Skocz do zawartości

SMSL Q5 PRO - maluch z dużym dźwiękiem (wszystko o...)


D-Art

Recommended Posts

Żyłowanie większej mocy ze wzmacniacza z zasady nie poprawia przestrzeni, zwykle jest wręcz odwrotnie. Co do dynamiki to temu wzmacniaczowi jej z całą pewnością nie brakuje. Wiele wzmacniaczy o mocy kilkakrotnie większej ( klasa AB ) w ślepym teście wypadaj jakby były słabsze. SA100 jest również zasilany napięciem 19V. Dla końcówek obu tych wzmacniaczy 24V to napięcie graniczne. Jednak przy  nim nawet gdy wzmacniacz nie gra, dość mocno się nagrzewają. Nie są wtedy w stanie napędzać obciążenia  4 ohm w sposób ciągły. Z całą pewnością w Q5pro do zasilania napięciem 24V potrzebny były radiator o większej powierzchni i taki który oddawał by ciepło na zewnątrz a nie do środka obudowy. W bliźniaczym z zewnątrz Alientek D8 o zupełnie innych końcówkach mocy, radiatorem jest sama obudowa, bo do niej przylega układ wzmacniacza. 5V w stosunku do 19V to ponad 26%. To dużo.

https://smsl.pl/produkt/q5-pro/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lolekdrugi napisał:

czyli jest szansa, że kontrola jakości kuleje i ktoś może dostać równie kiepskie modele.

Coś mi się obiło o uszy. A nie chodziło o to, że do tego testu ktoś dostarczył używany i wyposażony w nieoryginalny zasilacz Q5?

Dla mnie osobiście liczy się wyłącznie dźwięk. Dodatki typu BT są dla mnie mało istotne. Może nie jestem ogromnie osłuchanym koneserem od różnych konfiguracji sprzętowych, ale ten maluch w swojej cenie jest rewelacyjny. Gdy zamieniłem mojego wielkiego Technicsa na to malutkie Q5, to byłem w autentycznym szoku.
Oczywiście nie jest to Hi-End, ale w takiej cenie i przy dobrze dobranych kolumnach, przewodach oraz dobrym cyfrowym źródle (u mnie teraz Apple Music Lossless przez Chromecast Audio po optyku) daje nadspodziewanie dobry i czysty dźwięk, a ja strasznie marudny jestem pod tym kątem.
Gdy jakość dźwięku jest słaba, to i sama muzyka niespecjalnie mnie cieszy 🙂 

Szkoda tylko, że Q5stał się już mało dostępny oraz, że tak rzadko wykorzystuje się takie rozwiązania techniczne we wzmacniaczach. Następny tego typu jest chyba tylko Lyngdorf, ale to zupełnie inna półka cenowa 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym prosić o pomysł związany z SMSL q5 pro. Aktualnie mam podłączone:

  • Chromecast i Nitendo Switch do TV
  • TV optycznym kablem do SMSL q5 pro
  • SMSL q5 pro do JBL STUDIO 190 + subwoofer (to akurat bez znaczenia dla pytania)

i wszystko pięknie działa, tyle że odtwarzając np. ze Spotify TV musi wyświetlać obraz nadawany przez Spotify (najczęściej okładkę albumu), co jest strasznie denerwujące.  Jak najlepiej streamować spotify/deezer/etc bez włączonego TV?

Myślałem o kupieniu 2go chromecastu + HDMI audio ekstraktor do podłączenia do drugiego wejścia SMSL q5 pro, tyle że posiadanie dwóch Chromecastów obok siebie wydaje się bez sensu. Alternatywą jest coś z Bluetooth na coaxial (do drugiego wejścia SMSL) tyle że Chromecast powinien mieć lepszą jakość, no i można z telefonem chodzić pod domu podczas odtwarzania.

Co zrobić? Może wszystko da się inaczej poprzepinać tak, żeby uniknąć tego nieszczęsnego obrazu na TV?

 

Edytowano przez gl9100
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MobyDick napisał:

Na np. tablecie odpalasz aplikację Spotify i przesyłasz dźwięk z niej na Chromecasta. To wszystko. Obraz powinien pozostać w aplikacji.

Nie mam takiej opcji. Jak włączę w Spotify Google Cast (jedyną dostępną opcję) obraz automatycznie ładuje na TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak włączysz opcję przesyłania na Chromecast Audio w aplikacji to obraz pozostanie w tej aplikacji. Cyba nie masz Chromecasta Audio. Jeśli masz Chromecast z HDMI spróbuj to zrobić gdy TV jest wyłączony. Musisz mieć konwerter z HDMI na SPDIF. Bez tego chyba musisz się pogodzić z tym że Chromecast wyświetla obraz na TV. W tej sytuacji najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się jednak mieć 2 Chromecasty, jeśli również chcesz z jednego oglądać filmy. Jeszcze więcej sensu ma pogodzenie się z tym że jeśli przesyłasz treści z obrazem na Chromecast, to ten obraz ma być na ekranie. Bo gdzie? Bluetooth to gorsze rozwiązanie.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się tylko pochwalę że udało mi się kupić Q5Pro nowiutki za niecałe 500 pln z hifiexpress. Szedł niecałe dwa tygodnie.  Chwilowo podepnę pod JBL Control 1SE    potem pomyślę nad czymś innym no i pewnie subem jakimś .  Dziś będzie pierwszy odpał :) 

Przewody 1.5 wystarczą czy 2.5 raczej ?  długość około 1.5 m . Zostało mi i trochę z auta przewodu Red's Music  ofc w dwóch grubościach . 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.03.2022 o 17:05, eMBe napisał:

To może być też ciekawa alternatywa do Q5 Pro.
Aiyima Tube T9.

Też mi swego czasu wpadł w oko jako fajny gadżet do telewizora i jakichś monitorów w salonie. Po babsku może się podobać, żona już widzi go z cegłą na ścianie w tle. Ma jakiegoś tam DACa na pokładzie (ciekawe ile wart, ale do TV raczej wystarczający). Taka alternatywa dla Q5 czy normalnego klocka 43cm. Mam go już kilka miesięcy w koszyku na Ali. Lampy z mojego doświadczenia warto wymienić, tak się składa, że mam 2 wzmacniacze na tych lampach więc i zapasy lamp mam. 

 

Dnia 4.03.2022 o 20:16, MobyDick napisał:

I oba bez RC.

Bez czego?

Dnia 4.03.2022 o 19:30, MobyDick napisał:

z lampami i analogową regulacja barwy, której nie da się pominąć.

Ja bym się nie obawiał jednak tej korekcji. Mam podobny Fosi Audio właśnie z korekcją bas/treble i fajnie ona działa, raczej pomaga niż degraduje brzmienie.

Nie wiem jak ten, ale mój Fosi Audio naprawdę nędznie gra po bluetooth. Jeśli ktoś liczy na tę funkcjonalność to trochę się rozczaruje. Owszem grać gra, ale jakość spada na łeb na szyję. Tyle wad. Za takie pieniądze naprawdę mały ale wariat.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RC - remote control  Czyli nie ma pilota.

Jeśli chodzi o regulacje barwy bez możliwości ich pominięcia, oznacza że gdy nie korzystamy z takiej regulacji, to jednak stracimy na jakości dźwięku. To powody dla których takie wzmacniacze nie są alternatywą dla Q5pro :) . To zupełnie inny sprzęt, raczej do podłączenia do tanich kolumn i o innej funkcjonalności. A użycie w nim lamp o ile nie poprawia dźwięku, to zawsze może stwarzać klimat :) . Nie mówię że coś takiego nie jest potrzebne. Tyle że to jednak coś zupełnie innego. Podobnie jak mikrowieże z kolumnami w zestawie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, MobyDick napisał:

Ten temat nie dotyczy  SMSL AD18. To inny wzmacniacz.

Wybacz, nie chciałem zakładać nowego tematu.....ale po Twojej uwadze założyłem :P

A możesz wytłumaczyć laikowi, czym się różnią te dwa wzmacniacze? Oczywiście pominąwszy obudowę i dodatkowe wej/wyj w AD18.

Edytowano przez High Vibes
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główna różnica polega na tym że Q5 pro to wzmacniacz w pełni cyfrowy i jego końcówka mocy przyjmuje sygnał w takiej postaci. Gdybyś faktycznie dokładnie przeczytał ten temat wiedział byś o tym. Dzięki temu sygnał z wejść cyfrowych nie jest konwertowany do postaci analogowej nigdzie poza samą końcówką mocy w interakcji z głośnikami z postaci impulsowej. Obróbka sygnał odbywa się w jego DSP. Takich wzmacniaczy jest bardzo niewiele i zasady są  dużo droższe np. wzmacniacze Lyngdorf. AD18 należy do bardzo popularnej grupy wzmacniaczy z zintegrowaną przetwornicą która przetwarza sygnał analogowy do postaci impulsowej. Obecność wejść cyfrowych wymaga wtedy użycia DAC-a, a regulacje barwy odbywają się w dziedzinie analogowej. Przy niskiej cenie urządzenia, oznacza to niską jakość takich komponentów. AD18 przy deklarowanej większej mocy jest dostarczany ze słabszym zasilaczem niż Q5 pro. O pozostałych różnicach znajdziesz informacje w tym temacie wcześniej.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MobyDick napisał:

Główna różnica polega na tym że Q5 pro to wzmacniacz w pełni cyfrowy i jego końcówka mocy przyjmuje sygnał w takiej postaci. Gdybyś faktycznie dokładnie przeczytał ten temat wiedział byś o tym. Dzięki temu sygnał z wejść cyfrowych nie jest konwertowany do postaci analogowej nigdzie poza samą końcówką mocy w interakcji z głośnikami z postaci impulsowej. Obróbka sygnał odbywa się w jego DSP. Takich wzmacniaczy jest bardzo niewiele i zasady są  dużo droższe np. wzmacniacze Lyngdorf. AD18 należy do bardzo popularnej grupy wzmacniaczy z zintegrowaną przetwornicą która przetwarza sygnał analogowy do postaci impulsowej. Obecność wejść cyfrowych wymaga wtedy użycia DAC-a, a regulacje barwy odbywają się w dziedzinie analogowej. Przy niskiej cenie urządzenia, oznacza to niską jakość takich komponentów. AD18 przy deklarowanej większej mocy jest dostarczany ze słabszym zasilaczem niż Q5 pro. O pozostałych różnicach znajdziesz informacje w tym temacie wcześniej.

Po to jest forum i ten temat by pytać, przynajmniej tak mi się zdaje....zupełnie nie rozumiem specyficznego podejścia.

Ale cóż, każde środowisko inaczej traktuje początkujących...

Dziękuję za wyjaśnienie, temat czytam już kilka dni po godzince(jestem na stronie 58) i staram się zrozumieć wyjątkowość tego urządzenia. Dlatego myślałem że to podobne konstrukcje.

Czyli SMSL Q5 PRO jest jedyną taką konstrukcją w tak niskiej cenie i np. SMSL DA-9 czy SMSL-SA300 również nie są wzmacniaczami w pełni cyfrowymi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...