Skocz do zawartości

Dobór kolumn do yamaha ax-1070


To Kiero

Recommended Posts

Witam

Pierwszy post i od razu prośba. Posiadam yamahę ax-1070 145w na kanał przy 8ohm i

zestaw magnat supreme 2002:

(RMS/max.)225/450 W

Impedancja4 – 8 Ohm

Pasmo przenoszenia18 – 40.000 Hz

Częstotliwość zwrotnicy350 Hz, 3.500 Hz

Rekomendowana moc wzmacniacza> 30 W

Sprawność (2.8V/1m)93 dB

Wcześniejszy wzmacniacz Technics su-v570:

60W na kanał przy 8ohm

Na Technics'ie to jakoś grało, wzmacniacz dawał radę, grzał się trochę jak był odkręcony na max, wiadomo, ale się nie wyłączał. Pomyślałem kupię większy piec bo w końcu kolumna 225W rms. I tu się zaczyna lista:

-po dłuższym odsłuchu na 90% mocy Yamahy przestały grać wysokotonowe, najpierw jeden, za kilka dni drugi. Kupiłem cewki, wymieniłem, dalej cisza. Pomyślałem ---> zwrotnica, odkręcam i kondensator spuchnięty. Wymiana kondensatorów ścieżki średniej i wysokich, 3szt 5,6/10/18uF Jantzen cross caps.

-w międzyczasie kupiłem Monacor 104/4

-po wymianie kondensatorów oryginalny z wymienioną cewką gada, podłączam monacora gada, myślę git

-odkręcam gałkę na 3/4, wszystko hula i nagle cyk oryginalny przestaje grać. Sprawdzam miernikiem, spalony

-podłączam monacora i gra, ale boję się dać głośniej

Teraz pytanie co może być przyczyną, niby wzmacniacz mocniejszy do zestawu a tu taka kupa. Myślę teraz nad zmianą kolumn, niewiem sam co robić

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, To Kiero napisał:

Witam

Pierwszy post i od razu prośba. Posiadam yamahę ax-1070 145w na kanał przy 8ohm i

zestaw magnat supreme 2002:

(RMS/max.)225/450 W

Impedancja4 – 8 Ohm

Pasmo przenoszenia18 – 40.000 Hz

Częstotliwość zwrotnicy350 Hz, 3.500 Hz

Rekomendowana moc wzmacniacza> 30 W

Sprawność (2.8V/1m)93 dB

Wcześniejszy wzmacniacz Technics su-v570:

60W na kanał przy 8ohm

Na Technics'ie to jakoś grało, wzmacniacz dawał radę, grzał się trochę jak był odkręcony na max, wiadomo, ale się nie wyłączał. Pomyślałem kupię większy piec bo w końcu kolumna 225W rms. I tu się zaczyna lista:

-po dłuższym odsłuchu na 90% mocy Yamahy przestały grać wysokotonowe, najpierw jeden, za kilka dni drugi. Kupiłem cewki, wymieniłem, dalej cisza. Pomyślałem ---> zwrotnica, odkręcam i kondensator spuchnięty. Wymiana kondensatorów ścieżki średniej i wysokich, 3szt 5,6/10/18uF Jantzen cross caps.

-w międzyczasie kupiłem Monacor 104/4

-po wymianie kondensatorów oryginalny z wymienioną cewką gada, podłączam monacora gada, myślę git

-odkręcam gałkę na 3/4, wszystko hula i nagle cyk oryginalny przestaje grać. Sprawdzam miernikiem, spalony

-podłączam monacora i gra, ale boję się dać głośniej

Teraz pytanie co może być przyczyną, niby wzmacniacz mocniejszy do zestawu a tu taka kupa. Myślę teraz nad zmianą kolumn, niewiem sam co robić

pozdrawiam

I pewnie potencjometry treble i bass masz na maxa w prawą stronę? A co jest źródłem dźwięku?

Edytowano przez Elizjum7919.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu palisz głośniki bo dajesz słabej jakości dźwięk. I to troble na maxa też źle. Żadna domowa kolumna tego nie wytrzyma. Moc podana jest gdy sygnał jest np.z odtwarzacza cd. A potencjometry od korekcji na pozycji 0 neutralnej. Ja mam 60 watowy wzmacnicz i nigdy nie przekroczyłem połowy głośności. Bo jest już tak głośno że nie da się słuchć.

Edytowano przez Elizjum7919.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, To Kiero napisał:

Czyli co, szukać kolumn stricte 8ohm czy zmienić wzmacniacz pod te kolumny. Nie wiem która opcja lepiej się sprawdzi.

Kolumn o impedancji 8 Ω raczej nie znajdziesz prędzej już 6 Ω, ale one też mogą schodzić poniżej tej wartości. Poszukaj wzmacniacza z niższą impedancją jeśli kolumny zostają. Żeby grać bardzo głośno potrzebujesz wydajnego wzmacniacza, ale zastanawiam się też same kolumny nie są dla Ciebie za słabe skoro palisz głośniki wysokotonowe.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Elizjum7919. napisał:

Po prostu palisz głośniki bo dajesz słabej jakości dźwięk. I to troble na maxa też źle. Żadna domowa kolumna tego nie wytrzyma.

Jak pisałem wcześniej, mam starego technicsa v570 60w na kanał, słuchałem na nim tych magnatów przez prawie 3 lata. Treble zawsze był odkręcony na max, bas w zależności od muzyki,  sygnał z tych samych źródeł i pokrętło często na 90% było i grało, głośno, nic sie nie spaliło, nic nie trzeszczało a wzmacniacz słabszy o 80W/kanał. Magnaty impendacje mają 4-8ohm to powinna Yamaha to uciągnać na chłopski rozum, czy nie.

Odnośnie głośników 8ohm, to są takowe, już nawet nie chodzi o budżet, tylko żeby z tą yamahą spiąć jakieś kolumny, i żeby to grało. Jest też opcja wymiany całego zestawu na coś sprawdzonego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...