Skocz do zawartości

KEF Q750 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

KT01.png.3ee1499c8e4ad0106e60a0421a260da5.png.64d523855007c4670028cd29c6083b6c.png

 

Zamówiłem na testy kolejne kolumny (podziękowania dla sklepu Q21). W przyszłym tygodniu będę miał okazję posłuchać KEF-ów Q750. Wybór nieoczywisty, bo zamiast piąć się w górę z obecnego poziomu, schodzę cenowo półkę niżej. Kolumny jednak są na tyle ciekawe, że nie miałbym spokoju, gdybym ich nie wypróbował. Z tego co o nich piszą wychodzi, że mogą się wpasować w mój gust. Do tego pozytywne wrażenie jakie zostawiły po sobie R3, testowane przeze mnie wcześniej, dodatkowo rozpala apetyt na posłuchanie kolejnej konstrukcji Kent Engineering & Foundry.

KEF-Q750-BIALY.jpg.55f16b1ce321cf59030cbf991c57628d.jpg

(chyba nie ma się co zniechęcać, że seria Q zdobyła nagrodę dla najlepszego zestawu głośnikowego do kina domowego;)

 

Kolumny zaprojektował chłoptaś ze zdjęcia - Jack Oclee-Brown.

P7mEmTCwcvaDs3Uq6WkxCA.thumb.jpg.7c8b73a4cf4207b7ab26de0777fa8545.jpg

Gość jest jeszcze przed czterdziestką, a już od 6 lat jest Head of Acoustics u KEF-a. Musi być bystry, bo już koło 30-tki zrobił doktorat z akustyki głośników (temat: "Konstrukcja głośnika ze sterownikiem kompresyjnym z wtyczką fazową "). Liczę, że przy opracowywaniu serii Q dobrze wykorzystał nabytą wiedzę;) Z oczu mu dobrze patrzy.

cdn

 

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 217
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

A ja właśnie tym razem mniej. Nie będą to kolumny które zaskoczą cię w porównaniu do R3 czy r300 które testowałes. Nie będzie dużej przewagi na plus ani też ubytku na minus. Po prostu inne granie ale w tym klimacie. 

Moim zdaniem fajne małe , kompaktowe kolumny. Na zdjęciach wyglądają na większe niż w rzeczywistości. 

Stawiam że nie zostaną 😛

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szczerze to na razie mi dobrze idzie obstawianie :)

szkoda że meczyki tak nie wchodzą :(

Zobaczyszzobaczysz jak kolumny do ciebie przyjadą wyjmiesz jest pudełka no i po prostu jak na ilość przetworników to to jest po prostu no mega mała kolumna. podobne rozwiązanie swego czasu miał tannoy z linią precision i model 6.4 powiem ci że te kolumny naprawdę mogłyby ci się spodobać szkoda że nie są już produkowane i nie ma nowej linii. Widać że fyne też w to nie poszło. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, S4Home napisał:

Stawiam że nie zostaną 😛

Coś w końcu musi zostać, bo sprawy zaszły już za daleko. Nie da rady wycofać się na dawne pozycje.

Rzuć jeszcze jedną propozycję, co mam kupić? Holograficzne (jak R3), przejrzyste i namacalne (jak B&W 706) i z przyzwoitym basem (jak B&W 603). 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Kubakk napisał:

zrobiły wrażenie , i nie ,że wiedziałem co gra

Widzisz, co znaczy ślepy test! Jakbyś od początku wiedział co gra, to pewnie by Ci się nie spodobało, bo taniocha z Chin i te sprawy.

45 minut temu, Kubakk napisał:

sapytałem obsługę salonu (ktoś inny miał odsłuch) co tak fajnie gra :D 

To mnie trochę dziwi, bo R3 zdecydowanie lepiej brzmiały w sweet spocie. Przy graniu w tle były mniej efektowne, co miałem im za złe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka konstrukcyjna. Q750 mają bardzo solidne obudowy, szczególnie jak na budżetową konstrukcję. Ich przednia ścianka ma zróżnicowaną grubość. W dolnej części (wooferowej) słuszne 26 mm, a w górnej, gdzie znajduje się Uni-Q, nawet 36 mm. Mimo, że w wielu miejscach (np. terminale) widać, że KEF bardzo przy tym projekcie oszczędzał, to na konstrukcję obudowy jednak nie żałował. Być może uważają, że to jeden z kluczowych elementów dla osiągnięcia dobrego brzmienia. Podobnie myśli chyba Bowers, bo ich kolumny z najtańszej serii też mogą pochwalić się masywną stolarką. Oszczędności tak, ale nie na wszystkim. Pewnych rzeczy nie tykamy (a nawet dokładamy dodatkową płytę MDF;).

NewQ_budowa0.thumb.png.4eb91050ca519b3c3dee71a12fb6adcb.png

KEF-Q950-Standlautsprecher-3.thumb.jpg.0a7ab448c9dca716de2beee6bd10f900.jpg

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja jest niby 2,5-drożna. Jeden przetwornik basowy + dwie membrany bierne i Uni-Q, składający się z przetwornika średnio-niskotonowego oraz tweetera. Dziwne jest to, że średnio-niskotonowy ma oddzielną, szczelną komorę. Mamy więc właściwie dwie kolumny w jednej: pełnopasmowy, dwudrożny monitor z obudową zamkniętą na górze oraz subwoofer z wooferem i dwiema membranami pasywnymi na dole.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

podobne rozwiązanie swego czasu miał tannoy z linią precision i model 6.4 powiem ci że te kolumny naprawdę mogłyby ci się spodobać szkoda że nie są już produkowane i nie ma nowej linii. 

Jaka byla roznica jesli jeszcze pamietasz miedzy Tannoy precision 6.2 vs 6.4? W 6.4 tunel zastepowaly wlasnie dwie membrany pasywne jak u kef-a.

Ja porownywalem precision 6.2 vs dc6t se oba w podobnej konfiguracji, ale do 6.4 nie doszedłem z powodow finansowych....

.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek nie chciałbym studzić Twojego zapału ale przy okazji zakupu R300 słuchałem u kolegi tych największych z serii, chyba R900? Salon ok. 20 m2. Zasilane jakimś mocnym Atolem. Kable jakieś wypasione Kimbery. Reszta też niezła. Ogólnie byłem tym audio bizancjum zawstydzony ale R300 wypadły dla mnie lepiej. Te większe prócz mocy niczym nie zaimponowały ponad R300. Ogólnie pisząc straszna buła na basie. Może akustyką pomieszczenia buła się uwydatniła, a może tak mają te duże. 

Wiem, że te Q to inne granie ale jak Ci R3 nie podeszło to nie wróżę dobrze 😉 mimo że trzymam kciuki za odnalezienie tego czego szukasz 👍

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zarzut względem dużych KEF-ów, tak z serii R, jak i Q często się powtarza. Słychać z różnych stron, że przesadzają z basem i że mniejsze modele grają lepiej. Być może chodzi o niedopasowanie wielkości kolumn do wielkości pomieszczenia. No wybacz, ale R900 do 20 metrów? To po co robią R700, R500, R300 i R100? R900 powinny raczej grać w 40-50 metrach.

PS a granie R3 mi właśnie podeszło (tylko nie do końca;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kraft napisał:

 Być może chodzi o niedopasowanie wielkości kolumn do wielkości pomieszczenia.

Właśnie o to chodzi , mamy nieduże pomieszczenia i nie potrzeba Nam :D 

38818946b3f0b25173457d2ec693258f.jpg

PS: Mariusz Sinusaudio ma ~10-12m^2 pokoik odsłuchowy i dosyć duże kolumny (25cm low , 16mid , wstęga) i poczułem się jak w samochodzie z 2 wielkimi subami jak mi włosy podniosło ;)  natomiast nie było dudnienia itp. bass problemów , grało zacnie na moim wzmaku

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kubakk napisał:

 

38818946b3f0b25173457d2ec693258f.jpg

 

To sie nazywa luxus móc tak "wyjechac" w pomieszczenie kolumnami. Ostatnim razem jak robilismy remont (malowanie) to przez jeden dzien miałem takie ustawienie i powiem ze bas mocno wyszczuplał jednak przestrzen jaka sie wowczas wytworzyła wspominam do dzis.... obecnie nie narzekam jednak jest to jakies 30-40% tamych mozliwosci przestrzennych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MariuszZ napisał:

Na to liczę z tych czterech watów, które zamówiłem u Mariusza i z moich 22cm wuferów hehe 😉

Wg mnie wielkość obudowy kolumn u Mariusza zrobiła ten efekt , bo nawet nie było głośno ;) 

Ale przywalenie w klatę przy odpowiednim kawałku zapewne będzie , czy inny masaż siedziska :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzę dlaczego tak się zainteresowałem tymi Q750. Otóż z biegiem czasu wykrystalizowało się u mnie przeświadczenie, że najważniejszymi dla mnie cechami brzmienia są przestrzenność i namacalność. Szukam zatem kolumn, które w tych kategoriach zagrają najlepiej jak się da. Dlaczego przypuszczam, że KEF-y Q mają te cechy? Wyczytałem to z gazetki (wiem - śmiech na sali). A jednak. Wysoko sobie cenię testy w niemieckim miesięczniku Stereoplay. Moim zdaniem ma najlepiej obmyślony system ocen. Oceny są bezwzględne, łatwo więc porównywać sprzęty bardzo różniące się ceną. Po drugie ocena jest rozbita na kilka kategorii, dlatego można z niej wyczytać, jak sprzęt prezentuje się w dziedzinach na których nam najbardziej zależy. A po trzecie i najważniejsze, oceny ze Stereoplay są najczęściej zgodne z tym, co sam stwierdzam w odsłuchu (i to niezależnie, czy czytam i potem słucham, czy odwrotnie). Oczywiście nawet najrzetelniej przeprowadzony test jest nadal tylko zapisem wrażeń testującego, ale jak już mam wybierać z różnych subiektywnych ocen, to te ze Stereoplay wyglądają mi na dość użyteczne.

A zatem, jak Niemcy oceniają Q750? Ogólnie bardzo dobrze, a w kategorii obrazowania wręcz wybitnie - 15 punktów na 15 możliwych. Przypominam, że mówimy o kategoriach bezwzględnych, czyli testerzy uważają, że lepiej się po prostu nie da. Swoją drogą wiele KEF-ów dostaje w tej kategorii maksa (np. Blade, R5...). Nie znaczy to wcale, że tego maksa dostać tak łatwo. Większości kolumn, nawet tym bardzo drogim, się to nie udaje (np. Focal Sopra No. 2 - 14 punktów, Canton Reference 9 K - 13, Wilson Audio Sabrina - 14, Bowers & Wilkins 803 D3 - 13, Gauder Akustik Vescova MKII - 13, ELAC Air-X 409 - 10, że wymienię tylko kolumny testowane w jednym numerze 11/2015). Q750 są chyba najtańszymi kolumnami, które dostały w tej kategorii 15 punktów (no z jednym wyjątkiem - maksa dostały też Q550;).

1061028320_KEFQ750.jpg.51afceba3f7e14a08cf9b5e710102242.jpg 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Kraft napisał:

Ogólnie bardzo dobrze, a w kategorii obrazowania wręcz wybitnie

Kurde może wyjdę na dyletanta , ale co to jest obrazowanie przez kolumny głośnikowe ? Jak dotąd wiem tylko , jak się zmienia postrzeganie w ramach tego samego utworu : sceny , źródeł pozornych , lokalizacja instrumentów , ale to wszystko ma miejsce gdy pozycjonuje kolumny.  

Proszę o wyjaśnienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Kubakk napisał:

kiedy będzie wygrzewanie i pierwsze Kraftopinie ?

Kolumny będą u mnie najwcześniej we wtorek.

11 minut temu, tomek4446 napisał:

Kurde może wyjdę na dyletanta , ale co to jest obrazowanie przez kolumny głośnikowe?

To precyzja lokalizacji wokali i instrumentów, odczucie przestrzeni w której grają, a także wrażenie namacalności dźwięków, np. że śpiewak znajduje się z nami w pomieszczeniu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śpiewaka kumam :) Co do reszty wydaje mi się to trochę naciągane , bo lokalizacja to już zależy od stosunku odległości ścian bocznych od tylnej , symetrii lub nie rozstawu kolumn w stosunku do osi punktu odsłuchowego ,  kąta dogięcia . Moje kolumny w takim teście mogą dostać od " 0 " do pięciu gwiazdek w zależności jak je ustawie. 

Nadal walczę z ustawieniem , więc coś na ten temat wiem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kraft napisał:

 

To precyzja lokalizacji wokali i instrumentów, odczucie przestrzeni w której grają, a także wrażenie namacalności dźwięków, np. że śpiewak znajduje się z nami w pomieszczeniu. 

Wlasnie wspomnialem w klubie Tannoy takie "materializowanie" sie wokalisty w pomieszczeniu dzieki produktom Tannoy-a. Jak by nie patrzec to konstrukcja produkujaca podobnie dzwiek jak kef. Tzn. Mam na mysli efekty przestrzenne

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...