Skocz do zawartości

Zakup kaseciaka...


Recommended Posts

Cytat

Jednak i da się słuchać nagrań nagranych z Dolby B przy włączonym Dolby C.

Na takiej samej zasadzie da się słuchać muzyki z byle jakiego sprzętu - tylko że ma to mały sens.
Nie po to walczymy o coraz lepszy sprzęt i porządne jego rozstawienie, by potem tracić na jakości...

Równie dobrze można zaproponować, by słuchać płyty z gramofonu z uszkodzoną igłą icon_eek.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Tu sprawa wygląda nieco inaczej icon_smile.gif . Takie coś z założenia nie jest prawidłowe. Jednak dźwięk staje się wtedy bardziej dynamiczny i wzrasta zawartość wysokich tonów, a to często kuleje na starych taśmach lub tych nie najlepszych z nagrań wykonywanych profesjonalnie icon_smile.gif ( często z licencją ( tych oryginalnych ). Mało kto sobie zdaje sprawę że nagrywanie kaset w sposób produkcyjny odbywa ( raczej odbywało ) się z prędkością wielokrotnie większa od prędkości odtwarzania, obie strony równocześnie, na szpulach o dużej średnicy. Dopiero później tasma była konfekcjonowana do kaset zerówek . Czyli takich z samą rozbiegówką. To niestety sprawiało, że trudno było mówić o wysokiej jakości takich nagrań.
Takie kiepskie nagrania o przygaszonej górze pasma i zredukowanej dynamice zyskiwały przy włączeniu Dolby C , mimo że powinny być odtwarzana z Dolby B.

Dolby C i S stopniem kompresji i dekompresji różnią się nieznacznie. Dynamika wzrasta nieznacznie przy odtwarzaniu z Dolby S materiału nagranego z C. Jednak główną zaletą Dolby S jest znacznie większa szybkość działania układu sprzężenia zwrotnego. Przez to znacznie mniejszy jest efekt pompowania dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale fajnie.
Tak jakbym się znalazł w latach 70-ych icon_smile.gif
Muzeum Techniki z dopieszczonymi przez konserwatorów eksponatami.
[wtedy z symetrycznymi złączami u nas - hehe, ale o tym pod koniec, bo to tylko dygresja :]

Kilka ładnych postów o układach redukcji szumów taśmy, czyli zwiększania poziomu sygnału ponad szum nośnika (Dolby B, C działa jako analogowy kompresor) przed nagrywaniem i późniejszego adekwatnego rozciągnięcia dynamiki przy odtwarzaniu (wtedy Dolby działa jako ekspandor, tłumiący szumy wraz z wcześniej podbitymi wysokimi tonami) cieszy oko.
A o tym szybszym feedbacku przy Dolby S nie wiedziałem.
Ode mnie:
Z dotychczasowych perypetii z tasiemkami to :
-klejenie zerwanej taśmy po uprzednim skośnym jej docięciu - owszem uprawiałem,
prostowanie taśmy - tylko przy tych kompakt szpulkach, które miały taśmy na czas powyżej 90 minut. ( 100-ki, lub 120-ki ). Te się zbyt szybko rozciągają.
Unikam ich, jeszcze zaledwie kilka mi zostało- tam jest jednak zbyt cienka taśma, zwija się nie tylko poprzecznie ale i wzdłuż.
Kiedy po upływie lat rozciąga się podłoże tworzy się rynienka i nawet 2 rolki napędowe nie pomogą.

Co do nagrywania, rejestracji, archiwizacji- przydaje się bardzo.
Prostsze niż cyfrowe i łatwiejszy dostęp ( sprawa względna- niektórym przeszkadza szeregowy a nie równoległy zapis ale mi nie )
Sam nagrywam z Dolby B a odtwarzam bez ekspandora*
Dolby C już bardziej preparuje sygnał i ekspandor jest konieczny.

Ze względu na małą obecnie podaż kaset ( brakuje takich jak TDK SA-X, Sony UX-S, Maxell XL-II , które na moje potrzeby wystarczały) rzadko nagrywam.
Co do tych symetrycznych połaczeń. Były takie**
Wszędzie teraz (z wyjątkiem złącz MIDI) są stosowane RCA czyli CINCH a kiedyś wystarczały DIN.
Ciekawi mnie, czemu ten typ połączeń zszedł ze sceny (tzn. w sprzętach domowych).
Czy dlatego, że CINCH jest bardziej uniwersalny?
*czyli bardziej mi pasuje wyeksponowanie tego, co jest podawane na tweeter. Starzeję się- chyba to ubytek słuchu icon_smile.gif
** nadal w 21. wieku np. Bang & Olufsen stosuje do wysyłania sygnału na systemy z kolumnami aktywnymi. Również całe MIDI audio wykorzystuje te właśnie złącza.
Pozdrawiam.

PS.
O cenach nie będę pisał - nie śledzę ich, zwłaszcza na aukcjach.
Co do wyłamywania ząbków [@ post #62] warto to robić bo REC i PLAY są czasami tuż obok [jak u mnie w Denon DRM 740] i przypadkowo zdarzyło mi się coś wykasować.

PPS.
Firmowe nagrane kasety audio rzeczywiście były podłej jakości (i nośnik i sposób nagrania) mimo niewielkiej różnicy w cenie między MC i CD. Tylko płyty LP były droższe. Teraz zresztą też.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po świetach Panowie!

No i wracam do tematu zakupu deck'a. Poznałem gostka, który ma Pioneera CT S810 wg niego w stanie idealnym o wręcz znikomym przebiegu, ok 30h pracy. Kolega chce go sprzedać za 525zł. Czytałem opinie o tym człowieku i ma 100% pozytywów, co dodatkowo oddziałuje na moją decyzję. Ale chciałem poradzić się Was Panowie, czy gra warta jest świeczki z Waszego punktu widzenia i niejako zawodowego doświadczenia. Nie znam tego modelu wiec nie wiem czy wart jest tych pieniędzy. Nastawiałem się na AKAI GX-65 (też ma ten model za ok 350zł) ale potrzebuję profesjonalnej porady, który model wybrać. Załóżmy hipotetycznie, że obydwa są sprawne i w stanie bardzo dobrym, wszystko działa, tylko włożyć kasetę. Co mi możecie doradzić? Nie patrzmy na cenę ale na duszę sprzętu icon_wink.gif

A już tak na koniec jeszcze jedno pytanie dotyczące modelów AKAI i Pioneer: czym różnią się od siebie poszczególne modele od siebie poza stroną wizualną i numeracją? Pytanie może wydać się lakoniczne ale proszę o w miarę wyczerpującą odpowiedź icon_smile.gif

1. AKAI GX-65 od GX-65MKII a od tych GX-75
2. Pioneer CT 737 od CT 676 oraz CT S810 od CT S810S
Pozdrawiam i jeśli nie zobaczymy się jeszcze w starym roku to do zobaczenia już w 2016 - Wszystkiego Najlepszego!!! icon_biggrin.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w Nowym Roku ! icon_biggrin.gif
oby okazał się lepszy pod względem przeżyć audio hehe

Ale widzę, że coś tu cisza jakaś zapadła jak makiem zasiał ... pochorowali się po świętach koledzy czy co ? icon_smile.gif

Dorzucę zatem kolejny wątek powiązany z poprzednim, który rozpocząłem:
- jaki amplituner i wzmacniacz proponujecie do kaseciaków o których wcześniej wspominałem, czyli Pioneer,a CT S810S i AKAI GX-65
kupno tych dwóch już zakończone więc myślę o dorzuceniu czegoś do nich by razem lepiej się prezentowały icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na tak zadane pytanie jest prosta: jak najlepszy!
Możesz choćby kupić wysokie modele Pioneera i Akai z podobnych lat produkcji jak decki, jak chcesz by pasowały wizualnie- bo innych potrzeb nie określiłeś...

To chcesz wzmacniacz czy amplituner?
A może oba???
Ile możesz na to wydać?

Zerknij na wątek "Pierwsze posty" i podaj więcej informacji...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam!

Najlepszy to pojęcie względne i bardzo subiektywne icon_wink.gif Czy są urządzenia połączone ze sobą (wzmacniacz z amplitunerem)? Gdyby takie istniało byłoby to najlepsze z możliwych rozwiązań. Nie potrzebuję nie wiadomo czego z najwyższej półki ale standardowego sprzętu, który będzie dobrze współpracował z pozostałymi elementami. Tak, najlepiej gdyby był to model z tego samego okresu produkcji co Pioneer CTS810S i AKAI GX-65. Stąd i moje pytanie do bardziej obeznanych w temacie kolegów o poradę co będzie najlepsze. Cena. Hmmm, nie wiem ale z 300zł to chyba maks, nie mam pojęcia jak to może wyglądać cenowo obecnie na rynku za klocki z początku 90ych lat. Do tego przydałyby sie jeszcze jakieś kolumny o względnie dobrych parametrach (kolejne pytanie - jaki model?) no i może jakiś odtwarzacz CD. I tak zbiera się do kupy kolejny zestaw pytań icon_smile.gif Jest ktoś chętny podjąć się odpowiedzi? icon_biggrin.gif Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie wzmacniacza i amplitunera nie istnieje icon_smile.gif , bo amplituner to połączenie wzmacniacza z tunerem. No chyba że amplitunery wielokanałowe ( więcej niż 2 kanały ) . Kupiłeś dość wysokie modele magnetofonów i wypadało by podłączyć je do w miarę przyzwoitych wzmacniaczy. Magnetofony raczej więcej straciły na wartości , bo jest to sprzęt o niezbyt dużej trwałości ze względu na zużywanie się ich układów mechanicznych. Dlatego może na początek zdecyduj się na jeden wzmacniacz przynajmniej za 600 zł. Możesz do niego podłączyć 2 magnetofony ( wiele jest wzmacniaczy przewidzianych do podłączenia dwóch rejestratorów)
Jak już chyba zauważyłeś wyższa liczba w oznaczeniu magnetofonów tych dwóch producentów oznacza że jest to wyższy model. Wyższy model to lepsze komponenty z których jest wykonany lub ( i) więcej funkcji. Litera S na końcu oznaczenia Pioneera oznacza ze jest on srebrny. GX-65 MkII to nowsza wersja GX-65. GX w oznaczeniach Akai oznaczało że magnetofon ma głowicę z rdzeniem z metalu w formie bezpostaciowej nazywanej szkłem amorficznym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Witam Panowie po dłuższej przerwie

Lato już powoli zbliża się ku końcowi, a że dawno mnie tu już nie było a temat zakupu amplitunera jest wciąż aktualny, postanowiłem że wrócę do tematu i popytam o porady, bo rzuciły mi się ostatnio w oczy modele Pioneer'a i chciałbym zasięgnąć Waszej opinii, co to jest warte i czy warte swojej ceny na alledrogo icon_smile.gif no i przy okazji może doradzicie coś w tym temacie

http://allegro.pl/udany-amplituner-5-1-pio...6392684670.html

http://allegro.pl/amplituner-pioneer-vsx-4...6395838755.html

http://allegro.pl/show_item.php?item=63966...acf77d00be2ff62

myslę że max za 300 zł mozna coś kupić, pozostaje tylko pytanie co i od kogo icon_smile.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego po pierwsze w założonym w 2009 roku wątku dotyczącym magnetofonów („zakup kaseciaka”) – dział „Technika lampowa i analogowa” poruszyłeś w styczniu kwestię amplitunerów. Po drugie, mimo że pisał o tym RoRo do dziś nie podałeś więcej informacji, o które wówczas prosił - patrz wątek "Pierwsze posty".
Twoje pytanie spowodowało też, że w wątku o magnetofonach powstał bałagan i właściwie to już nie wiadomo o co chodzi, czy o „Zakup kaseciaka” (Dział technika lampowa i analogowa), czy o amplitunery (Dział stereo). Nadto wracasz po ok. 8 miesiącach na forum, gdy wszyscy już zapomnieli o co pytałeś i nadal zadajesz pytanie w wątku dotyczącym magnetofonów i nadal w niewłaściwym dziale forum.
To tak jakby ktoś w poradniku wędkarskim od pewnego momentu zaczął poruszać temat łodzi podwodnych.

Reasumując – byłoby rozsądniej, szczególnie, że minął już szmat czasu, założyć swój wątek dotyczący pytania o amplitunery, we właściwym dziale i warto byłoby zgodnie z sugestią RoRo odpowiedzieć na pytania zawarte w wątku pod tym linkiem:
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html

Wówczas po pierwsze Twoje pytanie szybciej trafi do adresatów, po drugie da większą szansę innym Kolegom na udzielenie Ci pomocy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Lato już powoli zbliża się ku końcowi, a że dawno mnie tu już nie było a temat zakupu amplitunera jest wciąż aktualny, postanowiłem że wrócę do tematu i popytam o porady, bo rzuciły mi się ostatnio w oczy modele Pioneer'a i chciałbym zasięgnąć Waszej opinii, co to jest warte i czy warte swojej ceny na alledrogo icon_smile.gif

Jeszcze prawie połowa lata przed nami icon_smile.gif , więc nie jest tak źle na szczęście!
Po pierwsze to jak słusznie napisał Belfer54 - jest to wątek dotyczący magnetofonów (i jeśli masz pytania dotyczące decków to możesz tu kontynuować), więc jeśli teraz chcesz kupić amplituner to utwórz nowy wątek w odpowiednim dziale (zapewne stereo), bo tu będą raczej nie na miejscu.
Cytat

myslę że max za 300 zł mozna coś kupić, pozostaje tylko pytanie co i od kogo icon_smile.gif

Ale nic z tych modeli które wskazałeś!...A po drugie-podałeś linki do różnych amplitunerów: kina domowego oraz stereo-zresztą kiepskich :-(Jeżeli ma to jakoś grać w tej cenie to zapomnij o kd i skup się na stereo.

Pozdrawiam PS. Oczywiście zastosuj się do innych wniosków przedmówcy.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...