Skocz do zawartości

Musical Fidelity M2Si - jakie kolumny?


kacper.kaps

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Jakiś czas temu pisałem w sprawie tego, jakie kolumny dobrać do Yamahy R-N803d.

Słuchałem sobie tego amplitunera i powiem szczerze, że przy dwukrotnie droższych zestawach niż mój obecny, nic nie zrobiło na mnie wrażenia (KEF Q750, Monitor Audio Bronze 6, Pylon Ruby 25 Mk2). 

Po 1,5h odsłuchu, podłączony został Musical M2Si razem z WXAD-10 Yamahy i po minucie odsłuchu już wiedziałem, że to jest droga, którą trzeba obrać - wzmacniacz i oddzielny streamer.

Różnica w brzmieniu była kolosalna i nie miałem już ochoty patrzeć na Yamahę :)

Czytałem już tutaj, że najpierw trzeba wybrać kolumny, a potem wzmacniacz, ale chyba jednak pójdę odwrotną drogą, bo skoro Ruby 25 Mk2 zagrały przy R-N803d tragicznie, to powinienem je z miejsca odrzucić, a okazało się, że jednak nie są takie złe w połączeniu z lepszym wzmacniaczem.

Więc teraz tak: ukierunkowany jestem na M2Si + WXAD-10. Jeśli możecie zaproponować inny odtwarzacz sieciowy, proszę śmiało pisać, ale jeśli chodzi o wzmak, to jest duża szansa, że zostanę przy Musicalu.

Do tego zestawu muszę dobrać kolumny. Co możecie mi doradzić do tego Musicala? Budżet mam powiedzmy zbliżony do budżetu na wzmacniacz, czyli 3500-4000PLN. Razem na całość ok. 8000-8500PLN.

W sobotę będę na pewno słuchał Sapphire 25/Sapphire 31/Dali Oberon 7. Otrzymałem jeszcze propozycję odsłuchu Paradigm Monitor SE 6000F, ale niespecjalnie podobają mi się te kolumny wizualnie.

Pokój ok. 20m2. Od ściany mogę kolumny odsunąć tak do 20-30 cm. Moja odległość od kolumn ok 2,5m, jeśli ma to znaczenie. Muzyka: elektronika, rap, metal, trochę starszego rocka typu Pink Floyd, więc raczej uniwersalnie, bo słucham tak naprawdę wielu gatunków.

Lubię raczej cieplejsze brzmienie.

Z góry dzięki za propozycje, sugestie etc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

No, niestety między R-N803D a M2si jest różnica co najmniej klasy. Ale jak się porówna bezpośrednio to już wiadomo... Nawiasem mówiąc mam ten model. Jest tam tylko to co konieczne, jestem bardzo zadowolony ale trochę doskwiera brak możliwości włączania z pilota i brak triggera. 

Edytowano przez Jurek5551
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jeśli faktycznie wybierzesz Musical to szukaj kolumn jąsniejszych o możliwie sporej przestrzeni grania.

Moje propozycje to Tannoy XT6F / fyne F501 / Monitor Audio Silver 200 / Polk Signature S60E / Dynaudio EMit 30

Unikaj kolumn o rozluźnionym basie i łagodnej górze jak Pylon Sapphire, KEF Q. Takie jest moje zdanie. Ale jestem ciekaw Twojego odsłuchu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Wzmacniacz + streamer to bardzo dobry kierunek i na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż wygodny amplituner stereo. Jeśli wybór miałby paść na MF M2si to polecam zwrócić szczególną uwagę na Pylon Audio Sapphire 25 jeśli lubisz mocniejszy bas, Fyne Audio F501 jeśli muzykalność i zakres średnicy jest dla Ciebie istotny czy System Audio Saxo 40, które zapewnią przestrzenne brzmienie z dużym napowietrzeniem i szeroką prezentacją sceny dźwiękowej. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny oraz umówienia odsłuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Moje propozycje to Tannoy XT6F / fyne F501 / Monitor Audio Silver 200 / Polk Signature S60E / Dynaudio EMit 30

Problem w tym, że większość z tych kolumn jest na ten moment jednak poza moim budżetem. Może za jakiś czas :)

3 godziny temu, Q21 napisał:

Cześć,
Wzmacniacz + streamer to bardzo dobry kierunek i na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż wygodny amplituner stereo. Jeśli wybór miałby paść na MF M2si to polecam zwrócić szczególną uwagę na Pylon Audio Sapphire 25 jeśli lubisz mocniejszy bas, Fyne Audio F501 jeśli muzykalność i zakres średnicy jest dla Ciebie istotny czy System Audio Saxo 40, które zapewnią przestrzenne brzmienie z dużym napowietrzeniem i szeroką prezentacją sceny dźwiękowej. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny oraz umówienia odsłuchu. 

Słuchałem już Ruby 25 Mk2 na tym Musicalu i Sapphire 25 i te drugie chyba bardziej mi się podobały, ale byłem już trochę wymęczony po wcześniejszym, długim odsłuchu Yamahy, więc w najbliższą sobotę robię kolejne, spokojne podejście do nich lokalnie w Poznaniu. 

Powinienem się także pojawić u rodziców w okolicy Łodzi w przeciągu miesiąca, więc z chęcią umówię się na odsłuch innych propozycji. Saxo 40 trochę intrygują, ale boli mnie delikatnie jedna rzecz - brak drewnianego wykończenia. No ale nie można mieć wszystkiego.

A co do streamera - WXAD-10 czy coś innego polecacie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Lepiej jest dorzucić do kolumn i wybrać WXAD 10

Nie miałeś wrażenia że M2Si z Sapphire to granie mulące i basowe mocno w dole ?

No właśnie chodzi o to, że nie do końca miałem głowę już wtedy do skupiania się na takich niuansach, bo na dość dużych poziomach głośności leciałem z Yamahą i jak już m2si został odpalony, to byłem lekko wykończony i skupiłem się tylko na tym, że jest różnica w stosunku do Yamahy i wzmacniacz naprawdę dużo lepiej brzmi.

Będę odsłuchiwać na spokojnie m.in. Sapphire w sobotę, to zdam relację :) tym razem ustawię się ze 2,5m od kolumn i posłucham dużo ciszej

Wizualnie muszę powiedzieć, że są piękne. Zarówno 25 jak i 31, ale wygląd wiadomo, nie jest tutaj najważniejszym priorytetem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też bym zdecydowanie te polecał. Znakomite brzmienie. Dobrze że kolumny u nas mało popularne to kto ma ten wiele zyskał.

20 godzin temu, kacper.kaps napisał:

No właśnie chodzi o to, że nie do końca miałem głowę już wtedy do skupiania się na takich niuansach, bo na dość dużych poziomach głośności leciałem z Yamahą i jak już m2si został odpalony, to byłem lekko wykończony i skupiłem się tylko na tym, że jest różnica w stosunku do Yamahy i wzmacniacz naprawdę dużo lepiej brzmi.

Będę odsłuchiwać na spokojnie m.in. Sapphire w sobotę, to zdam relację :) tym razem ustawię się ze 2,5m od kolumn i posłucham dużo ciszej

Wizualnie muszę powiedzieć, że są piękne. Zarówno 25 jak i 31, ale wygląd wiadomo, nie jest tutaj najważniejszym priorytetem.

Myslę że jeśli nie dostałeś takiego uderzenia od razu to nie będzie Ci to przeszkadzać. Ale na spokojnie odsłuchaj w sobote. Po weekendzie chętnie poczytam co tam u Ciebie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, więc byłem w sobotę i odsłuchałem: Sapphire 31, Sapphire 25 i Paradigm Monitor SE 6000F.

Na szybko wrażenia z odsłuchu:

Sapphire 31: spore oczekiwania, ale niestety poniesiona klęska. Nie będę ukrywać, że lubię bas. Nie mam na tyle wyczulonego słuchu, żeby rozpisywać się na temat wszystkich części składowych dźwięku i działam raczej na zasadzie zero jedynkowej, czyli albo mi się coś podoba albo nie. Myślałem, że ze względu na dość duży głośnik niskotonowy basu będzie sporo i może nawet aż za dużo, a miałem wrażenie, że nie było go prawie w ogóle. Nie czułem tego wypełnienia, jakie lubię. Wydaje mi się, że żeby 31 zagrały z wykopem, powinny zostać rozkręcone do naprawdę sporego poziomu głośności. Zrezygnowałem z nich dość szybko. 

Sapphire 25: różnica była zauważalna od samego początku i te kolumny zagrały najlepiej z całej trójki. Basu było zdecydowanie więcej. Lepiej radziły sobie przy niższych poziomach głośności niż 31, jednak po czasie faktycznie coś mi zaczęło przeszkadzać 'w dole'. Nie wiem jak to wytłumaczyć, ale czasem za bardzo mnie kłuły w uszy przy uderzeniach stopy, która była chyba za bardzo agresywna jak na mój gust. Za dwa tygodnie chyba wypożyczę ten zestaw na niedzielę do domu i zobaczę sobie na spokojnie, jak u mnie w salonie będą się sprawować. Nie skreślam ich, ale jeszcze nie wiem czy to do końca to, czego szukam w brzmieniu. 

Paradigmy zagrały cieplutko. Basu było jeszcze więcej i chyba nawet trochę za dużo jak na moje ucho. Czasami niestety lubiły zadudnić. Możliwe, że też była to wina połączenia z M2Si? W każdym razie co za dużo to niezdrowo.

Podłączyliśmy jeszcze do Sapphire 25 wzmacniacz Cambridge CXA61, ale tutaj troszeczkę jednak było mnie funu niż przy M2Si. Więcej góry, bardziej szczegółowo i czysto, ale to nie do końca 'moje' granie.

Podsumowując: poszukiwań niestety jeszcze nie zakończyłem. Na razie ciągle trwam przy M2Si, ale jest spora szansa, że z ciekawości będę chciał sprawdzić jeszcze inne opcje wzmacniaczy, czyli zachwalanego Audiolaba 6000a oraz Cyrus One. Co sądzicie o nich? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś Audiolaba 6000a i powiem Ci że dźwięk z tego urządzenia jest super.Kwestia dobrania kolumn ja miałem połączony z Heco Aurora 700 Z czystym sumieniem mogę polecić takie zestawienie.Ale każdy ma swoje ucho i musisz posłuchać czy Ci odpowiada.Osobiście uważam że Aurora 700 dużo lepiej mi podeszły niż Sapphire25.Według mnie Pylon miał taki rozlazły bas jakby nie kontrolowany co do reszty pasma to całkiem ok.Jeśli właśnie celowałeś w taki przedział cenowy to zdecydowanie polecam Aurora 700.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciało by się powiedzieć a nie mówiłem. Ale nie o to chodzi.

To po prostu nie specjalnie udane połączenie.

Moim zdaniem Dynaudio czy Dali z serii Opticon lepiej się tutaj sprawdza.

Co do wzmacniaczy to Audiolab 6000A jest stosunkowo słaby mocowo jest ok. Do mniejszych pomieszczeń lub wyżej efektywnych kolumn. Cyrus ONE jest znacznie mocniejszy i gra szerzej. Np z szafirami by Ci się spodobał. Ale odpuść te kolumny , szukaj po prostu innych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz po głowie zaczęły mi jeszcze trochę chodzić Heco Aurora 700.

Cena jest w porządku aktualnie z tego co widzę i dużo ludzi się wypowiadało pozytywnie na ich temat.

Nie miałem przyjemności ich odsłuchać jeszcze niestety.

W porównaniu do ceny f501 jest ogromna różnica, a czytałem, że f501 są dość wymagające co do wzmacniacza.

Generalnie robię sobie i co chwila aktualizuję taką moją shortlistę kolumn i na ten moment wygląda ona w ten sposób:

Tannoy Revolution XT 6F
Dali Oberon 7
Heco Aurora 700
Focal Chora 816 (?)
System Audio Saxo 40
Fyne Audio f501

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem to to lista którą powinieneś dostawić do odsłuchu. Nie poszerzać bo nie  da się znaleźć i odsłuchać wszystkiego.

Z tych 6 jesli któreś 2 zagrają dobrze to weź je po prostu do domu na testy i już.

Do jakiego wzmaka byś je podłączył na testy? Do Musicala, czy w ogóle jeszcze kombinować z innym wzmacniaczem typu właśnie Cyrus One?
Ewentualnie jak sądzisz, z jakim wzmakiem dana kolumna zagrałaby najlepiej?
Z Audiolabem mam mieszane odczucia, bo dużo ludzi zachwala, ale trochę martwi mnie niska moc.
Ja jednak lubię mieć poczucie, że jak chcę dać po garach, to mam czym ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No i wracam po dwóch tygodniach :)

Tannoye zupełnie nie moja bajka. Zbyt jasno. Wysokie tony mnie kłuły w uszy więc po dosłownie kilku minutach wiedziałem już, że to nie to.

Na odsłuch wjechały Fyne Audio, które tak naprawdę miały podobny sznyt. Choć grały trochę bardziej kulturalnie jeżeli chodzi o górę, tak basu w niektórych utworach nie słyszałem niemalże w ogóle, zatem także musiały iść w odstawkę.

System Audio na kolejne danie, ale nie wiem, jakoś nie byłem przekonany co do ich wyglądu i chyba dlatego nie skupiłem się na brzmieniu aż tak, bo z jednej strony byłem po prostu podświadomie przekonany, że nie chce w ten sposób wyglądających kolumn, stąd wypadły z miejsca z obiegu. Miało wyglądać jak drewno i koniec.

Czwarte kolumny to Heco Aurora 700, które spodobały mi się najbardziej brzmieniowo z całej czwórki. Bas ok, choć przyznam szczerze, że dalej odczuwałem nadmiar wysokich tonów. Nie wiem czy nie była to z kolei zasługa wzmacniacza, który finalnie został na moją prośbę zamieniony na Audiolaba.

No i dochodzimy do finału - panowie z Q21 dostawili mi trochę niespodziewanie Diamondy 25, które w połączeniu zarówno z M2Si jak i z Audiolabem zagrały tak, jak lubię. Wysokie nie kłuły w uszy, średnica lekko powiedziałbym przybrudzona jak na moje ucho no i ten bas, który tak ładnie wypełniał pokój odsłuchowy i przyjemnie nisko schodził. Od razu wiedziałem, że to jest to, czego szukam. Wydaje mi się, że Audiolab w porównaniu do M2Si, trochę poukładał dźwięk, jaki wydobywał się z kolumn, bardziej w kierunku neutralności.

Postanowiłem jednak finalnie pójść o krok wyżej i mając na względzie to, że za jakiś czas będę mieć większy salon, uznałem, że lepszym przyszłościowo pomysłem będzie doinwestowanie do kolumn i zamówienie Diamondów 28.

Odsłuch zrobił swoje i pomimo tego, że zamówienie jeszcze formalnie nie zostało złożone, odnoszę wrażenie, że dokonałem słusznego wyboru. Co sądzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...