Skocz do zawartości

Unitra G8010 - wymiana igły


Recommended Posts

Witajcie,

mam wiekowy gramofon Unitra G 8010. Igła  w nim nie była od dawna wymieniana i choć nadal brzmi dość nieźle, to nie jest to tak idealny dźwięk, jak by się chciało. Pomyślałem więc, że czas może ją wymienić. I tu nasuwa się pytanie - czy jest sens wymieniać całą wkładkę, czy wystarczy sama igła? Patrząc po ofertach na Allegro, większość dotyczy całych wkładek, których rozpiętość cenowa jest bardzo szeroka - od 25 zł do kilku tysięcy. Skłaniałbym się do wymiany samej igły, ale po to piszę ten temat, żebyście mi doradzili. Nie wiem dokładnie, jaką wkładkę mam w tej chwili, ale zdecydowanie ma już swoje lata - mogę powiedzieć tylko tyle, że na igle jest logo Unitry. A więc - czy wymienić całą wkładkę, czy tylko igłę i jaką ofertę byście doradzali?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję. Polecisz jakiś konkretny model? Najprościej jakbyś dał link do konkretnej aukcji na Allegro. Budżet nie jest problemem, choć przerażają mnie nieco ceny wkładek, które dochodzą do 4000 zł. Myślę, że tak do 400 zł jestem w stanie wydać, ale może być coś tańszego, jeśli będzie brzmiało dobrze. Tak jak pisałem, to co teraz mam brzmi dość dobrze, ale nie aż tak dobrze, żebym nie miał się do czego przyczepić. Przede wszystkim wokale jakby są nieco za cicho w stosunku do muzyki. Porównując tą samą piosenkę z płyty cd i winyla na tej samej wieży słychać pewne różnice na korzyść cd, choć nie są jakieś wielkie. Mimo wszystko chciałoby się lepiej, zwłaszcza, że igła jest stara i wielokrotnie używana.

Edytowano przez kamiledi15
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka moja sugestia , nie kombinuj z droższymi wkładkami . Nie wiem jaką masz wkładkę obecnie , jak oryginalną to pewnie MF-104 / sprawdź / a więc igła :

https://www.wamataudio.pl/unitra-polskie-gramofony/137-mf-100-mf-102-mf-104-igla-gramofonowa.html

a jak chcesz coś zmienić to polecam :

https://www.wamataudio.pl/audiotechnica/206-audio-technica-at-95-e-oryginalna-wkladka-gramofonowa.html    / z igłą/

i na tym bym poprzestał.

Rozumiem , że wagę , szablon do kalibracji to masz ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomek4446 napisał:

a jak chcesz coś zmienić to polecam :

https://www.wamataudio.pl/audiotechnica/206-audio-technica-at-95-e-oryginalna-wkladka-gramofonowa.html    / z igłą/

i na tym bym poprzestał.

tej akurat nie polecam, jest średniej klasy a od Shure odstaje przynajmniej o 3 klasy:15_yum:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nic nie mam. Gramofon przeszedł na mnie w spadku po rodzicach razem z całą wieżą, więc żadnych szablonów ani wag nie posiadam. Jeśli stara wkładka jest ustawiona dobrze, to nową muszę ustawiać od nowa?

Wkładka pewnie jest oryginalna, na pewno igła była kiedyś wymieniana, ale było to z 10-15 lat temu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jest ustawiona dobrze - ta co teraz mam - słuchałem wielokrotnie płyt i nigdy żadna się nie uszkodziła.

To może zrobię tak - kupię tego Shure za 150 zł, jeśli brzmienie będzie ok to tak zostawię, a jeśli nie to wymienię też igłę. Bo szkoda płacić 2 razy za przesyłkę osobno wkładki i igły. Chyba, że macie jakąś aukcję, gdzie jest dołączona nowa igła, ale w tym modelu nie widzę takiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo - mam tylko "gołą" wieżę bez żadnych dodatków.

A co powiesz na to?

https://allegro.pl/oferta/n-97-ed-igla-gramofonowa-do-wkladki-shure-m-97-9366037313

To igła do jakiegoś innego modelu Shure, ale to jedyna igła z podpisem "nowa", a nie"używana", jaką znalazłem do Shure. Będzie pasowała do tamtej wkładki za 150 zł?

Pisałeś o Ebayu, ale tam są głównie aukcje zza granicy z horrendalną ceną za przesyłkę.

Edytowano przez kamiledi15
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karol64208 jak czytam takie porady zaczynające się od kup ..... to mi ręce opadają. 

Z tego co czytam autor wątku nie ma pojęcia o ustawieniu gramofonu , kupi nową wkładkę i co ? Odkręci dwie śrubki , zdejmie tamtą , założy nowe okablowanie , dokręci dwie śrubki i będzie dobrze ?

A może wypadało by przed tą operacją najpierw przeczytać ;

https://www.stereolife.pl/archiwum/poradniki/1497-podstawowa-konfiguracja-gramofonu-od-a-do-z

@kamiledi15 jak już chcesz tego Shure m75 MG to tu masz igłę :

https://north.pl/karta/n75-igla-gramofonowa-do-gramofonu,535-LV-0035.html

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

igła musi mieć ten sam symbol co wkładka jak wkładka  M75 to igła .. 75ED

2 minuty temu, kamiledi15 napisał:

Nie za bardzo - mam tylko "gołą" wieżę bez żadnych dodatków.

jak nic nie masz, ale spirytus chyba masz :D 98% to możesz w nim całą igłę wykąpać:9_innocent:

Ja tak czynie od ponad 40 lat i jest wesoło:D

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

A może wypadało by przed tą operacją najpierw przeczytać

dobra rada, ale to są podstawy i każdy powinien sam się zaznajomić jak ma zamiar uzytkowac dany sprzęt. A kolega pytał o wymianę wkładki a nie ustawienia, wagi itd.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, cena tej igły dość spora. A co z tą igłą?

https://allegro.pl/oferta/n-75-d-igla-gramofonowa-do-wkladki-shure-m-75-8022930636?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD&ev_adgr=Sprzęt+audio+dla+domu&gclid=CjwKCAjwxev3BRBBEiwAiB_PWBzs59MmiSYahft5bXj6JVsBCZ_7OUyMmSyQlb9-i9qT6K6TafRoPRoCgGsQAvD_BwE

Chyba pasuje do tej wkładki, z tego co czytam? Ma status "nowa" i jest 3 razy tańsza od tej wstawionej przez Tomka, czy tamta jest lepsza?

Dzięki za poradnik ustawiania - przyda się. Pewnie będę musiał dokupić też wagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kamiledi15 napisał:

Tomek, cena tej igły dość spora. A co z tą igłą?

Tu masz taniej;

https://www.wamataudio.pl/shure-system/97-n-75-ed-igla-gramofonowa-do-wkladki-shure-m-75.html

Zapytaj o dostępność , czasem Wamat ma na stanie tylko na stronie nie ma.

Ale jak już chcesz się bawić w gramofon i masz sentyment do Unitry, to najpierw oddałbym go do jakiegoś serwisu na przeczyszczenie i przesmarowanie. A tak z ciekawości jak trzyma obroty ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obroty - jestem amatorem, ale myślę, że jest ok. Mam do wyboru prędkości 33 i 45, a do tego pokrętło do dodatkowej regulacji - na prędkości 33 to pokrętło jest ustawione mniej więcej na 1/3 wartości i wtedy prędkość jest idealna. Więc na razie chyba nie ma potrzeby czyszczenia go. 

Co do igły - kupię na razie zestaw zaproponowany przez Karola, czyli wkładka Shure z używaną igłą. Sprawdzę brzmienie, jeśli będzie ok to tak zostawię, jeśli nie, to wtedy mogę igłę dokupić w każdej chwili.

Dzięki za wszystkie rady.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, że kolega już podjął decyzję, ja jednak nie skakałbym z kosztami do tego gramofonu. Podobnie jak Tomek wskazałbym AT95, która jest dobrym kompromisem pomiędzy jakością a ceną i jest to nowy komplet. Używana igła, tzn jak długo używana? Swego czasu Fonika podawała dla MF czas pracy 600h, ostatnio znalazłem gdzieś, że Nagaoka podaje 200h i troszkę mnie to powaliło, bo nie są to tanie igły. Kolega Kamiledi pisze, że ma używaną igłę i jest ok i nie niszczy płyt - to tak nie działa, jak przesłuchasz kilka razy płytę to po jaki czasie to zauważysz. Jeśli miałeś MF parzystą to zamiennik znajdziesz, reszta tylko ze starej produkcji.

To tak na koniec dnia. Daj znać, jak wszystko zadziała. Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Chili napisał:

Tomek wskazałbym AT95, która jest dobrym kompromisem pomiędzy jakością a ceną i jest to nowy

nie wiem czemu tak zachwalacie AT95 u mnie leży /nówka/ od trzech lat po testach z LP120 i nie ma chętnych:S  

A najciekawsze w tym wszystkim to wszyscy polecają wkładkę a nie gramofon który mogę powiedzieć że zasługuje na większą uwagę, znam ten gramofon od 3 lat mają go moi znajomi i użytkują na co dzień i bez zastrzeżeń, oczywiście z inna wkładką:15_yum: ta oryginalna leży u mnie AT95:S

A może ktoś ją kupi ?

Czekam na oferty na PW:)

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...