Skocz do zawartości

Domowe Audio Do Gier i Filmów (Wireless)


Kamil Bajdak

Recommended Posts

Dzień dobry,

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich bardzo serdecznie.

Przymierzam się do zakupu systemu audio do gier i filmów. Wstępnie już sobie wybrałem poszczególne komponenty, ale, że wielkim znawcą nie jestem chciałem was zapytać o opinię. Pomieszczenie ma wymiary 530x465 i znajduje się w mieszkaniu w bloku. Chcę, żeby to był jeden zestaw audio do wszystkiego i oczywiście wireless. Na niebiesko zaznaczyłem to co już mam. :)

AMPLITUNER: Yamaha RX-V685

Do amplitunera podpięte:

1. Konsola Playstation 5 (gry) - jak będzie dostępna w sprzedaży

2. Konsola Xbox Series X (gry, filmy) - jak będzie dostępna w sprzedaży

3. PC

4. Gramofon Yahama Vinyl 500

5. Słuchawki SteelSeries Arctis Pro Wireless

GŁOŚNIKI: Yamaha MusicCast 20/50 + Yamaha NX-N500

SUBWOOFER: Yamaha Sub 100

MONITOR DO PC: LG 2UD88-W (brak HDMI-CEC, brak HDMI-ARC, 4K)

MONITOR DO PS4: Philips Momentum 436M6VBPAB/00 (4K, HDMI-CEC, brak DHMI-ARC), DTS)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Skoro ma być Wireles no to jest jedyna możliwość?

Można jeszcze na HEOS bezprzewodowy (częściowo) system zrobić ewentualnie - HEOS Amp + głośniki...

A pytanie 'czemu wireless' jest jak najbardziej zasadne, bo - o ile nie masz perfekcyjnie rozmieszczonych w mieszkaniu gniazdek elektrycznych - tak naprawdę będziesz miał tych kabli wciąż dużo, bo zasilanie musisz dostarczyć.
Przednie głośniki bezprzewodowe to zdecydowanie mało sensowny pomysł (chyba, że naprawdę jakieś wyjątkowe okoliczności). Ewentualnie tyły i sub.

 

Być może klucz do odpowiedzi 'dlaczego wireless' kryje się tutaj:

17 godzin temu, Kamil Bajdak napisał:

MONITOR DO PC: LG 2UD88-W (brak HDMI-CEC, brak HDMI-ARC, 4K)

MONITOR DO PS4: Philips Momentum 436M6VBPAB/00 (4K, HDMI-CEC, brak DHMI-ARC), DTS)

Jak chcesz to mieć ustawione? Chcesz przekładać głośniki między dwoma ustawieniami - PC/konsole?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Konrad Kulwicki napisał:

Jak chcesz to mieć ustawione? Chcesz przekładać głośniki między dwoma ustawieniami - PC/konsole?

Nie bardzo jestem zorientowany w temacie gier na PC, ale czy takiego PCta nie można podłączyć bezpośrednio pod Amp lub TV i ten telewizor używać jako monitor. Bo moim zdaniem kolega ułożył sobie w głowie jakiś plan, być może nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że te bezprzewodowe kolumny też potrzebują pradu, a więc i kabli. A już największą zagadką jest dla mnie tutaj ten gramofon i słuchawki, na które autor tematu wyda tyle kasy, że mógłby stworzyć za to całkiem sensowny system stereo. Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002 Oczywiście, że można tak podłączyć, jak piszesz. 
Kolega z jakiegoś powodu wymienia 2 monitory, z czego jeden ewidentnie pełniący rolę 'TV', bo 42,5 cala, stąd moje dodatkowe pytania o ustawienie.
W ogóle same pytania "dlaczego?" się rodzą :D 
IdolizedMinorDobermanpinscher-size_restr
Natomiast zgadzam się w pełni, że jest tu jakiś plan autora tematu, ale nam nie podał do końca założeń i motywów tego planu ;).

Słuchawki jeszcze jestem nawet w stanie zrozumieć, do gier są w sumie lepsze, niż kolumny, zwłaszcza, jeśli gramy w multi. Oczywiście można mieć wątpliwości, czy potrzebne aż tak drogie do grania, ale kto bogatemu zabroni - nie mnie to oceniać.
Gramofon też pewnie w tym budżecie wybrałbym zupełnie inny, no i trochę nieproporcjonalnie duża kwota do budżetu na kolumny/ampli. Ale znów - kolega chce wireless i - na to wygląda - sprzęt z jednej stajni, co w tym kontekście ma sens, bo wszystko spina się w MusicCasta.

Zatem do Ciebie, @Kamil Bajdak, następujące pytania:

1. Dlaczego chcesz koniecznie wireless?

2. Jak wygląda pomieszczenie docelowe, jak planowałeś rozmieścić sprzęt?

3. I reszta pytań, która została wymieniona w tym poscie: 

 

Edytowano przez Konrad Kulwicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KWOTA: 10K PLN

POWIERZCHNIA: Pokój w mieszkaniu w bloku (załącznik)

Kolor czerwony: gniazdka i ilość wejść

Kolor zielony: sprzęt

Kolor niebieski: kanapa

SPRZĘT: Chcę kupić cały nowy sprzęt i używać przez wiele lat

Obecnie posiadam PC podpięty pod 27" monitor i konsolę PS4 podpiętą pod 43" monitor

WIRELESS: Tak wiem, że każdy sprzęt potrzebuje zasilania i nie zlikwiduję wszystkich kabli, ale chcę zminimalizować ich ilość

APLITUNER: Do niego moją być podlączone 4 rzeczy, tj. 2 konsole, PC i słuchawki bezprzewodowde (posiadają stację bazową, którą trzeba podłaczyć https://steelseries.com/gaming-headsets/arctis-pro-wireless ). Sam aplinuter będzie podłączony do 2 monitorów.

SŁUCHAWKI: Do gier multi są lepsze niż kolumny. Po drugie jedna osoba może spokojnie pracować na PC i słuchać muzyki w tle, a druga grać na konsoli na kanapie ze słuchawkami.

 

ROOM.jpg

Edytowano przez Kamil Bajdak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamil Bajdak

Te monitory (w sensie ekrany) rozstawione mają być jak? Obok siebie w 'zielonym'? Bo to determinuje ustawienie głośników tak, by obsłużyć oba przypadki wykorzystania... Chyba, że do pracy na PC wystarczy, że gra jakkolwiek, byle wypełniało przestrzeń?

2 godziny temu, Kamil Bajdak napisał:

(posiadają stację bazową, którą trzeba podłaczyć https://steelseries.com/gaming-headsets/arctis-pro-wireless )

Pobieżnie patrząc na to ustrojstwo - wygląda na to, że powinno się tę skrzynkę podłączyć *pomiędzy* konsolę a amplituner i wypuszczać audio z konsoli przez optyka - gdy słuchawki są wyłączone, audio leci po optyku do amplitunera i na głośniki... Okej, chociaż tracisz możliwość wykorzystania części formatów audio (ale wtedy możesz ręcznie przestawić output na HDMI).

2 godziny temu, Kamil Bajdak napisał:

WIRELESS: Tak wiem, że każdy sprzęt potrzebuje zasilania i nie zlikwiduję wszystkich kabli, ale chcę zminimalizować ich ilość

Masz niemałe pomieszczenie (~22,69m2). Przyzwoity budżet (odliczam od tych 10k koszt słuchawek).
I zapędzasz się w kozi róg z małymi kolumienkami podstawkowymi, bo są jedyną w zasadzie bezprzewodową opcją, do tego płacąc nie za jakość audio, a za tę bezprzewodowość, która jest psu na budę, bo fronty stoją relatywnie blisko amplitunera.

Te NX-N500 są po to, by je ładnie wstawić w regał albo na półkę/szafkę w jakimś pokoju, gdzie nie ma miejsca na oddzielne źródło audio - sypialni, małego gabinetu, kuchni, no po prostu innego pokoju. A nie do pełnego systemu kina domowego czy stereo.

Do zwykłych, pasywnych frontowych kolumn będziesz miał kable długości max 2-3 metry każdy, rozłożone wzdłuż ściany, możliwe nawet spokojnie do schowania w listwie przypodłogowej.  Dokładnie tak samo, jak miałbyś kable zasilające, bo gniazdka masz na środku, za lokalizacją sprzętu.

Rozumiem bezprzewodowe surroundy, rozumiem bezprzewodowego suba. Ale fronty? Bez sensu.
Ba - jak sobie doczytałem, to NX-N500 nie będą wireless!
1. Amplituner nie obsługuje bezprzewodowych frontów przez MusicCast. Tylko sub i surroundy:

Cytat

In a 5.1.2-channel or 5.1-channel system, the surround speakers and subwoofer can be wireless. With other systems, only the subwoofer can be wireless.

2. Te głośniki i tak nie przyjmą bezprzewodowo dźwięku ze źródła podpiętego pod amplituner. Co najwyżej z NASa albo serwera DLNA w tej samej sieci domowej (no i oczywiście źródła internetowe) i są sterowane apką MusicCast.

Czyli do amplitunera musisz NX-N500 podłączyć zwykłym kablem AUX. I robi Ci się więcej kabli, niż przy podłączeniu pasywnych kolumn:

  1. kabel zasilający NX-a lewego,
  2. kabel zasilający NX-a prawego, 
  3. kabel sygnałowy XLR łączący lewą kolumienkę z prawą,
  4. kabel sterujący RJ45 łączący lewą kolumienkę z prawą,
  5. kabel sygnałowy RCA-minijack z amplitunera do głośników

A wszystko o łącznej długości zdecydowanie większej, niż tylko proste sygnałówki od centralnie ustawionego amplitunera.
Takie to właśnie "wireless" sobie wymyśliłeś.

Podobnie gramofon - zaznacz na rysunku, gdzie chcesz go ustawić, że nie możesz podłączyć go do amplitunera kabelkiem?

Weź ten amplituner, weź te surroundy i subwoofer. Weź słuchawki, weź nawet ten gramofon. Ale weź normalne, po bożemu, pasywne kolumny frontowe.
I to raczej podłogówki, a nie podstawkowe, choć jak tylko filmy/gry i trochę muzyki w tle, to może podstawkowe + sub też dadzą radę... Tylko to mi się kłóci z zakupem gramofonu za 2,5k trochę ;).

4 godziny temu, S4Home napisał:

Jesteś pewien że Heos ma wszystkie Dekodery przestrzenne?

Fakt, zafiksowałem się na wyczytanym fakcie, że da się do niego podłączyć Heos 1 i 2 jako surroundy, a nie przyjrzałem się temu ustrojstwu uważniej - nawet HDMI ni mo.
Wobec tego istotnie MusicCast raczej nie ma poważnej alternatywy.

Edytowano przez Konrad Kulwicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się kłóci kupowanie gramofonu za 2.5k do amplitunera AV. Ja już wspomniałem, autor wymyślił sobie jakiś plan i prawdopodobnie szuka potwierdzenia tego, że pomysł jest słuszny. Myślę, że kładąc akcenty na inne rzeczy niż to nieszczęsne wireless, za 10k można zbudować bardzo fajny zestaw. Pozdrawiam.

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższe modele dali owszem są produkowane w Danii. Ale te niższe z tego co wiem robią w Chinach 🙂. Ale niczego im to nie ujmuje. Zresztą te B&W to nie są źle kolumny, jedynie łączenie ich z Yamahą jest trochę nietrafione. Co do suba, w cenie tych od dali masz wiele lepszych i tańszych modeli od innych firm. Jeżeli nie przeszkadza Ci inny design i znaczek na froncie, to w tych pieniądzach można lepiej. 

Jeżeli natomiast myślisz poważnie o gramofonie to ja proponuję przyoszczedzic trochę na drapaku i słuchawkach i kupić wzmacniacz z pre gramofonowym. Wtedy będzie to miało sens. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...