Skocz do zawartości

Crossover subwoofer 5.1


Amadeusz Grzelak

Recommended Posts

Witam 

Wiem że temat walkowany na forum już 500 razy przeczytałem już wszystkie wątki ale nadal jestem trochę zielony .

Posiadam zestaw yamaha rxv485 + jamo 809hcs 5.1 oraz sub jamo 810 hcs

Chodiz o ustawienie odcięcia na subie tak aby bas nie dudnil i nie był kartonowy próbowałem już różnych opcji i dalej nie wiem 

Obecnie cross ustawiony w ampli na 60 Hz 

Na subie jest pokretlo od 0 do 200 a na końcu jest napis LFE . Ustawiłem na maksa na napis LFE z tego co wyczytałem. Wtedy odcieciem steruje ampli czy to faktycznie tak działa?

Czy moje obecne ustawienia są ok ? Czy lepiej kręcić gałka na subie 

Sub podłączony rca pod usb out

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Markcox napisał:

Tak, w subie na LFE i robisz kalibrację.

Ale obawiam się, że marny odbiór jest efektem przede wszystkim marnego sub'a i być może też kiepskiej akustyki pomieszczenia. 

Jak go masz ustawionego w pokoju? W ogóle napisz coś więcej o samym pomieszczeniu, a najlepiej wrzuć jakieś zdjęcia

Pomieszczenie wygląda mniej więcej tak 

Podejrzewam że sub może być źle ustawiony ale ciężko to gdzieś wcisnąć

Rozumiem że nie ma sensu kręcić w subie? Głośniki są niby do 40 hz nie do końca ogarniam te zależności 

20200621_161951.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Amadeusz Grzelak napisał:

Obecnie cross ustawiony w ampli na 60 Hz 

screen.

27 minut temu, Amadeusz Grzelak napisał:

Głośniki są niby do 40 hz nie do końca ogarniam te zależności 

mają być ustawione na 80hz wszystkie.

Zdajesz sobie sprawę że tego kwiata tam nie powinno być? i kolumny są złe ustawione?

https://cinematic.pl/rozmieszczenie-glosnikow-kino/

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jasiek88 napisał:

Dudni twoje pomieszczenie a nie sub :) i jego zła lokalizacja.

Ok to jakie ustawienie byś proponował?

8 minut temu, Jasiek88 napisał:

screen.

mają być ustawione na 80hz wszystkie.

Zdajesz sobie sprawę że tego kwiata tam nie powinno być? i kolumny są złe ustawione?

https://cinematic.pl/rozmieszczenie-glosnikow-kino/

Z kwiata zdaje sobie sprawę. Ale nie jestem aż takim malomanem żeby mi to jakoś zaburzalo odbior:) sprzęt też jest jaki jest w miarę coś tam gra kiedyś przyjdzie czas na coś lepszego :) teraz chodzi mi tylko o ustawienie basu bo reszta wydaje mi się ok 

Edytowano przez Amadeusz Grzelak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Markcox napisał:

spróbuj też w ramach testu wyjechać z nim trochę do przodu, bardziej do środka pokoju i sprawdź. W każdym razie z tym sub'em trochę przestrzeliłeś - w tych pieniądzach można było zdecydowanie lepiej

Ok dzięki za sugestie suba dałem po lewej od głośnika głośnik bliżej szafki sub stoi teraz przodem.do pokoju tylem do ściany na połowie mocy nawet przestało dudnic A auto konf yapo wykryla suba już bez żadnego errora

Wrzucam jeszcze screena z konfiguracji na ampli będzie ok ?

 

20200621_183115.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibrację robi się przy ustawieniu LFE a moc na pół.

Nic więcej w tym modelu nie zrobisz. I niestety ja sie z tym zgadzam

16 godzin temu, Amadeusz Grzelak napisał:

był kartonowy próbowałem już różnych opcji i dalej nie wiem 

 

15 godzin temu, Markcox napisał:

jest efektem przede wszystkim marnego sub'a

Dokładnie tak. Całą linia tych kolumn jest słaba. Ale ten subwoofer to wyjątkowa porażka.

11 kg i 75 W w klasie D i są efekty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, S4Home napisał:

Kalibrację robi się przy ustawieniu LFE a moc na pół.

Nic więcej w tym modelu nie zrobisz. I niestety ja sie z tym zgadzam

 

Dokładnie tak. Całą linia tych kolumn jest słaba. Ale ten subwoofer to wyjątkowa porażka.

11 kg i 75 W w klasie D i są efekty.

Ok dzięki 

Nie wiem czemu S4Home zawsze tak hejtujecie te kolumny ;) słuchałem np pylony pepearl27 tak polecane i wcale wg mnie lepiej nie grały A ich wykonanie raczej slabe .

Coś lepszego owszem ale już cena zupełnie inna więc zakup na przyszłość:) z tym mi nie ma aż takiego dramatu suba przestawilem i jest lepiej . Co do suba może faktycznie jest kiepski nie jestem znawcą więc ciężko mi powiedzieć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Amadeusz Grzelak po kalibracji ustaw wszystkie kolumny na small , łącznie z frontami / masz ustawione " duże"./ Odcięcie tak jak masz czyli 80 Hz , spróbuj tak ustawić manualnie głośność suba przed kalibracja , by po kalibracji YPAO pokazało ok. " 0". Akustyka jest do poprawy, ale to już Twoja sprawa .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie masz 3 źródła basu w pomieszczeniu czyli fronty i sub dlaczego? ponieważ ustawiłeś fronty na large i włączyłeś funkcję extra bass, źródłem niskiego basu ma być sub. Ewentualnie jeśli ten sub jest tak słaby lub jest problem z jego umieszczeniem to wywalić go całkowicie..

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jasiek88 napisał:

W tym momencie masz 3 źródła basu w pomieszczeniu czyli fronty i sub dlaczego? ponieważ ustawiłeś fronty na large i włączyłeś funkcję extra bass, źródłem niskiego basu ma być sub. Ewentualnie jeśli ten sub jest tak słaby lub jest problem z jego umieszczeniem to wywalić go całkowicie..

No i właśnie co chwilę ktoś radzi inaczej;) jedni że na large wszystko bo jak nie są małe pierdziki to przeniosą basu trochę A tak grają na pół gwizdka . Problem jest taki że zglupiec można bo każdy ma inne opinie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Amadeusz Grzelak napisał:

No i właśnie co chwilę ktoś radzi inaczej;) jedni że na large wszystko bo jak nie są małe pierdziki to przeniosą basu trochę A tak grają na pół gwizdka . Problem jest taki że zglupiec można bo każdy ma inne opinie :)

https://cinematic.pl/5-porad-jak-uzyskac-najlepszy-dzwiek/

Porada nr 5: Nie ufaj bezgranicznie automatycznym systemom korekcji akustyki.

Więc skrupulatnie dobrałeś cały sprzęt oraz krok po kroku zbudowałeś kino domowe swoich marzeń. Ale co robisz na sam koniec? Ufasz bezgranicznie wynikom „jakiegoś” automatycznego procesu konfiguracji oraz korekcji akustyki wbudowanemu w procesor AV lub amplituner? Zawsze sprawdzaj i weryfikuj, co automatyczny system zdecydował.

Jako minimum, podstawowe ustawienia wprowadź własnoręcznie – wielkości głośników, dystanse, poziomy głośności, integrację subwoofera.  Zautomatyzowane procedury wbudowane w elektronikę AV bardzo często się mylą przy wprowadzaniu powyższych ustawień. Według podstawowych zaleceń THX wszystkie głośniki powinny być ustawione jako małe, a zwrotnica powinna być ustawiona na 80Hz. To dobry punkt startowy i prawie zawsze lepsze ustawienie od tego co sugeruje amplituner.

Oczywiście na rynku są również bardziej zaawansowane systemy korekcji, które potrafią znacząco podnieść jakość brzmienia. Miejmy jednak na uwadze, że systemy te nie znają naszego pomieszczenia, zainstalowanych głośników i innych niuansów. Stosują pewne uproszczenia, które są niezbędne przy tego typu procesie.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jasiek88 napisał:

https://cinematic.pl/5-porad-jak-uzyskac-najlepszy-dzwiek/

Porada nr 5: Nie ufaj bezgranicznie automatycznym systemom korekcji akustyki.

Więc skrupulatnie dobrałeś cały sprzęt oraz krok po kroku zbudowałeś kino domowe swoich marzeń. Ale co robisz na sam koniec? Ufasz bezgranicznie wynikom „jakiegoś” automatycznego procesu konfiguracji oraz korekcji akustyki wbudowanemu w procesor AV lub amplituner? Zawsze sprawdzaj i weryfikuj, co automatyczny system zdecydował.

Jako minimum, podstawowe ustawienia wprowadź własnoręcznie – wielkości głośników, dystanse, poziomy głośności, integrację subwoofera.  Zautomatyzowane procedury wbudowane w elektronikę AV bardzo często się mylą przy wprowadzaniu powyższych ustawień. Według podstawowych zaleceń THX wszystkie głośniki powinny być ustawione jako małe, a zwrotnica powinna być ustawiona na 80Hz. To dobry punkt startowy i prawie zawsze lepsze ustawienie od tego co sugeruje amplituner.

Oczywiście na rynku są również bardziej zaawansowane systemy korekcji, które potrafią znacząco podnieść jakość brzmienia. Miejmy jednak na uwadze, że systemy te nie znają naszego pomieszczenia, zainstalowanych głośników i innych niuansów. Stosują pewne uproszczenia, które są niezbędne przy tego typu procesie.

Faktycznie na small gra lepiej :) dzięki 

A czy sub po lewej stronie od lewego głośnika jest ok ?

Czy powinien stać raczej po prawej miedzy głośnikami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się tego stwierdzić trzeba przestawić i sprawdzić, nie muszę chyba wspominać że każda zmiana miejsca sub czy głośników wymaga ponownej kalibracji jeśli z niej korzystamy.

Kolejna rada

https://cinematic.pl/referencyjny-poziom-thx/

W domowych systemach audio kalibracja poziomu referencyjnego działa nieco inaczej. Większość procesorów AV oraz amplitunerów posiada przeznaczone do ustawiania poziomu głośność, wbudowane sygnały testowe zarejestrowane z poziomem – 30dB względem pełnej skali (0dB). Używając tych tonów testowych, SPL każdego z głośników powinien wynosić 75dB – mierzone w miejscu odsłuchu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że sygnał LFE w urządzeniach AV jest prawie zawsze ustawiony o 10 dB głośniej niż sygnał dla reszty głośników, a więc konfiguracja sprzętu dla użytkownika końcowego jest ułatwiona, a subwoofer będzie również skalibrowany do poziomu 75dB.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Amadeusz Grzelak napisał:

Nie wiem czemu S4Home zawsze tak hejtujecie te kolumny

Nie S4Home tylko ja osobiście. Piotr.

mieliśmy je. No jaki to był dramat ze sprzedażą. To produkt tylko to kupna przez internet. Przy odsłuchu nikt ich nie chciał mimo super ceny.

Do kina domowego może i są ok. Stereo bardzo słabe. A w kinie psuje wszystko ten sub.

I nie hejtuje bo każdy ma swój własny gust i wybiera co chce. Ja po prostu staram się doradzać coś innego.

Jeśli Ty jesteś zadowolony no to ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, S4Home napisał:

Nie S4Home tylko ja osobiście. Piotr.

mieliśmy je. No jaki to był dramat ze sprzedażą. To produkt tylko to kupna przez internet. Przy odsłuchu nikt ich nie chciał mimo super ceny.

Do kina domowego może i są ok. Stereo bardzo słabe. A w kinie psuje wszystko ten sub.

I nie hejtuje bo każdy ma swój własny gust i wybiera co chce. Ja po prostu staram się doradzać coś innego.

Jeśli Ty jesteś zadowolony no to ok.

Ok nie twierdzę też że są jakieś super bo pewnie nie są:) na ta chwilę mi wystarcza ale myślę o czymś lepszym 

A co byś polecał powiedzmy zestaw 5.1 tak aby zamknąć się w 6-7 tyś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...