Skocz do zawartości

SMSL Q5 PRO - maluch z dużym dźwiękiem (wszystko o...)


D-Art

Recommended Posts

Witam ponownie ;) po przeprowadzce... 

jakiś czas temu kupiłem ten wzmacniacz  ( dzięki poradom z tego forum za co jeszcze raz dziękuję) oraz głosniki Magnat supreme 802, byłem zadowolony sądząc, że jak na taki sprzęt gra bardzo fajnie. Obecnie przeprowadziłem się, i po zainstalowaniu i rozstawieniu sprzętu, po włączeniu wręcz osłupiałem, jakbym odpalił zupełnie inny sprzęt. Różnica między tym, co było w tamtym pomieszczeniu, a w nowym jest niesamowita. Uszom nie mogłem uwierzyć, pojawiła się barwa dźwięku której szukałem od początku, a którą myslałem że uzyskałem juz wcześniej chyba trochę zadowalając się na siłę. Bas stał się soczysty, mięsisty (jak na ucho takiego laika jak ja), nawet przy niskiej głośności dźwięk jakby rozpływał się po pomieszczeniu, jędrnie, a bas wypływa ciężko, a jednocześnie opada miękko i delikatnie jak puch. Nie sądziłem, że pomieszczenie moze mieć aż taki wpływ na jakość dzwięku. 

Co zrobiło taką różnicę? Podłoga! W starym pomieszczeniu były beznadziejne panele, które miały pod sobą chyba pustą przestrzeń, bo słychać było każdy ruch osoby w innym pomieszczeniu. Dźwięk zapewne gdzieś się rozchodził ( naipewniej ku uciesze sąsiadów :D) , tylko nie trafiał w całosci do mojego ucha. W nowym pomieszczeniu jest solidny, drewaniany parkiet. Inaczej nie umiem tego wytłumaczyć bo powierzchnia i układ pokoju są dosyć podobne ( no może nowy pokój trochę mniejszy i bardziej zbliżony do kwadratu).

Tak więc polecam zwrócić uwagę na podłogę, a o tym tutaj chyba nigdzie nie przeczytałem, przynajmniej nie zapadło mi to w pamięć). Może komuś to pomoże przykupnie nowego sprzętu, żeby wiedzieć czego się spodziewać po panelach/drewanianej podłodze ( a sądzę, że dla wielu z was to oczywistość, ale zaglądają różne osoby). 

 

Pozdrawiam!  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na czym stoją kolumny również może mieć spory wpływ. Czasem warto podłożyć jakieś ciężkie płyty pod kolumny i moze to zmienić bas i poprawić stereofonię. Największy wpływ mają jednak mody pomieszczenia głównie w zakresie basu i ich występowanie w pozostałej części pasma, gdy pomieszczenie nie jest wytłumione i brak w nim większej ilości przedmiotów rozpraszających powstające mody.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzucic caly sprzet stereo.

A tak powaznie.U mnie wlasnie dywan dal najwieksza poprawe dzwieku.Potem dolozylem pulapki basowe i zwykle panele z pianki na scianach, zarowno za kolumnami jak i za miejscem odsluchu ale juz tak duzej zmiany jak po polozeniu dywanu na podlodze nie bylo.Przydalaby sie wizyta specjalisty od akustyki i pomiary ale na ten rok juz wydalem kasy na stereo az za duzo😂.I tak z efektu koncowego jestem bardzo zadowolony.A ze zawsze moze byc jeszcze lepiej...to inna sprawa😁.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, J4Z napisał:

Kup/pożycz umika i sam sprawdź co się dzieje u Ciebie.  

Jakich pianek użyłeś? 

Kto ma kupic umika?

U mnie dzwiek jest juz mega super.W tym miesiacu wydalem na sprzet ponad 6 tys i wiecej nic nie kupuje przez conajmniej rok😂.Pianki zwykle z allegro.

16532269588278611796451262957453.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co?Ja juz nie chce niczego zmieniac.Niech ci ktorym.jeszcze cos nie pasuje w ich systemach sie pobawia.I sorry.Nie z allegro tylko te pianki kupilem z Mega Acoustic.Od nich pianki i pulapki basowe.

Ostatnie dwa lata to zakup kupy sprzetu i roznych rzeczy do niego.Juz mi sie myli co kiedy kupilem i od kogo😂.Czas od tego odpoczac.I portfel moze zacznie tyć a nie ciagle chudnać🤔.

Edytowano przez T Z6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz już Q5 Pro z Magnatami 723 ? Co rozumiesz za subwoofer sensowny i względnie tani? Cena w pewnym sensie determinuje jakość. Są też błędne wyobrażenia co do tego jaki ma być subwofer i do czego ma służyć. Zupełnie czegoś innego wymaga się od względnie tanich subwooferów do filmów i do muzyki. Wynika to w dużej mierze nie od jakości dźwięku przy efektach filmowych, co oczekiwań jak bardzo mają one być przejaskrawione. Moim zdaniem dobry subwofer sprawdza się dobrze w muzyce i przy oglądaniu filmów. Do dobrego dźwięku nie musi to być ogromne pudło z wzmacniaczem o ogromnej mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda tak. Pod optykiem mam ChromeCast Audio, AUX to gramofon, Coax to CD. I tak, wszystko to gra z Q5 Pro i Magnatami 723. Z racji biednych głośników w posiadanym TV zacząłem się zastanawiać nad zakupem soundbara do TV, bo gdy oglądam filmy/seriale na VOD cierpię dość mocno. No i waham się, czy te 1000-1500 zł lepiej spożytkować na belkę pod TV z subwooferem (np. Samsung Q700A lub TCL Ray Danz), czy lepiej podpiąć Q5 Pro do TV i dokupić mu suba (za 1000-1500 zł).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1000-1500 zł rozejrzałbym się za używanym subwooferem w obudowie zamkniętej lub jeśli br to z nierozmiękczonym basem z głośnikiem 20-25cm lub nawet mniejszym. W takiej kwocie da się też zbudować subwoofer. Tyle ze tu trzeba chęci do majsterkowania :) i troszkę umiejętności.

Na początek lepiej spróbować ustawień EQ 1 i 2 bez subwoofera.

Bas przy tym można skorygować regulacją barwy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Q5 nie potrzebuje suba.Zalezy to oczywiscie w jakim zagra pomieszczeniu i z jakimi kolumnami ale u mnie np pod wzgledem niskich tonow bije kazdy moj pozostaly sprzet o dwie glowy.Do ogladania filmow tez wystarcza dwie dobre kolumny.Jednak wiem ze kazdy z nas inaczej rozumie i odbiera moc basu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MobyDick napisał:

Albo popróbuj ustawieniami basu we wzmacniaczu, bo w tym odbywa  się to w jego DSP.

 Dokładnie. Tu można się bawić korekcją bez skutków ubocznych, bo odbywa się ona w domenie cyfrowej. Jest spore pole do popisu, bo masz gotowe ustawienia korekcji oraz regulacje sopranów i basów. Można sobie dźwięk nieźle dopasować do swoich preferencji oraz pomieszczenia i reszty sprzętu. 
Na przykład u mnie najlepiej sprawdziło się ustawienie E5 i jest fajnie 😁👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mogę powiedzieć tylko tyle - WOW! Teraz muszę się przestawić, że filmy i seriale tak grają. Ucho mi się przyzwyczaiło do pierdziawek z telewizora i teraz słyszę aż za dużo dźwięków. I efekty w EQ Extrabas to kosmos. Jestem zachwycony!

Teraz potrzebuję polecajki na rozgałęźnik do optyka (tv i Chromecast Audio). Na amazon.pl jest tego mnóstwo. Czymś się kierować czy wziąć cokolwiek?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dzieńdobry Panowie,

Przeczytałem cały wątek od 1 do 82 strony w wynikunczego nie dość, że wróciłem do dawno zapomnianej pasji to jeszcze kupiłem tego maluszka będąc (klasycznie) zaskoczony jego rozmiarem, ale nie tylko tym. I za to wszystko chcę wam serdecznie podziękować. Wiele się od was dowiedziałem i mam zamiar czerpać z tego źródła ile się tylko da. Postanowiłem zrobić małe podsumowanie tego tematu o czym w następnym poście. Jeszcze raz dziękuję : )

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega podsumowanie? Często zadajecie pytanie "Jakie głośniki do Q5 Pro?" więc postanowiłem zrobić listę głośników, które po pierwsze zostały w temacie wymienione, po drugie zostały osłuchane i/lub są w posiadaniu osób je wymieniających, a opinie z nimi związane są tylko i wyłącznie pozytywne. 

Lista w kolejności od największej liczby odsłuchów do najmniejszej nazwanej przeze mnie "głosami". Będzie wiele miejsc egzekwo ponieważ wymieniliście bardzo dużo modeli. Poniżej wygląd listy

(liczba głosów/odsłuchów) - (model/modele głośników)

Jeśli jeden użytkownik wypowiadał się kilkukrotnie o jednym modelu głośnika to traktowałem to jako jeden głos.

 

Zacznę od kolumn podłogowych, bo jest ich mniej.

4 głosy - Kef Q550

2 głosy - Canton Karat M80 DC, Magnat Quantum 655

1 głos - Elac 207.2, Heco Aurora 700, Kef Q750, Magnat Quantum 802, Melodika BL40 MKIII, Monitor Audio Monitor 300, RLS Oberon II, YB Zephyr S

 

Kolumny podstawkowe.

7 głosów - Kef Q350

4 głosy - Magnat Quantum 673, Magnat Quantum 723

3 głosy - Canton SP 206, Elac BS123, Q Acoustics 3030i

2 głosy - Chario Syntar 300, Kef LS50

1 głos - Audiovector QR1, B&W 607, Dali Concept 1, Dali Ikon 6, Dali Oberon 3, Dali Zensor 3, Dynaudio Emit M10, Elac Debut B6.2, Heco Aurora 300, Infiniti Beta 20, Kef Q300, Klipsch RP600M, Magnat Signature 503, Mission QX2, Monitor Audio Bronze 1, Monitor Audio Monitor 100, Monitor Audio Radius 90HD, Polk S20E, Pylon Audio Diamond Monitor, Wharfedale Diamond 12.2, Yamaha NX-E 700, 

a teraz pytanie do was...

Czy Q5 Pro zagra z Kef IQ7?

Z waszych wypowiedzi wynika, że zagra, ale cicho ponieważ są to głośniki 8 Ohm i żeby szukać czegoś na 4 Ohm, ale z waszych wypowiedzi wynika również, że te 8 Ohm, które podaje producent to nie zawsze prawda. Jak jest w przypadku Kef IQ7??

Dlaczego akurat te głośniki? Ponieważ mogę je tanio kupić, a z opinii internautów wynika, że są dla mnie wręcz stworzone :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...