Skocz do zawartości

SMSL Q5 PRO - maluch z dużym dźwiękiem (wszystko o...)


D-Art

Recommended Posts

Ja kupiłem swego czasu interkonekt cyfrowy coaxial Neotech na miedzi monokrystalicznej occ. I względem "zwykłego" za 20zł nie słyszę istotnej różnicy. Ale mam komfort psychiczny, że nie zaniedbałem tego aspektu, że zera i jedynki "lepiej" teraz płyną i o kilka promili mogę mieć mniejszy jitter i przede wszystkim kabel jest ekranowany bardzo solidnie. Oczywiście ekranowanie i jakość miedzi raczej ma tu mniejszy wpływ jak przy kablach analogowych, gdzie przy chłamie za 10zl można spodziewać się brumienia, przyglosów, artefaktów i szeroko pojętej degradacji dźwięku.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wito76 napisał:

Ja kupiłem swego czasu interkonekt cyfrowy coaxial Neotech na miedzi monokrystalicznej occ. I względem "zwykłego" za 20zł nie słyszę istotnej różnicy. Ale mam komfort psychiczny, że nie zaniedbałem tego aspektu, że zera i jedynki "lepiej" teraz płyną i o kilka promili mogę mieć mniejszy jitter i przede wszystkim kabel jest ekranowany bardzo solidnie. Oczywiście ekranowanie i jakość miedzi raczej ma tu mniejszy wpływ jak przy kablach analogowych, gdzie przy chłamie za 10zl można spodziewać się brumienia, przyglosów, artefaktów i szeroko pojętej degradacji dźwięku.

 

 

Przerobiłem temat kabli dawno temu i dobrze, że się z tego wyleczyłem. Sprzedałem wszystkie swoje drogie kable a kasę zainwestowałem w lepszy sprzęt. Proszę pamiętać kable nie grają.

Polecam kabel USB Belkin dobry niedrogi kabel jak ktoś chcę super kable w dobrej cenie.

Edytowano przez Shiver07
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wito76 Myślę, że po prostu zmyślasz i nie słyszałeś żadnej różnicy.
Dlaczego nie masz odwagi napisać: "nie słyszę żadnej różnicy, wydałem kasę bez sensu" lecz piszesz "nie słyszę istotnej różnicy"?
Ze względu na świadomość, że wydałeś na ten kabel 300 zł więc "musi być chociaż trochę lepszy"?

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się zaczęło. Grubo nawet momentami cyt. "zmyślasz".
Proponuję poczytać o transmisji cyfrowej. Ale nie będę się obrażał i gniewał przed świętami. Zwłaszcza że jakiś czas temu, gdy zaczynałem przygody z audio też wypisywałem takie rzeczy, że zera i jedynki zawsze takie same. Kto chce niech kupuje najtańszy usb, najtańszy coaxial a kto wierzy w kable te droższe. Z tym że to nie jest jak z kościołem czyli kwestia wiary lub jej brak. Tutaj trzeba zadać sobie trochę trudu i poczytać trochę forów, testów, porównań, obejrzeć trochę wykresów, zrozumieć teorię sygnałów. Dacia jedzie, BMW też jedzie. Kropka. Nikogo nie namawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słuchasz np. Qobuza to sygnał leci przez tysiące kilometrów światłowodami, kablami miedzianymi, może radiem przez satelitę plus dziesiątki urządzeń aktywnych i nic się nie dzieje. A na tym metrze/dwóch kabla dźwięk (w postaci tego samego sygnału cyfrowego) nagle się ociepla, rozjaśnia, ściemnia etc. Jeżeli coś takiego się dzieje to rzeczywiście kabel trzeba wymienić...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma opcji, żeby kabel USB miał wpływ na zera i jedynki. Ciekawe jak rozpoznaje ten super kabel które zera/jedynki to niskie tony a które to wysokie albo średnie .
Nie wiem z czym tu w ogóle dyskutować
I w tym momencie można zakończyć dyskusję. Totalne niezrozumienie tematu, ale odezwać się przecież trzeba. Zera i jedynki to transmisja cyfrowa a to twoje rozpoznawanie niskich tonów robi DAC czyli digital analog converter. Konwersja danych cyfrowych na analogowe np 16 bitów /44khz. Czyli każda sekunda dźwięku jest podzielona 44000 próbek, kwantów. Każda próbka jest 16 bitowa czyli 2 do potęgi 16 (policz sobie ile to milionów) i każda próbka ma swoją identyfikator dziesiętny od 1 do tych kilku milionów. I np. 185 to będzie jakiś ton niski a 646528 to ton średni. W wielkim uproszczeniu. Kabel po prostu ma bezbłędnie podać te zera i jedynki do DACa i z jak najmniejszym jitterem ma się to odbyć. Zera i jedynki to stany napięcia. Znowu bardzo uproszczę np 0 to 0V a 1 to 5V. I nadajnik wysyła jak karabin maszynowy zera i jedynki na przemian, no chyba na logikę "chwilę" musi potrwać przejście od zera do pięciu czy odwrotnie. I jakość całego toru cyfrowego w tym kabla robi różnicę. Kurde, poczytaj i wtedy pogadamy merytorycznie a nie "nie bo nie i co mi zrobisz".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Stolarz napisał:

Nie ma opcji, żeby kabel USB miał wpływ na zera i jedynki. Ciekawe jak rozpoznaje ten super kabel które zera/jedynki to niskie tony a które to wysokie albo średnie :D.
Nie wiem z czym tu w ogóle dyskutować :D

Zawsze można podyskutować. Podrzucę temat. W cyfrowych kablach są tylko zera i jedynki? Czy ten przewód tylko zera i jedynki przesyła?

Może to nie zera i jedynki są poszkodowanymi w tym całym zamieszaniu. Może to zera i jedynki oddziaływują na inne napięcia i sygnały elektryczne w przewodach USB i na ich magistralach? 

Jedynki i zera to nic innego jak napięcie o określonej amplitudzie modulowanej informacją, która to zmienia stan wysoki na niski z określoną częstotliwością. To modulowane napięcie przy dużym przesłuchu między żyłami może być dostarczane do innych żył i stanowić zakłócenie innych napięć i sygnałów. Czy ktoś analizował taki scenariusz? Czy można przyjąć tezę, że jedynki i zera będą przesyłane bez zakłóceń ale same mogą zakłócać i wpływać na pracę urządzeń?

Idąc dalej można analizować czy przewód może mniej lub bardziej sprzyjać zakłóceniom. To oczywiście tylko kierunek do przemyśleń. Nie będę forsował mojej tezy ale mam nadzieję, że kiedyś ktoś tak dociekliwy jak Amir się tym zajmie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Wito76 napisał:

Z tym że to nie jest jak z kościołem czyli kwestia wiary lub jej brak.

Dokładnie tak jest. Nie ma żadnych dowodów na słyszalny wpływ kabli (w szczególności: cyfrowych), a mimo to ludzie wierzą, że ten wpływ słyszą, bo tak jest im łatwiej "zrozumieć świat", usprawiedliwić swoje działania, itd. 🙂
 

47 minut temu, Wito76 napisał:

Tutaj trzeba zadać sobie trochę trudu i poczytać trochę forów, testów, porównań, obejrzeć trochę wykresów, zrozumieć teorię sygnałów.

Tak się składa, że jestem z tych "dużo czytających". Jeśli Ty też, to może zdradzisz mi jakie słyszalne zakłócenia może wprowadzić poprawnie skonstruowany kabel USB?
A może inaczej - po prostu ustosunkuj się do argumentów przedstawionych na filmie, który załączyłem.
Z czym konkretnie z tego filmu się nie zgadzasz?

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja lecę do sklepu po kabel USB za 1500zł. Tyle żyłem w nieświadomości. Dzięki.
Zejdźmy na ziemię. Dając kolejny cytat, tym razem z Misia "nie bawmy się w dziadowskie oszczędności". Trzeba zachować rozsądek i równowagę i kable kupować adekwatnie do wartości reszty sprzętu, ale bez przesady w jedną czy drugą stronę. Oczywiście kupując lepszy pewnie zaprocentuje to jak nie teraz to w przyszłości, gdy kupisz kolejny jeszcze lepszy sprzęt. Ale bez przesady by kupić kabel USB o wartości wzmacniacza smsl q5. Nie w tym systemie. Ale nigdy też nie polecę najtańszego od drukarki. Jako kompromis może być coś z Aliexpres za dajmy na to 50 zł, złocone końcówki, ekranowane, fajny oplot, no tak po prostu dla higieny psychicznej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Wito76 napisał:
20 minut temu, Stolarz napisał:
No to ja lecę do sklepu po kabel USB za 1500zł. Tyle żyłem w nieświadomości. Dzięki.

Zejdźmy na ziemię. Dając kolejny cytat, tym razem z Misia "nie bawmy się w dziadowskie oszczędności". Trzeba zachować rozsądek i równowagę i kable kupować adekwatnie do wartości reszty sprzętu, ale bez przesady w jedną czy drugą stronę. Oczywiście kupując lepszy pewnie zaprocentuje to jak nie teraz to w przyszłości, gdy kupisz kolejny jeszcze lepszy sprzęt. Ale bez przesady by kupić kabel USB o wartości wzmacniacza smsl q5. Nie w tym systemie. Ale nigdy też nie polecę najtańszego od drukarki. Jako kompromis może być coś z Aliexpres za dajmy na to 50 zł, złocone końcówki, ekranowane, fajny oplot, no tak po prostu dla higieny psychicznej.

Pełna zgoda. Co innego normalny kabel USB dobrej jakości (odpowiednie materiały, izolacja) a co innego kabel z dupy węża. Nie wiem do czego porównywane są kable super USB HIPER AUDIO 3D HD za 1500k ale w większości sytuacji odnoszę wrażenie, że Ci recenzenci wcześniej mieli właśnie kabel z węża albo mają nie wiadomo jakie zakłócenia czy to od sieci czy od sprzętu.

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Wito76 napisał:
50 minut temu, Stolarz napisał:
Nie ma opcji, żeby kabel USB miał wpływ na zera i jedynki. Ciekawe jak rozpoznaje ten super kabel które zera/jedynki to niskie tony a które to wysokie albo średnie emoji3.png.
Nie wiem z czym tu w ogóle dyskutować emoji3.png

I w tym momencie można zakończyć dyskusję. Totalne niezrozumienie tematu, ale odezwać się przecież trzeba. Zera i jedynki to transmisja cyfrowa a to twoje rozpoznawanie niskich tonów robi DAC czyli digital analog converter. Konwersja danych cyfrowych na analogowe np 16 bitów /44khz. Czyli każda sekunda dźwięku jest podzielona 44000 próbek, kwantów. Każda próbka jest 16 bitowa czyli 2 do potęgi 16 (policz sobie ile to milionów) i każda próbka ma swoją identyfikator dziesiętny od 1 do tych kilku milionów. I np. 185 to będzie jakiś ton niski a 646528 to ton średni. W wielkim uproszczeniu. Kabel po prostu ma bezbłędnie podać te zera i jedynki do DACa i z jak najmniejszym jitterem ma się to odbyć. Zera i jedynki to stany napięcia. Znowu bardzo uproszczę np 0 to 0V a 1 to 5V. I nadajnik wysyła jak karabin maszynowy zera i jedynki na przemian, no chyba na logikę "chwilę" musi potrwać przejście od zera do pięciu czy odwrotnie. I jakość całego toru cyfrowego w tym kabla robi różnicę. Kurde, poczytaj i wtedy pogadamy merytorycznie a nie "nie bo nie i co mi zrobisz".

Zwróć uwagę, że sygnał cyfrowy w kablu optycznym lub koncentryku to oprócz dwóch kanałów audio jeszcze sumy kontrolne, kody CRC, ramki etc. - pewnie z dziesięć razy więcej informacji niż sam sygnał audio. I dziwnym trafem np. jitter, rozjaśnianie etc.  tych nie-audio nie dotyczy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...