Skocz do zawartości

Podłączenie 5.1


Andyxiu

Recommended Posts

Cześć! Od razu z góry Was przepraszam, bo podejrzewam, że moje pytania obrażą inteligencję większości tutaj - ale nie ukrywam, że zwyczajnie jest to dla mnie zagadką, więc ośmieszę się i zadam pytanie (czytałem Vademecum i inne wątki, ale nie wyjaśniły mi niestety najprostszych kwestii).

A więc - w nowym domu planuję podłączyć kino domowe. W chwili obecnej pod kątem instalacji mam:

- dwa gniazda głośnikowe po bokach telewizora

- dwa gniazda głośnikowe tylne, na ścianie za kanapą na wysokości ok 2,2-5m

- mam też pod telewizorem jedną puszkę z kablem głośnikowym (ale nie gniazdko, elektryk mówił że tam ma być tylko kabel, który podłącza się do subwoofera?)

No i teraz moje głupie pytanie - jeśli kupię zestaw z amplitunerem, to zakładam że głośniki łączy się bezpośrednio do amplitunera, a sam amplituner do telewizora. Pytanie po co mi więc gniazda głośnikowe?

A jeśli jednak da się jakoś połączyć amplituner z tymi głośnikami, to jak to zrobić? Głównie chodzi mi o te głośniki tylne, bo niby mam przygotowane pod nie gniazdka, ale nie wiem jak połączyć je z amplitunerem?

A może po prostu wszystkie głośniki (tzn 2 przednie i 2 tylne) połączyć z gniazdkami, i potem ten ostatni kabel połączyć z amplitunerem? Ale w jakie miejsce go podłączyć?

Wybaczcie, może to jest naprawdę głupie, ale z jakiegoś powodu umyka mi połączenie przygotowanych gniazd i amplitunera. A jeśli wszystko idzie do amplitunera bezpośrednio omijając gniazda, to jak podłączyć głośniki tylne skoro one są na drugiej ścianie?

Pomocy :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz w ścianach gniazda głośnikowe, to kable biegną w ścianach od tych gniazd w inne miejsce - przeważnie do drugiego kompletu gniazd w pobliżu lokalizacji tv (i tym samym szafki rtv) - czyli tam, gdzie postawisz amplituner. Wtedy dokupujesz krótkie odcinki kabli, którymi łączysz głośniki z gniazdami w pobliżu ich ustawienia, i amplituner z drugim zestawem gniazd (drugim końcem kabli położonych w ścianach).

To, co opisujesz, jest trochę dziwne, tzn niepełne - bo nie wiem, gdzie wychodzą z drugiego końca kable doprowadzone do gniazdek głośnikowych. Może są wyprowadzone tą puszką właśnie.

Wydaje mi się, że mogłeś czegoś nam nie napisać, albo źle zrozumieć, jak wygląda instalacja.

PS - gniazda na głośniki tylne trochę wysoko wyprowadzone...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - no właśnie trochę o to mi chodzi, też jakby mi brakowało tego "wyjścia". W tej puszce na peno jest jedna końcówka kabla, ale zaraz sprawdzę, czy przypadkiem nie ma ich tam więcej. Zakładam, że powinny być 4 konćówki, po jednej dla każdego gniazda?

edit: takie kable wychodzą mi z tego "dodatkowego" gniazda. Mam dwa kable jakby "ucięte" i dodatkowy jeden "zawinięty"... Ma to jakikolwiek sens? 

 

IMG_20200619_122030.jpg

Edytowano przez Andyxiu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję się z nim skontaktować - jak na razie bez skutku ;) Też podejrzewam trochę, że tamten może trzeba rozciąć.

Ostatnie pytanie teoretyczne - zakładając, że tak i że nie mam ich podpisanych (bo na to niestety wszystko wskazuje), ale upatruję sobie jakiś zestaw, gdzie głosniki przednie i tylne są de facto takie same - czy ma to znaczenie jak je podłącze? 

Wtedy zakładam, że przednie i tylne łącze z amplitunerem z tej puszki, centralny i subwoofer bezposrednio z amplitunerem i tego z kolei z TV. Ma to sens?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Andyxiu napisał:

Ostatnie pytanie teoretyczne - zakładając, że tak i że nie mam ich podpisanych (bo na to niestety wszystko wskazuje), ale upatruję sobie jakiś zestaw, gdzie głosniki przednie i tylne są de facto takie same - czy ma to znaczenie jak je podłącze?

No tak, musisz wiedzieć, które idą do których gniazd, żeby poprawnie podłączyć kable do amplitunera... Akurat to, czy głośniki są takie same czy różne w tej kwestii nie ma znaczenia.

6 godzin temu, Andyxiu napisał:

Wtedy zakładam, że przednie i tylne łącze z amplitunerem z tej puszki, centralny i subwoofer bezposrednio z amplitunerem i tego z kolei z TV. Ma to sens?

Dokładnie tak. Podłączysz kable z puszki oraz kable od centralnego i subwoofera do odpowiednich gniazd głośnikowych w amplitunerze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andyxiu , możesz podłączyć fronty kablami bezpośrednio do amplitunera / pod terminale front/ . Co do połapania się o co chodzi z tylnymi , tzn. który jest lewy, a który prawy w puszce wejściowej ,  jest jeden prosty sposób. Jak będziesz miał już zamontowane i podłączone kablami kolumny tylne , bierzesz bateryjkę , np. "paluszek" i przykładasz do odizolowanych końców przewodu głośnikowego. Kabel z oznaczeniem czerwonym do plusa , bez oznaczenia minus, przy okazji sprawdzisz, czy głośniki grają w fazie / membrana powinna wychylić się do przodu/, Jak usłyszysz dźwięk w lewej kolumnie to podłączasz kabelek do gniazda lewego surround w amplitunerze i analogicznie z prawym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...