Skocz do zawartości

Dylemat w wyborze kolumn do ok. 3 tys.


laf

Recommended Posts

Cześć,

to mój pierwszy post tutaj, więc mam nadzieję, że niczego nie pominę i będziecie wyrozumiali nawet, jeżeli popełnię jakiś błąd. 

Przechodząc do sedna, w przeciągu najbliższych paru miesięcy będę chciał nabyć głośniki do mojego mieszkania. Do tej pory używałem głównie słuchawek takich jak AKG K550, Beyerdynamic DT880 i obecnie - AKG K712. Od czasu do czasu korzystałem też z kolumn Jamo S606, które niezbyt odpowiadały mi brzmieniowo. Nie podobały mi się zbyt duże ilości basu, zachodzące na inne pasma, przez co średnica była mało czytelna dla mnie. W dodatku niskie tony były bardzo powolne oraz mało różnorodne, co skutkowało tym, że każda perkusja brzmiała tak samo. Od sprzętu oczekuję równego grania, nie chcę sygnatury V. Fajnie jakby kolumny przyzwoicie grały już na niskich poziomach głośności. Nie ukrywam, że też rozważam monitory aktywne Focal Alpha 80, ale ciągle się zastanawiam czy iść w tę stronę, bo jednak są to pewnie spore różnice.     

Kwota

Tak jak już wspomniałem w tytule tematu, ok. 3 tys.

Stan

Raczej chciałbym sprzęt nieużywany. 

Posiadam

Wzmacniacz Pioneer A-443. 

Pokój

Prostokąt o wymiarach 4x6-7m. Sprzęt ustawiony na krótszej ścianie.

Na jak długo

Kolumny do momentu aż będę chciał je wymienić na coś lepszego, ale jak najdłużej zapewne. W niedalekiej przyszłości chciałbym dokupić też wzmacniacz, ale to nie w tym roku (raczej).

Preferencje muzyczne

Lepiej napisać za czym nie przepadam. Nie słucham metalu, polskiego rapu, disco polo. Gatunki takie jak jazz czy soul goszczą na moich listach ale sporadycznie. 

Miejsce zamieszkania

Świętokrzyskie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Nie dawno szukałem głośników w podobnym przedziale cenowym w komplecie z amplitunerem stereo, nie odpowiem jak zagra to z twoimi wzmacniaczem, a jedynie moją opinię na temat przesłuchanego sprzętu.

Słuchałem ampli. Yamaha RN602, 803, Onkyo 8250. Onkyo odpadł od razu, było ciemno, mało szczegółowo, dwa modele Yamahy pod tym względem były lepsze. Z kolumn:

Melodika bl40 MK3 basowo i ciemno.

Polk audio signatute s55/Heco aurora 700 takie wypośrodkowane neutralne z przyjemnym bassem.

Ma bronze 6 dla mnie grały najlepiej, z przyjemna góra, środkiem i przestrzennie. 

Ostatecznie zdecydowałem się na Heco aurora, wygrały z Polk s55 ceną, MA bronze 6 do dzisiaj nie dają mi spokoju, według mnie grały najlepiej, a nie wziąłem ich bo chyba za dużo naczytałem się forum że mogą być męczące z Yamahą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam potężnego doświadczenia, ale jestem na etapie szukania kolumn ( do nieco mniejszego pomieszczenia, wiec podstawkowych) i również do tej pory słuchałem na słuchawkach AKG ale M220 - model niższy ale sygnatura po modyfikacji podobna.

Powiem tak - jeśli szukasz brzemienia podobnego klasowo do słuchawek, to budżet może nie wystarczyć :) 

Z tego co słuchałem ja, najbliżej jest mi do Bowers&Wilkins 606 i Triangle (BR03 lub Comete EZ) wiec polecam spróbować - tak czy inaczej bez odsłuchu albo testu u siebie nic nie kupuj :) bo żadne nie są idealne - Bowersy potrafią zakłuć w uszy, Trianglom Comete brakuje nieco najniższego basu, za to ten który jest ma fajną jakość

Pewnie to również kwestia wzmacniacza, ale reszta w porównaniu do słuchawek brzmiała ciemno, bez szczegółów, właśnie tak bułowato na basie gdzie połowa szczegółów była stracona.

Edytowano przez Piotrek Pszczoła
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Keleris napisał:

Nie dawno szukałem głośników w podobnym przedziale cenowym w komplecie z amplitunerem stereo, nie odpowiem jak zagra to z twoimi wzmacniaczem, a jedynie moją opinię na temat przesłuchanego sprzętu.

Słuchałem ampli. Yamaha RN602, 803, Onkyo 8250. Onkyo odpadł od razu, było ciemno, mało szczegółowo, dwa modele Yamahy pod tym względem były lepsze. Z kolumn:

Melodika bl40 MK3 basowo i ciemno.

Polk audio signatute s55/Heco aurora 700 takie wypośrodkowane neutralne z przyjemnym bassem.

Ma bronze 6 dla mnie grały najlepiej, z przyjemna góra, środkiem i przestrzennie. 

Ostatecznie zdecydowałem się na Heco aurora, wygrały z Polk s55 ceną, MA bronze 6 do dzisiaj nie dają mi spokoju, według mnie grały najlepiej, a nie wziąłem ich bo chyba za dużo naczytałem się forum że mogą być męczące z Yamahą.

Każda opinia jest dla mnie przydatna 🙂. Tak, Heco Aurora 700 po wstępnych opisach mnie zainteresowała, tym bardziej, że spotkałem się z opiniami jakoby tonacja była podobna do Sennheiser HD600, czyli całkiem blisko K712 Pro. Monitor Audio B6 też mnie ciekawią, ale już przekraczają mój budżet (nowe). 

1 godzinę temu, Piotrek Pszczoła napisał:

Nie mam potężnego doświadczenia, ale jestem na etapie szukania kolumn ( do nieco mniejszego pomieszczenia, wiec podstawkowych) i również do tej pory słuchałem na słuchawkach AKG ale M220 - model niższy ale sygnatura po modyfikacji podobna.

Powiem tak - jeśli szukasz brzemienia podobnego klasowo do słuchawek, to budżet może nie wystarczyć :) 

Z tego co słuchałem ja, najbliżej jest mi do Bowers&Wilkins 606 i Triangle (BR03 lub Comete EZ) wiec polecam spróbować - tak czy inaczej bez odsłuchu albo testu u siebie nic nie kupuj :) bo żadne nie są idealne - Bowersy potrafią zakłuć w uszy, Trianglom Comete brakuje nieco najniższego basu, za to ten który jest ma fajną jakość

Pewnie to również kwestia wzmacniacza, ale reszta w porównaniu do słuchawek brzmiała ciemno, bez szczegółów, właśnie tak bułowato na basie gdzie połowa szczegółów była stracona.

Nie, kompletnie nie nastawiam się, że uda mi się coś takiego znaleźć 🙂. Chciałem tylko nakreślić jakie brzmienie mi odpowiada. Kolumny to całkowicie inne granie i to jest fakt. Na pewno będę chciał się wybrać na jakiś porządny odsłuch, ale najpierw muszę wybrać zestawy🙂

 

8 minut temu, Atlas1304 napisał:

Osobiście polecam w tym budżecie Heco Aurora 700 lub bl40.W nic innego chyba bym nie zainwestował chyba że używane ale każdy ma swoje ucho.Podjeć gdzieś i posłuchaj.Weź co Ci bardziej przypasuje to najlebsza droga do udanego zakupu.Nie kupuj nic w ciemno.

Dzięki za propozycje. Będę mieć je na uwadze. Taki mam plan, tylko muszę znaleźć czas i wybrać interesujące mnie kolumny🙂

Swoją drogą, gdzie polecacie odsłuchy, żeby dało się odsłuchać (najlepiej wszystkich) większości kolumn z tych wymienionych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@laf - Gdybyś chciał sprawdzić Bowersy to jesteś skazany na Top HiFi, Triangle to chyba głównie RMS

Całą resztę mają Q21 i S4Home - na pewno nie dalej jak jutro rano wpadną tu ze swoimi propozycjami i zaproszeniami do kontaktu, odsłuchów i wypożyczenia ;)

Edytowano przez Piotrek Pszczoła
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Piotrek Pszczoła napisał:

@laf - Gdybyś chciał sprawdzić Bowersy to jesteś skazany na Top HiFi, Triangle to chyba głównie RMS

Całą resztę mają Q21 i S4Home - na pewno nie dalej jak jutro rano wpadną tu ze swoimi propozycjami i zaproszeniami do kontaktu, odsłuchów i wypożyczenia ;)

Dokładnie tak.Piotrek s4home Ci pożyczy do domu co chcesz A i q21 też chyba mają taką możliwość.Polecam jeden i drugi sklep.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

Heco 700, Melodika, Polk czy Monitor Audio Bronze. Akurat jeśli chodzi o te ostatnie to musisz się spieszyć bo linia się już kończy i nie będzie już tych kolumn a nowe to już duże 500tki.

Jeżeli chodzi o resztę to jest ona na razie w ciągłej sprzedaży , różnie z dostępnością ale są.

Zapraszam

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piotrek Pszczoła napisał:

@laf - Gdybyś chciał sprawdzić Bowersy to jesteś skazany na Top HiFi, Triangle to chyba głównie RMS

Całą resztę mają Q21 i S4Home - na pewno nie dalej jak jutro rano wpadną tu ze swoimi propozycjami i zaproszeniami do kontaktu, odsłuchów i wypożyczenia ;)

Trochę to komplikuje sprawę, ale mimo to dzięki 🙂.

 

10 godzin temu, Atlas1304 napisał:

Dokładnie tak.Piotrek s4home Ci pożyczy do domu co chcesz A i q21 też chyba mają taką możliwość.Polecam jeden i drugi sklep.

Dzięki również za polecenie i opinię 🙂.

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Dokładnie tak.

Heco 700, Melodika, Polk czy Monitor Audio Bronze. Akurat jeśli chodzi o te ostatnie to musisz się spieszyć bo linia się już kończy i nie będzie już tych kolumn a nowe to już duże 500tki.

Jeżeli chodzi o resztę to jest ona na razie w ciągłej sprzedaży , różnie z dostępnością ale są.

Zapraszam

Piotr

MAB6 całkiem sporo wykraczają poza budżet, więc w najlepszym przypadku musiałbym zapolować na używki, a tego chciałbym uniknąć. Te pierwsze 3 propozycje jak najbardziej wydają się interesujące i na pewno będę chciał umówić się na odsłuch tych par, jeżeli będzie taka możliwość.

 

Jeszcze natknąłem się na często polecane Pylon Sapphire 25/31 oraz Tannoy 7.4. Co sądzicie o tych modelach 🙂?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Sapphire25 i moje odczucia są takie że według mnie to one mają jakiś taki słabo kontrolowany bas tak jak by wzmacniacz nie był w stanie go trzymać w ryzach.Wydaje mi się że nie do każdej muzyki one się nie nadają i na pewno nie są uniwersalne.Sapphire31 nie słuchałem.Aurora 700 w twoim przypadku to mój typ.

Edytowano przez Atlas1304
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Przede wszystkim duży plus za świadomość, że wzmacniacz  w przyszłości jest do wymiany. Jeśli chodzi o kolumny to w grę wchodzą jedynie podłogówki o wyrównanym brzmieniu. Tutaj rozwiązaniem mogą być sprawdzone Heco Aurora 700, które powinny przyzwoicie zagrać z obecnym wzmacniaczem, a w przyszłości będzie można dokupić NAD C356bee czy Audiolab 6000a aby wycisnąć z brzmienia jeszcze więcej. Alternatywą dla Heco mogą okazać się Indian Line Tesi 561. 
Nieco ponad zakładany budżet są Pylon Audio Ruby 25 MK2, które w połączeniu z dobrym wzmacniaczem zagrają przestrzennym dźwiękiem z dobrą podstawą basową. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, helmut.. napisał:

Pylony sapphire 25 słuchałem z Yamaha i strasznie słabo wypadły jak na moje ucho, z kolei tannoy merkury 7.4 całkowicie fajne kolumny w tej cenie z fajnym basem. W twoim budżecie i pomieszczeniu koniecznie sprawdź Heco Aurora 700. Z tych trzech moim zdaniem najlepsze. 

O Tannoyach gdzieś wyczytałem, że na niskich poziomach głośności grają dosyć słabo i dopiero po lekkim odkręceniu pokazują więcej. Kolejny głos na siedemsetki, coraz bardziej się nakręcam na nie, ale najpierw odsłuchy 🙂

37 minut temu, Atlas1304 napisał:

Miałem Sapphire25 i moje odczucia są takie że według mnie to one mają jakiś taki słabo kontrolowany bas tak jak by wzmacniacz nie był w stanie go trzymać w ryzach.Wydaje mi się że nie do każdej muzyki one się nie nadają i na pewno nie są uniwersalne.Sapphire31 nie słuchałem.Aurora 700 w twoim przypadku to mój typ.

Kurczę, koniecznie będę musiał te Aurorki odsłuchać, bo tyle dobrego o nich wszędzie 🙂

6 minut temu, Q21 napisał:

Cześć,
Przede wszystkim duży plus za świadomość, że wzmacniacz  w przyszłości jest do wymiany. Jeśli chodzi o kolumny to w grę wchodzą jedynie podłogówki o wyrównanym brzmieniu. Tutaj rozwiązaniem mogą być sprawdzone Heco Aurora 700, które powinny przyzwoicie zagrać z obecnym wzmacniaczem, a w przyszłości będzie można dokupić NAD C356bee czy Audiolab 6000a aby wycisnąć z brzmienia jeszcze więcej. Alternatywą dla Heco mogą okazać się Indian Line Tesi 561. 
Nieco ponad zakładany budżet są Pylon Audio Ruby 25 MK2, które w połączeniu z dobrym wzmacniaczem zagrają przestrzennym dźwiękiem z dobrą podstawą basową. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Tak, to nieuniknione w niedalekim czasie, ale dzielnie służy do tej pory, więc nie mogę narzekać. Te Pylon Audio z tego co widzę bardzo dużo naginają mój budżet, czyli na ten moment odpada. Za resztę propozycji dziękuje i zaraz odzywam się na priv 🙂.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, laf napisał:

O Tannoyach gdzieś wyczytałem, że na niskich poziomach głośności grają dosyć słabo i dopiero po lekkim odkręceniu pokazują więcej. Kolejny głos na siedemsetki, coraz bardziej się nakręcam na nie, ale najpierw odsłuchy 🙂

 

Miałem Tannoy Mercury F4 (ponoć duchowy poprzednik aktualnych 7.4 o zbliżonej tonalności) i mogę to potwierdzić - trzeba było dać do pieca, żeby dźwięk był w miarę dynamiczny (w mieszkaniu to średnia opcja :) )-  ogólnie jednak nie sądzę, żeby Ci się spodobały jeśli używasz słuchawek AKG 7 :).

Może gdy będziesz słuchał innych propozycji to będa w sklepie na stanie i będziesz mógł sprawdzić - nie ma to jak swoje uszy :)

 

Edytowano przez Piotrek Pszczoła
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotrek Pszczoła dzięki za podzielenie się opinią 🙂. Na pewno skorzystam z rady i odsłucham te Tannoye, aczkolwiek bardzo ciekawa informacja z tym, że fanowi AKG raczej nie przypadną do gustu. 

Dokładnie tak samo uważam, w szczególności po przygodach z słuchawkami, gdzie niektóre opinie nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości 🙂

Na ten moment będę chciał odsłuchać:

  • Heco Aurora 700
  • Tannoy 7.4
  • Indian Line Tesi 561
  • i jako ciekawostkę - Monitor Audio Bronze 6, jeśli nadarzy się taka okazja.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Dobry wieczór,

Chciałem odkopać temat, bo sytuacja się trochę zmieniła i byłem zmuszony porzucić plany o kupnie kolumn ze względu na to, iż padł mi Pioneer. Jako, że nie miałem środków na zakup nowego wzmacniacza, to dałem sobie spokój. Teraz już zdecydowałem, że biorę Heco Aurora 700 i zastanawiam się nad wzmacniaczem do nich. Na oku mam:

  • Marantz PM6006
  • Yamaha A-S501

Czy któryś będzie lepszy do moich preferencji odnośnie dźwięku? W jaki sposób będzie najkorzystniej połączyć któryś z tych wzmacniaczy z komputerem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, laf napisał:

Dobry wieczór,

Chciałem odkopać temat, bo sytuacja się trochę zmieniła i byłem zmuszony porzucić plany o kupnie kolumn ze względu na to, iż padł mi Pioneer. Jako, że nie miałem środków na zakup nowego wzmacniacza, to dałem sobie spokój. Teraz już zdecydowałem, że biorę Heco Aurora 700 i zastanawiam się nad wzmacniaczem do nich. Na oku mam:

  • Marantz PM6006
  • Yamaha A-S501

Czy któryś będzie lepszy do moich preferencji odnośnie dźwięku? W jaki sposób będzie najkorzystniej połączyć któryś z tych wzmacniaczy z komputerem?

Cyrus One HD 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak, że wzmacniacz jestem zmuszony kupić na raty w jednym z marketów, a jak sprawdzam, to są tam dostępne tylko te 2 ww. wzmacniacze. Niestety wszystko przez to, że muszę wziąć kilka rzeczy niezwiązanych z audio. Kolumny, i owszem, będę chciał zakupić normalnie w jednym ze sklepów, które wymieniłeś. Muszę się tylko podpytać jak obecnie kształtują się ceny. 
 

Niemniej jednak, dziękuje za propozycje 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...