Skocz do zawartości
Khedron

Wymiana kolumn

Recommended Posts

Cześć. Po przewertowaniu całego internetu wiem mniej niż wcześniej, ale może znajdzie się ktoś kto mi pomoże. Muzyki słucham głownie z czarnych płyt, ale zdarza się, że i z CD i sieci. Używam wzmacniacza SONY TA-F830ES. Do tej pory mam podłączone do niego kolumny Yamaha NS-300X - bardzo je lubię, mają swoją historię i fajne, bardzo muzykalne i ciepłe brzmienie. Mimo wszystko, chciałbym je czymś zastąpić a Yamahy pójdą do szafy (i niech nabierają wartości).  Warunki odsłuchowe - w tej chwili mieszkanie z niewielkim salonem około 30m2, ale właśnie buduję dom. Tam salon ma koło 50m2 i co chyba także ważne wysokość około 5 m. Najpierw urzeczony wyglądem chciałem kupić Altusy 380S, ale szczerze pisząc - mam wrażenie, że niekoniecznie będą one najlepsze w tym przedziale cenowym pod względem dźwięku. Może się mylę ? Później na forum trafiłem na bardzo tanie Magnat Transplus 1500. Ogólnie bardzo chwalone, ogromne, vintagowe, ale jeśli odsłuchać umieszczone w sieci nagrania, to mam wrażenie, że z wycofaną średnicą i wokalami. Nie skreślam, ale ... Później znalazłem Heco Celan Revolution 7 i wydają się bardzo kompletne, wyrównane choć jakby nieco suche . Może więc używane Heco Celan GT 902 ?! Oczywiście żeby nie było zbyt łatwo, to i na tym forum i na innych trafiłem na pochlebne opinie o kolumnach Polk Audio Rti A9. Co doradzacie ? Nie chcę odmiany od moich Yamah, ale czegoś co zagra podobnie, ale wyraźnie lepiej niż one. Będę Wam bardzo wdzięczny za radę. 

5 metrów to w górę to pierwszy problem. Zderzysz się z dużym pogłosem.

Po za tym, nie określiłeś budżetu jakim chciałbyś operować. Patrząc po Twoich propozycjach (wstępnych) to odpowiedź brzmi 3-5 tysięcy para? 

22 minuty temu, Miras23 napisał:

5 metrów to w górę to pierwszy problem. Zderzysz się z dużym pogłosem.

Po za tym, nie określiłeś budżetu jakim chciałbyś operować. Patrząc po Twoich propozycjach (wstępnych) to odpowiedź brzmi 3-5 tysięcy para? 

Do 7 - 8 tys. 

Pominę sprawę akustyki , choć budując nawą chałupę ,to właśnie pod nią stworzyłbym pomieszczenie w którym będzie grała muzyka. To lepszy ruch niż zakup najlepszych kolumn na świecie , bo w kiepskiej akustyce każde zagrają słabo. Ale wracając do tematu , wziąłbym pod uwagę JBL 4425.

39 minut temu, tomek4446 napisał:

Pominę sprawę akustyki , choć budując nawą chałupę ,to właśnie pod nią stworzyłbym pomieszczenie w którym będzie grała muzyka. To lepszy ruch niż zakup najlepszych kolumn na świecie , bo w kiepskiej akustyce każde zagrają słabo. Ale wracając do tematu , wziąłbym pod uwagę JBL 4425.

Bardzo dobra rada. To jest dobra okazja na takie projekty.

Jeżeli w budżecie do 8 k:

-B&W 603

-Pylon Audio Diamond 30

-Dali Opticon 6

Lubię muzykę, bardzo , ale nie chcę zmieniać projektu domu :) . Poza tym jak coś się buduje na płycie nie na ławach to piwnica odpada. 

Wracając do samych kolumn - jest ich od cholery, przeróżnych stąd zdezorientowanie, ale i , jak sami widzicie, każdy poleca coś innego. I jestem pewien, że za radą każdej osoby stoją dobre doświadczenia z polecanym sprzętem. Znalazłem jeszcze Heco Aurora 700 i 1000, ale część osób straszy, że potwornie atakują basem, wręcz zalewają nim inne tony. Z drugiej strony wiele osób bardzo je chwali. Czy ktoś wie, jak one się mają do Celan GT 702, 902 albo Revolution 7 ? Oglądałem kiedyś (podkreślam - oglądałem, nie słuchałem ) któreś z Heco i wydały się świetnie wykonane. Inna sprawa, że i tutaj znalazłem informacje o Polk Audio RTi A9 i prócz pochwał za dźwięk podkreśla się także ich uniwersalność i ogromną tolerancję na pomieszczenie w jakim są ustawione. 

Jeszcze jedna sprawa, dla mnie bardzo ważna. Naprawdę zależy mi żeby brzmiało to podobnie choć lepiej od moich Yamah. Wiem, powtarzam się, ale już raz bardzo sparzyłem się na nowym sprzęcie. Coś koło czterech lat temu zachciało się mi wymiany wzmacniacza. Sprzedałem Sony TA-F730ES, którego miałem i kupiłem Yamahę A-S2000. Po tym jak wyjąłem ją z pudełka oniemiałem z zachwytu - normalnie perfekcja i piękno. A później ją podłączyłem i po godzinie chciało się mi płakać - wzmacniacz był tak sterylny, pozbawiony muzykalności, jakiejkolwiek duszy, że przy tym starym Sony prezentował się jak sklepowy manekin przy prawdziwej kobiecie. Jedna z najgłupszych zmian jakich w życiu dokonałem. Yamahę sprzedałem po dwóch dniach, zdziwiony świetnymi opiniami jakie zbierała w recenzjach. Chciałbym uniknąć powtórki .

Rozumiem jakiego dźwięku szukasz.

W takim razie musisz szukać dużych i ciepłych kolumn. Co w takim pomieszczeniu może być problematyczne niestety.

Moje propozycję to Fyne F502 , KEF Q950, Nowe Heco Revolution 9, one nie grają sterylnie albo wspomniane przez Ciebie Polk Audio RTIA9.

Aby nie było ponownej wtopy to ja Ci proponuje odsłuch kolumn przed zakupem.

Zapraszam

Cześć,
Rozumiem, że szukasz kolumn już do docelowego pomieszczenia. W takim przypadku potrzebujesz potężniejszych kolumn takich jak Magnat Transpuls 1500, Pylon Audio Diamond 30, Kef R900 czy Fyne Audio F502. Wszystkie kolumny bez najmniejszego problemu poradzą sobie w pomieszczeniu około 50m2 ale nigdy nie wiemy jak zachowają się w tak wysokim pokoju. Zapraszam do naszego salonu gdzie będziesz mógł posłuchać wymienione kolumny i nie tylko. Sam ocenisz, które brzmienie bardziej przypadnie Ci do gustu i wybierzesz świadomie. Zapraszam oczywiście ze swoim wzmacniaczem. 

Zapraszam do kontaktu 

3 godziny temu, S4Home napisał:

Rozumiem jakiego dźwięku szukasz.

W takim razie musisz szukać dużych i ciepłych kolumn. Co w takim pomieszczeniu może być problematyczne niestety.

Moje propozycję to Fyne F502 , KEF Q950, Nowe Heco Revolution 9, one nie grają sterylnie albo wspomniane przez Ciebie Polk Audio RTIA9.

Aby nie było ponownej wtopy to ja Ci proponuje odsłuch kolumn przed zakupem.

Zapraszam

Chętnie bym przyjechał , ale mam do Rzeszowa (o ile się nie mylę, tam właśnie jest Wasz salon) taki kawał drogi, że ciężko byłoby mi znaleźć na taką wyprawę czas. Tak więc pewnie w jakiś sposób wybrałbym kupowanie "w ciemno". 

2 godziny temu, Q21 napisał:

Cześć,
Rozumiem, że szukasz kolumn już do docelowego pomieszczenia. W takim przypadku potrzebujesz potężniejszych kolumn takich jak Magnat Transpuls 1500, Pylon Audio Diamond 30, Kef R900 czy Fyne Audio F502. Wszystkie kolumny bez najmniejszego problemu poradzą sobie w pomieszczeniu około 50m2 ale nigdy nie wiemy jak zachowają się w tak wysokim pokoju. Zapraszam do naszego salonu gdzie będziesz mógł posłuchać wymienione kolumny i nie tylko. Sam ocenisz, które brzmienie bardziej przypadnie Ci do gustu i wybierzesz świadomie. Zapraszam oczywiście ze swoim wzmacniaczem. 

Zapraszam do kontaktu 

Muzyki słucham najwięcej po cichu gdy już dzieci i żona pójdą spać, co nie znaczy, że nie lubię czasem , gdy jestem sam nieco rozkręcić. Czy wspomniane kolumny a także Polk Audio RtiA9  będą "grały" dobrze także przy niższych poziomach głośności ? Czy ceny na Waszej stronie są "don negocjacji" ? 

Napisano (edytowany)
52 minuty temu, Khedron napisał:

Magnat Transpuls 1500

w pierwszej kolejności do przesłuchania.

18 godzin temu, Khedron napisał:

Później na forum trafiłem na bardzo tanie Magnat Transplus 1500. Ogólnie bardzo chwalone, ogromne, vintagowe, ale jeśli odsłuchać umieszczone w sieci nagrania

odsłuch w sieci to nie to samo co w domu na żywo z muzyką z vinyli. Mając tak duże pomieszczenie musisz szukać kolumny o dużej dynamice, przy słabszej dynamice   będziesz musiał słuchać głośniej a to nie będzie korzystne akustycznie w tym pomieszczeniu.

Edytowano przez Karol64208

3 minuty temu, Karol64208 napisał:

na pierwszej kolejności do przesłuchania.

odsłuch w sieci to nie to samo co w domu na żywo z muzyką z vinyli. Mając tak duże pomieszczenie musisz szukać kolumny o dużej dynamice, przy słabszej dynamice   będziesz musiał słuchać głośniej a to nie będzie korzystne akustycznie w tym pomieszczeniu.

O widzisz i to jest konkretna informacja, której szukam . Dzięki. Coraz bardziej skłaniam się do tych Polk Audio A9. Co o nich sądzisz ? 

Będzie tu wiele innych podpowiedzi:15_yum:, ale mało kto słucha winyli. 

Przed chwilą, Khedron napisał:

Dzięki. Coraz bardziej skłaniam się do tych Polk Audio A9. Co o nich sądzisz ? 

nie znam ich i nie testowałem, ale myślę że ta pierwsza opcja jest bardziej trafna ale przetestuj.

Sam słucham muzę z vinyli i podobne kolumny do Polk / wąskie /nie zdały egzaminu a tym bardziej u Ciebie.

Napisano (edytowany)
5 minut temu, tomek4446 napisał:

idealna do moich Dali Grand

który model ich masz Grand DIVA,czy Grand?

Edytowano przez Karol64208

ładnie się prezentują:) tylko dla kolegi Khedron mogą być za mało dynamiczne jak na jego pokoik:D

Ale martwi mnie u Ciebie ustawienie gramofonu, zbyt blisko innych urządzeń, nie masz z tym problemu przy słuchaniu?

22 minuty temu, Karol64208 napisał:

Będzie tu wiele innych podpowiedzi:15_yum:, ale mało kto słucha winyli. 

nie znam ich i nie testowałem, ale myślę że ta pierwsza opcja jest bardziej trafna ale przetestuj.

Sam słucham muzę z vinyli i podobne kolumny do Polk / wąskie /nie zdały egzaminu a tym bardziej u Ciebie.

Cóż, znajdę miejsce gdzie są i jedne i drugie (Magnat i Polk Audio) i przejadę się posłuchać. Byłaby niespodzianka gdyby dużo tańsze Magnaty zagrały podobnie lub lepiej :)

1 minutę temu, Khedron napisał:

Cóż, znajdę miejsce gdzie są i jedne i drugie (Magnat i Polk Audio) i przejadę się posłuchać. Byłaby niespodzianka gdyby dużo tańsze Magnaty zagrały podobnie lub lepiej :)

ale staraj się w domu przesłuchać, bo w salonach to czarna magia:o

19 minut temu, tomek4446 napisał:

@Khedron , zazdroszczę powierzchni , idealna do moich Dali Grand , a tak swoją drogą to też moja propozycja kolumn.

Tylko, że chyba już nie ma nowych a o używane bardzo trudno . 

Przestrzeń owszem, ale będzie dopiero po skończeniu domu a to jeszcze troszkę ... Na razie musimy gnieździć się w mieszkanku 115m z 40m salonem (wcześniej napisałem 30, ale zwyczajnie się pomyliłem) :P .... 

1 minutę temu, Karol64208 napisał:

ale staraj się w domu przesłuchać, bo w salonach to czarna magia:o

Tak jak telewizory :) - można się nieźle zdziwić po obejrzeniu tego samego w domu. I przy okazji można też nawiązać do nowoczesności - OLED teoretycznie są doskonałe, ale jak człowiek zacznie korzystać na co dzień, w salonie z oknami, dzieci tłuką kreskówki, telewizor działa po 12 godzin na dobę itp to szybo okazuje się, że "archaiczny" QLED może sprawdzić się o niebo lepiej.

2 minuty temu, Khedron napisał:

Tylko, że chyba już nie ma nowych a o używane bardzo trudno .

Najlepszy taki sprzęt którego nie ma na rynku wtórnym:) i to też jest podpowiedź. 

16 minut temu, Karol64208 napisał:

Ale martwi mnie u Ciebie ustawienie gramofonu, zbyt blisko innych urządzeń, nie masz z tym problemu przy słuchaniu?

A mnie nie :) Spokojnie mam już przetestowane wszystkie możliwe ustawienia i jest po małym tuningu. Nie może stać z lewej, bo łapie zakłócenia / przydźwięk / od kolumny , z prawej strony jest ok. Za to cholernie czuły jest przedwzmacniacz phono, więc stoi na najniższej półce .

Co do Dali Grand , faktycznie mało osób się z nimi rozstaje :) Sprawdziłem na ebay i hifishark i znalazłem jedna parę,  miał je jeszcze niedawno forumowy kolega Pumpurek / Komis Myślenice/ można zadzwonić.

23 minuty temu, tomek4446 napisał:

jest po małym tuningu.

to co zmieniono, jakie efekty:) tuningu.

45 minut temu, Khedron napisał:

Tak jak telewizory :) - można się nieźle zdziwić po obejrzeniu tego samego w domu.

na TV nie znam się, mam Sharpa 32" do oglądania czasami koncertów na DVD i to wszystko:)

Karol , zdajesz sobie sprawę , że zaraz nas @Khedron opierdzieli ?

Tak , w skrócie :

- kable ramienia wlutowałem bezpośrednio pod kable IC , bez żadnych blaszek połączeniowych

- pominąłem stycznik załączający prąd z wkładki w momencie zetknięcia się igły z płytą.

- zrobiłem nowy punkt masy , rozdzielając masy sygnałowe od masy gramofonu.

- masę gramofonu i ramienia wyprowadziłem oddzielnym przewodem do GND przedwzmacniacza.

I jest o wiele czyściej :)

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Karol , zdajesz sobie sprawę , że zaraz nas @Khedron opierdzieli ?

17 godzin temu, tomek4446 napisał:

Nie opierdzieli bo to akurat pytania, które w końcu sam by zadawał :). Niestety używam Regi RP1, bez uziemienia więc cholery czasem dostaje przez pomruk :(...

Oczywiście byłoby miło gdyby prócz tego , czasem wspomnieć i o moim głównym temacie. 

Skoro jednak trafiłem na osoby, jak widzę znające się na rzeczy to zapytam o kolejna sprawę :

W moim Sony TA-F830ES zdaje się są zwykle przyłącza kolumn, takie na przykręcebie kabli. To upierdliwe. Da się je wymienić na złącza bananowe, tak żeby nie zniszczyc wzmacniacza i dało się wrócić kiedyś do oryginalnego stanu? Ewentualnie czy są jakieś przjsciowki w rodzaju widełki - banan? 

Jak wspomniałem, wzmacniacz akurat uwielbiam, bardzo odpowiada mi jego granie. Dwa lata temu był na przeglądzie i konserwacji i okazało się, że np kondensatory po trzydziestu latach są w nim jak nowe... Naprawdę budzacy sympatię sprzet.