Skocz do zawartości

poszukuje gramofonu - opinie, polecenia


Recommended Posts

Witam wszystkich

Początkujący na forum, miło mi powitać wszystkich :)

Mam taki problem: poszukuje obecnie gramofonu dla mojego ojca, zwykłego gramofonu jako składnika do wieży wieży, żeby czasami posłuchał sobie jakiś płyt. Budżet jaki na to w tej chwili ma to 600-800zł. Co polecacie w tej cenie ? Ja na niewiele się zdam bo gramofony to nie moja bajka (człowiek od szpulowców). 

Z góry dziękuje za porady. 

Pozdrawiam :)

Edytowano przez Grzegorz Iwanowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubad , bez urazy, ale to co proponujesz to bardziej zabawka niż gramofon. Wiem co pisze , bo w ubiegłym tygodniu próbowałem coś takiego skalibrować koledze. Mimo tego , że podłączyłem go pod wg. mnie niezłe pre gramofonowe jakie ma Cyrus One i tak było kiepsko , i to nie jest winą igły tylko kiepskich części tego gramofonu. Nie dało się stabilnie ustawić idealnych obrotów tym suwakiem , po dwukrotnym wyłączeniu i włączeniu obroty już są rozchwiane. Ponieważ zwykle ufam ale, sprawdzam ;) , przyniosłem tarczę stroboskopową , to co pokazuje odczyt z talerza nijak się ma do odczytu z tarczy, a ustawienie suwakiem jest niemal nie wykonalne. Ciężarek , przeciwwagi też jest na słowo honoru , kilkakrotne podniesienie i opuszczenie ramienia pokazało na wadze elektronicznej różnice w pierwotnie ustawionej sile nacisku. Montowanie USB w gramofonie to profanacja i głupota , chyba , że ktoś lubi słuchać mp3 za 100 zł / cena płyty winylowej /.

To tyle o przyzwoitym gramofonie, oczywiście moje uwagi są czysto subiektywne.

3 godziny temu, Kubad napisał:

to warto by było trochę zwiększyć budżet

Przejrzałem Allegro pod kątem gramofonów będących w Warszawie / gramofon odbiera się osobiście/ i wg. mnie możesz mieć dobry gramofon / a z pewnością lepszy niż AT/ mieszcząc się w budżecie , choć przyznam , że w stolicy ceny są trochę zawyżone :) 

Np.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/gramofon-pioneer-12d

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-dd3-srebrny-full-automat-9304430457

Z po za W-wy

https://allegro.pl/oferta/technics-sl-bd20-8461755103

https://allegro.pl/oferta/micro-seiki-mr-122-mm-vibrapod-made-in-japan-9332237180

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-3200-direct-drive-270c-okazja-9302397879 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Nie dało się stabilnie ustawić idealnych obrotów tym suwakiem , po dwukrotnym wyłączeniu i włączeniu obroty już są rozchwiane.

Tomek:D a wg.których kostek ustawiałeś , dolnych czy górnych.

Miałem go na testach przez miesiąc, 2 lata temu nie było żadnych problemów z obrotami są bardzo stabilne nawet:D po wyłączeniu i załączeniu. Fakt że wkładka jest średniej jakości. Ale żadnych wad nie pokazał i gra u znajomego do dzisiaj.

5 godzin temu, Grzegorz Iwanowski napisał:

zwykłego gramofonu jako składnika do wieży wieży,

 Jeżeli to do wieży, a czy wieża ma wejście dla gramofonu MM? , to jest ważne, żeby wybrać jaki gramofon.

 Audio Technica LP120 ten gramofon ma swój własny przedwzmacniacz to nie było by problemu z podłączenie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Karol64208 napisał:

a wg.których kostek ustawiałeś , dolnych czy górnych.

dolnych , po ustawieniu obrotów suwakiem sprawdzałem tarczą stroboskopową oraz aplikacją RPM i odchyłki są. Akurat to do czego nie mam pretensji to wkładka AT -VM95E , wcale nie jest to zła wkładka , nie jestem za montowaniem / i z reguły większość producentów tego nie robi/ drogich wkładek fabrycznie , bo po pierwsze wkładka to dźwięk i nie koniecznie ta droga nam się wpasuje w system, a niepotrzebnie podnosi cenę gramofonu . Po za tym kalibracji gramofonu trzeba się nauczyć , i jak coś nie wyjdzie to lepiej  złamać igłę do tej wkładki AT za 130zł  , niż np. igłę do mojego Goldringa za 1630 zł. :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 Ciężko znaleźć gramofon w tej cenie bo przeważnie wszystko to zabawki. AT 120x ma mój znajomy który chciał zacząć zabawę z gramofonem i jest zadowolony także jak za tę cenę uważam że warto zwłaszcza że będzie podłączony do wieży. Co do obrotów i reszty podejrzewam że trafiłeś na wadliwą sztukę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tomek4446 napisał:

dolnych , po ustawieniu obrotów suwakiem

:$ Tomek - górnych !!!!, dolne są dla 60Hz.  Dlatego nie mogłeś sobie poradzić z obrotami

 

13 godzin temu, tomek4446 napisał:

bo po pierwsze wkładka to dźwięk i nie koniecznie ta droga nam się wpasuje w system

te lepsze robią dźwięk ale też nie znaczy że droga to dobra wkładka,  co do AT -VM95E  gra bardziej środkiem - mniej dynamiczna:15_yum: Ale nadają się do sprzętu średniej klasy:)

Sam gramofon jest sprawdzony i ma duże  możliwości regulacji - polecam.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karol64208 napisał:

Tomek - górnych !!!!, dolne są dla 60Hz.  Dlatego nie mogłeś sobie poradzić z obrotami

Masz rację , problem w tym że nie robiłem ustawienia obrotów / bo nigdy nie robię , takie przyzwyczajenie , moja Yamaha nie ma stroboskopu/ na wbudowanym stroboskopie i punktach na talerzu tylko na podstawie tarczy, a tam się ciężko pomylić. Ale ok. nie jestem właścicielem tego gramiaka i się nie będę spierał.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karol64208 napisał:

co do AT -VM95E  gra bardziej środkiem - mniej dynamiczna

Zawsze mnie irytują takie stwierdzenia jaki dźwięk jest z pojedynczego elementu , to zawsze zależy od całości systemu , a w pierwszej mierze kolumn i pomieszczenia. Jak u siebie zmienię kolumny / a robiłem taki eksperyment przy okazji testów filtrów Emi/Rfi / z Grandów na Ushery a potem na ProAci to ten sam system , ten sam gramiak , z tą sama wkładką emituje trzy różne brzmienia. To samo się tyczy przedwzmacniacza gramofonowego , czy wzmacniacza z phono , jak gram na Albero jest inny, a jak wepnę do Sony V5 inny . Więc jak można definiować dźwięk wkładki , wg. mnie się nie da / chyba , że opieramy wrażenia w obrębie własnego systemu/ i nie ma co przyklejać łatek, że jedna gra środkiem, a inna to bardziej górą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, tomek4446 napisał:

Przejrzałem Allegro pod kątem gramofonów będących w Warszawie / gramofon odbiera się osobiście/ i wg. mnie możesz mieć dobry gramofon / a z pewnością lepszy niż AT/ mieszcząc się w budżecie , choć przyznam , że w stolicy ceny są trochę zawyżone :) 

 

Ogólnie ostatnio ceny gramofonów wywindowały, jednak faktycznie w Wawie to przesada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomek4446 napisał:

Zawsze mnie irytują takie stwierdzenia jaki dźwięk jest z pojedynczego elementu , to zawsze zależy od całości systemu

Tomasz, zawsze testuję coś np wkładki na tym samym sprzęcie, jak kolumny to na tych samych wzmacniaczach i źródle itd. Nie jest to przypadkowa zbieranina sprzętu i pomieszczeń- jeżeli mówimy o odsłuchach. Pomiary to osobna bajka. Jeżeli pisałem o AT -VM95E to była porównywana na tym samym sprzęcie.

 

5 godzin temu, tomek4446 napisał:

Więc jak można definiować dźwięk wkładki ,

jak pisałem wcześniej, nie jest to przypadkowy sprzęt a ten sam do porównywania a nawet muza ta sam.

Pomiary też to potwierdzają.

Jak przetwornik w CD jest ważny sam wiesz, i to samo tyczy wkładek różne wkładki różny dźwięk.

Na czym polega dobry gramofon, co masz na myśli Tomku, czym się kierujesz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie neguję faktu , że ta AT gra u Ciebie średnicą , chciałem tylko zwrócić uwagę , że wcale nie musi tak być u wszystkich.

Co do gramofonu to mówiąc oczywiście o konstrukcjach przystępnych cenowo:

- ciężka plinta.

- wymienny headshell

- możliwość ustawienia VTA

- napęd paskowy / jest prostszy i mam większą kontrolę / choć miałem też bezpośredni i było ok./

- ramię" S" / to bardziej psychika/ , bo miałem też dwa Technicsy z prostym i było dobrze

- manualny lub półautomat.

- stabilny silnik

- lubię pływające zawieszenie , choć po jakimś czasie trzeba wymieniać gąbki.

- im mniej połączeń między wkładką, a IC tym lepiej.

- wysoka pokrywa , przydaje się przy docisku.

- żeliwny wyważany talerz /najlepszy jak dotąd miałem w Telefunkenie S 500/

- przeciwwaga z dobrze spasowanym pierścieniem skali 

Ogólnie by był w pełni kalibrowalny , bo to daje możliwości wymiany wkładek i precyzyjnego ustawienia igły w stosunku do rowka płyty.

 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, tomek4446 napisał:

Ogólnie by był w pełni kalibrowalny

można zawrotu głowy dostać :D co wymieniłeś. 

Wkładka może u kogoś innego inaczej grać / korekcja dźwięku/, kolumny itd.  Wszystkie urządzenia testuje na 0 ustawieniach. Pomiary podobnie wskazują. 

Ale że nie używasz stroboskopu i to przy pasku,:S zaskoczony jestem.

A z tymi obrotami jak dostałem do testów LP120 to kilka sekund zastanawiałem się które to kostki, nie dostałem instrukcji:15_yum:

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...