwał się od kolumn. Nie tak mocno jak to pamiętałem z Dali Ikon, ale jednak (przy niektórych utworach).
 
 Podsumowanie.
 A8 gra lepiej od Q5, bardziej angazująco, ale Q5 gra też bardzo dobrze.  Pytanie na czym komu zalezy. Jeśli na detaliczności, to A8. Jeśli scena i dynamika, a ma ograniczony budżet to Q5 i ewentualnie porządny DAC. Jeśli jedno i drugie to A8 i dodatkowo porządny DAC. Osobiście jestem na rozdrożu. Nie wiem jaki DAC, czy zamiast Digi+Pro +Khadas, jakies jedno urządzenie. A jeszcze kusi dodanie Tomanka. Nie mam też żadnego porównania do znanych urządzeń popularnych marek.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, emeryt napisał:

Podsumowanie.
 A8 gra lepiej od Q5, bardziej angazująco, ale Q5 gra też bardzo dobrze.  Pytanie na czym komu zalezy. Jeśli na detaliczności, to A8. Jeśli scena i dynamika, a ma ograniczony budżet to Q5 i ewentualnie porządny DAC. Jeśli jedno i drugie to A8 i dodatkowo porządny DAC. Osobiście jestem na rozdrożu. Nie wiem jaki DAC, czy zamiast Digi+Pro +Khadas, jakies jedno urządzenie. A jeszcze kusi dodanie Tomanka. Nie mam też żadnego porównania do znanych urządzeń popularnych marek.

Jestem bardzo zainteresowany A8 i twój test jeszcze bardziej mnie w tym upewnił, gdzie bym nie czytał o A8 wszyscy polecają go z dobrym DACiem tylko jakim? Może Nostromo Wolf 2? Nie ma jednoznacznej odpowiedź pozostają tylko testy i to jest najlepsze w tym wszystkim 😉 

emeryt dziękuję za twój ciekawy opis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Daniel Kudrański napisał:

Jakie kable na początek do tego z  KEF Q350??

Jeśli nie słuchałeś jeszcze tego połączenia to na początek najlepiej użyć zwykłe kable głośnikowe z miedzi. Wtedy po pewnym osłuchaniu się z systemem można zastanowić się na co je zmienić. A tak w ciemno, to najlepiej kable z dość wyrazistej górze pasma. Raczej niezbyt grube. Dobrze jest mieć do tego wzmacniacza wtyki bananowe, choć terminale powinny przyjąć teoretycznie do 4 mm².

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Jeśli nie słuchałeś jeszcze tego połączenia to na początek najlepiej użyć zwykłe kable głośnikowe z miedzi. Wtedy po pewnym osłuchaniu się z systemem można zastanowić się na co je zmienić. A tak w ciemno, to najlepiej kable z dość wyrazistej górze pasma. Raczej niezbyt grube. Dobrze jest mieć do tego wzmacniacza wtyki bananowe, choć terminale powinny przyjąć teoretycznie do 4 mm².

KLOTZ LY225 2 x 2,5mm OFC  na początek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MobyDick napisał:

Myślę ze ten kabel nie sprawdzi się w tej konfiguracji :/ . On ma dość specyficzną sygnaturę dźwiękową i za bardzo zmuli dźwięk. On się dobrze sprawdza w jazgotliwych zestawach.

Melodika Purple Rain MDC2250,  Tonsil 2x2,5mm OFC GB?? Szczerze mowiąc nie wiem, co i jak z tymi kablami 🤥

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

Melodika podobnie.

Polecam Oehlbacha albo coś z produktów Van Domme lub Procab Ls25

Piotr

OEHLBACH CRYSTAL  WIRE T25, Oehlbach Streamline  będzie ok??

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich cenach ja polecam Chord Clearway, który u mnie pozostał po przetestowaniu kilku innych. Czysty, klarowny, równy dźwięk. Jeśli chcesz rozjaśnić górę, to coś posrebrzanego. Sprawdzałem niedrogie EAGLE Cable Deluxe Silverline i góra była świetna i dźwięczna, tylko w moich kolumnach trochę bas był za mało wyeksponowany. Dlatego ostatecznie padło na Chordy 🙂 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, D-Art napisał:

W takich cenach ja polecam Chord Clearway, który u mnie pozostał po przetestowaniu kilku innych. Czysty, klarowny, równy dźwięk. Jeśli chcesz rozjaśnić górę, to coś posrebrzanego. Sprawdzałem niedrogie EAGLE Cable Deluxe Silverline i góra była świetna i dźwięczna, tylko w moich kolumnach trochę bas był za mało wyeksponowany. Dlatego ostatecznie padło na Chordy 🙂 

Na razie poza budżetem 80zl/m. do 40 za metr to moj przedział.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2020 o 00:34, Anubarak napisał:

Ok, poczytałem, poszperałem jeszcze w netach i już generalnie nieco więcej wiem. Brakło konkretnej informacji, że wyjście z preout powinno łączyć się z wejściami 'main in' lub 'power amp direct in', które służą właśnie do wzmacniania sygnałów z pre-outów. Po przełączeniu wzmacniacza w ten tryb omijany jest przedwzmacniacz we wzmacniaczu i sygnał trafia bezpośrednio na końcówkę mocy. A8 takiego wejścia nie posiada, a więc jest dokładnie tak jak pisze osoba z ogłoszenia sprzedająca swojego A8. Nie wiem co stanie się gdy sygnał pre-out podepnie się do wejscia CD w A8, w każdym razie nie wygląda to dobrze. szkoda, bo miałem ochotę na A8, a nie będę przepinał codziennie kabli od frontów :/

Rozwiązanie to może mało elegancki ale skuteczny przełącznik kolumn.Dowolna obudowa , przełącznik dwusekcyjny ,trochę kabli i gniazd głośnikowych.Widziałem gotowe urządzenia tego typu na znanych portalach .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wilson napisał:

Mam pytanie laika odnośnie tego wzmacniacza: czy - skoro ma on trzy wejścia - to dam radę podłączyć do niego i CD, i radio, i streamer (bądź komputer)? 

Za kilkadziesiąt zł można dokupić zewnętrzny selektor wejść optycznych, do którego możesz podłączyć kilka urządzeń z takimi interfejsami. Zwykle takich wejść brakuje. Są jeszcze konwertery z wejścia optycznego na coaxial i odwrotnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, proszę Was o wyjaśnienie kilku kwestii. Chcę zbudować jakieś skromne audio na potrzeby niewielkiego pokoju w bloku. Przeczytałem sporo o q5 pro i zebrał tu fajne recenzje, a poza tym jest przystępny cenowo. 

Chciałbym go używać z telewizorem 65" Philips pus8102/12 na androidzie, do tego PC.

Jeśli chodzi o głośniki to wybiorę coś z przedziału cenowego do 700 zł za szt. z polecanych tutaj.

Chciałbym aby sprzętu używały też dzieci, a one chciałyby podłączyć jakieś słuchawki, mikrofon. Zrobić małe party z karaoke. Co musiałbym dokupić (w rozsądnych pieniądzach) i jak to połączyć aby zadowolić po troszku wszystkich.

Nie mam zapędów audiofilskich, chcę złożyć coś skromnego na początek.

Edytowano przez Długi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...