Skocz do zawartości

KEF Q750 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

Ja się zgadzam i też sprawdzałem że do Q750 no lampa to taki średni pomysł. Nie sprawdzałem wszystkich ale Unison , Cayin czy popularny Yaqin nie wypadły za dobrze.

Gdybyś chciał zostawić KEF to sprawdź Moona, Roksana K3 czy Cyrusa.

Kiedyś bym Ci pożyczył. Ale dostaniesz je bez problemu gdzie indziej także chętnie poczytam dalej.

I tak jestem zaskoczony na plus gdyś tak po cichu wygląda że one najbardziej Ci podeszły? Zwłaszcza po teście Bowersa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 217
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

18 godzin temu, Kraft napisał:

Może podpowiesz konkretne modele? Wzmacniacz i kolumny. Najlepiej z aktualnej oferty sklepów.

Pewnie. Polecam wzmacniacze lampowe SET produkcji p. Mariusza z sinusaudio ewentualnie jest jeszcze inny wyrob polskiej manufaktury haiku audio model origami el34 se, ale tego nie slyszalem. Markowy produkt to unison simply italy. Z uwagi na fakt, ze ten ostatni bardzo dobrze sprzedaje sie na swiecie jak dobrze poszukasz to kupisz uzywany w cenie tych poprzednich dwoch. Zadnych chinczykow nie kupuj, szkoda kasy.

Kolumny. Jestem entuzjasta konstrukcji podlogowych nawet w mniejszych pomieszczeniach bo fizyki nie oszukasz. Chcesz miec ladnie rozciagniety bas to membrana musi byc odpowiedniej wielkosci i kolumna musi miec swoja kubature. Wzmacniacze lampowe SET maja niewielka moc, czesto kilku watow, dlatego szukaj kolumn o wysokiej skutecznosci, powiedzmy >90db i liniowej (tzn. mozliwie stalej) krzywej przebiegu impedancji. Moim zdaniem liderem cena/jakosc niewatpliwie jest tutaj heco aurora 700/1000. Skutecznosc 92/93db i latwa impedancja. W polaczeniu ze wzmacniaczem z sinusaudio (na lampach el34 albo 300b) albo unison simply italy dostaniesz to, czego szukasz. Inne produkty? Na pewno kolumny klipsch z serii heritage (np. heresy), opery (np. grand mezza), unison (np. max mini, max 1). Moze cos z nowych magnatow, wiem, ze maja wysoka skutecznosc, ale nie widzialem pomiarow ich impedancji. Wywolam branze, @S4Home @Q21 moze beda mieli inne propozycje.

PS Zmien tego marantza nd6006, rozumiem, ze pasowal Ci wizualnie do wzmacniacza, ale wierz mi to nie jest zaden cud techniki. Uslyszysz zdecydowana poprawe jak zainwestujesz w maline z nakladka, ktora bedziesz mogl ulepszac. To naprawde sensowna inwestycja na lata. Soft nie straci nigdy na aktualnosci, w przeciwienstwie do tego streamera. Do tego dac, minimum uzywany arcam rdac z zasilaczem tomanka albo topping e30 z zasilaniem ifi ipower. Brzmienie dobierzesz idealnie pod siebie wymieniajac we wzmacniaczu lampy sterujace i mocy. Zobaczysz jakie to super kiedy w zaleznosci od gatunku, ktory chcesz sluchac dobierasz odpowiednia lampe zeby uslyszec to, co najlepsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, jsp napisał:

Moim zdaniem liderem cena/jakosc niewatpliwie jest tutaj heco aurora 700/1000.

To się nawet dobrze składa, bo Aurorami 700 dysponuję;)

52 minuty temu, jsp napisał:

Brzmienie dobierzesz idealnie pod siebie wymieniajac we wzmacniaczu lampy sterujace i mocy. Zobaczysz jakie to super kiedy w zaleznosci od gatunku, ktory chcesz sluchac dobierasz odpowiednia lampe zeby uslyszec to, co najlepsze.

No i tu mnie zniechęciłeś. Marzę tylko o tym, żeby włączyć i słuchać. Poszukiwań sprzętowych mam po dziurki w nosie. Dobieranie lamp to nie dla mnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kraft napisał:

No i tu mnie zniechęciłeś. Marzę tylko o tym, żeby włączyć i słuchać. Poszukiwań sprzętowych mam po dziurki w nosie. Dobieranie lamp to nie dla mnie.

Hehe, ale to nie tak, ze za kazdym razem musisz zmieniac lampy. Oczywiscie jak chcesz miec jak najlepszy efekt to jest kolejny stopien swobody do tuningu, ktory Ci to umozliwia. Uspokoje Cie i powiem, ze oczywiscie, ze mozna kupic uniwersalne lampy, ktore dobrze sprawdzaja sie w kazdym gatunku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marconi 6sn7gt szare z 67r i po temacie szukania lamp sterujących :P 

Właśnie kończę dzisiejszą sesje z SET 300B , ponad godzina dreszczy wystarczy :D

Breakout , Martyna Jakubowicz , Artur Rojek mają mega zrealizowane nagrania - jest czar

a kończę remixem Robyn , Floorplan

PS: nie namawiajcie Krafta na zmianę elektroniki , musiałby stwierdzić ,że się pomylił tak jak z pylonami ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zakończenie testu puściłem sobie jeszcze "Amused To Death" Watersa. KEF-y zdają się idealnym partnerem do odtwarzania tej płyty. Świetnie oddają jej kuglarskie efekty stereofoniczne. 180-stopniowego otoczenia dźwiękiem wprawdzie nie osiągnąłem, ale 160 stopni dostałem bez problemu. Głębia też nie pozostawiała niedosytu. Miły akcent na koniec.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim mi wywietrzeje wszystko z głowy, to zamieszczam jeszcze podsumowanie testu Q750.

Uwaga. Porównanie będzie tym razem względem trochę droższych kolumn, tych które miałem okazję testować krótko przed KEF-ami, czyli przyjmujące jako punkt odniesienie konstrukcje za około 6000 zł (a KEF-y przypominam kosztują ok. 4500).

Wsad technologiczny - 10/10

Czołówka. Oryginalne i zaawansowane technicznie przetworniki, których technologia została niemal wprost przeniesiona z modeli flagowych. Wszystkie rozwiązania pomierzone i uzasadnione technicznie. Bez przypadku. Wszystko starannie przemyślane. Oczywiście widać pewne oszczędności, ale w tej cenie i tak dostajemy technikę przez duże "T", a to cieszy.

Wzornictwo/wykonanie/detale - 5/10 (ocena niby niska, ale pamiętajmy, że wystawiona względem kolumn droższych o 2000 zł)

W wykonaniu widać największe oszczędności. Wszystko, co nie ma bezpośredniego wpływu na dźwięk zrobiono jak najtaniej. Samej konstrukcji obudowy nie można jednak zarzucić bylejakości. Skrzynka jest bardzo solidna, z przednią ścianką o zróżnicowanej, miejscami imponującej grubości. Zaoszczędzono jedynie na wykończeniu i ozdobnikach. Czasem jednak mniej znaczy więcej. Mimo skromnego budżetu plastykowi KEF-a udało się stworzyć ciekawy projekt. Minimalistyczny, ale jednocześnie na swój sposób monumentalny. W kolorze czarnym, z doskonale wtapiającymi się w tło głośnikami, kolumna wygląda niemal jak monolit z Odysei Kosmicznej. Q750 będą świetnie pasować do nowoczesnych wnętrz, a w tych mniej nowoczesnych, po prostu nie będą zwracać na siebie przesadnej uwagi.

Balans tonalny - 9/10

Wydaje się dobrze trafiony. Niby trochę ciemniej niż z Bowersów 603, ale szybko się to tego przyzwyczaiłem i po pewnym czasie wydawał mi dokładnie taki, jaki powinien być. Kto lubi iskrzącą górę może jednak czuć niedosyt.

Stereo - 9/10

Prawie ideał. Jest szeroko, głęboko i precyzyjnie. Jest też wiernie. Jak nagranie ma kiepską stereofonię, to kolumny mu nie pomagają i nie dodają czegoś ekstra. Niestety mnie brakowało namacalności. Mimo świetnych efektów przestrzennych czegoś nie dowieźli bym poczuł pełną iluzję przestrzeni w której grają instrumenty. 

Bas - 10/10

Zaryzykuję, że rewelacyjny. Jest i niskie zejście i precyzja. Mimo mocy i wykopu wyjątkowo dobrze ułożony i niekłopotliwy, tylko okazjonalnie przypominający o rezonansach własnych pomieszczenia. Pewnie można jeszcze lepiej, ale i tak bas z KEF-ów uważam za najlepszy wśród kolumn, które ostatnio odsłuchiwałem.

Wokale/średnica - 7/10 

Tu ocena jest niejednoznaczna. Wokale są bardzo szczegółowe i dobrze zaznaczone w przestrzeni. Możemy cieszyć się każdym wokalnym drobiazgiem, nawet na dalszych planach. Dodatkowo mimo detaliczności nie irytują sybilantami. Brakuje im jednak namacalności. Nie są też szczególnie intymne, co niektórym może przeszkadzać.

Wysokie/detaliczność - 9/10

Jest precyzja, detaliczność, mikrodynamika, a wszystko bez najmniejszego eksponowania wysokich tonów czy ich natarczywości. Udany kompromis pomiędzy komfortem odsłuchu, a poczuciem, że słychać absolutnie wszystko. Jeśli się skupimy usłyszymy jednak naprawdę dużo, najczęściej dużo dobrego, choć jeśli realizator coś sknocił... Tak sobie wyobrażam detaliczność kolumn studyjnych (choć nigdy takowych nie słyszałem;).

Muzykalność/komfort odsłuchu - 7/10

Ogólnie dobre. Właściwy balans tonalny oraz nienatarczywość brzmienia KEF-ów pozwalają na długie odsłuchy. By jednak móc nazwać je muzykalnymi przydałaby się odrobina klimatyczności. Właściwie nie wiem, jak to zdefiniować. Cóż, magia to chyba nie ich domena.

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kraft napisał:

względem trochę droższych kolumn

Mógłbyś jeszcze dorzucić w nawiasie ten układ odniesienie czyli względem konkretnie jakich kolumn porównywałeś te KEFy? Z kontekstu podejrzewam, że Bowersy, ale pewności nie ma.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam Wesolowski napisał:

Mógłbyś jeszcze dorzucić w nawiasie ten układ odniesienie czyli względem konkretnie jakich kolumn porównywałeś te KEFy?

Z odsłuchiwanych w domu: Pylon Audio Diamond 25, KEF R3, Elac BS 244.3, B&W 706 i B&W 603. Mam jednak nieco szersze spojrzenie, bo ostatnio jeszcze z dziesięć kolumn z tego (lub nieco wyższego) poziomu cenowego słuchałem i macałem w sklepach.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kraft napisał:

ostatnio jeszcze z dziesięć kolumn z tego (lub nieco wyższego) poziomu cenowego słuchałem

A odsłuchiwałeś niechcący Hyperion IV Plus? Jeśli tak, to jakieś porównanie do którychkolwiek KEFów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyperiony nie były w kręgu moich zainteresowań. Ponieważ teraz mam kolumny, które można nazwać klasycznymi (tekstylno-papierowe), to kolumn na podmiankę szukałem w wśród nowocześniejszych rozwiązań (plecionki, sandwicze, wstęgi, aluminium itp). Tak dla odmiany.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ,bo ciekaw byłbym jakby wypadły QR3 względem kef q750 - to niby taki wstępniak do audiovectora ,ale jak widzimy "podstawowe" wersje mogą fajnie grać ;) 

To może jednak sprawdzić focal chora 826 ?

Starszy chorus brzmi mniej ciepło jak q750 , ale lepsza dynamika i z lepszymi wzmacniaczami gra wyśmienicie.

Co dalej ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kubakk napisał:

Co dalej ?

Moze powrot do pylon-ow i wymiana wzmacniaczy...

Pozniej mozna by porownac co wnosi wiecej zmian w pomieszczeniu. Wymiana kolumn vs wzmacniaczy. :P oczywiscie chodzi mi o skalę absolutną. Bo logiczne jest ze w kazdym kierunku bedzie progres tylko ktora droga jest lepsza. 

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 minut temu, Kubakk napisał:

Co dalej ?

Co dalej, to zobaczymy. Rynek jest trudny. Cześć sklepów się zwija. W innych są braki w asortymencie (koronawirus blokuje dostawy, albo brak płynności finansowej - nie wiem, może też okres urlopowy). Możliwości odsłuchowe są ograniczone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, mkk napisał:

a podłączyłeś Marantza w trybie końcówki  mocy ? Kiedykolwiek ? :) 

Podobno pre w Marantzach nie jest źle zrobione i raczej "dopasowane" do w/w koncowki. Nie musze chyba dodawac ze pre jest w calosci wykonane z elementow dyskretnych a nie jakies tam scalaki i to na dobrych i parowanych podzespołach. Moze sygnatura dzwieku sie zmieni po podlaczeniu z innym pre ale jakosci nie mozna nic zarzucić standartowemu rozwiazaniu .

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...