Skocz do zawartości

Stereo do salonu - koncepcja


ArturXYZ

Recommended Posts

Witajcie, 

To mój pierwszy post na forum. Dużo czytałem tematów na tym i innych forach, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje wątpliwości. Na początek kilka podstawowych informacji.

1. Szukam zestawu stereo, do salonu do domu. Rysunek salonu poniżej. Odległość od głośników do kanapy ok. 3,5m. Rozstawienie głośników od siebie - ok. 2m. Niestety głośniki będą stały blisko ściany - dlatego raczej wszystkie z tylnym BR raczej odpadają. 

Salon łącznie ma ze 40 parę metrów łącznie z kuchnią, otwarty na kuchnię. Często pewnie muzyka z zestawu będzie sobie grała, a słuchacz niekoniecznie będzie na kanapie na wprost - wiem że żaden system nie zapewni tu jakiejś wybitnej jakości, ale chodzi mi o to, żeby dało się całość nagłośnić sensownie. W salonie na podłodze panele, w kuchni terakota. Salon raczej w nowoczesnym stylu, bez zasłon (rolety zamiast tego), niewielka ilość mebli, więc warunki akustyczne pewnie średnie. 

2.  Grane będą rozmaite gatunki muzyczne - może poza muzyką elektroniczną i reggae. Najwięcej rock, pop, metal, klasyczna i filmowa, sporo radia, stereo miałoby także obsłużyć dźwięk z TV. Źródłami będzie poza radiem i TV, oczywiście CD, Tidal, w przyszłości gramofon. 

3. Zależy mi na uniwersalnym zestawie, dobrze jakby bas był mocny, ale bez przesady. Jestem zupełnie początkujący, od n lat używam kina domowego Sony za jakieś grosze. Dobrze gdyby dało się tego słuchać także cicho (małe dziecko w domu). 

4. Budżet - na ampli i kolumny ok. 10-15k PLN. Poza walorami dźwiękowymi niestety liczą się też czysto subiektywne estetyczne - kolumny koniecznie podłogowe, preferowane białe. 

5. Chciałbym żebyście mi pomogli wstępnie wyselekcjonować co powinienem przesłuchać gdzieś w salonie, czy wypożyczyć. Nie mam czasu by godzinami wybierać - zwłaszcza że myślę że nie jestem wybredny szczególnie. 

6. Wstępnie z kolumn myślałem o KEF Q750 (ew. 950) albo Tannoy XT8F. Wstępnie byłem mocno napalony na Focal Aria 926, ale czytałem o ich mankamentach i to sporo droższy wybór od dwóch pierwszych - więc raczej odpuszczę. 

7. Co do wzmacniacza - po lekturze niezliczonych opinii mam mętlik. Bardzo podoba mi się funkcjonalność Onkyo TX-8390, przyjemne jest to że ma HDMI (więc konsolę, DVD, dekoder, itp. podłączyłbym do wzmaka i jednym HDMI do TV), tuner radiowy, daje dostęp do źródeł strumieniowych - co myślicie o tym, by później dokupić do niego jakąś końcówkę mocy i poprawić jakość dźwięku, a to Onkyo by było jako DAC i przedwzmacniacz. 

Inna koncepcja to jakaś Yamaha A-S801, może NAD-C368. 

Skłaniam się do tej pierwszej koncepcji - czytałem że to Onkyo jest dźwiękowo takie sobie, ale funkcjonalność jest niezrównana - pytanie czy jakąś porządną końcówką (z budżetem powiedzmy 5-6k PLN) mocy jestem w stanie poprawić jakość dźwięku? Koncepcja jest taka, że najpierw kupuję Onkyo, a jak minie pierwszy zachwyt, kilka miechów później końcówkę mocy by poprawić sobie jeszcze bardziej humor.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. Sprawa na razie jest w powijakach, zakup planuję za 2-3 miesiące, więc mam trochę czasu na wybór. 

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ArturXYZ napisał:

dlatego raczej wszystkie z tylnym BR raczej odpadają. 

Dlaczego?

 

12 godzin temu, ArturXYZ napisał:

więc warunki akustyczne pewnie średnie. 

Ano średnie. Dlatego testy musisz robić w domu

AD 4,5,6,7

Biorąc pod uwagę budżet :

Cambirdge CXA 61/81 + CXN V2 + Heco Aurora 1000 - bardzo dobra elektronika. Niektórzy powiedzą no jak względem znacznie tańszych kolumn. Ale akurat Heco jest tanie, ale rozwija skrzydła przy lepszej elektronice.

Cambirdge CXA 61/81 + CXN V2 + Dynaudio EMIT 30 - mniejsze ale mocne kolumny spokojnie dadzą radę w takim pomieszczeniu

Tannoy XT8F + Marantz PM 7000N albo zestaw PM8006 + ND 8006 - dzwiek mega spojny, nasycony szybkim mocnym basem, znakomita przestrzeń i stereofonia.

KEF Q950 + Roksan K3 + CXN V2 lub Onkyo 6170 - zrównoważenie dociążonych , basowych kolumn przez mocny przejrzyście grający wzmacniacz. 

 

Zapraszam po wypożyczenie sprzetu na odsłuch domowy.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Bas refleks z przodu nie jest wymogiem koniecznym i dziwnie się utarło, że jak chcemy kolumny przysunąć do ściany to bas refleks przedni załatwi nam tę kwestię.  Amplituner stereo to wygodne urządzenie ale jeśli cenisz sobie jakość dźwięku to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłby wzmacniacz stereo + streamer. 
Zważywszy na Twoje oczekiwania i preferencje widziałbym następujące propozycje:
1. Audiolab 6000a + 6000n + Audio Physic Classic 8 lub Pylon Audio Diamond 28. 
2. Marantz PM7000n + Fyne Audio F502 
3. Cambridge Audio CXA81 + CXNv2 + System Audio Saxo 60

 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny oraz umówienia odsłuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witajcie, 

Byłem dziś na pierwszym odsłuchu. W międzyczasie przeczytałem cały Internet na temat sprzętu audio i okazało się że odsłuch mocno weryfikuje teorię. 

Po lekturach różnych napaliłem się mocno na Audiovectory SR3 Signature. Słuchałem ich z Musical Fidelity M6si. Byłem mocno rozczarowany dźwiękiem - nic nadzwyczajnego, słaby dół, jak to się fachowo pisze brakowało dociążenia. Góra też momentami dziwna (czasem jakieś takie metaliczne odgłosy). Znośnie grało to tylko Sinatrę i muzykę orkiestrową. Chyba wyleczyłem się z SR3, choć sprzedawca wyjaśnił mi że wybrałem średnie połączenie z AV, lepszy byłby Naim (odpada - wygląd mi zupełnie nie leży) albo Atoll.

Potem do MF M6si podłączono AV QR3. Było moim zdaniem nieco lepiej jak dla mnie - pewnie to dziwne, ale mi się nieco bardziej podobało. Ale znów - bez szału.  

Na koniec posłuchałem z MF M6si Monitorów Audio 200 Gold - i tu było zdecydowane lepiej jak dla mnie. Dźwięk był bardziej energiczny, dużo przyjemniejszy bas - ogólnie chyba to była namiastka tego co chciałem usłyszeć. 

Wszytko to grało z CA 851N. 

I tak minęła godzinka - to był pierwszy odsłuch, więc chciałem nieco dłużej posłuchać. 

Poszukiwania będą trwały dalej.

Z polecanych mi powyżej wyeliminowałem Tannoye (za duże), Audio Physics (nie ten design), Pylon Audio (design), Fyne (za duże), Heco Aurora (design), Marantz PM7000n (jednak chciałbym sam wzmacniacz i oddzielnie źródło), Roksan (design) i elektronikę CA - naczytałem się że sucha - więc pewnie będzie podobna do Musical Fidelity która mi nie podeszła, Audiolab też mi nie leży pod kątem wyglądu. 

Na podstawie lektur rozmaitych, ale i wrażeń z dzisiejszego odsłuchu, wyselekcjonowałem sobie wstępnie do przesłuchania (shortlista):

głośniki: Focal Aria 926, MA Silver 300/500, KEF Q750 i Elac FS 247.4

wzmacniacze: Vincent 227, Arcam SA30, Denon 2500, Atoll IN200 i chciałbym jeszcze z ciekawości posłuchać Advance Paris My Connect 150. 

Prośba o sugestię co z czym połączyć z tej listy, a jakie połączenia raczej odpadają. Czy może z czymś z tej listy powinienem dać sobie spokój? Coś czuję że Elac też mi nie podejdzie, bo to chyba podobny styl grania do Audiovector. Denona mi też odradzano - że to klasa niżej niż Arcam czy Atoll. 

Co do źródła - czy z moją shortlistą ma szanse zgrać się Onkyo 6170?

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie sugestie - wybór jest tak duży, że czuję się już nieco przytłoczony :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zakreciłeś się za bardzo na Musicala.

To fajny wzmacniacz dla ściśle określonego odbiorcy lub połączenia.

I być może kolumny które już odsłuchałes lepie jzagrają z innym wzmakiem.

Na przykład

6 godzin temu, ArturXYZ napisał:

głośniki: Focal Aria 926, MA Silver 300/500, KEF Q750 i Elac FS 247.4

ELAC i KEF nie podejdzie pod wspomnianego Musicala. I mimo że to świetne kolumny to nie probuj takiego połączenia.

Do listy wzmacniaczy dopisz koniecznie Roksana Caspiana M2. Bo on już zapomniany przez historie jeszcze niejednego wprowadza w szok.

Albo Moon 240i.

Zapraszam na odsłuch.

6 godzin temu, ArturXYZ napisał:

Co do źródła - czy z moją shortlistą ma szanse zgrać się Onkyo 6170?

To na końcu, nie mamy jeszcze wzmaka i kolumn.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę. Spróbuję Roksana i może jeszcze nie skreślam ostatecznie AV, chociaż zawód był duży - M6si i AV SR3 brzmiały bardzo płytko. 

Za zaproszenie dziękuję, ale mam do Was zdecydowanie za daleko. 

Jeżdżę dość często między Trójmiastem a Warszawą, więc chyba uda mi się wygospodarować czas żeby zahaczyć o Pabianice.

Q21 - z jakim wyprzedzeniem trzeba się u Was umawiać na odsłuchy? Czy macie obecnie dostępne wymienione przeze mnie wyżej kolumny i klocki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kolumn nie ma żadnych. Chętnie się dowiem jak gra Atoll z tym Onkyo - a jak kolega doprecyzuje jakie ma kolumny, to może je także sprawdzę. 

Podoba mi się to Onkyo pod względem funkcjonalności i podobno brzmienie też niezłe. Więc chętnie wypróbuję jakiś gotowy zestaw z tym Onkyo - taki którego ktoś realnie używa i ma pozytywne wrażenia, bo możliwości i kombinacji jest tak dużo, że trochę mnie to przytłacza. Zwłaszcza że myślałem że jak na pierwszy odsłuch wybiorę coś już dość drogiego (M6si i AV SR3 / QR3  oraz MA Gold 200) to będę miał efekt wow. A tego zupełnie nie było i czuje się nieco zagubiony w tym gąszczu możliwości. 

Wiem że to trochę od tyłu dobierać sprzęt od streamera, ale może tak będzie mi łatwiej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to rozsądne przy 40 metrach odrzucać kolumny bo są za duże. Takie Fyne Audio F502 wyglądają przecież super. Jeżeli bywasz w Warszawie to sprawdź salon Na Temat Audio @Na Temat Audio na ul. Woronicza, mają tam taki model Quadral Platinium +7. Powinny zrobić wow i też spokojnie odnajdą się w takim pomieszczeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż - niby 40 mkw, ale kolumny będą ustawione na długiej ścianie - odległość od siebie ok. 2 m, 3,5 od słuchacza. Po boku szafki RTV mam po 40-50 cm na kolumny. Zbyt duże wyglądać będą niekorzystnie, nawet dla mnie. A dla żony to już zupełnie - niezależnie od tego jak atrakcyjne obiektywnie by one nie były. 

Quadral na razie nie biorę pod uwagę - to niezbyt poważana chyba marka na rozmaitych forach, mam wrażenie że niezbyt audiofilska - staram się celować w coś bardziej uznanego. Ale jeśli nie znajdę czegoś co mi podpasuje wśród audiofilskich marek, to Quadrala też sprawdzę, bo z wyglądu są przyjemne, duże głośniki basowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Udało mi się odbyć drugi odsłuch. Chciałem usłyszeć jak brzmią Dynaudio Excite X34, w salonie mieli X32 i te odsłuchałem. 

Co do wyboru wzmacniacza to zdałem się na salon - podłączyli Dynaudio Excite X32 do Heed Elixir. Źródłem był Ayon S3. Grało to nieźle - na pewno bardziej mi się podobało niż MF M6si + Audiovector SR3, czy QR3. Także lepiej niż ten sam MF z Monitor Audio Gold 300. Było dociążenie - znaczy bas już zahaczający o to, co bym chciał uzyskać. 

Potem sprzedawca zaproponował że podłączy do tego Elixira podłogowe Focal Chorus, które mają na sprzedaż od klienta. Wtedy usłyszałem już naprawdę fajny bas, którego mi brakowało. Chyba trochę gorsze były średnie tony, ale bas już taki jakbym chciał. 

Na koniec sprzedawca zaproponował podłączenie innego wzmacniacza - Ayon Scorpio. Już zaraz po włączeniu doznałem jakiejś iluminacji - w porównaniu do Elixira było jakby dużo więcej różnych dźwięków, wcześniej dźwięk był jakby skompresowany, a teraz przekaz wydał mi się dużo kompletniejszy. Bas trochę siadł - ale może dlatego że lampy nie zdążyły się nagrzać...

Generalnie widzę, że granie Focala przypadło mi do gustu. Tyle że te Chorus wyglądają średnio . Wolałbym chyba Aria 926 - czy to podobny dźwięk do Chorus?

Ayon Scorpio raczej odpada, bo jest ponadwymiarowo szeroki no i basu trochę braknie. 

Nowa koncepcja urodziła mi się, żeby na razie kupić streamer z funkcją preampa (Atoll ST200) plus końcówka mocy (np. Atoll AM200), a docelowo dokupić preamp lampowy (Primaluna / Rogue Audio / Unison / może jakiś Octave używany). Jeśli typ brzmienia lamp jest taki jak Ayon Scorpio, to zdecydowanie mi on odpowiada - ba wręcz było świetnie, ale brakło nieco basu i to chciałbym wyleczyć tranzystorową końcówką mocy. Czy to ma sens? Czy Atoll ma szanse zgrać się z Focal? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aria ma lepszy dzwięk od Chorusa i to zdecydowanie.

A w Nautilusie gdzie byłeś na odsłuchu maja bardzo dobrze przygotowane pomieszczanie do odsłuchu.

Więc sprzet musisz wziąć do siebie na odsłuch.

Sprawdź w odsłuchu jeszcze Atolla IN 200 , Roksan Caspian M2 to czyste tranzystory. dobra konkurencja dla Scorpio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

9 godzin temu, S4Home napisał:

Aria ma lepszy dzwięk od Chorusa i to zdecydowanie.

A w Nautilusie gdzie byłeś na odsłuchu maja bardzo dobrze przygotowane pomieszczanie do odsłuchu.

Więc sprzet musisz wziąć do siebie na odsłuch.

Sprawdź w odsłuchu jeszcze Atolla IN 200 , Roksan Caspian M2 to czyste tranzystory. dobra konkurencja dla Scorpio.

Widzę że mnie śledzisz :) Rzeczywiście, byłem gdzie piszesz. Sala wyglądała profesjonalnie - masa elementów tłumiących. Może dlatego ten bas był taki przyjemny. Ciekawe rzeczywiście jak to wypadnie u mnie.

A macie u Was Arię 926 do wypożyczenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Słuchałem dziś Arii 926 z Roksan K3 i z CA CX81. Porównywałem z Heco Aurora 700 i jak dla mnie dużo więcej szczegółów słyszałem gdy grała Aria. Bas też bardziej mi z niej odpowiadał. Heco trochę tak bardziej plastikowo jak dla mnie. 

Co do wzmacniaczy to nie słyszałem dużej różnicy. Może nieco głębszy bas z Roksana. 

Mam pytanie - na ile różni się Roksan Caspian M2 od tego K3? Jaka będzie różnica w brzmieniu pomiędzy K3 a Atoll IN200?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałeś kolumny za 10 000 zł vs za 2700 zł :)

Mogłeś odczuć taką poprawę :)

Caspian M2 gra równiej. Plynniej, bardziej melodyjnie. Nie jest tak napompowany graniem ofensywnie do przodu. Ma dynamikę ale dawkuje ją bardziej umijętnie.

K3 a Atoll IN 200 to z kolei 2 rożne światy. Atoll jest ciepły, melodyjny, łagodniejszy. mimo dużej mocy. Nie gra tak do przodu góra pasma.

K3 / CaspianM2 / Atoll IN 200 to moim zdaniem totalnie odmienne wzmacniacze.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.09.2020 o 20:35, ArturXYZ napisał:

Quadral na razie nie biorę pod uwagę - to niezbyt poważana chyba marka na rozmaitych forach, mam wrażenie że niezbyt audiofilska - staram się celować w coś bardziej uznanego. Ale jeśli nie znajdę czegoś co mi podpasuje wśród audiofilskich marek, to Quadrala też sprawdzę, bo z wyglądu są przyjemne, duże głośniki basowe. 

I błąd ;) sam jestem zaskoczony jak to dobrze gra - mam aktualnie Ascent 90 LE. (nomen omen z Atollem, tylko 100se) Quadral ma porządne zaplecze techniczne i inżynierskie. Raczej sprzęt zaprojektowany z głową, przebadany i pomierzony porzędnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do tych konkretnych kolumn chyba atoll. Ale to ja dlatego że wolę kolumny o niezbyt ekspresyjnej górze. Góra nie może mnie męczyć bo wtedy odrzucam takie kolumny. 

Caspian na pewno pod tym kontem gra jaśniej. 

ale obiektywnie gdybym miał porównywać obydwa wzmacniaczem to Caspiana stawiałbym wyżej. 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Dnia 15.12.2020 o 12:00, S4Home napisał:

Moim zdaniem do tych konkretnych kolumn chyba atoll. Ale to ja dlatego że wolę kolumny o niezbyt ekspresyjnej górze. Góra nie może mnie męczyć bo wtedy odrzucam takie kolumny. 

Caspian na pewno pod tym kontem gra jaśniej. 

ale obiektywnie gdybym miał porównywać obydwa wzmacniaczem to Caspiana stawiałbym wyżej. 

Piotr

 

Edytowano przez mario2021
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Trochę późno, ale chciałem się podzielić info, że ostatecznie kupiłem jeszcze w grudniu - Focal Aria 926, Atoll IN200 i do tego Atoll CD50, ale gram głównie z Tidal używając BlueSound node 2i. 

Kolumny stoją blisko ściany tylnej (tył kolumny jakieś 10 cm od ściany), a jedna bocznej (jakieś 5 cm) i nie dostrzegam żadnych negatywnych efektów. Próbowałem je przesuwać dalej od ściany na próbę i nie słyszałem poprawy. Zatem stoją blisko ściany - bałem się tego, ale nawet na zabawie sylwestrowej gdzie wzmak był odkręcony na maxa nic się wzbudzało, dźwięk był OK, może poza pojedynczymi kawałkami (tak z 5 na 100) - gdzie było jakieś okropne dudnienie, ale wystarczyło o 10% ściszyć i było OK. 

Ogólnie zestaw mi bardzo pasuje - lubię dużo basu, dźwięk jest przyjemny, sprzęt nie za mocny i nie za słaby do mojego pomieszczenia. Jak porównam go z Ayon Spirit to mam wrażenie że jest mniej szczegółowy i mniej ciepły, ale może na lampę jeszcze kiedyś przyjdzie czas. 

Ogólnie polecam połączenie arii z atoll.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...