Skocz do zawartości

KEF Q750 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

19 minut temu, nowy78 napisał:

Jak się zastanowić, wszystkie dostępne dzisiaj wzmacniacze są poprawnie skonstruowanymi urządzeniami, o odpowiednio dobrych parametrach :)

Wcale nie. Mogą się bardzo różnić np. impedancją wyjściową czy wydajnością przy wymagającym przebiegu impedancji kolumn, co - w zależności od aplikacji - może skutkować różnicami w brzmieniu, np. zafalowaniami pasma przenoszenia.

Ale dość już tego OT. Tutaj piszemy o kolumnach (i to konkretnych). Nie o wzmacniaczach.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 217
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

19 minut temu, nowy78 napisał:

@Chyba Miro 84,  czy to jednak nie nadinterpretacja warunków przedstawionych przez Krafta 😂 Nie widzę ani słowa o klasach (tak pracy, jak i w odniesieniu do półki cenowej urządzeń), rozwiązaniach układowych itp. Dałeś się złapać na sprytny unik 😂 

Nie sadze bo przy poprzednich wpisach pojawila sie lampa 300b wiec czy to nadinterpretacja???? Marantz 8xxx vs lampa 300b nie mowiac juz o wzm. Klasy D

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kraft napisał:

Wcale nie. Mogą się bardzo różnić np. impedancją wyjściową, czy wydajnością przy wymagającym przebiegu impedancji kolumn, co w zależności od aplikacji może skutkować różnicami w brzmieniu, np. zafalowaniami pasma przenoszenia.

Skoro kończymy OT, to pozostaje mi się tylko nie zgodzić z powyższą tezą ;) . Jestem przekonany, że tego typu zafalowania charakterystyki amplitudowej są bez znaczenia dla dźwięku.

7 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Nie sadze bo przy poprzednich wpisach pojawila sie lampa 300b wiec czy to nadinterpretacja????

Ok, czyli ampli Onkyo z dolnej półki różni się dźwiękiem od 300b, ale od Accuphase'a już nie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, nowy78 napisał:

Ok, czyli ampli Onkyo z dolnej półki różni się dźwiękiem od 300b, ale od Accuphase'a już nie ;)

Może sie okazac  ze ten Accuphase nie rozni sie od lampy ale za to od onkyo tak. Gdzie prosze zwrocic szcczegolna uwage na słowo "może".

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, nowy78 napisał:

Tyle, że w tym tercecie, to z całą pewnością lampa będzie miała najgorsze parametry, sporo odstające od pozostałych :)

Ale najwiekszy wplyw na subiektywne zmiany w dzwieku. :) byc moze wlasnie z powodow które wymieniłeś...

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, nowy78 napisał:

Skoro kończymy OT, to pozostaje mi się tylko nie zgodzić z powyższą tezą ;) . Jestem przekonany, że tego typu zafalowania charakterystyki amplitudowej są bez znaczenia dla dźwięku.

Poniżej masz wykres charakterystyki częstotliwościowej wzmacniacza o małej impedancji wyjściowej obciążonego konkretnymi kolumnami. Różnice w pasmie sięgają 2 dB. Czy to może być słychać?

1040354655_4-ohmFRLRvs.SonySpeakerLR.thumb.png.f2d3f404f7267e975fed8cd1f1a590c6.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład bardzo specyficznej konstrukcji z kuchni Nelsona Pass'a (tak pode mnie chyba wyszukałeś ;) ). Tego typu wzmacniacze to bardziej laboratorium. Są budowane przez pasjonatów dobrze znających się na rzeczy, głównie z chęci sprawdzenia jak pewne nietypowe rozwiązania zadziałają w praktyce. Raczej nie znajdziesz takich na półce w sklepie. Nikt nie chce mieć później problemów z nabywcami ;)
Odpowiadając na pytanie, pomimo, że wykres przez Ciebie zamieszczony nie wygląda dobrze, uważam, że o brzmieniu znacznie bardziej decydują inne czynniki, niż te dwu dB zawahania amplitudy. Trudno mi powiedzieć, czy byłyby słyszalne. Myślę jednak, że jeżeli nawet, to w sposób mało znaczący (przynajmniej jak dla mnie). Można sobie popróbować korektorem w kompie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kubakk napisał:

Wypożycz kefy i sprawdź ,ale w tej cenie wątpię byś znalazł coś równie dobrego ;) 

Na jakiej zasadzie działa wypożyczenie kolumn? Nigdy tego nie robiłem. Trzeba uiścić równowartość tych kolumn w sklepie? Jestem z Mławy, bywam często w Warszawie. Jest jakiś sklep który umożliwi odsłuchanie w docelowym miejscu? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.07.2020 o 21:06, karbeti napisał:

Na jakiej zasadzie działa wypożyczenie kolumn? Nigdy tego nie robiłem. Trzeba uiścić równowartość tych kolumn w sklepie? Jestem z Mławy, bywam często w Warszawie. Jest jakiś sklep który umożliwi odsłuchanie w docelowym miejscu? 

@S4Home, @Q21, @rms.pl poratujecie kolegę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.07.2020 o 14:17, Kraft napisał:

Chyba tak, choć trzeba pamiętać, że Q750 są kolumnami 4-omowymi, a akurat ten model Marantza coś kombinuje z mocą przy ustawieniu selektora na 4 omy. Jeśli jednak nie masz wielkiego pomieszczenia i nie lubisz grać bardzo głośno nie powinno być problemu. Ja bym spróbował.

W specyfikacji technicznej jest napisane że impedancja nominalna 8 ohm

 

Dnia 17.07.2020 o 14:17, Kraft napisał:

Chyba tak, choć trzeba pamiętać, że Q750 są kolumnami 4-omowymi, a akurat ten model Marantza coś kombinuje z mocą przy ustawieniu selektora na 4 omy. Jeśli jednak nie masz wielkiego pomieszczenia i nie lubisz grać bardzo głośno nie powinno być problemu. Ja bym spróbował.

w specyfikacji technicznej jest napisane że impedancja nominalna 8ohm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Impedancja nominalna: 8 Ohmów (min.3,8 Ohm)

To tylko taki bełkot reklamowy. Kolumny o niskich impedancjach podawanych przez producenta gorzej się sprzedają i dlatego niektórzy ( wielu ) producenci piszą takie bzdury. To są kolumny tak na prawdę o impedancji 4 Ohm. Jeśli ustawisz w Marantzeu nr1200 impedancję kolumn 8 Ohm i podłączysz te kolumny najprawdopodobniej nic złego się nie stanie. Będzie się tylko bardziej przegrzewał i z czasem może się wyłączać, szczególnie przy głośniejszym graniu. Bezpieczniej będzie ustawić niższa impedancję kolumn. Sam możesz ocenić czy coś zyskasz ustawiając wyższą impedancje kolumn. Trochę dziwne że moc dla kolumn o impedancji 4 Ohm jest tak dużo niższa. Zwykle przy selektorze impedancji moce powinny być porównywalne.

Jesli chodzi o wybór kabli głośnikowych to wskazane będą raczej kable dające lepsze nasycenie góry pasma. Zwykle taki efekt dają przewody ze srebrzonej miedzi i raczeni niezbyt grube.

W kwestii przewodów jednak najlepiej jest je dobrać pod swój gust po jakichś próbach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Kraft napisał:

@S4Home, @Q21, @rms.pl poratujecie kolegę?

Bardzo proszę.

https://s4home.pl/wypozyczamy/

Wypożyczenie jest darmowe. Nie mamy z tego ani złotówki.

8 godzin temu, karbeti napisał:

Kraft jestem bardzo zainteresowany zakupem tych kolumn. Jakie kable poleciłbyś do tych 750-tek w połączeniu z Marantzem nr1200. Kable najlepiej fabrycznie konfekcjonowane takie około 2m żeby finansowo nie zrujnowały zwykłego zjadacza chleba.

Chord clearway.

Ale nie polecam tego Marantza do Q750. Jest po prostu za słaby. Kolumny z membranami biernymi dobrze aby były napędzane jednak większą ilością masy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, karbeti napisał:

Jakie kable poleciłbyś do tych 750-tek w połączeniu z Marantzem nr1200. Kable najlepiej fabrycznie konfekcjonowane takie około 2m żeby finansowo nie zrujnowały zwykłego zjadacza chleba.

No to sobie wybrałeś osobę do skierowania takiego pytania;). Ja mam tego Chorda, którego polecał S4Home, więc dla świętego spokoju możesz kupić własnie taki. Jeśli jest dla Ciebie za drogi, to kup tańszy o przekroju 2-2,5 m2 i też będzie dobry. 

A tak ogólnie, to nie przejmuj się tak bardzo tym, co piszemy na forum. Parafrazując znane porzekadło, połowa wpisów na forum jest od czapki, problem w tym, że nie wiadomo która;)

Jest okazja, to wypożycz Q750 do domu, posłuchaj, a uzyskasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. To najlepsza droga.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

Bardzo proszę.

https://s4home.pl/wypozyczamy/

Wypożyczenie jest darmowe. Nie mamy z tego ani złotówki.

Chord clearway.

Ale nie polecam tego Marantza do Q750. Jest po prostu za słaby. Kolumny z membranami biernymi dobrze aby były napędzane jednak większą ilością masy.

To małe mieszkanie. Nie będzie szaleństw z głośnością. Prawdopodobnie pojutrze będę mógł odsłuchać ten zestaw w Warszawie. Raczej potrzebuję amplituner tego typu. Jestem w tym temacie zielony natomiast Marantz lepiej wypada gabarytowo co ma dlamnie znaczenie no i wizualnie jest piękny. Onkyo z hdmi to już wielka krowa. Brałem też pod uwagę Tannoy revolution xt 6f ale te jeszcze trudniej napędzić? Kończymy remont mieszkania. Szafka rtv będzie biała to dobrze gdyby kolumny też były w takim kolorze ale to najmniejszy problem. Tannoy czy KEF? Moje pierwsze stereo. Ciężka sprawa. A Jamo S809? To chyba coś słabszego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, karbeti napisał:

Moje pierwsze stereo. 

Tak sobie właśnie pomyślałem, że jakby KEF Q750 były moimi pierwszymi albo drugimi kolumnami w życiu, to byłbym przekonany, że złapałem Pana Boga za nogi. Mimo dość przystępnej ceny mają dużo cech brzmienia wyniesionych na naprawdę wysoki, audiofilski poziom. Problem, że ja kupuję już swoje czwarte kolumny "salonowe" (w czasach nowożytnych, kolumn z młodości nie liczę) i w związku z tym mam odpowiednio wyższe oczekiwania, których te KEF-y do końca nie spełniają. 

Karbeti, ja bym na Twoim miejscu Q750 spróbował, jednak nie musisz się wcale tą rekomendacją kierować. Jest wiele firm potrafiących robić dobre kolumny. Są też różne gusta słuchaczy. Niewykluczone, że inne kolumny będą dla Ciebie lepsze.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kraft napisał:

Tak sobie właśnie pomyślałem, że jakby KEF Q750 były moimi pierwszymi albo drugimi kolumnami w życiu, to byłbym przekonany, że złapałem Pana Boga za nogi. Mimo dość przystępnej ceny mają dużo cech brzmienia wyniesionych na naprawdę wysoki, audiofilski poziom. Problem, że ja kupuję już swoje czwarte kolumny "salonowe" (w czasach nowożytnych, kolumn z młodości nie liczę) i w związku z tym mam odpowiednio wyższe oczekiwania, których te KEF-y do końca nie spełniają. 

Karbeti, ja bym na Twoim miejscu Q750 spróbował, jednak nie musisz się wcale tą rekomendacją kierować. Jest wiele firm potrafiących robić dobre kolumny. Są też różne gusta słuchaczy. Niewykluczone, że inne kolumny będą dla Ciebie lepsze.  

Odsłucham je w Warszawie jeżeli będzie mi odpowiadało to wezmę na odsłuch do domu od S4home i zdecyduję. Fajnie byłoby skonfrontować je w mieszkaniu z Tannoyami natomiast z góry zapłacić za dwa komplety kolumn to troszkę dużo.

16 godzin temu, MobyDick napisał:

To tylko taki bełkot reklamowy. Kolumny o niskich impedancjach podawanych przez producenta gorzej się sprzedają i dlatego niektórzy ( wielu ) producenci piszą takie bzdury. To są kolumny tak na prawdę o impedancji 4 Ohm. Jeśli ustawisz w Marantzeu nr1200 impedancję kolumn 8 Ohm i podłączysz te kolumny najprawdopodobniej nic złego się nie stanie. Będzie się tylko bardziej przegrzewał i z czasem może się wyłączać, szczególnie przy głośniejszym graniu. Bezpieczniej będzie ustawić niższa impedancję kolumn. Sam możesz ocenić czy coś zyskasz ustawiając wyższą impedancje kolumn. Trochę dziwne że moc dla kolumn o impedancji 4 Ohm jest tak dużo niższa. Zwykle przy selektorze impedancji moce powinny być porównywalne.

Jesli chodzi o wybór kabli głośnikowych to wskazane będą raczej kable dające lepsze nasycenie góry pasma. Zwykle taki efekt dają przewody ze srebrzonej miedzi i raczeni niezbyt grube.

W kwestii przewodów jednak najlepiej jest je dobrać pod swój gust po jakichś próbach.

czyli pomimo iż w specyfikacji kolumn jest napisane 8 ohm to powinienem selektorem w amplitunerze przestawić na 4?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, karbeti napisał:

Fajnie byłoby skonfrontować je w mieszkaniu z Tannoyami 

Troche zastanawia to wycofanie srednicy. Tannoy raczej bedzie mial oszczedniejszy bas lekko wypchnieta srednice ale tak jak juz napisałeś, najlepoej skonfrontowac oba i to tez mozna wykonać tymczasowo w sali sklepu. Roznice w wiekszym stopniu powinny sie ujawnić.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Troche zastanawia to wycofanie srednicy. Tannoy raczej bedzie mial oszczedniejszy bas lekko wypchnieta srednice ale tak jak juz napisałeś, najlepoej skonfrontowac oba i to tez mozna wykonać tymczasowo w sali sklepu. Roznice w wiekszym stopniu powinny sie ujawnić.

Tyle że nie bardzo jest gdzie to zrobić w Warszawie. Chyba trzeba się wybrać do Oświęcimia bądź Pabianic. 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Kubakk napisał:

A może następne do testu kolumny z oferty magnata ?

Nic nie mam do Magnata. Być może robią świetne kolumny, ale obawiam się, że mógłbym mieć kłopot z ich potencjalną odsprzedażą. Kupuję już czwarte kolumny, więc muszę założyć, że prędzej czy później będę także kupował piąte:( Dotychczas miałem szczęście z trzymaniem wartości. Nie chcę tego psuć;)

Trochę pogadałem i chyba uda mi się za to pożyczyć na odsłuchy coś już hiendowego. Jeśli tak to będę miał dobry punkt odniesienia, na jaki pułap (i za jaką cenę) warto się wspinać. Ale to najwcześniej za 1,5 miesiąca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Kraft napisał:

Trochę pogadałem i chyba uda mi się za to pożyczyć na odsłuchy coś już hiendowego. Jeśli tak to będę miał dobry punkt odniesienia, na jaki pułap (i za jaką cenę) warto się wspinać. Ale to najwcześniej za 1,5 miesiąca.

Przetestowales juz kilka zestawów. Ja to widze tak ze sklep moglby wykazac sie inicjatywa i wrzucić na testy bez wplaty pienieznej by Cie nie obciążać niepotrzebnie, co najwyzej pokryc koszty dostawy nie placac rownowartosci produktu. Przeciez jest to tez poniekąd reklama tegoż produktu. Wowczas mozna by sie szarpnać na coś naprawde gornolotnego. Zyczylbym sobie by @Kraft otrzymal np. Focale utopie, kef blade, wilson sabrina badz np. Magico do testów. Alez to by była recenzja. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...