Skocz do zawartości

SMSL Q5 PRO - maluch z dużym dźwiękiem (wszystko o...)


D-Art

Recommended Posts

23 godziny temu, Salet napisał:

Dwa pytania do bardziej doświadczonych użytkowników:

- używam q5 do zasilania kina domowego (tv LG oled podpięty po optyku, stereo kef q350). Szukam sposobu żeby podgłośnić dialogi względem reszty efektów z filmów co by nie budzić najmłodszego domownika. Które w ustawień equalizera wg. was zadziała najlepiej? Czy są jakieś inne sposoby?

- dołączony pilot ostatnio średnio łapie przycisnięcia klawiszy, trzeba używać naprawdę sporo punktowej siły. Wymiana baterii nic nie daje. Czy to jest jakaś znana przypadłość, da się to naprawić? Albo wymienić całego pilota?

Słuchałem kef q350 z Q5 i dialogi z telewizora to właśnie słaba strona tego zestawu. Dlatego nie kupiłem q350, bo pogłębiają małą dysfunkcję Q5 związaną z dialogami. Na Dali Oberon 3 jest lepiej, ale szału nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.04.2022 o 07:27, S4Home napisał:

Innych serwisów też to dotyczy.

No jakośc jest lepsza. Ale podaj mi utwory które ci nie leżą na spotify konkretne to porównam je do Tidal Master. I zobaczę.

No właśnie czy to nie jest spowodowane głośniejszym graniem.

W ślepym teście poznasz czy gra Tidal czy Spotify?

Piotr

Piotr, nie jest to związane z głośniejszym graniem. Nie mam możliwości słuchania głośnego :P porównuje Tidal i Spotify na tej samej głośności max 10(sopran 1, bass 1) na zmianę. I na chromecast audio i na ps4 pro obserwacje sie pokrywają.

ps. będę miał czas. zrobię liste utworów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega ta dysfunkcja z dialogami? Generalnie głos lektora z zasady w filmach w TV jest nagrany zniekształcony i trudno go traktować jako wskaźnik czegokolwiek. Sam czegoś takiego nie stwierdzam. Zwykle kolumny które maja górkę w charakterystyce w rejonie 1 kHz poprawiają reprodukcją głosu ludzkiego, nadając mu wyraźniejszą wymowę. To normalne i z użyciem korektora graficznego można się o tym również przekonać na innym sprzęcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Na czym polega ta dysfunkcja z dialogami? Generalnie głos lektora z zasady w filmach w TV jest nagrany zniekształcony i trudno go traktować jako wskaźnik czegokolwiek. Sam czegoś takiego nie stwierdzam. Zwykle kolumny które maja górkę w charakterystyce w rejonie 1 kHz poprawiają reprodukcją głosu ludzkiego, nadając mu wyraźniejszą wymowę. To normalne i z użyciem korektora graficznego można się o tym również przekonać na innym sprzęcie.

Nie wiem na czym ta dysfunkcja polega technicznie, ale dla mnie odsłuchowo Q5+Q350 podłączony do telewizora LG65 cali 4K(nie pamiętam modelu) po optyce dawał rozmyty(wycofany?) dźwięk lektora na tle muzyki-efektów w filmie lub lektora audiobooków. I nie udało mi się osiągnąć satysfakcjonujących mnie efektów poprzez korekcję na Q5. Po zamianie kolumn n Dali Oberon 3 udało mi się uzyskać w miarę akceptowalny efekt....porównując do wyrazistości dialogów głośników z telewizora. Ale moim zdaniem ten wzmacniacz ma mniejszy lub większy problem z czystością dźwięku dialogów z telewizora LG, Samsung niezależnie od kolumn.

Bardzo możliwe, że to efekt mojego słuchu, kabli czy też pomieszczenia. Ale muzyka i wokale z Tidal HiFi brzmią naprawdę dobrze na Dali a na Q350 miałem również wrażenie wycofanego wokalu. Może to kwestia częstotliwości podziału na tych głośnikach? No nie wiem, nie znam się aż tak bardzo...

Edytowano przez High Vibes
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, PaVson napisał:

Nie pomoże nie ogarniam tego 😁 

Ogólnie jest dobrze ale spróbuję jeszcze na lusterko.

Hihihihi, no przestań😋 Przecież wpisując liczby przesuwają Ci sie kolumny i słuchacz. Potem oblicz i wiesz gdzie montować panele.

Masz też poradnik

Edytowano przez High Vibes
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Przez "u" otwarte 🤦‍♂️

To nie wiem, czy w każdym budowlanym 😉😆

13 minut temu, Wito76 napisał:

Ta "moja" wełna to PAROC Pro Slab 120. Nie słyszałem, by ktoś robił z niej panele, ale znawcy twierdzą, że im gęściejsza tym lepsza więc te 120kg/m3 może zrobić robotę.

Poszukaj, czy są jakieś dane na temat oporu przepływu ciśnienia akustycznego, jaki ma współczynnik tłumienia etc.

Może być tak, że sprawdzi się w konkretnym zakresie pasma, a w innym namiesza.

Może Bartka Chojnackiego zapytać, czy  mierzyli taką wełnę? 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam. 

Używam SMSL Q5 PRO od ok dwóch lat. Podłączone do niego kolumny podłogowe Magnat 802, telewizor podłączony wejściem optycznym i komputer przez USB. Po przeprowadzce potrzebuję dłuższego kabla łączącego komputer z wzmacniaczem. będę potrzebował kabla długości ok 10-15 m, z ostrożności kupię 15 m i widzę że tej długości są jakieś przedłużki USB- więc de facto będą dwa kable połłączone ( zresztą tak też miałem do tej pory tylko krótszy kabel). Efekt był wcześniej zadowalający, choć możnaby coś poprawić  I stąd moje pytania. 

Pytanie pierwsze, czy zostać przy USB czy może lepiej kupić kabel RCA , bo chyba tak mogę połączyć bezpośrednio do kompa? 

Pytanie drugie - czy warto zakupić do tego zestawu jakiś subwofer? Dodam, że interesuje mnie poprawa jakości dźwięku przy stosunkowo niskiej głośności, ( najczęściej słucham na wzmaku w zakresie 15-20). Pomieszczenie ok 20 m2, prawie kwadratowe. 

Edytowano przez danielwas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, danielwas napisał:

Po przeprowadzce potrzebuję dłuższego kabla łączącego komputer z wzmacniaczem. będę potrzebował kabla długości ok 10-15 m

Zwykła przedłużka nie sprawdzi się. Szukaj tzw kabla/przedłużacza aktywnego USB. Jest tego sporo na allegro, ale poczytaj też opinie, bo o niektórych różnie piszą, że po prostu badziew i nie działa tak jak należy.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, danielwas napisał:

Pytanie pierwsze, czy zostać przy USB czy może lepiej kupić kabel RCA , bo chyba tak mogę połączyć bezpośrednio do kompa? 

Pytanie drugie - czy warto zakupić do tego zestawu jakiś subwofer? Dodam, że interesuje mnie poprawa jakości dźwięku przy stosunkowo niskiej głośności, ( najczęściej słucham na wzmaku w zakresie 15-20). Pomieszczenie ok 20 m2, prawie kwadratowe. 

Przy tak długich połączeniach aktywny przedłużacz USB jest konieczny. To zdecydowanie lepsze połączenie niż kabel analogowy, szczególnie przy cyfrowym Q5pro. Dobrze jest przy połączeniu USB używać programu odtwarzacza który pomija systemowy mikser. 

Jeśli potrzeba więcej basu gdy słuchasz cicho lepiej użyć regulacji barwy. Nie wymaga to żadnych inwestycji. Przy tym wzmacniaczu lepiej zainwestować w lepsze kolumny, niż podłączyć dodatkowy subwoofer, jeśli miałby to być tani subwoofer kinowy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam ponownie ;) po przeprowadzce... 

jakiś czas temu kupiłem ten wzmacniacz  ( dzięki poradom z tego forum za co jeszcze raz dziękuję) oraz głosniki Magnat supreme 802, byłem zadowolony sądząc, że jak na taki sprzęt gra bardzo fajnie. Obecnie przeprowadziłem się, i po zainstalowaniu i rozstawieniu sprzętu, po włączeniu wręcz osłupiałem, jakbym odpalił zupełnie inny sprzęt. Różnica między tym, co było w tamtym pomieszczeniu, a w nowym jest niesamowita. Uszom nie mogłem uwierzyć, pojawiła się barwa dźwięku której szukałem od początku, a którą myslałem że uzyskałem juz wcześniej chyba trochę zadowalając się na siłę. Bas stał się soczysty, mięsisty (jak na ucho takiego laika jak ja), nawet przy niskiej głośności dźwięk jakby rozpływał się po pomieszczeniu, jędrnie, a bas wypływa ciężko, a jednocześnie opada miękko i delikatnie jak puch. Nie sądziłem, że pomieszczenie moze mieć aż taki wpływ na jakość dzwięku. 

Co zrobiło taką różnicę? Podłoga! W starym pomieszczeniu były beznadziejne panele, które miały pod sobą chyba pustą przestrzeń, bo słychać było każdy ruch osoby w innym pomieszczeniu. Dźwięk zapewne gdzieś się rozchodził ( naipewniej ku uciesze sąsiadów :D) , tylko nie trafiał w całosci do mojego ucha. W nowym pomieszczeniu jest solidny, drewaniany parkiet. Inaczej nie umiem tego wytłumaczyć bo powierzchnia i układ pokoju są dosyć podobne ( no może nowy pokój trochę mniejszy i bardziej zbliżony do kwadratu).

Tak więc polecam zwrócić uwagę na podłogę, a o tym tutaj chyba nigdzie nie przeczytałem, przynajmniej nie zapadło mi to w pamięć). Może komuś to pomoże przykupnie nowego sprzętu, żeby wiedzieć czego się spodziewać po panelach/drewanianej podłodze ( a sądzę, że dla wielu z was to oczywistość, ale zaglądają różne osoby). 

 

Pozdrawiam!  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...