Skocz do zawartości

SMSL Q5 PRO - maluch z dużym dźwiękiem (wszystko o...)


D-Art

Recommended Posts

Przydałoby się trochę porównań, czy opisów wrażeń q5 z różnymi kolumnami. Czekamy na te Heco. Poczytałem o kolumnach tej firmy i czuję się zaintrygowany 🙂 

A propos spostrzeżeń po już dość długich odsłuchach. Od dłuższego czasu "jadę"z q5 na dość sporych niemieckich podłogówkach Canton Karat M80DC. Q5 daje sobie z nimi radę, ale po długim słuchaniu bez żadnej korekcji różnej muzyki doszedłem do wniosku, że scena jest za bardzo wycofana, wokal zbyt z tyłu, a dźwięk jednak trochę za płaski. Oczywiście to moja subiektywna ocena.

Potem jakiś czas testowałem z equalizerem na E5 ale doszedłem do wniosku, że co prawda przestrzenność na tym ustawieniu jest najlepsza i scena wyszła sporo przed kolumny, ale precyzja, detaliczność i lokalizacja źródeł pogorszyła się za bardzo, jak dla mnie. Na imprezę to ustawienie się świetnie nadaje, ale do odsłuchów w moim odczuciu nie za bardzo.

Obecnie używam E3 i bas +1. Póki co, to chyba optymalne ustawienie jak dla mnie. Trochę konturowe bo tak lubię, z dobrą podstawą basową, detaliczność i lokalizacja jest dobra a scena nie jest tak wycofana, jak na flat. Przy tym ustawieniu słabsze nagrania zyskują, a dobre nie są jeszcze przesadzone. Jest całkiem fajnie, a moje ulubione elektroniczne Depeszki nabrały blasku 🙂 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zadaniem subwoofera jest uzupełnianie brakującego dolnego skraju pasma o zakres którego kolumny nie przetwarzają, to wszystkie regulacje odbywają się w dziedzinie panelu sterującego subwoofera. Sam wzmacniacz posiada jedynie wbudowany filtr dolnoprzepustowy dla kanału subniskotonowego ustawiony na stałe na 200Hz i brak jakichkolwiek regulacji z jego poziomu. Gdy basu robi się za dużo, znaczy że albo głośność subwoofer jest ustawiona zbyt wysoko lub pasmo suba nachodzi za bardzo na pasmo kolumn. Bardzo często oba regulatory są ustawione na zbyt duże wartości. Wtedy mamy brzmienie zwykle określane błędnie subwooferowym. To jest po prostu złe jego ustawienie. Basu zawsze można dodać lub ująć. Najlepiej jednak gdy wszystko gra idealnie bez korekt regulacją barwy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Jeśli zadaniem subwoofera jest uzupełnianie brakującego dolnego skraju pasma o zakres którego kolumny nie przetwarzają, to wszystkie regulacje odbywają się w dziedzinie panelu sterującego subwoofera. Sam wzmacniacz posiada jedynie wbudowany filtr dolnoprzepustowy dla kanału subniskotonowego ustawiony na stałe na 200Hz i brak jakichkolwiek regulacji z jego poziomu. Gdy basu robi się za dużo, znaczy że albo głośność subwoofer jest ustawiona zbyt wysoko lub pasmo suba nachodzi za bardzo na pasmo kolumn. Bardzo często oba regulatory są ustawione na zbyt duże wartości. Wtedy mamy brzmienie zwykle określane błędnie subwooferowym. To jest po prostu złe jego ustawienie. Basu zawsze można dodać lub ująć. Najlepiej jednak gdy wszystko gra idealnie bez korekt regulacją barwy.

O taką informację nic nie robiłem :D Dzięki wielkie!!! Sprawdzę wieczorem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Infinity007 napisał:

Panowie, czy wgl brać pod uwagę podłączenie go do podłogówek 8Ohm (Tonsil Fenix2 100W)? Nie mam zamiaru łupać w niebogłosy.

Patrząc na te parametry:

Impedancja4-8 Ohm

Moc muzyczna220 W

Moc RMS100 W

Zalecana moc wzmacniacza> 30 W

Skuteczność91 dB

należało by sądzić że te kolumny mają impedancję 4 Ohm i przy ich dużej skuteczności powinno być ok. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy gdzie patrzeć O.o

 

Dane Techniczne :

Moc znamionowa W 100

Moc max W 250

Impedancja wzmacniacza Ohm 8

Pasmo przenoszenia Hz 40 - 20 000

Efektywność dB 86

Wymiary [W x H x D] mm 227/900/220

Masa kg 10

Zalecana moc wzmacniacza W 20 - 150

Obudowa

Głośnik niskotonowy mm 2x160

Głośnik średniotonowy* mm 25

Głośnik wysokotonowy* mm 25

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Patrząc na te parametry:

Impedancja4-8 Ohm

Moc muzyczna220 W

Moc RMS100 W

Zalecana moc wzmacniacza> 30 W

Skuteczność91 dB

należało by sądzić że te kolumny mają impedancję 4 Ohm i przy ich dużej skuteczności powinno być ok. 

To do Tonsilów co byś polecił? Może topping MX3 będzie lepszym wyborem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie było by to możliwe, jednak nie spotkałem się z tym. W przeszłości zdążało się że w kolumnach aktywnych na bas dawano końcówkę w klasie D a na wysokie w klasie AB. Obecnie traci to sens i częściej stosuje się podobnie działające końcówki mocy we wszystkich sekcjach. Od dawna dość łatwo i tanio było zrobić sekcję przedwzmacniacza na lampach, a końcówkę mocy impulsową. Jednak bardzo tanie i kiepskie lampy użyte w takich tanich konstrukcjach mogą zniechęcić. Nawet użycie lepszych jakościowo lamp często sprawia ze trzeba zaakceptować dość wysokie brumienia i szumy w takich wzmacniaczach. Podłączona na stałe kiepska regulacja barwy również może sporo zepsuć. Czysto cyfrowy wzmacniacz impulsowy eliminuje te problemy w praktyce. To że w pomiarach często nie jest tak bardzo dobrze wynika w dużej mierze z szumów poza pasmem akustycznym które są również brane pod uwagę przy pomiarze. Analogowe wzmacniacze impulsowe potrafią również być pod tym względem upierdliwe w pasmie słyszalnym.. Problem jest najbardziej dotkliwy z niektórymi źródłami i gdy siedzimy blisko głośników.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Mozna by sie pokusić o lampke na wysokie a "class d" na woofer. Taki bi-amp. Tylko czy to sie da zgrać ze sobą??

Ktoś coś juz próbował w tej kwestii?

Słyszałem już parę takich systemów.Najlepiej jak woofer jest wtedy nisko cięty i pędzony jest aktywnie. Tylko to wymaga przygotowania całego systemu do takiego pół aktywnego podziału.

12 minut temu, MobyDick napisał:

Od dawna dość łatwo i tanio było zrobić sekcję przedwzmacniacza na lampach, a końcówkę mocy w impulsową. Jednak bardzo tanie i kiepskie lampy użyte w takich tanich konstrukcjach mogą zniechęcić. Nawet użycie lepszych jakościowo lamp często sprawia ze trzeba zaakceptować dość wysokie brumienia i szumy w takich wzmacniaczach.

No właśnie czegoś takiego chyba już w ten weekend wypróbuję. Na razie wzmak jest wypróbowany z wysokoskutecznymi dużymi kolumnami pędzonymi lampką 3 W i jest cisza kompletna.

signal-2021-06-10-171208.jpeg

Tutaj oprócz sekcji przedwzmacniacza na starych ale zacnych lampach do jednej budy jeszcze jest włożony DAC.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam wszystkich forumowiczów!

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem SMSL Q5 PRO. Ogólnie rzecz biorąc, jestem ponad bardzo zadowolony. Jakość dźwięku, funkcjonalność tego małego pudełka jest faktycznie tak zachwycająca, jak nie jedna osoba już pisała. Mam jednak pytanie i zarazem problem. Mój SMSL dosyć szybko się nagrzewa. Co dziwne, wzmacniacz jest nawet dosyć ciepły nawet jak jest wyłączony (podłączony do prądu kablem zasilającym z zasilaczem - oczywiście oryginalnym z pudełka). Trochę mnie martwi ta sytuacja. Dodam, że raz była nawet taka sytuacja, że pilot zdalny tak jakby nie działał (baterie sprawdzane i wymieniane) i dopiero jak odłączyłem malucha od prądu, dałem mu trochę odpocząć to wtedy wszystko działało znów jak trzeba. Gdzie może leżeć przyczyna? Czy też macie problem z nagrzewaniem się SMSL Q5 pro? 
 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady!

Pozdrawiam!

Edytowano przez 19steve97
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzmacniacz całe ciepło oddaje powierzchnią swojej obudowy, a ta jest stosunkowo niewielka. Z moich doświadczeń wynika że jego temperatura to około 30°C w przeciętnej temperaturze pokojowej gdy jest w stanie czuwania i około 40°C gdy jest włączony przez długi czas i gra z normalnymi poziomami głośności. Gdy mamy upały jak dziś to jego temperatura jest o kilak stopni wyższa. To nie jest wysoka temperatura dla pracy półprzewodników i reszty podzespołów w jego wnętrzu. Nie powinna mieć ona wpływu na jego pracę. Lepiej go jednak nie stawiać na czymś co się mocniej nagrzewa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, RLC napisał:

Mój nagrzewa się max na 32⁰C nigdy nie miałem z nim problemów. @19steve97 gdzie go kupowałeś nowy czy używany?

@RLC

Sprzęt jest nowy. Kupowałem z AliExpress, bo faktycznie w tym przypadku różnica cenowa jest dosyć spora (dałem jakieś 350zł razem z wysyłką). W porównaniu z polskimi cenami (od 550 zł w górę), różnica jest znacząca. Czekałem niespełna 2 tygodnie, więc naprawdę jestem zadowolony pod tym względem. 

23 godziny temu, MobyDick napisał:

Ten wzmacniacz całe ciepło oddaje powierzchnią swojej obudowy, a ta jest stosunkowo niewielka. Z moich doświadczeń wynika że jego temperatura to około 30°C w przeciętnej temperaturze pokojowej gdy jest w stanie czuwania i około 40°C gdy jest włączony przez długi czas i gra z normalnymi poziomami głośności. Gdy mamy upały jak dziś to jego temperatura jest o kilak stopni wyższa. To nie jest wysoka temperatura dla pracy półprzewodników i reszty podzespołów w jego wnętrzu. Nie powinna mieć ona wpływu na jego pracę. Lepiej go jednak nie stawiać na czymś co się mocniej nagrzewa.

@MobyDick

Dzięki za odpowiedź! Faktycznie jego obudowa po powiedzmy godzinie słuchania (na głośności znośnej dla sąsiadów, czyli raczej cichutko) jest naprawdę gorąca w dotyku. Ciężko mi określić jaką dokładnie temperaturę może mieć wtedy wzmacniacz, dotykając go tylko dłonią, ale coś mi się wydaje, że może to być ciut więcej niż te 35-40 stopni. Chciałem po prostu zapytać, co sądzicie na ten temat. Zastanawiam się jeszcze ewentualnie, czy może to być kwestia okablowania do głośników. Są już dosyć wiekowe i niestety niezbyt dobrej jakości,  dopiero zbieram się do ich wymiany. Sam wzmacniacz stoi w raczej zacienionym miejscu na jednej z półek komody pod telewizor, czyli raczej klasycznie. Sam nie wiem... Może warto pomyśleć o jakiejś perforowanej podstawce pod niego, żeby miał gdzie to ciepło oddawać? Co myślicie? ;)

Edytowano przez 19steve97
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, 19steve97 napisał:

Zastanawiam się jeszcze ewentualnie, czy może to być kwestia okablowania do głośników.

Jesli sa nieestetyczne, stare, popekana izolacja, zasniedziałe końcówki i "trąci" po oczach to wymień na inne. Jednak pierwszy raz spotykam się z taką propozycją ze wzmacniacz sie grzeje od kabli glosnikowych. Tak wiec to raczej nie to. Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@19steve97 dlaczego się pytam gdzie kupowałeś Q5 podejrzewam że z gwarancją z Kraju Środka będziemy problem, na pewno czasowy może warto zareklamować. Ktoś powie że to tylko 350 zł ale to też pieniądze. Troszkę dziwna sytuacja może zasilacz masz inny niż fabryczny czy to może być przyczyną? Może te kable głośnikowe ale chyba raczej nie? Jaki wymiary ma półka w której stoi Smsl.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...