Skocz do zawartości

Canton Digital 2.1+ T+A Pa 1530R - wrażenia z odsłuchu


Arko55

Recommended Posts

W ostatnim czasie udało się odwiedzić dobrego znajomego który przez dłuższy czas poprawia swój tor jak i akustykę.

Sprzęt na którym słuchałem> Canton Digital 2.1, wzmacniacz T+A Pa 1530R, źródło Marantz CD17, kable domofonowe,

Muzyka w bezstratnym formacie oraz zgrywana z FLAC.

Pokój odsłuchowy około 17-18m2, akustyka całkiem przyzwoita, zdjęcia poglądowe poniżej.

Na początku poleciało kilka kawałków Jazzowych samo brzmienie przyzwoita, bez fajerwerków, bez dużego zachwytu, niby wszystko jest fajnie uporządkowane, nie ma powodów do zgrzytania zębami przez jakieś ostrości czy słabe budowanie sceny, słabe wypełnienie samym dźwiękiem pokoju.

Nie mogło zabraknąć ostrzejszych klimatów, niestety tylko we FLACu zgranego na CD poleciał album "Fear Inoculum" z 2019r zespołu TOOL.

Im dłużej wsłuchiwałem się w kolejne utwory tym lepiej mi się podobało, naprawdę kolumny jak i cały tor potrafił grać z fajnym rozmachem, bardzo fajna przestrzeń, dobra dynamika, moc, precyzja. Nie mam żadnego bezpośredniego porównania jak by te duże kolumny grały szybko przy podobnej klasy monitorach, ale naprawdę nie było momentów by jakieś instrumenty przeciągały się czy rytmika miała jakieś gorsze momenty.

Duża kultura brzmienia, nie było efekciarstwa, walenia niskimi po uszach, a ładne wybrzmiewanie z sporych odległości, same uderzenia w bębny były przykładowo ciszej odgrywane niż na 1 planie saksofon, różnice w planach dźwiękowych bardzo zadowalające, jednym słowem była petarda o ile mamy dobrze zrealizowane utwory.

Wysokie tony bardzo przyjemne, bardzo rozdzielcze jak na moje odczucia, to właśnie góra pasma podciąga cały system dodając klasy, granie różnych cichych dźwięków wyraźne, nie było mowy o ciasnocie na scenie, nie najlepszej selektywności.

Zestaw grał świetnie taki gatunek muzyki, mimo neutralnej barwy, nie było czuć suchości, nudnego nalotu, czy kiepskiego dociążenia średnicy.

Po odsłuchach wszystkich kawałków to właśnie utwory progresywnego Rocka moim zdaniem najlepiej brzmiały na tym zestawie, jednak elektronika nieco gorzej.

Poleciała następnie płyta Yello - Touch Yello, granie z fajnym rozmachem, stosunkowo dużo najniższego basu, granie efektywne, z masą ciekawych smaczków, przejść, wybrzmiewań w różnych kierunkach, granie wysoce kulturalne, wokale nieco wysunięte za linia kolumn a cała scena głęboka wyraźnie za kolumnami w tył.

Był również utwór w którym jest ładnie odwzorowany dźwięk lecącego samolotu, akurat z lewej do prawej na scenie, i akurat od lewej strony były drzwi na balkon, rzeczywiście sama holografia była na tyle dobra, że przez jakiś czas nie wiedziałem czy ten samolot rzeczywiście leciał na niebie...

Na końcu kilka utworów poleciało z moich płyt, elektronika nowoczesna Crystal Castles Amnesty I, Granie bardzo fajne, pełne brzmienia w fajnej oddali, dobrej głębi, cofnięte w głąb kolumn, same kolumny bez problemu schodziły zdecydowanie niżej niż moje monitory NHT 1.5, dobre dopełnienie pasma.

Dalej zastanawia mnie fakt jak to jest z brzmieniem środkowej części niskich tonów w przypadku muzyki gdzie potrzebny, a może nie specjalnie? wykop w okolicy 60-80hz, jak to powinno właściwie brzmieć, być może to monitory przez właśnie kiepskie zejście (nie wszystkie bo są wyjątki) ale właśnie to chyba monitory zauważalnie bardziej podkreślają te pasmo niż w tym wypadku Cantony.

Też myślałem nad tym czy kolumny nie stoją za blisko słuchacza i "mid bas" jest tak delikatny i po prostu fale nie potrafiły się odpowiednio wybrzmieć? chociaż to pewnie nieprawda.

Kiepskie utwory można od razu wywalić do kosza, są praktycznie nie słuchalne na dłuższą metę na tak dobrym zestawie, przykładem było słabo zrealizowany 1 utwór "Avril Lavigne - Let Go", na szczęście reszta utworów była trochę lepiej wykonana.

Kilka słów o wokalach...

Głos żeński był nieco ciemniejszy niż u mnie, w moim systemie mimo dużej ilości różnych pochłaniaczy, rozpraszaczy jest jakby nieco "piskliwiej". Tu jest duża kultura, szczegółowość, nie czuć tez ocieplenia wokalu, jest równo i to słychać.

Męskie wokale nie były jakoś niesamowicie dociążone, lecz dzięki dużej, ładnie budowanej scenie słychać było dobrą głębię oraz szerokość, zauważalnie naturalne brzmienie, matowości też nie odczułem, ciężko się było do czegoś przyczepić.

Granie na całkiem wysokim szczeblu, bardzo przyzwoita dynamika, dobre wokale, super przestrzeń w każdym wymiarze, no może bardziej sprzęt buduje ją na wysokość i głębokość.

Rewelacyjnie moim zdaniem gra na zestawie zespół TOOL, w elektronice bardzo dobre granie z przymrożeniem oka na uderzenie "mid basu" (nie jestem do takiego charakteru w sumie przyzwyczajony), dlatego to coś innego, wyższe partie niskich tonów delikatnie po twardej stronie grania.

Barwa bardzo neutralna, daleka od ostrości lecz nie przyciemniona, wysokie tony rewelacja! rozdzielcze, bardzo przestrzenne, gęste, namacalne, obecne w pokoju.

Jeżeli już piszę o samej gęstości dźwięku to w tym przypadku nadeszła mnie refleksja.

Jedno to, że moje pomieszczenie 12m2 jest dużo łatwiej nagłośnić, sama scena dźwiękowa jest trochę bliżej i odczucia obcowania z dźwiękiem raczej  są większe, stąd (możliwe, że złudne) wnioski aby mój zestaw grał jakby bardziej gęsto, chociaż jak można wywnioskować małej kubatury pomieszczenie jest łatwiej wypełnić dźwiękiem, zestaw Kolegi w pokoju ~18m2 czasami grał bardziej zwiewnie, przestrzennie, nie było tak mocnego wypełnienia muzyka pomieszczenia, co nie zmienia faktu, że na prawdę było bardzo przyzwoicie, momentami zaskakująco ładnie scena wypełniała sporą cześć "obrazu" przed nami.

Jestem pod wrażeniem grania całego zestawu, naprawdę gdy bym miał się do czegoś przyczepić, to selektywność przy wielu składach mogła by być jeszcze lepsza, nieco lepsze wypełnienie dźwiękiem pokoju, nieco podkolorować środek pasma i dodać emocji w brzmieniu żeńskich wokali - doświetlić ich dźwięczność.

Dziękuje za uwagę!

1670671167_zdj1a.thumb.jpg.d6e2ad12923f81adca2ca70f70c7bf0b.jpg

44224284_zdj2a.thumb.jpg.4b1e1af6593bb5e8bbd23e24ae8f9b93.jpg

 

Edytowano przez Arko55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...