Skocz do zawartości

Impedancja w słuchawkach bt


Recommended Posts

Witajcie,zwróciłem uwagę na rozpiętość w impedancji słuchawek bezprzewodowych w trybie bt. Rozumiem,że aby grały w pełni swoich możliwości  z smartfona to lepiej aby była ona niższa np około 20 Ohm, a co z słuchawkami np ponad 40 Ohm co je może napędzić?  Tak wogole to myślałem, że jeśli jest bt to  obojętnie jaki telefon czy też dap obsługujący transmisję bt będzie ,to sygnał zawsze  idzie z taką samą mocą do słuchawek i to dopiero one mając przetwornik i wzmacniacz decydują o tym jakiej jakości muzykę dostaniemy plus oczywiście obsługiwane kompatybilne dla urządzeń kodeki.   Czegoś nie rozumiem i gdzieś się pogubiłem,może trzeba zwracać uwagę przy zakupie dap lub smartfona na moc nadawania (nie wiem czy wogole coś takiego istnieje?) Dziękuję za ew pomoc bo temat mnie nurtuje niezwykle.

Edytowano przez Pitb82
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Impedancja przetworników w słuchawkach bt nie ma wpływu na moc transmisji  sygnału bezprzewodowo. Niższa jej wartość pozwala uzyskać zwykle większą moc oddawaną z układów które je zasilają. To oznacza że mogą wtedy grać głośniej. Sytuacja jest tu identyczna jak w przypadku podłączania słuchawek przewodowych. Bywa jednak że słuchawki bt podłączone przewodowo korzystają z wzmacniacza wbudowanego w nie. Jest tak zwykle gdy używamy słuchawki z ANC na kablu. Bywają również słuchawki wyposażone w aktywne podbicie basu i wtedy również używają wzmacniacza w nie wbudowanego. Typowe wejścia wzmacniaczy mają bardzo wysoką impedancję rzędu np. 50 kOhm. Podłączenie takiego czegoś do wyjścia słuchawkowego opartego o końcówkę mocy wzmacniacza głośnikowego przez rezystory sprawiało by problemy z bardzo wysokim poziomem głośności, dlatego impedancję takich aktywnych słuchawek obniża się do wartości np. 150 Ohm. NIe sprawia to wtedy problemów typowych dla słuchawek pasywnych o wyższej impedancji, bo sygnał jest sterowany napięciowo.

Wtedy takie słuchawki w trybie pasywnym mogą mieć np. impedancję 32 Ohm i 150 Ohm w trybie gdy działają z włączonym wbudowanym w nie wzmacniaczem. Niektórzy producenci podają takie wartości. Czasem potem na stronach sklepów internetowych przy wypełnianiu rubryk dochodzi do nieporozumień i wychodzą dziwne i nieprawdziwe rzeczy, przez nieporozumienie.

W przypadku słuchawek które działają wyłącznie z wbudowanego w nie wzmacniacza istotna w praktyce jest maksymalna głośność jaką są w stanie grać. Jednak wielu producentów woli podać moc wzmacniacza w nie wbudowanego i impedancję przetworników, bo to bardziej działa na wyobraźnię użytkowników.  Jeśli poda się wtedy skuteczność słuchawek łatwiej je porównać do słuchawek przewodowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...