Skocz do zawartości

Prawidłowe ustawienie kolumn


Whiplash

Recommended Posts

Witam.

Jak najczęściej ustawiacie swoje kolumny w pokoju? Mam na myśli to czy prosto do ścian czy jednak skręcacie mniej lub więcej w strone miejsca gdzie siedzicie? 

Dali np. zaleca ustawiać swoje kolumny prosto bez skręcania, nawet te bez wstęgowego głośnika wysokotonowego - tak podają w instrukcji do Zensora a on nie ma wstęgi. Natomiast jeśli ufać pomiarom to wykres pasma przenoszenia dla zensora wypada dość dziwnie. Bardzo duże podbicie sopranu w ustawnieniu skierowanym na słuchacza i bardzo radykalne wyciszenie w ustawieniu prosto do ścian. Możliwe aby różnice była aż tak duże, przy 15kHz prawie 15dB różnicy miedzy "osią" a kątem 30" ? W komentarzu piszą, że przy ustawieniu prosto do ścian "górka topnieje do poziomu średniotonowego" gdzie jak ona powyżej 10kHz spada na łeb na szyje..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

To zależy od kolumn. Cześć producentów zaleca ustawienie prosto. Jak na przykład wspomniane Dali.

Tannoy, Fyne czy KEF musisz, dobra powinieneś ustawić na siebie.

Świętej pamięci KEN skręcał je dużo bardziej tak że oś przecięcia była znacznie przed Tobą.

W skrócie kto co lubi.

Zrob sobie testy odsłuchowe. To słychać. Pisałem o tym 2 lata temu

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Wszystko zależy od kolumn i Twojego ucha. Producent może zalecać ale co zrobisz w momencie gdy lepiej zagrają Ci kolumny skierowane zupełnie inaczej niż zalecał producent? Ja zawsze ustawiam na słuch i są kolumny, które lubią pracę w trójkącie równobocznym, a są takie które najlepiej grają skierowane na wprost. Dlatego najlepiej samemu pokobinować i ocenić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Dali gra najlepiej jak jest lekko skrecone - kolumna celuje nie w moje miejsce gdzie siedze tylko w siedzisko po lewej i prawej strony. Wtedy brzmienie jest bardziej skupione i zageszczone. Jak ustawie prosto do scian to wydaje mi sie ze kazda kolumna gra w swoja strone no i słychac wyrażny brak tej najwyższej góry, blachy perkusji nie maja tego czegoś, natomiast wizualnie podoba mi sie bardziej jak kolumny stoja równo hehe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Karol64208 napisał:

o  dla stereo powinny być ustawione w trójkącie równoramiennym.

 

Ale siedzieć trzeba też bliżej końca pomieszczenia niż środka bo wtedy bassu można nie doświadczyć ;) 

Trzeba przetestować parę ustawień i samemu stwierdzić które odpowiada. Ciekawie jest skręcić kolumny 45st do środka tak by przecinały się ~1m przed Nami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ustawienie kolumn jest bardzo indywidualną sprawą dotycząca zarówno kolumn jak i preferencji właściciela.  Jedyne co zauważyłem słuchając kilkudziesięciu zestawów to aby uzyskać satysfakcjonujące  brzmienie,każdy należy ustawiać inaczej. W zależności od kolumn. I np nie zawsze kolumny tej samej firmy należy ustawiać tak samo. To bardziej zależy od ich parametrów oraz gabarytów. U mnie sprawa o tyle łatwa, ze głównymi kolumnami w systemach są KEF 107 Reference i tu odpada przekręcanie całej kolumny, a jedynie cześci w której znajdują się głośniki średnio i wysokotonowe, co jest możliwe do zrobienia jednym palcem. Z pozostałymi kolumnami trzeba niestety ,,jeździc,, aby uzyskać satysfakcjonujacy dźwiek. Lepszy jakościowo dźwiek uzyskuje się jednak przy ustawieniu trójkąta równobocznego niż równoramiennego.

20200701_123324.jpg

20200701_123334.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Kubakk napisał:

Ale siedzieć trzeba też bliżej końca pomieszczenia niż środka bo wtedy bassu można nie doświadczyć

to nie tak, siedzisz przez krzyżującymi się bokami, ale boki krzyżują się min. 0.5m od ściany za tobą, a kolumny odwrócone zgodnie z bokami tj. 60 ° do podstawy lub 30 ° do ścian bocznych.

30 minut temu, Rega napisał:

Myślę, że ustawienie kolumn jest bardzo indywidualną sprawą dotycząca zarówno kolumn jak i preferencji właściciela. 

nie ma innych ustawień kolumn dla stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Karol64208 napisał:

to nie tak, siedzisz przez krzyżującymi się bokami, ale boki krzyżują się min. 0.5m od ściany za tobą, a kolumny odwrócone zgodnie z bokami tj. 60 ° do podstawy lub 30 ° do ścian bocznych.

nie ma innych ustawień kolumn dla stereo.

No i tu sie mylisz. Jeden użytkownik ustawia mocniej skręcone (jak wspomniany wcześniej Ken), a komuś innemu to nie odpowiada i skreca je mniej. To, ze Ty uważasz , że powinno sie ustawić tak jak przewiduje podręcznik fizyki, nie jest równoznaczne z tym , że np ja mam u siebie tak ustawic kolumny, pomimo, że takie brzmienie mi nie odpowiada. Nie narzucaj swojego toku myślenia w sprawach tak delikatnych i indywidualnych. Można jedynie coś sugerować, ale twierdzenie, że nie ma innego ustawienia, jest wrecz ......... pomińmy to milczeniem. Tak jak nie masz racji z trójkątem równoramiennym. Równoboczny owszem.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.06.2020 o 11:54, Whiplash napisał:

Witam.

Jak najczęściej ustawiacie swoje kolumny w pokoju? Mam na myśli to czy prosto do ścian czy jednak skręcacie mniej lub więcej w strone miejsca gdzie siedzicie? 

Dali np. zaleca ustawiać swoje kolumny prosto bez skręcania, nawet te bez wstęgowego głośnika wysokotonowego - tak podają w instrukcji do Zensora a on nie ma wstęgi. Natomiast jeśli ufać pomiarom to wykres pasma przenoszenia dla zensora wypada dość dziwnie. Bardzo duże podbicie sopranu w ustawnieniu skierowanym na słuchacza i bardzo radykalne wyciszenie w ustawieniu prosto do ścian. Możliwe aby różnice była aż tak duże, przy 15kHz prawie 15dB różnicy miedzy "osią" a kątem 30" ? W komentarzu piszą, że przy ustawieniu prosto do ścian "górka topnieje do poziomu średniotonowego" gdzie jak ona powyżej 10kHz spada na łeb na szyje..

Ufaj swoim odczuciom a nie pomiarom. Mierzy się w komorze bezechowej. W Twoim pomieszczeniu wszystko może być inaczej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Rega napisał:

No i tu sie mylisz. Jeden użytkownik ustawia mocniej skręcone (jak wspomniany wcześniej Ken), a komuś innemu to nie odpowiada i skreca je mniej. To, ze Ty uważasz ,

proponuję zauważyć że muzyka stereo ma różne aranżacje nagrań.

Jest wiele takich nagrań w których występuje efekt 5.1 ale przy złym ustawieniu - innym jak pisałem tych efektów nie usłyszysz. To tak samo jak w KD, czegoś będzie brakować lub czegoś będzie za dużo. 

Ale każdy może ustawiać jak chce:15_yum:, ale czy na pewno to będzie takie stereo:/

To nie ja tak uważam,

To tylko fizyka:o

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol64208 napisał:

nie wiem dlaczego tak kombinują producenci:/

Producenci proponuja dane ustawienie w pomieszczeniu poniewaz jest one zdeterminowane zwrotnica. Np. Jesli wysokie sa zbyt natarczywe to ustawienie ich na wprost pomaga wyrównać charakterystyke w tym paśmie. A odbicia od scian producenta nie interesuja bo sa rozne pomieszczenia odsluchowe jak i wezsze i szersze rozstawienie kolumn w tymze pomieszczeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jesli wysokie sa zbyt natarczywe to ustawienie ich na wprost pomaga wyrównać charakterystyke w tym paśmie.

dlatego do stereo kolumny muszą spełniać przynajmniej klasę Hi-fi:), inne kolumny- monitory nie nadają się  do  poprawnego odbioru stereo.

Inne ustawienie kolumn od trójkąta równoramiennego, jak zauważyłeś zmieniają też barwę- brzmienie dźwięku- a to już inna muza:/ i też braki w  aranżacji nagrania:4_joy:

1 godzinę temu, Rega napisał:

Nie narzucaj swojego toku myślenia w sprawach tak delikatnych i indywidualnych.

 nie narzucam nikomu a nie będę karać:o, ale jeżeli ktoś pyta o poprawne ustawienie kolumn do stereo  to nie będę pisał mitów:/.

 

1 godzinę temu, rms.pl napisał:

Mierzy się w komorze bezechowej.

czy miałeś na myśli pomiar stereo, bo nie wiem:/ dlaczego przytoczyłeś komorę.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę , ze dyskusja o czymś o czym akurat trochę mam pojęcia bo już chyba skorzystałem u siebie z wszystkich możliwych kalkulatorów , metod jakie znalazłem w necie :) Od kilku m-cy pozycjonowanie kolumn stało się moją wręcz obsesją , nie dalej jak wczoraj znowu poprzestawiałem. do kilku ustawień wracałem kilkukrotnie , na parkiecie mam ślady od taśmy malarskiej / żona jest prze szczęśliwa ;)/, gdzie zaznaczałem miejsce położenia by porównać dźwięk z  różnych  ustawień bez konieczności ponownych pomiarów. Z narzędzi odkryłem , że do odmierzenia odległości od ścian najlepsza jest miarka drewniana składana , natomiast do ustawienia dogięcia dalmierz laserowy / zaznaczam taśmą izolacyjną na ścianie za kanapą na wys. takiej jak kolumna punkt środkowy miejsca odsłuchu , kładę na połowie odległości frontu kolumny dalmierz i kieruję laser na zaznaczony na ścianie punkt , potem przy takim przesunięciu trzeba ponownie skontrolować odległości od ścian , i powtórzyć manewr z laserem , analogicznie z drugą kolumną/ . Jak pisałem sprawdzałem różne ustawienia , kolumny mam ustawione na dłuższej ścianie niesymetrycznie w stosunku do osi pokoju , pokój 5,82 x 3,61 m. przesunięcie wynosi 0,68 m. w lewo. Jak bym nie kombinował to wychodzi mi , że najlepszy dźwięk uzyskuję gdy mam ustawienie w trójkąt RÓWNOBOCZNY / 2,82 x 2,82 x 2,82 /, a nie równoramienny , sprawdziłem to zmniejszając rozstaw kolumn co 5 cm. Co prawda równoramienny byłby wizualnie lepszy dla żony, ale cóż jak tak być nie chce :) Odległości od ścian tylnej i bocznej ustalałem różnymi metodami , mnożąc 1,618 , dzieląc długość i szerokość pokoju na trzy, pięć , siedem i ta ostatnia metoda u mnie sprawdziła się najlepiej. przy oddaleniu od tylnej przyjąłem 0,85 m. od bocznych 1,16 m i 1,84 m. Co prawda  nie zniwelujemy ustawieniem kolumn złej akustyki pomieszczenia ale zawsze możemy jakoś zmniejszyć jej negatywne działanie. Po za tym to świetna zabawa , i wyraźny , słyszalny wpływ na dźwięk.    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajną zabawą jest ustawienie kolumn w rozstawie / podaje na przykładzie swojego pokoju / 1 m. odległość do linii kolumn 2,4 m. dźwięk mamy mono , następnie symetrycznie zwiększamy rozstaw o ok. 50 cm. i zaczyna pojawiać się stereo , zwiększamy jeszcze rozstaw i mamy scenę , robimy tak do momentu aż dźwięk gdy patrzymy na kolumny zniknie ,a będzie tylko w przestrzeni między kolumnami. Nie należy wg. mnie przesadzać ze zbyt szerokim rozstawem , bo scena zaczyna się robić nienaturalna , a dźwięki z boków zaczynają drażnić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czasem warto ,,pojeździć,, z kolumnami bo można znaleźć ustawienie z ciekawszym dźwiekiem niż słuchany do czasu przestawiania. W zależności od kolumn czasem to ustawienie trochę sie różni od podawanego w tabelkach, no ale jak wcześniej pisałem, wszystko zależy od preferencji brzmieniowych, adaptacji akustycznej i przepraszam za wyrażenie ,,zwisa mi,, co na to prawa fizyki. To mój system i to dla mnie ma sie podobać. Często też ustawiam różne kolumny, w zależnosci od płyty której właśnie słucham (tu gra mastering) i aby było lżej ciągać moje 45 kg ,,cięzary,, to zamieniłem oryginalne nóżki na kółka z twardej gumy. Nie zauważyłem różnicy w brzmieniu po zmianie, ale ciagać lżej. No, ale może właśnie to mnie ,,słoń na ucho nadepnął,, U mnie jednak, podobnie jak u Tomka, sprawdza sie ustawienie w trójkąt równoboczny. Pewnie ma to związek z rozmiarami pomieszczenia oraz akustyką. Dużo zmienia na plus, zastosowanie absorberów akustycznych na ścianie za kolumnami. Polecam.

20200622_132446.jpg

20200622_132511.jpg

20200701_202023.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

że najlepszy dźwięk uzyskuję gdy mam ustawienie w trójkąt RÓWNOBOCZNY / 2,82 x 2,82 x 2,82 /, a nie równoramienny ,

Tomek ładnie to wyliczyłeś i wymierzyłeś trójkąt równoboczny:1_grinning: i to się zgadza, jest ale,  punkt przecięcia boków musi być za nami kilkadziesiąt centymetrów i wtedy słuchacz z kolumnami stanowi trójkąt równoramienny:15_yum: Jak pisałem wcześnie różne efekty holograficzne stworzone w czasie nagrywania możemy nie słyszeć.:15_yum:

 

2 godziny temu, Rega napisał:

to zamieniłem oryginalne nóżki na kółka z twardej gumy.

dobry pomysł:D

3 godziny temu, Fafniak napisał:

Czy moge prosić o detale "CZeGO"dokładnie  nie spełniają ?

możesz prosić, ale jakie kolumny masz:/ 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czy to jest Twoim wyznacznikiem @Karol64208??????

 

 

 

 

Screenshot_20200701-155752_Chrome.jpg

 

 

 

20-20khz (+-)3dB????

 

Ponieważ @Karol64208 nie odpowiedział jeszcze to nieco wyprzedze Go i napisze jak to wyglada z mojej strony.

 

Screenshot_20200701-230658_Gallery.jpg

Otóż jak podaje ten artykuł, norma din 45500 o ktorej mowa zostala wprowadzona przez naszych zachodnich sąsiadów. Ale jak to w "dojczlandzie" zawsze proboja ukryc haczyk tak jak zreszta w tym wypadku. 20-20khz +-3dB jest wzgledem 1kzh a nie "sredniej spl". Oznacza to tyle ze moga zrobic dowolne kolumny a pasmo w okolicach 1khz mocno obniżyć co da im w/w certyfikat spelniajacy normy hi-fi. Bijac sie w tamtych latach z "dzwiekiem Brytyjskim" mogli byc lepsi na papierze ale nie w odsluchu bo brytyjskie kolumny zawsze stawialy na pasmo srednie. Wiec trudniej bylo w ich przypadku uzyskac te norme. Taka zimna wojna na parametry. Pytanie brzmi z czego lepiej w takim wypadku odsluchac muzyke klasyczna? Z rownych Brytyjskich czy v-ka a raczej zubozona/niekompletna w pasmie Niemiecka? Do dzis zreszta mowi sie o brzmieniu niemieckim jako tzw. Granie v-ka...

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem Karolu dlaczego uważasz posadowienie kolumn na wprost jako bardzo zły pomysł.

Modele Dali wstęgowe dla mnie grają tak zdecydowanie lepiej.

Próbowałem tez z Monitor Audio i PMC i tu też dopuszczał bym takie ustawienie.

Więc jest to na pewno indywidualna kwestia i podejście do tematu. :)

A Wy dalej próbujecie przekonać Karola do własnych myśli, mało tego racji. Tylko po co? :P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...