Skocz do zawartości

Dipole jako LSR i RSR - ta sama faza czy inna?


Tenfilip

Recommended Posts

Hej!

Tak sobie kminie, jak powinny byc ustawione dipole uzywane jako tylnie/boczne kanaly? W tej samej fazie czy przeciwnej? Mam je teraz na biurku w stereo (dla jaj;)), i po zamianie fazy (zwykle wpiecie kabla od wzmacniacza na odwrot) w jednym z nich jest duza poprawa w odbiorze dzwieku.

Zastanwiam sie,czy montujac w setupie surround, powinnimsy tez dac jeden w przeciwnej fazie? U mnie normalnie (tzn. w kinie domowym, nie na biurku gdzie stoja teraz) one sa na scianie tylniej i dzieki daniu w przeciwnej fazie, "wewnetrzna" czesc (ta od mojej strony) bylaby w jednej fazie, a zewnetrzna - w drugiej.

image.png.ec94133641a929e883690a9adf1d92f0.png

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, yahoo111 napisał:

A co na to instrukcja? Tam powinno to być explicite opisane. Jeśli nie masz instrukcji, to są dwie możliwości: kolumny są jednakowe albo są lustrzane (chiralne) i jest lewa i prawa. Wtedy mają ściankę, która powinna być z przodu.

To sa dokladnie te co sa na zdjeciu, wharedale wh-2 - producent nic o tym nie wspomina: http://cdn.billiger.com/dynimg/NivSm4hUuXXX90aFpmTDmHt4H9rycHjeBa9LTdXG2DAlBXXq4zjdNroxcDKtz3_vtDb-KSDAwn2DGTSEYqyQMY/Bedienungsanleitung.pdf

 

Edytowano przez Tenfilip
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, no i standardowo muszę napisać: nie wiem, jaka jest rezystancja tych głośników. Nie wiem też, jaką maksymalną moc przyjmują.

Wychył maksymalny membrany nie jest dla niej dobry. Gdy jest sinusoida, to maksymalny wychył jest osiągany przez minimalny czas. Jeśli głośniki są 4-omowe, to bateria da wychył membrany odpowiadający 120 W mocy RMS.

Zacznij od jednego paluszka i dodawaj kolejne, albo użyj baterii 9 V, ale przez potencjometr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, to chyba jeszcze sa Made In England. Koniec koncow wrocilem do swojego normalnego biurkowego zestawu iloud micro, ale dalej sie zastanawiam jak je podspiac jako surroundy? Tzn. nie wiem po co mam sie bawic bateria, skoro nie o to chodzi - zakladam,ze kolumny sa w tej samej konstrukcji, bo nie maja zadnych oznaczen ktora jest ktora, instrukcja tez o tym nie mowi. Bardziej chcialem zapytac o zasade, czy nie powinno sie odwracac fazy dla jednego z zestawow, kiedy sa takie same? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są to bipole, to nie. Powinny mieć jednakową fazę.

Ale jeśli są to dipole, to wtedy jeden musi być oznaczony jako lewy, a drugi jako prawy, albo zawsze głośniki na jednej ściance grają w fazie, a na drugiej w przeciwfazie i wtedy podłączasz jeden głośnik zgodnie z fazą, a drugi przeciwnie.

Stąd była moja sugestia z baterią, bo to jest ostateczny test jeśli chcesz się dowiedzieć, czy są jednakowe, czy nie, i która ścianka gra zgodnie z zaciskami, a która przeciwnie.

Jest to o tyle istotne, że ścianki grające zgodnie z sygnałem powinny być skierowane w Twoją stronę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, S4Home napisał:

No właśnie i wraca pytanie czy producent nie wie co zrobił? Inaczej by raczej oznaczył te modele. Albo seryjnie robił w parze jeden w przeciwnej fazie.

Moze ze wzgledow ekonomicznych wolal robic dwa indetyczne.

 

Moze to ma wieksze znaczenie jesli glosniki sa na scianie za sluchaczem, nie obok?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wewnętrznej ta sama. Tylko to "wewnętrzna" jest trochę zmiennym pojęciem. Popatrz na załączony rysunek.

Plusem są oznaczone ścianki, które mają grać zgodnie z fazą.

Jeśli są to dipole i jeśli są całkowicie symetryczne, to rzeczywiście, producent może robić je identyczne. Wtedy jedna ścianka gra w fazie, a druga w przeciwfazie, kwestia ustalenia, która jest która i wtedy jeden głośnik podłączasz zgodnie z kolorami zacisków, a drugi odwrotnie.

Jeśli są to głośniki, które:
• nie są całkowicie symetryczne (np. jedna ścianka gra głośniej, ma inną zwrotnicę, itd.),
• są przełączane między bipolami a dipolami,
• mają nieparzystą liczbę głośników (np. Wharfedale robi takie dipole w serii Evo 4, model Evo 4.S),
• mogą być przełączone między trybem dipola a monopola (gra tylko jedna ścianka),
to wtedy muszą być oznaczone jako lewy (=tylny prawy) i prawy (=tylny lewy)

Tu od razu uwaga, spójrz jeszcze raz na rysunek. Producenci mają nie lada problem z opisaniem tego jednoznacznie. Głośniki tylne są podłączane odwrotnie niż boczne. Gdzie lewy boczny ma + na prawej ściance (patrząc od frontu), tam lewy tylny ma + na lewej ściance. A z punktu widzenia słuchacza, na bocznych głośnikach + jest z przodu, na tylnym lewym głośniku + jest po prawej, a na tylnym prawym jest po lewej.

Prawidłowe podłączenie dipoli w zestawie 7.1 jest problematyczne, a jeśli mamy do czynienia z przełączalnymi dipol/bipol/monopol, to wtedy nakłada dodatkowe ograniczenia i wymagania na producenta.

dipole.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.06.2020 o 18:33, Tenfilip napisał:

Ja zaufałem że Tenfilip przeczytał :P

no jest jak byk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...