Skocz do zawartości

Malina 2020 - przesiadka z audirvany i maczka


Recommended Posts

Czytam i czytam i za cholerę nie mogę dojść co mam zrobić

Jest możliwość ustawienia maliny (kupiłem wersje 4 ze względu na szybsze usb) aby działała z obniżonymi zegarami.

Wiem że należy edytować config.txt ale wczytując w opis na FAQ maliny - zgubiłem się.

Czy ktoś może mi napisać co dokładnie mam wpisać ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 144
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

No dobrze. Ponieważ nigdzie nie otrzymałem porady zaryzykowałem i wpisałem to co facet wpisywał na filmiku na jutjubie.

W plik config.txt na karcie z systemem trzeba wpisać :

arm_freq=1200

Te 1200 oznacza zegar z jakim ma pracować główny procek

To działa i zbija trochę temperaturę ale... niezbyt dużo :(

Faktem jest to co powiedział mi na PW @tomek4446 - przepływ powietrza. Niestety wywalenie ścianek bocznych nie przynosi u mnie zbytniej poprawy bo temp. procesora utrzymywała sie na poziomie 72-74 stopnie

Natomiast wygrzebany z szafy wentylator puszczony z małego zasilacza na 6.5V zrobił genialną robotę - zbił temp. do 42-45 stopni

20200808_092021_crop.thumb.jpg.0201f6fb7739383f4bbe5217b2c0e6f1.jpg

I teraz mam pytanie - on chodzi także na 5V> Wszystkie porady o zasilaniu z samej maliny opierają sie na wzięciu zasilania z tej dużej szyny. Ale przecież jak jest nakładka to ni cholery (chyba?) nie ma sposobu żeby skraść  stamtąd zasilanie ? Czy może jednak?

Czy są obudowy które mają wbudowany cichy wentylator który jest z boku? Bo te z wentylami na górze nie uwzglęniają nakładek ?

Oglądam to złącze GPIO - to jest takie samo złącze jak w starych taśmach do dysków twardych ?

Może po prostu zrobić obudowę z drewna rozłączyć moduły , połozyć obok siebie wstawić wentylatorek i gotowe?

Skąd wziąć taka krótką taśmę ? Powiedzmy o długości z 5cm ?

https://botland.com.pl/pl/raspberry-pi-hat-ekspandery-wyprowadzen/2607-modul-protopi-plus-rozszerzenie-raspberry-pi-432b-do-plytki-stykowej-tasma.html

15cm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator mozesz podpiac pod GPIO masz do wyboru dwie predkosci czyli ppdaje 5v lub 3.3V

Screenshot_20200808-125355_WhatsApp.jpg

W zaleznosci jak chcesz miec troche ciszej to opcja pierwsza

U mnie tez z 70 spadlo do 52⁰C

Mozna tez z usb ale moim zdaniem szkoda uzywac usb bo ten moze sie przydac chociazby do kolejnego ssd.

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Fafniak napisał:

?

;) przeczytałeś to co powyżej ?

Ja bym rozdzielił komponety i "dokleiłbym się" do w/w taśmy. Natomiast jesli nie zalezy Ci na usb to zostaw tak jak jest.

Ps; Pisze co ja bym zrobił bo u mnie 2 usb juz zajęte, poniewaz dac kozysta wlasnie z usb a nie jak u Ciebie z GPIO

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Fafniak napisał:

Tak zrobię, tylko muszę mieć pomysł na obudowę

Taką aby od góry wiała NOCTUA 12cm z siatką i chodziła na 5V

Ja tez kombinuje z obudowa. Raczej bedzie DIY. Dla mnie wystarczajace było z napiecia 3.3v bo z 5 za mocno słyszałem wentylator przy nocnych cichych odsluchach.

Ps: nawet hdd mnie wkurza jak pracuje dlatego kupilem ssd

Ps2: czy ktoś moze udzielic odpowiedzi dlaczego w/w ssd nie współpracuje z Marantz cd6004 jako nosnik plikow (wybija na wyswietlaczu fat error) a hdd ktory ma 4krotnie większa pamiec pracuje bez zarzutu?

20200805_232332.jpg

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich mikrokomputerach których procesor wydziela bardzo mało ciepła i wystarcza zwykle maleńki radiatorek, aby obniżyć temperaturę zwykle wystarczy wyposażyć go większy radiator i wtedy można poprzestać na chłodzeniu pasywnym. Jeśli urządzenie się nie zawiesza, to znaczy że temperatura nie jest zbyt wysoka. Obniżenie jej może podnieść trwałość urządzenia.

39 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ps2: czy ktoś moze udzielic odpowiedzi dlaczego w/w ssd nie współpracuje z Marantz cd6004 jako nosnik plikow (wybija na wyswietlaczu fat error) a hdd ktory ma 4krotnie większa pamiec pracuje bez zarzutu?

20200805_232332.jpg

Jaki masz system plików na tym SSD ?

I jaki jest na dysku twardym ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MobyDick napisał:

 

Jaki masz system plików na tym SSD ?

I jaki jest na dysku twardym ?

Na hdd różne nawet flac. Marantz oczywiscie wybiera tylko mp3 i wav. Natomiast na ssd wgralem te same i nie działa wiec wgralem tylko mp3 i dalej nie działa. Co jest grane z tym ssd? Na malinie bez problemow wszystko "chodzi".

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Chodziło mi o format dysku :). Jakąś odmianę Fat czy NTFS ?

Wiele urządzeń wymaga formatu Fat.

A to musze zapytac mojego doradcę od "tych" spraw (informatyk). :P chyba ze opiszesz co muszę sprawdzic w dysku  to moze sobie poradzę :D

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Windows kliknij prawym klawiszem myszy na dysk w mój komputer i z menu kontekstowego wybierz właściwości. Wtedy wyświetlą się informacje o dysku. Tam możesz odczytać jaki jest system plików.

Zmiana systemu plików wymaga sformatowania go i to prowadzi do skasowania danych. Dlatego wcześniej musisz przenieść pliki z niego na inny nośnik, aby ich nie utracić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...