Skocz do zawartości

Kino domowe 7.1 czy jest sens?


Tynio

Recommended Posts

Mam pytanie 

W domu Ampli VSX-933  + 5.1 

głośniki 

przód Tannoy M2 oraz MC  

na tył M1 

pokój ma wymiar 4 x 5,2m

Zastanawiam się nad dokupieniem jeszcze M1 lub MR

tylko czy będzie miało to sens przy takim ustawieniu.

Przednie głośniki 

central nad TV , M2 około 40-50cm od TV (65")  wysokość od podłogi około  80-90 cm 

głośniki surround będą powieszone z boku (nie mam opcji powieszenia za narożnikiem) na wysokości około  1,3-1,4 od ziemi i skierowane lekko do dołu. 

przy takim ustawieniu jest sens dokładanie jeszcze jednej pary głośników? 

Dodatkowe głośniki musiały by być prawie na środku pokoju (oddalone od narożnika około 2m powieszone na wysokości 1,3-1,6m od ziemi) - skierowane w stronę osoby siedzącej. 

 czy jak bym kupił MR to nie dać ich to tyłu? czy zostawić jako dodatkowe na środku? 

 

Wyglądało by to mniej więcej tak 

--------------------mc----------------------

I               m2        TV          m2                 I

I                                                                I

I                                                                I

I                                                                I

I  m1/mr                                        m1/mrI

I                                                                I

I                                                                I

I m1                kanapa                         m1I

---------------------------------------------

Taki szkic na szybko. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Stolarz napisał:

Przy takim ustawieniu kanapy to nie ma sensu. Kanapa musiałaby stać gdzieś na wysokości m1/mr.

obraz.png.879bb96209e76f1f8787b74f7d09452c.png

Wielkie dzięki.

tak myślałem że jak kanapa/narożnik jest przy ścianie to system 7.1 niewiele mi może zaoferować. 

myślałem jeszcze o wykorzystaniu systemu atmos, ale czytałem, że takie dźwięki z odbicia to trochę ściema i niewiele dają przy prawdziwym systemie 7.1

Tak by to mogło wyglądać  5.1.2

 

5.1.2.png

 

Przednie głośniki będą na standach 80-90cm więc bez problemu mogę powiesić dodatkowe FHL i FHR minimum 90cm nad FL i FR (tyle ile zaleca producent ampli) 

Edytowano przez Tynio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz. Dolby Atmos Enabled (czyli te co odbijają dźwięk od sufitu) to tylko namiastka Atmosa.
Z resztą tak czy siak u Ciebie dobrze by było kanapę trochę do przodu dać.

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.2-overhead-speaker-setup-guide/

Ale to co Ty wstawiłeś to nie jest to o czym piszesz. To są głośniki przednie wysokościowe.

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Stolarz napisał:

Tak jak piszesz. Dolby Atmos Enabled (czyli te co odbijają dźwięk od sufitu) to tylko namiastka Atmosa.
Z resztą tak czy siak u Ciebie dobrze by było kanapę trochę do przodu dać.

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.2-overhead-speaker-setup-guide/

Ale to co Ty wstawiłeś to nie jest to o czym piszesz. To są głośniki przednie wysokościowe.

 

28 minut temu, Kubad napisał:

Jak dla mnie przy obecnym rozmieszczeniu nie ma to sensu zostań przy klasycznym 5.1 Chyba że masz możliwość dokonania zmian w ustawieniu. 

 

Aktualnie jestem w trakcie remontu i niby mogę trochę pokombinować, tylko że jest pewno "ale" 

kot i żona :)

obie postawią na swoje.

Odsuniecie narożnika wiąże się, że kot będzie wchodził i siedział tam i nieszczęście gotowe jak się przesunie do ściany, do tego żonie zależy by było jak najwięcej przestrzeni na środku salonu (między innymi ograniczani się tam z meblami do minimum ( szafka RTV, komoda i barek oraz wiadomo narożnik z ławą) 

Czy takie głośniki przednie wysokościowe dodają coś ciekawego do systemu przy oglądaniu filmów? 

Jak zaplanuje wszystko przed położeniem paneli i zrobieniem elektryki to jestem w stanie jeszcze dołożyć te 2 kable w odpowiednim miejscu, potem już muszę zostać przy okablowaniu jakie zrobiłem. 

- zapomniałem jeszcze o jednej ważnej sprawie.

Po lewej stronie mam 2 duże okna i jak bym chciał coś powiesić symetrycznie to problem bo tylko z przodu i na środku mam miejsce gdzie mogę przykręcić jakieś uchwyty.  

Edytowano przez Tynio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma tu co kombinować na siłę jeśli nie może kanapy przesunąć.

Ja bym kanapę dał do przodu. Na sufit Atmosy. A za kanapę dał długi stolik na którym kobieta by mogła sobie coś poustawiać :D
W takich sytuacjach musisz uruchomić kreatywność :D
Wrzuć zdjęcie w stronę kanapy. Coś wymyślimy :>>>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz mam chwilę odpisać bo remont całkiem pochłoną mnie w weekend. 

 

Subwoofer mam i prawdopodobnie będzie przeniesiony z poprzedniego pokoju czyli sw-p130

Niewielki, ale w poprzednim zestawieniu dawał radę (VSX-808 RDS + 4x M1)

Możliwe że w przyszłości będę zmieniał na inny (ale to dopiero jak całkiem zakończę remont)

Co do fotek jak wygląda pokój, są poniżej. 

Sam narożnik jaki ma stać to 

 

i-gawin-naroznik-tango.jpg

 

20200626_210004.jpg

 

Na tej ścianie ma być narożnik 

20200626_210025.jpg

20200626_210109.jpg

Tu ma być na środku TV 

Edytowano przez Tynio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, tomek4446 napisał:

Niech Ci tylko nie przyjdzie do głowy walnąć szafeczki na całą długość ściany pod TV :)

 

6 godzin temu, S4Home napisał:

Dokładnie.

Przestrzegam też przed szafki RTV pod RTV!!!!!!

Porzuć ten pomysł póki w zarodku.

Niestety szafka RTV jest już zamówiona, ale nie na całą ścianę.

 

 

szaf RTV.jpg

 

Nie jest to na całą ścianę bo zajmie tylko 1,5m, czyli zostaje mi jakieś 2,5 do dyspozycji. 

Sam TV ma około 1,45m  szerokości. 

Aktualnie szukam standów pod głośniki wiec wszystko będzie oddalone od siebie i mam nadzieję, że będzie na odpowiedniej wysokości. 

Uchwyty na TV już jest, a koncepcja z centralnym nad TV upadła i central będzie pod TV 

Niestety to tylko mieszkanie w bloku z lat 70 więc muszę iść na pewne kompromisy.

Samych mebli ma być naprawdę mało, bo tylko półka podwieszana z prawej strony, komoda oraz niska szafka (barek) przeszklony. 

 

Odpuszczam sobie temat 7.1 i będę w takim razie odkładał kasę na lepszej klasy głośniki oraz może kupię jakiś lepszy woofer.

Zastanawiam się nad akustyką pomieszczenia, kasetony zerwane na suficie i będzie kładziony tynk + dodatkowo tynk na ściany( pewnie do 1cm) na podłodze będzie pod panelami mata pochłaniająca dźwięcz.

Aktualnie jak było pusto i bez mebli to takie echo niosło jak w kościele :) 

 

Dzięki za podpowiedz.  

Edytowano przez Tynio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Stolarz napisał:

Dywan na powierzchni odsłuchu jak dla mnie kusi być. Inne ustroje akustyczne tym bardziej jak nie chcesz mieć seansu kina w kościele :>>>

Wczoraj po zerwaniu kasetonów słychać było niezłe echo. (taki wymysł komunistyczny na krzywy sufit, ale poprawiał lekko akustykę :) )

Żona chciała położyć jakiś chodnik, ja byłem przeciwny, ale skoro warto dać coś na podłogę to zgodę się i wyjdę na osobę, która ma serce ;)

Po położeniu paneli zobaczymy jak to będzie słychać bo podkład dosyć ciekawy jest i nie "nosi" jak zwykły standardowy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tynio nie narzekaj na budownictwo , w porównaniu  z nowym to masz bajkę :) Od dziesięciu lat jestem na większości targów budowlanych w Polsce i nie tylko , gdzie wystawiają się deweloperzy i ..... jest coraz gorzej z rozkładem, a rozkładem pod  audio już nie wspomnę. To , że wmówiono temu narodowi , że najlepszym rozwiązaniem jest pokój z aneksem kuchennym to marketingowe mistrzostwo świata , Ci od kabli audio to mogli by się wiele nauczyć :) Chłopie masz jedną , całą wolną ścianę, a to rzadkość . Wiem z doświadczenia , że pokój użytkowy można tak urządzić by audio się wkomponowało z zachowaniem  wymogów jakie za sobą niesie. Zacząłbym już na etapie remontu na takim zaprojektowaniu ustawienia mebli by uzyskać miejsce na ;

- odsunięcie kolumn min. 50 cm. od ściany tylnej 

- odsunięcie 120 cm. od ścian bocznych 

- uzyskanie trójkąta równobocznego

- walcz by nie pojawił się stolik kawowy lub inny mebel między punktem odsłuchu a kolumnami.

Wiem , że nie będzie łatwo ale trzymam kciuki :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotek się zmieści itak z tyłu za narożnikiem, zazwyczaj mają pochyłe ścianki. Jeśli faktycznie się nie da bo żona nie pozwoli odsunąć, wziął bym na boki bipolarne surroundy. Musisz się liczyć z tym że to nie da aż takiego efektu jak przy tylnych głośnikach. Te przednie blisko sufitu są dobrym rozwiazaniem gdy miejsce odsluchu jest bliżej tv. 

Edytowano przez Edward Gałka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...