Skocz do zawartości

Czy da radę zastąpić lampę tranzystorem? Muzyka filmowa


Recommended Posts

Witam, słuchałem muzyki filmowej i symfonicznej na zestawie lampowym: Monobloki Quad II, przedzwmacniacz lampowy Quad Pa-One i kolumny Sonus Faber Venere 2.5. Odsłuch do tego typu muzyki jak dla mnie prawie ideał. Piszę prawie. Ciepłe brzmienie, świetnie brzmi vocal, czasami nie słychać dobrze tła. Nic nie jest idealne, ale jak dla mnie marzenie.

Ponieważ jest to dość kosztowny zestaw zacząłem szukać coś co móglbym zastąpić jakimś tańszym wzmacniaczem tranzystorowym. Zacząłem odsłuchy w sklepach i co się okazuje.

Większość wzmacniaczy tranzystorowych spłaszcza np. dźwięk instrumentów smyczkowych. Aż uszy bolą :)

I tu pytanko do zacnych audiofili, Czy znacie jakiś wzmacniacz który by nie spłaszczał instrumentów smyczkowych i miał ciepłe brzmienie?

Od razu mówię słuchałem wzmacniaczy Denon, Marantz, Musical Fidelity, Audiolab, Moonriver Audio 404. Denon okazał się najgorszy do tego typu muzyki. do 6000 zł, najlepszy był Marantz - słychać najlepiej tło lecz smyczki nie brzmią zbyt naturalnie.

Jednak najlepiej sobie radził szwedzki Moonriver, jednak jego cena jest dość wysoka :(

Czy Waszym zdaniem jest możliwe znaleźć coś do kwoty powiedzmy 5000 zł max? Muzyki słucham z komputera.

Może ktoś wie od czego zależy spłaszczanie dźwięku/brzmienia instrumentów smyczkowych. Na jakie parametry zwracać uwagę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Jeżeli piszesz, że masz prawie ideał i liczysz na forum to chyba się przeliczyłeś ;) Nikt Ci nie podpowie bo nikt nie posłuchał u Ciebie żeby się wypowiadać. Za dużo zmiennych typu akustyka, czułość ucha i wrażliwość muzyczna (pomijam kondensatory w torze audio ;)). Kierunki i owszem i można po podpowiedziach obrać ale trzeba posłuchać i już ... 

Ja mam wrażenie, że kolumny są ograniczeniem mimo, że nie słuchałem ale "szczelam" w ciemno ;) 

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Mario voyager napisał:

Chodzi czy może ktoś zna jaki wzmacniacz tranzystorowy dobrze oddaje instrumenty smyczkowe i ma ciepłe brzmienie :)

Jak widac ciezko bedzie pomoc na odleglosc :/

mam wlasnie maranza i mimo iz pod pewnymi wzgledami jest kompromisowy to właśnie z instrumentami w sferze budzetowej wypada bardzo fajnie. Ale wiecej tak naprawde wnoszą kolumny. Wiec moze by tak jeszcze pogrzebać w zespolach glosnikowych....?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mario voyager napisał:

Chodzi czy może ktoś zna jaki wzmacniacz tranzystorowy dobrze oddaje instrumenty smyczkowe i ma ciepłe brzmienie :)

 

Podpowiem Ci inaczej . Mam wzmacniacz vintage ale brzmienie jego jak i całego zestawu odmieniło się diametralnie w kierunku realności barw ( skrzypiec, fortepianu, instrumentów dętych i wszelkich innych) po odwibrowaniu całego systemu wraz ze wzmacniaczem. Opisana metoda antywibracyjna jest w wątku wibracje i drgania przez Nowy 78. Ciepłe brzmienie mają wzmacniacze vintage z lat 70 i początek 80 tych np. Grundig, Luxman, Marantz, Pioneer, Sansui, Sanyo, Kenwood, Nad, Onkyo. Do wyboru do koloru.

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, misiek x napisał:

Fafniak jakiego modelu Sansui słuchałeś ?

U Samcro - jedyny który zrobił na mnie wrażenie zaczynał sie na A (ale co dalej juz nie pamiętam) (AU-07) ?

Reszta której słuchałem - wybacz ale nie chcę dyskutować, dlatego też nie wchodzę do "waszego" wątku.

A tym bardziej dla @Mario voyager bo sansuje z cenami poszybowały w stronę abstrakcji

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mario voyager napisał:

słuchałem muzyki filmowej i symfonicznej na zestawie lampowym: Monobloki Quad II, przedzwmacniacz lampowy Quad Pa-One i kolumny Sonus Faber Venere 2.5.

Witam, czy ten zestaw masz już kupiony, czy na razie odsłuchujesz?

Zamiast  Monobloki Quad II i Quad Pa-One /słuchawkowy/,  wymień ten zestaw na QII-Integrated, albo inny zintegrowany wzmacniacz lampowy. Tranzystor nie da Ci pełnej satysfakcji.

Kolumny tez pozostawiają wiele do życzenia,  poszukaj trójdrożne klasy Hi-fi i nie muszą być tak mocne do 100W RMS powinny wystarczyć, może z rynku wtórnego .

Napisz jaki duży pokój masz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.06.2020 o 08:30, Karol64208 napisał:

Witam, czy ten zestaw masz już kupiony, czy na razie odsłuchujesz?

Zamiast  Monobloki Quad II i Quad Pa-One /słuchawkowy/,  wymień ten zestaw na QII-Integrated, albo inny zintegrowany wzmacniacz lampowy. Tranzystor nie da Ci pełnej satysfakcji.

Słuchałem QII-Integrated i przyznam że w porówaniu do monobloków niebo, a ziemia :)

No tak, zdaję sobie sprawę że to co w lampach jest jako podstawa to w tranzystorach tzreba się sowicie napracować by uzyskać podobny efekt. Posłucham kilku propozycji.
Zacielawił nie też tren projekt DIY na 300B

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...