Skocz do zawartości

Izolacja akustyczna


Marekcki

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim.

Mam prośbę o doradę. Muszę odizolować się akustycznie od sąsiada, gdyż inaczej nie ma sensu kupować kolumn podłogowych :) Otrzymałem ofertę od pewnej firmy na piankę z przyklejoną matą gumową. Izolacyjność tego materiału wg badań wygląda następująco:

100Hz - 12,8dB

160Hz- 15,3dB

250Hz - 19,8dB

1000Hz - 24dB

2000Hz - 34,4dB

5000Hz - 47,8dB

jako, że ilość decybeli nie wiele mi mówi (bo to nie rośnie jakoś proporcjonalnie, że dwa plus dwa jest cztery, a nie siedem), proszę o opinię, czy od 12,8 do 15,3 przy niskich częstotliwościach to dużo, czy mało? lubię bas. Nie będę kupował subwoofera, bo aż tak wysokim poziomem niskich częstotliwości nie jestem zainteresowany, ale jednak kolumny będę kupował mocno nastawione na bas, gdyż lubię, gdy jest go sporo w muzyce. Czy przy takiej izolacji (do tego będzie jeszcze płyta GK akustyczna na to),  będzie dało się na jakimś "normalnym" poziomie słuchać muzyki?  nie chodzi mi rzecz jasna o robienie z pokoju sali koncertowej - po prostu chcę posłuchać muzyki w taki sposób, by z jednej strony nie ograniczać się mocno poziomem głośności, ale z drugiej nie mam potrzeby odsłuchu na takim poziomie, by musieć wydzierać się wprost do ucha gościom mojego mieszkanka.

 

Kolejna sprawa:

w załączniki plan (sorry za amatorkę) pokoju. 

1. Niebieski X - ściana graniczna z sąsiadem, fioletowy X - przeciwległa. Pytanie: kolumny postawić na ścianie z niebieskim, czy fioletowym krzyżykiem?  która opcja lepiej wyciszy dźwięk przed sąsiadem?

2. Zielony krzyżyk - pion wentylacyjny, żółte krzyżyki - pozostałe dwie ściany. Pytanie: czy te dwie ściany oraz pion też należy izolować?

Dobrego dnia, Marek

akustyka mieszkanie.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12.8 dB jeśli to miałby być "zysk izolacyjności" to bardzo dużo i gwarantuje Ci że ta pianka tyle nie da. Zwiększenie izolacyjności to bardzo duży problem i ciężka sprawa, zwłaszcza w niskich częstotliwościach. Jeśli finalna izolacyjność miałaby wzrosnąć poniżej 100 Hz to na pewno musiałbyś dać coś typu pianka izolacyjna lub wełna + płyta GK 2 cm, bez płyty to nie ma szans, a tak naprawdę - bez pływającej podłogi nie ma sensu tego robić. Jeśli lubisz bas, to sąsiad też będzie musiał ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

12.8 dB jeśli to miałby być "zysk izolacyjności" to bardzo dużo i gwarantuje Ci że ta pianka tyle nie da. Zwiększenie izolacyjności to bardzo duży problem i ciężka sprawa, zwłaszcza w niskich częstotliwościach. Jeśli finalna izolacyjność miałaby wzrosnąć poniżej 100 Hz to na pewno musiałbyś dać coś typu pianka izolacyjna lub wełna + płyta GK 2 cm, bez płyty to nie ma szans, a tak naprawdę - bez pływającej podłogi nie ma sensu tego robić. Jeśli lubisz bas, to sąsiad też będzie musiał ;) 

Witaj Bartku.

Wstawiam w załączniku sprawozdanie z badań. Czyli wg Ciebie pianka z naklejona mata gumową + płyta GK 2cm to za mało i potrzebna jeszcze trzecia warstwa z wełny?

karta produktu.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z płytą to już prędzej, zmierzam do tego, że to co tutaj jest wyznaczone to jest współczynnik izolacyjności akustycznej Rw, laboratoryjny. To nie działa tak, że to się "dodaje" do istniejącej ściany, tak jak wspomniałem jak to razem z płytą GK da w niskich częstotliwościach z 1-3 dB to będzie już ogromny sukces i po prostu nie da rady uzyskać więcej na takich konstrukcjach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Z płytą to już prędzej, zmierzam do tego, że to co tutaj jest wyznaczone to jest współczynnik izolacyjności akustycznej Rw, laboratoryjny. To nie działa tak, że to się "dodaje" do istniejącej ściany, tak jak wspomniałem jak to razem z płytą GK da w niskich częstotliwościach z 1-3 dB to będzie już ogromny sukces i po prostu nie da rady uzyskać więcej na takich konstrukcjach

spoko, zatem czy 1-3dB zrobi różnicę? czy jednak zmiana będzie raczej kosmetyczna, i nie ma sensu wydawać około 3 tys na tego typu izolację? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie... zapewne zrobi różnicę która będzie jakoś odczuwalna, czy będzie ona wystarczająca - raczej nie. Z najniższymi częstotliwościami naprawdę nie da się walczyc bez konkretnego designu pomieszczenia w pomieszczeniu

Dziękuję za pomoc.

5 minut temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie... zapewne zrobi różnicę która będzie jakoś odczuwalna, czy będzie ona wystarczająca - raczej nie. Z najniższymi częstotliwościami naprawdę nie da się walczyc bez konkretnego designu pomieszczenia w pomieszczeniu

aha, jeszcze jedno - te dwie boczne ściany i pion wentylacyjny też izolować? czy zostawić takie, jakie są?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...